ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2022 року Справа № 924/911/20
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Саврій В.А., суддя Дужич С.П. , суддя Коломис В.В.
при секретарі судового засідання Кужель Є.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "Буд Кепітал Менеджмент" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 23.12.2021р. (повний текст - 04.01.2022р.) у справі №924/911/20 (головуючий суддя Муха М.Є., суддя Димбовський В.В., суддя Смаровоз М.В.)
за позовом Приватного підприємства "Буд Кепітал Менеджмент", м.Хмельницький
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Приватного малого підприємства "Фінмаркет", м.Хмельницький; ОСОБА_1 , м.Хмельницький; ОСОБА_2 , м.Хмельницький; ОСОБА_3 , м.Хмельницький; ОСОБА_4 , м.Хмельницький; ОСОБА_5 , м.Хмельницький; ОСОБА_6 , м.Хмельницький; ОСОБА_7 , м.Хмельницький; ОСОБА_8 , м.Хмельницький; ОСОБА_9 , м.Львів; ОСОБА_10 , м.Хмельницький; ОСОБА_11 , смт.Віньківці Хмельницька область; ОСОБА_12 , м.Хмельницький; ОСОБА_13 , смт.Вовковинці Хмельницька область; ОСОБА_14 , м.Хмельницький;
до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради м.Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
про стягнення збитків у розмірі 175465475,65грн
за участі представників:
позивача - Бейлик А.Б.;
Відповідача - Окарська І.В.;
Хмельницької міської ради - Демчук Л.Г. та Крамар А.В;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 23.12.2021р. у справі №924/911/20 відмовлено у задоволенні позову Приватного підприємства "Буд Кепітал Менеджмент" до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради про стягнення збитків у розмірі 175465475,65грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням Приватне підприємство "Буд Кепітал Менеджмент" звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.
Апелянт в скарзі стверджує, що в матеріалах справи наявні належні, допустимі, достатні та достовірні докази наявності збитків та їх розміру, що також встановлено Висновками судового експерта від 15.07.2021р. та від 19.07.2021р., де вказано що загальна вартість усіх витрат позивача при здійсненні будівництва становить 22557479,61 грн та вартість упущеної вигоди ПП «Буд Кепітал Менеджмент» від неодержаних квартир, комерційних приміщень та парковок становить 152907996,04 грн., разом 175465475,65 грн збитків. Судом першої інстанції встановлено дані обставини та надано даним доказам належну правову оцінку.
Скаржник зазначає, що з аналіз норм п.8 ч.1 ст.1, ч.ч.1-4 ст.29, ч.1 ст.31, п.3 ч.1 ст.34, ч.ч.1-4 ст.37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» свідчить, про те, що для того щоб розпочати підготовчі будівельні роботи, замовнику необхідно в першу чергу отримати вихідні дані - містобудівні умови та обмеження, після чого, здійснити проектування будівництва та подати заяву до органу архітектурно будівельного контролю для отримання дозволу на виконання будівельних робіт, отримати цей дозвіл,
Крім цього, апелянт зазначає, що на момент укладення договору - 02.02.2017р. між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ПМП «Фінмаркет» про організацію капітального будівництва та передачу функцій замовника у ПМП «Фінмаркет» був повний пакет документів починаючи від чинного та неодноразово поновленого договору оренди земельної ділянки, виданого управлінням архітектури та містобудуванням в 2013, 2014р. та пізніше в 14.01.2016р. Містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04, зокрема на підставі яких 07.07.2016р. ДАБІ було надано Дозвіл на виконання будівельних робіт.
Видача відповідачем Містобудівних умов та обмежень земельної ділянки та отриманого ПМП «Фінмаркет» на їх підставі дозволу на будівництво було підставою для укладення ПП «Буд Кепітал Менеджмент» вищевказаного Договору, отримання ним функцій замовника та початку будівництва будинку за адресою: м.Хмельницький, вул.Кам`янецька, 2А .
Також зазначає, що в постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2020р. у справі №560/2229/19 встановлено правомірність рішення управління ДАБІ у Хмельницькій області від 15.05.2019р. про скасування дії МУО та встановлено незаконність видачі даних МУО від 14.01.2016р. управлінням архітектури та містобудування, дані обставини також не підлягають доказуванню з огляду на ч.4 ст.75 ГПК України та не заперечуються відповідачем.
Отже, неправомірні дії та неправомірне рішення органу місцевого самоврядування - є видача управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів незаконних містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.1016р. (м.Хмельницький, вул.Кам`янецька 2А).
Апелянт також зазначає, що факт неправомірних дій та незаконності прийняття рішення щодо видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р. підтверджується також наступним:
- в першу чергу визнається безпосередньо Хмельницькою міською радою, її виконавчим комітетом та її виконавчим органом - управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів (що також підтверджується описаними вище листами Хмельницької міської ради, листом управління архітектури та містобудування від лютого 2019 р. на виконання припису та встановлено в рішеннях суду, провадження яких в більшості ініційовані Хмельницькою міською радою та її виконавчим комітетом);
- рішенням Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №04-ПП/с від 15.05.2019р. про скасування дії Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016р. №10-ГП-25.1-04 на "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул.Кам`янецька, 2А, м.Хмельницький" (замовник - ПМП «Фінмаркет»), виданих Управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради;
- Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2020р. по справі №560/2229/19, яким встановлено законність прийнятого управлінням ДАБІ у Хмельницькій області рішення про скасування дії вищевказаних Містобудівних умов та обмежень від 14.01.2016 р., та встановлено що дані МУО не відповідають Закону;
Апелянт вважає, що причиною укладення позивачем Договору, початку організації та фінансування будівництва, вкладення у нього коштів є неправомірні дії та рішення Відповідача щодо видачі незаконних Містобудівних умов та обмежень від 14.01.2016р., а отримані збитки є наслідком таких неправомірних дій та рішення Відповідача. Таким чином, в даному випадку чітко прослідковується причинно-наслідковий зв`язок між протиправною поведінкою та збитками як елемент складу цивільного правопорушення, що помилково не було встановлено судом першої інстанції.
На підставі викладеного скаржник просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Господарського суду Хмельницької області від 23.12.2021р. та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги Приватного підприємства "Буд Кепітал Менеджмент" задоволити в повному обсязі.
Скарга надійшла безпосередньо на адресу суду апеляційної інстанції 27.01.2022р.
27.01.2022р. на адресу суду від скаржника надійшла заява про долучення до матеріалів справи докази надсилання апеляційної скарги усім учасникам справи.
Листом від 28.01.2022р. матеріали справи витребувано з Господарського суду Хмельницької області.
03.02.2022р. належним чином оформлені матеріали справи №924/911/20 надійшли на адресу суду апеляційної інстанції.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 08.02.2022р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Буд Кепітал Менеджмент" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 23.12.2021р. у справі №924/911/20 та призначено розгляд апеляційної скарги на 24 лютого 2022 р. об 11:30год. у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 33001, м.Рівне вул.Яворницького, 59 у залі судових засідань №4. Запропоновано відповідачу у строк по 21.02.2022р. надіслати до Північно-західного апеляційного господарського суду письмовий відзив на апеляційну скаргу позивача в порядку передбаченому ст.263 ГПК України.
18.02.2022р. на адресу суду від Хмельницької міської ради надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу.
У відзиві, зокрема, зазначає, що судом в оскаржуваному рішенні не встановлено наявність шкоди, а лише відбулась констатація наявних існуючих документів та констатація існуючих в них відомостей. Натомість, преюдицію утворюють виключно лише ті обставини, які знайшли відображення в мотивувальній частині судового акта. Лише згадувані, але такі, що не одержали оцінку суду, обставини, не можуть розглядатися як встановлені судом факти і не набувають властивості преюдиціальності. Тобто, преюдиціальні факти слід відрізняти від оцінки іншим судом певних обставин. Така позиція викладена Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду у справі №927/976/17 в постанові від 12 червня 2018 р. Таким чином, Верховним Судом визначено ознаку преюдиційних обставин: вони мають бути безпосередньо дослідженими та встановленими судом, а їх відображення мотивувальній частині судового акта.
Звертає увагу, що представником Хмельницької міської ради в судових засіданнях в суді першої інстанції неодноразово зазначалось, що за період з 02.02.2017р. по 31.07.2020р. у ПП «Буд Кепітал Менеджмент» були відсутні правові підстави для проведення будівельних та підготовчих робіт безпосередньо ним, залучення підрядників щодо проведення робіт, придбання будівельних матеріалів, замовлення послуг та укладання договорів з інвесторами.
Також стверджує, що відсутній причинно-наслідковий зв`язок між діями відповідача, які пов`язані з видачею містобудівних умов та обмежень та витратами які поніс позивач для організації (підготовки) цього будівництва.
На підставі викладеного просить суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу ПП «Буд Кепітал Менеджмент» без задоволення, а рішення Господарського суду Хмельницької області від 23.12.2021р. у справі №924/911/20 - без змін.
21.02.2022р. на адресу суду від Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу.
У відзиві управління зазначає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що у замовника виникає право розпочати організацію та проведення будівельних робіт будівництва будинку є видача органом архітектурно будівельного контролю дозволу на проведення такого будівництва. В свою чергу, містобудівні умови та обмеження не є дозволом на будівництво, а є лише одними з вихідних даних для проектування відповідного об`єкта будівництва.
Тому, доводи апелянта з приводу того, що отримані ПМП «Фінмаркет» містобудівні умови та обмеження стали підставою для початку проведення будівельних робіт, суд у своїх висновках не вбачав їх обґрунтованими. Проведення позивачем ПГТ «Буд Кепітал Менеджмент» усіх організаційних дій з приводу будівництва багатоквартирного будинку відбулося саме з прийняттям органом архітектурно будівельного контролю рішення про видачу дозволу на проведення будівництва, а не на підставі містобудівних умов. При цьому, видаючи дозвіл на проведення будівництва на підставі проектної документації, яка була виготовлена з урахуванням вищевказаних містобудівних умов, ДАНІ фактично констатувала їх правомірність.
Отже, суд першої інстанції не знайшов підтвердження безпосередньої неправомірності дій відповідача у видачі містобудівних умов та обмежень.
Зазначає, що оскільки початком будівництва вважається отримання дозволу на його проведення, то суд не вбачав причинно-наслідкового зв`язку між діями відповідача, які пов`язані з видачею містобудівних умов та обмежень та витратами, які позивач поніс для організації (підготовки) цього будівництва.
За таких обставин суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що не довів склад правопорушення.
Також, управління, посилаючись на наявні в матеріалах справи докази, стверджує, що не відбулась передача функцій замовника, відповідно позивач, виходячи з наведеного не міг здійснювати на земельній ділянці організацію та безпосередньо здійснення будівництва, оскільки на такі дії в нього були відсутні належні дозвільні документи, а відповідно і правові підстави.
Посилаючись на положення ч.7 ст.37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» стверджує, що у позивача були відсутні правові підстави проводити будь-які підготовчі чи будівельні роботи по вул.Кам`янецькій, 2А. А тому, цей факт ще раз підтверджує законність та обгрунтованість прийнятого рішення судом першої інстанції, в якому приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимогах ПП «Буд Кепітал Менеджмент» до Управління архітектури та містобудування про стягнення збитків.
На підставі викладеного відповідач просить суд у задоволенні апеляційної скарги Приватного підприємства «Буд Кепітап Менеджмент» відмовити повністю, а рішення Господарського суду Хмельницької області від 23.12.2021р. у справі №924/911/20 залишити без змін.
Ухвалою від 24.02.2022р. розгляд апеляційної скарги відкладено на 24.03.2022р.
У судовому засіданні суду апеляційної інстанції 24.03.2022р. представник Приватного підприємства "Буд Кепітал Менеджмент" підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги, надав пояснення по справі.
Ухвалою від 24.03.2022р. розгляд апеляційної скарги відкладено на 06.04.2022р. об 11:00 год.
04.04.2022р. на адресу суду від скаржника надійшли додаткові пояснення по справі в яких звертає увагу на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.02.2022р. у справі №924/707/19.
Апелянт зазначає, що згідно даної постанови, судом було задоволено апеляційну скаргу ПМП «Фінмаркет» частково, рішення суду першої інстанції скасовано та позов задоволено частково, визнано незаконним рішення ХМР №88 від 11.04.2018р. «Про непоновлення договору оренди земельної ділянки ПМП «Фінмаркет». Апеляційний суд також встановив, що Договір оренди землі №040974200210 від 05.10.2009р. є поновленим на попередніх умовах, а також звернув увагу сторін на необхідність укладення додаткової угоди до договору про його поновлення у місячний термін з дня набрання чинності даним рішенням. Отже, право користування вищевказаною земельною ділянкою не було припинено та земельна ділянка увесь час використовувалась ПМП «Фінмаркет» та ПП «БКМ» правомірно та за цільовим призначенням - для здійснення будівництва багатоквартирного житлового будинку.
У судовому засіданні суду апеляційної інстанції 06.04.2022р. представник Приватного підприємства "Буд Кепітал Менеджмент" підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги, надав пояснення по справі. Скасувати рішення Господарського суду Хмельницької області від 23.12.2021р. у справі №924/911/20 та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги Приватного підприємства "Буд Кепітал Менеджмент" задоволити в повному обсязі.
Представники Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради та Хмельницької міської ради заперечили проти доводів та вимог апеляційної скарги, надали пояснення по справі. Просили суд у задоволенні апеляційної скарги Приватного підприємства «Буд Кепітап Менеджмент» відмовити повністю, а рішення Господарського суду Хмельницької області від 23.12.2021р. у справі №924/911/20 залишити без змін.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
31.10.2007р. між Управлінням житлово-комунального господарства в особі начальника Шаповала Олександра Івановича та Приватним малим підприємством "Фінмаркет" в особі директора Пенкаля Сергія Вікторовича укладено договір №232-07 (т.1, а.с.161), за умовами якого відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №685 від 21.08.2002 року Управління ЖКГ надало згоду на початок будівництва, а саме: готельно-торговельно-розважального комплексу: м.Хмельницький, вул.Кам?янецька, 2А, а ПМП "Фінмаркет" зобов`язалося виконувати благоустрій прилеглої території, а саме мощення бетонною тротуарною плиткою - 1900м.кв., улаштування асфальтобетонного покриття - 1700м.кв., озеленення території - 1125м.кв. (п. п. 1.1-1.2 Договору).
Як передбачено п.2 цього Договору сторони домовились, що ПМП "Фінмаркет" зобов`язаний розпочати виконання робіт, передбачених п.1.2 Договору на протязі 1 року з моменту заключення Договору. Термін закінчення благоустрою - грудень місяць 2010року.
Рішенням двадцять першої сесії Хмельницької міської ради від 22.10.2008р. №26 перейменовано Управління архітектури та містобудування в Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, затверджено Положення про управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, визнано таким, що втратило чинність, рішення одинадцятої сесії міської ради від 21.05.2003р. №37 "Про затвердження Положення про управління архітектури та містобудування" (т.4, а.с.125-132).
Рішенням двадцять шостої сесії Хмельницької міської ради від 27.05.2009р. №20 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу земельних ділянок в короткострокову оренду юридичним особам, суб`єктам підприємницької діяльності, громадянам згідно з додатком 3 (т.4, а.с.43).
Згідно з Витягом з Додатку 3 до рішення сесії міської ради від 27.05.2009р. №20 до списку суб`єктів підприємницької діяльності та громадян, яким поновлюються договори оренди земельних ділянок за технічною документацією увійшло Приватне мале підприємство "Фінмаркет", яке користується на підставі договору оренди від 24.03.2008р. №040874200048, який укладено на підставі рішення десятої сесії Хмельницької міської ради від 25.04.2007р. №28, земельною ділянкою по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому з цільовим використанням - під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу, категорія землі - землі житлової та громадської забудови, терміном на 3 роки (т.4, а.с.44).
05.10.2009р. між Хмельницькою міською радою в особі міського голови Мельника Сергія Івановича, як орендодавцем та Приватним малим підприємством "Фінмаркет", як орендарем укладено договір оренди землі №040974200210, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення двадцять шостої сесії міської ради від 27.05.2009р. №20 із земель житлової та громадської забудови, що знаходиться в м. Хмельницькому по вул. Кам?янецька, 2А (п.1 Договору).
Згідно з п.п.2-4 цього Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2500 м.кв., землі зайняті поточним будівництвом. На земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна - об`єкт незавершеного будівництва готельно-торговельно-розважальний комплекс готовністю 27%, інші об`єкти інфраструктури відсутні. Земельна ділянка передається в оренду разом з об`єктом незавершеного будівництва готельно-торгівельно-розважальним комплексом готовністю 27%.
Пунктом 8 цього Договору сторони погодили, що договір укладено на 3 (три) роки до 27.05.2012р. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі, орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п.16 цього Договору земельна ділянка передається в оренду під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови (т.1, а.с.210-211).
Рішенням шістнадцятої сесії Хмельницької міської ради від 11.04.2012р. №32 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу земельних ділянок в постійне користування, в оренду, надання земельних ділянок за технічною документацією, поновлення договорів оренди шляхом укладення додаткових угод юридичним особам, суб`єктам підприємницької діяльності, громадянам та внесення зміни в рішення сесії міської ради" поновлено ПМП "Фінмаркет" договір оренди земельної ділянки №040974200210 від 05.10.2009р. на 3 роки (т.4, а.с.47).
Додатковою угодою №681010004000640 від 26.06.2012р. поновлено договір оренди землі №040974200210 від 05.10.2009р.на термін 3 роки до 27.05.2015р. (т.4, а.с.45).
Також, факт продовження договору оренди землі №040974200210 від 05.10.2009р. на термін 3 роки до 27.05.2015р. підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (т.1, а.с.152-153, т.4, а.с.42).
Рішенням п`ятдесятої сесії Хмельницької міської ради від 27.05.2015р. №35 ПМП "Фінмаркет" поновлено договір оренди земельної ділянки №040974200210 від 05.10.2009р. на три роки (т.1, а.с.212).
Додатковою угодою №937/02 від 18.11.2015р. Хмельницька міська рада та ПМП "Фінмаркет" поновлено договір оренди землі №04097400210 від 05.10.2009р. на новий термін на 3 роки до 27.05.2018р. (т.1, а.с.154).
Згідно листа Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 10.11.2015р. №3996/03-0115 цільове призначення земельної ділянки по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому, відповідно до рішення 10-ї сесії Хмельницької міської ради №28 від 25.04.2007р. - землі житлової та громадської забудови (під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу). Функціональне призначення (відповідно до плану зонування території м. Хмельницького, затвердженого рішенням 5-ї сесії міської ради від 30.03.2011р. №25) - зона вторинної ділової, громадської та комерційної активності районного значення. Цільове та функціональне призначення суміжних земельних ділянок: із півдня: землі житлової та громадської забудови (для обслуговування будинку побуту), зона вторинної ділової, громадської та комерційної активності районного значення; із сходу: вул. Кам?янецька, зона міських і районних вулиць, доріг, майданів (в межах червоних ліній); із заходу: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); з півночі: вул. Проектна, 14, зона міських і районних вулиць, доріг, майданів (в межах червоних ліній) (т.1, а.с.160).
З матеріалів справи вбачається, що Управлінням архітектури та містобудування Хмельницької міської ради видавались ПМП "Фінмаркет" в порядку черговості, наступні містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, зокрема:
- Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №111 (м.Хмельницький, вул. Кам?янецька, 2А), видані Управлінням архітектури та містобудування 13.06.2013р. для будівництва 102-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами та офісними приміщеннями;
- Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №114/ГП-25.1-04 від 23.06.2014р. (м. Хмельницький, вул. Кам?янецька, 2А), видані Управлінням архітектури та містобудування 23.06.2014 року для будівництва висотного 216-ти квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та рестораном;
- Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р. взамін №114/ГП-25.1-04 від 23.06.2014р. (м. Хмельницький, вул. Кам?янецька, 2А), виданих управлінням архітектури та містобудування 14.01.2016 року для будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства (т.4, а.с.71-78).
При цьому, останні Містобудівні умови Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р., які були складені взамін містобудівним умовам №114/ГП-25.1-04 від 23.06.2014р. по вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому містили наступні дані: назва об`єкта будівництва: будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудавано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства; інформація про замовника: приватне мале підприємство "Фінмаркет" м.Хмельницький, вул.І.Франка, 10, код ЄДРПОУ: 31100369; наміри забудови: житлово-громадське будівництво; адреса будівництва об`єкта: м. Хмельницький, вул. Кам?янецька, 2А; документ, що підтверджує право користування земельною ділянкою: додаткова угода №681010004000640 від 26.06.2012р. про поновлення договору оренди землі 04097400210 від 05.10.2009р.; Площа земельної ділянки: 0,25га; цільове призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови; посилання на містобудівну документацію: план зонування території міста Хмельницького (рішення п`ятої сесії Хмельницької міської ради від 30.03.2011р. №25 "Про затвердження плану зонування території м. Хмельницького"); функціональне призначення земельної ділянки: під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу; основні техніко-економічні показники об`єкта будівництва (орієнтовно): площа забудови - 2333кв.м.; поверховість - 30; умовна висота будинку - 73,5; кількість квартир: однокімнатних - 67, двокімнатних - 66; трикімнатних - 57; загальна площа квартир - 16050кв.м.; площа вбудованих нежитлових приміщень - 12950кв.м., загальний будівельний об`єм - 105550 куб.м. Містобудівні умови та обмеження: відповідно до ДБН В.2.2-24 "Проектування висотних житлових і громадських будинків"; Максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки: відповідно до ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень"; Максимально допустима щільність населення (для житлової забудови): не більше 450 чол./га. Перевищення нормованої щільності населення потребує відповідного обґрунтування; Відстані від об`єкта, який проектується, до меж червоних ліній вул. Кам?янецька (ширину вулиці в межах червоних ліній приймати 40м); Планувальні обмеження та вимоги (зони охорони пам`яток культурної спадщини, зони охоронюваного ландшафту, межі історичних ареалів, прибережні захисні смуги, санітарно-захисні та інші охоронювані зони) немає; Мінімально допустимі відстані від об`єктів, які проектуються, до існуючих будинків та споруд: визначаються за вимогами протипожежних норм та вимог щодо інсоляції і освітленості. При розходженні санітарних та протипожежних нормативів приймається більша відстань. Охоронювані зони інженерних комунікацій: при проектуванні житлового будинку врахувати нормативні охоронювані зони наявних інженерних мереж на відведеній земельній ділянці та прилеглій території. Вимоги до необхідності проведення інженерний вишукувань згідно з державними будівельними нормами ДБН А.2.1-1-2008 "Інженерні вишукування для будівництва": провести необхідні інженерні вишукування для будівництва згідно з технічним завданням. Склад і обсяги вишукувальних робіт визначає вишукувальна організація. У випадку виявлення несприятливих інженерно-геологічних умов передбачити заходи щодо захисту від несприятливих та небезпечних процесів. Вимоги щодо благоустрою (в тому числі щодо відновлення благоустрою): ділянка повинна бути упорядкована, озеленена, обладнана елементами благоустрою. Рекомендується проектувати ділянку з підвищеним рівнем якості благоустрою та передбачати влаштування зелених насаджень і зон відпочинку. При цьому розвиток вказаних зон слід здійснювати за рахунок їх розміщення на покриттях стилобатів, влаштування внутрішніх рекреаційних, приміщень, зимових садів, спортивних залів тощо. Під`їзні шляхи, тротуари та розвантажувальні майданчики повинні бути заасфальтовані або замощені. Розміщення майданчиків, розмір і відстані від них до житлових і громадських будинків приймати згідно ДБИ 360-92**. При проектуванні благоустрою прибудинкової та прилеглої території дотримуватись вимог передбачених ДБН Б.2.2-5 "Благоустрій територій". Елементи зовнішнього благоустрою та дорожнє покриття порушені під час будівельних робіт повинні бути відновлені після їх завершення. Забезпечення умов транспортно-пішохідного зв`язку: необхідно забезпечити безпечні підходи і під`їзди до будинку та громадських приміщень, у тому числі інвалідів, осіб з обмеженою рухомістю і дітей з вул. Кам`янецької та проходи для ефективної евакуації людей із висотного будинку. Підходи і під`їзди до приміщень масового відвідування не повинні перешкоджати під`їзду до входу житлового будинку пожежних, санітарних машин та пересувної техніки комунальних служб. Вимоги щодо забезпечення необхідною кількістю місць зберігання автотранспорту: кількість машино-місць приймати з розрахунку 0,9 машино-місць на кожну дво- або більше кімнатну квартиру, кількість машино-місць для 1-но кімнатних квартир визначається з використанням коефіцієнту 0.5. Для закладів громадського призначення кількість машино-місць приймати з розрахунку: для магазинів: 2-3 машино-місця на кожні 100 кв.м. торгових площ; для закладів харчування: 8-10 на кожні 100 місць. Загальна потреба в машино-місцях біля об`єктів масового відвідування різного функціонального призначення визначається як сума для кожного з цих об`єктів. Вимоги щодо охорони культурної спадщини: в разі виявлення під час земляних робіт знахідок археологічного або історичного характеру, зупинити їх подальше ведення і протягом однієї доби повідомити про це відділ охорони пам`яток історії та культури у Хмельницькій області (вул.Свободи, 70, тел.65-33-26, 65-00-09) та орган місцевого самоврядування, Відновлення земляних робіт можливе лише згідно письмового дозволу управління культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА - органу охорони культурної спадщини Хмельницької області після археологічного обстеження даної території. Вимоги щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення: забезпечити безпечні підходи і під`їзди до будівлі інвалідів, осіб з обмеженою рухомістю і дітей згідно з вимогами ДБН В.2.2-17 "Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення". Вимоги щодо організації відведення зливових і талих вод: відповідно до технічних умов наданих управлінням житлово-комунального господарства (т.1, а.с. 156-157).
Як вбачається з витягу з протоколу №11 засідання секції Житлового будівництва, промислової інженерно-транспортної забудови, будівельних матеріалів і виробів Науково-технічної ради Мінрегіону від 04.03.2016р. було вирішено за можливе, як виняток, відхилення від вимог державних будівельних норм, під час проектування об`єкта "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А в м. Хмельницькому", за умови отримання погодження компетентних органів з питань пожежної безпеки щодо можливості застосування зазначених відхилень та з виконанням відповідних компенсаційних заходів, а також отримання звіту інституту громадського здоров`я ім. О.М. Марзєєва НАМН України щодо санітарно-епідеміологічної оцінки стану умов інсоляції та природного освітлення прилеглої території (т.1, а.с.172-174, 200-201).
Згідно з висновком Державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 06.04.2016р. №05.03.02.-07/11518 за результатами державної санітарно-епідеміологічної експертизи Матеріали щодо можливості функціонування багатоквартирного будинку в вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А в м. Хмельницькому без сміттєпроводів, встановлено, що вони відповідають вимогам діючого санітарного законодавства України і можуть бути погоджені (затверджені) (т.1, а.с.175, 202).
Як вбачається з висновку наукового звіту ДУ "Інститут громадського здоров`я ім.О.М. Марзеєва НАМН України" від 03.03.2016р. №22/509 щодо оцінки умов інсоляції та природної освітленості існуючої прилеглої забудови та власних приміщень при споруджені житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому, встановлено, що спорудження житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам??янецька, 2А у м.Хмельницькому не порушить вимоги СН 2605082 та ДБН В.2.5.-28.2006 щодо умов інсоляції та природної освітленості власних приміщень та існуючої прилеглої забудови за умови оздоблення фасадів та торців запроектованого будинку білою атмосферостійкою фарбою (т.1, а.с.176-178).
Листом від 15.06.2016р. №26-8535/261, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, вказала, що комісія ДСНС України з розгляду проектних рішень, щодо яких відсутні норми і правила, обґрунтованих відхилень від установлених норм розглянула проектні рішення з компенсуючими протипожежними заходами, що викладені у додатку до листа ПМП "Фінмаркет" (протокол засідання Комісії від 13.06.2016р. №54), та вважає за можливе їх застосування. Інші проектні рішення необхідно передбачити та виконати відповідно до чинних в Україні протипожежних вимог будівельних норм і правил (т.1, а.с.203).
Висновком містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками запланованого об`єкту будівництва по вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому, який складено головним архітектором проекту Мартинюком П.Є., встановлено, що будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А в м. Хмельницькому є можливим, при погодженому використанні прилеглої території площею 4725 м.кв. для благоустрою та розміщення прибудинкових майданчиків та автостоянок для потреб даного житлового будинку та мешканців міста з дотриманням чинних будівельних норм, протипожежних та санітарних вимог (т.1, а.с.179-190).
Експертним звітом щодо розгляду проектної документації за проектом "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства на вул. Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому" від 22.03.2016р. №00-1970-15/ЦБ, який складено ДП "Укрдержбудекспертиза", за результатами розгляду проектної документації і зняття зауважень встановлено, що зазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об`єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, екологічної, пожежної та технічної безпеки, енергозбереження і може бути затверджена в установленому порядку (т.1, а.с.191-198, т.4, а.с.87).
Згідно Звіту за результатами робіт для потреб державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 31.03.2016р. №22.2/813, складеного ДУ "Інститутом громадського здоров`я ім. О.М. Марзєєва НАМН України" визначено можливість рекомендувати ДСЕС України погодити матеріали щодо можливості функціонування багатоквартирного будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому без сміттєпроводів як такі, що не суперечать санітарному законодавству (т. 1, а.с.203-206).
07.07.2016р. Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано замовнику ПМП "Фінмаркет" та генеральному підряднику ТОВ "Будівельна компанія "ВТМ" дозвіл на будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства на вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому, на підставі проектної документації ПП Мартинюка П.Є., який є головним архітектором проекту, під керівництвом якого, здійснюватиметься будівництво (т.1, а.с.209, зворот).
02.02.2017р. між ПМП "Фінмаркет", як замовником та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", як забудовником укладено Договір про організацію капітального будівництва та передачу функцій замовника.
Згідно п.п.1.1-1.4 цього Договору визначено, що цим договором сторони врегулювали між собою відносини щодо замовлення, організації та забезпечення будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства, за адресою: м. Хмельницький, вул. Кам?янецька, 2А (далі по тексту - Будинок). Замовник в порядку та на умовах визначених цим договором передає забудовнику передбачені даним договором права (делегує функції) замовника будівництва Будинку на земельній ділянці загальною площею 2500 м.кв. кадастровий номер: 6810100000:01:04:0120, реєстраційний номер 303114068101, за адресою: м.Хмельницький, вул.Кам?янецька, 2А (далі - земельна ділянка), яка знаходиться в користуванні замовника на підставі договору оренди землі №040974200210 від 05 жовтня 2009 року, укладеного між замовником та Хмельницькою міською радою та додаткової угоди №937/02 від 18.11.2015р. про поновлення договору оренди землі №04097400210 від 05.10.2009р. із внесеними змінами до договору №681010004000640 від 26.06.2012р. Забудовник приймає на себе функції (права) замовника будівництва будинку та зобов`язується замовити будівництво будинку, організувати будівництво будинку, забезпечити будівництво необхідними матеріальними, фінансовими та іншими ресурсами, організувати та забезпечити здачу будинку в експлуатацію у визначені даним договором строки, здійснювати постійний контроль за будівництвом будинку на земельній ділянці. Для виконання функцій замовника та забезпечення будівництва будинку матеріально-технічними та фінансовими ресурсами забудовник має право від свого імені укладати договори підряду, договори про надання послуг, договори поставки (купівлі-продажу) будматеріалів та іншого майна/послуг, необхідного для організації та здійснення будівництва, договори оренди, договори купівлі-продажу майнових прав на квартири та нежитлові приміщення будинку, які закріплені за забудовником, згідно додатку №1 до цього Договору. Забудовник має право подавати до підприємств, установ, організацій, органів державної влади та місцевого самоврядування необхідні документи, заяви, клопотання тощо необхідні для організації та здійснення будівництва будинку.
Згідно з п.2.1 цього Договору забудовник зобов`язаний замовити, організувати та забезпечити будівництво будинку у відповідності до державних будівельних норм і правил, проектної документації, затвердженої експертним звітом ДП "Укрдержбудекспертиза" від 22.03.2016р. №00-1970-15/ЦБ та з врахуванням містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р., виданих управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради. Забудовник зобов`язаний забезпечити будівництво будинку у точній відповідності до затвердженої проектної документації, в тому числі виконати благоустрій прилеглої території, здійснити підключення будинку до всіх мереж (електричних, водопостачання, водовідведення, зв`язку тощо).
Пунктом 2.2 цього Договору забезпечення будівництва будинку проектною документацією здійснюється замовником. Проектна документація розробляється відповідно до регіональних і місцевих правил забудови, державних будівельних норм та інших нормативних документів. Замовник протягом п`яти днів з моменту укладення цього договору зобов`язується за актом приймання-передачі передати забудовнику проектну документацію для будівництва будинку в кількості двох примірників. Всі зміни до проектної документації письмово погоджуються обома сторонами.
Як встановлено п.2.5 цього Договору процес будівництва складається з таких п`яти етапів та планових термінів/строків їх виконання: Перший етап - планування земельної ділянки під будівництво, влаштування котловану, будівництво фундаментів (влаштування паль) під житловою частиною будинку - ІІІ квартал 2017 року; Другий етап - будівництво перших трьох поверхів будинку (житлової частини) - І квартал 2018 року; Третій етап - будівництво четвертого-останнього поверхів будинку - І квартал 2020 року; Четвертий етап - будівництво комерційної частини будинку - І квартал 2021 року; П`ятий етап - облаштування фасадів та здійснення благоустрою будинку - IV квартал 2021 року.
Згідно з п.4.1 цей Договір вступає в силу з 4 лютого 2017 року і діє протягом п`яти років, але його дія в будь-якому випадку продовжується до повного виконання сторонами своїх зобов`язань (т.1, а.с.213-215).
В Додатку №1 до Договору про організацію будівництва від 02.02.2017р. ПМП "Фінмаркет" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент" визначили закріплені за замовником квартири та нежитлові приміщення будинку за адресою: м.Хмельницький, вул.Кам?янецька, 2А. Сторони також визначили, що за забудовником закріплені всі квартири, нежитлові та інші приміщення будинку крім тих, які закріплені за замовником (т.1, а.с.216-219).
Згідно з Акту приймання-передачі дозвільних документів (копії) від 21.02.2017р. до Договору про організацію капітального будівництва та передачу функцій замовнику від 02.02.2017р. ПМП "Фінмаркет" здало, а ПП "Буд Кепітал Менеджмент" прийняло "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А в м. Хмельницькому", а саме: Дозвіл на виконання будівельних робіт №ІV 1151161892505 від 07.07.2016р.; Відповідь державної служби України з надзвичайних ситуацій про розгляд проектних рішень №24 від 10.06.2016р.; Організація дорожнього руху. Схема руху пішоходів та транспорту; Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №10\ГП-25.1-04 від 14.01.2016р.; Містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками виконаний ПП Мартинюк П.Є.; Договір на виконання проектної та кошторисної документації №419/р від 30.03.2015р.; Договір на виконання проектних робіт, а саме на розробку конструктивної частини №171 від 15.09.2015р.; Акт приймання виконаних робіт на основі Договору №419/р від 30.03.2015р.; Додаткова угода до договору виконаних робіт №419/р від 30.03.2015р.; Ордер на видалення зелених насаджень №12 від 05.05.2008р.; Договір про надання згоди на будівництво №232-07 від 31.10.2007р.; Експертний звіт щодо розгляду проектної документації №00-1970-15/ЦБ від 22.03.2016р.; Додаток до експертного звіту №00-1970-15/ЦБ від 22.03.2016р.; Лист Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №7/17-2566 від 12.03.2016р.; Витяг з протоколу засідання секції Житлового будівництва, промислової та інженерно-транспортної забудови науково-технічної ради Мінрегіону №11 від 04.03.2016р.; Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи №05.03.02-07/11518 від 06.04.2016р.; Протокол державної санітарно-епідеміологічної експертизи №422 від 31.03.2016р.; Звіт за результатами робіт для потреб державної санітарно-епідеміологічної експертизи №22.2/813 від 31.03.2016р.; Науковий звіт №22\509 від 03.03.2016р. (т.1, а.с.220).
На підставі отриманих Містобудівних умов та обмежень позивач розпочав проектування об`єкту, уклав ряд договорів, отримав необхідні дозвільні та інші документи, а саме: Договір про організацію капітального будівництва між ПМП "Фінмаркет" з ПП "Буд Кепітал Менеджмент" від 02.02.2017р., Договір про надання послуг від 28.12.2012р. між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПП "ПрофБухСервіс", договори купівлі-продажу майнових прав укладені ПП "Буд Кепітал Менеджмент", Договір поставки від 20.04.2016р. №20-04 між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "Будіндустрія", Договір поставки від 01.03.2017р. між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "Трансбуд-Граніт", Договір купівлі-продажу від 11.05.2017р. №11/05/17 ГЮ укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "ПРОМЮНІОН", Договір постачання №12 від 21.03.2017р. між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "ГЛОБО-ЛТД", Договір купівлі-продажу №55 від 21.08.2017 між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПП "ДАХ ЦЕНТР", Договір поставки від 13.06.2016 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та фізичною особою-підприємцем Татарчуком П.Б., Договір поставки №22/17 від 16.02.2017 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "ГРАНД-БУД 9998", Договір поставки №01-03/Хм від 01.03.2019 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "РКЦ-БУД", Договір поставки №13-02/Хм від 13.02.2017 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "РКЦ-БУД", Договір про надання послуг будівельною технікою №25/17 від 20.02.2017 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та КП "Управління механізації будівництва", Договір вантажних перевезень №1 від 01.08.2017 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та приватним підприємцем Жмурко З.О., Договір купівлі-продажу №06/08 від 06.08.2018 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "ГРОМ ЛТД", Договір поставки №6136519ХМП від 21.01.2019 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "ФІРМА "ВІКАНТ", Договір поставки №0910-18 від 09.10.2018 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "ЄВРОБЕТОН ПЛЮС", Договір про надання послуг №26/0/ від 26.07.2018 між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПП "ПЛЮС ТРАНС АКТИВ", Договір поставки №0506/1 від 05.06.2018р., Договір поставки товару №15-18з від 02.01.2018 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "ХМЕЛЬНИЦЬКЗАЛІЗОБЕТОН", Договір про надання послуг №1 від 01.02.2018р., Договір оренди баштового крану №01/03 від 01.03.2018р., Договір про надання послуг №26/06 від 26.06.2017 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПП "БУД КЕПІТАЛ МЕНЕДЖМЕНТ", Договір про видачу тимчасових технічних умов №23ВТВ від 28.02.2017 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та МКП "ХМЕЛЬНИЦЬКВОДОКАНАЛ", Договір про виконання робіт на створення науково-технічної продукції №021 від 16.05.2017р., Договір на виготовлення проектно-кошторисної документації №11 від 27.03.2016 укладений між ПП "БУД КЕПІТАЛ МЕНЕДЖМЕНТ" та ПМП "НЕЙТРОН", Договір транспортного експедирування №ЗЕ-67 від 02.05.2018 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "ПОДІЛЛЯПОСТАЧБУД", Договір на здійснення технічного нагляду від 04.04.2017р., Договір підряду №30/03/17 від 30.03.2017 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "Торговий дім "МЕГАПОЛІС", Договір підряду №8 від 20.04.2017р., Договір на виконання робіт від 27.03.2017 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПП Комунальним архітектурно-планувальним підприємством, Договір про приєднання до електричних мереж №51 від 20.02.2017 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПАТ "ХМЕЛЬНИЦЬКОБЛЕНЕРГО", Договір підряду №12-1 від 30.08.2017 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПП "ФУНДАМЕНТСПЕЦБУД", Договір підряду від 30.08.2017р., Договір купівлі-продажу товарів №347 від 16.01.2018 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "Поділля Кабель-1", Договір про надання послуг з винесення меж земельної ділянки в натурі від 31.08.2017 №181/17 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "Земельно-консалтингове агентство "СТС", Договір поставки №1-КП від 03.01.2018 укладений між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "БУДТЕХ-НІКА".
Також позивачем до матеріалів справи було долучено: витяг Управління Держкомзему в м.Хмельницькому Хмельницької області Головного управління Держкомзему у Хмельницькій області від 14.02.2012р. №652/01-15, розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності грошова оцінка яких проведена на 14.02.2012р. під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу (т.4, а.с.45-46), Реєстр кредиторської заборгованості ПП "Буд Кепітал Менеджмент" станом на 15.07.2020р., Довідку ПП "ПрофБухСервіс" від 20.07.2020р. вих.№18 про розмір кредиторської заборгованості за отримані матеріали, роботи та послуги станом на 20.07.2020р. (т.1, а.с.25-26), Витяги із пропозицій продажу нерухомого майна, Витяг Міністерства юстиції України про юридичну особу ПП "Буд Кепітал Менеджмент" (т.1, а.с. 28-36), проект "Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудавано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому" 2016р., виготовлений ПП Мартинюк, технічні умови МКП "Хмельницькводоканал" №139 від 08.08.2014р. "Для проектування водопостачання та водовідведення об`єкта (приміщення), житлових будинків", Технічні умови приєднання, яке не є стандартними до електричних мереж ПАТ "Хмельницькобленерго" електроустановок від 02.11.2015р. "Висотний (30-ти поверховий) 216-ти квартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та рестораном ПМП "Фінмаркет", ордер №12 на видалення зелених насаджень від 05.05.2008р., технічні умови Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради від 25.12.2015р. №14-05-1579 на влаштування відведення зливових і талих вод з території об`єкта будівництва висотного 216-ти квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та рестораном по вул. Кам?янецька, 2А в м.Хмельницькому, технічні умови №018 від 22.12.2015р. для підключення і отримання послуг ПрАТ "ДАТАГРУП" на підключення до тепло комунікаційних мереж ПрАТ "ДАТАГРУП" висотного 216-ти квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та рестораном по вул. Кам`янецька, 2А в м. Хмельницькому для ПМП "Фінмаркет", технічні умови Хмельницького комунального підприємства "МІСЬКСВІТЛО" на будівництво мереж зовнішнього освітлення висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудованим торгівельно-офісним приміщенням та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А в м.Хмельницькому, Містобудівельний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об`єкту будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому (т.1, а.с.37-151), Зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва висотного багатоквартирного будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А в м.Хмельницькому (т.1, а.с.221-248 - т.2, а.с.1-69), рахунок Хмельницькзалізобетон ТДВ 01267076 на суму 1221133,52грн., рахунок "Хмельницькзалізобетон" ТДВ 01267076 на суму 1664210,55грн., Акт звіряння взаємних розрахунків за період: 01.01.2018р. - 15.07.2020р. між ТДВ "Хмельницькзалізобетон" і ПП "Буд Кепітал Менеджмент" (т.2, а.с. 133-135), договір поставки товару №15-18з від 02.01.2018р., який укладено між ТДВ "Хмельницькзалізобетон" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент" (т.2, а.с. 136-137), рахунок оплати ТОВ "ТД "МЕГАПОЛІС" 31676573 на суму 397937,40грн., рахунок оплати ТОВ "ТД "МЕГАПОЛІС" 31676573 на суму 801167,31грн., Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ "ТД "МЕГАПОЛІС" за період з 01.01.2018р. по 15.07.2020р., рахунок ОСОБА_15 НОМЕР_1 на суму 100000грн., Акт звірки взаєморозрахунків з ОСОБА_15 за період з 01.01.2018р. по 15.07.2020р., Договір підряду №30/03/17 від 30.03.2017р., який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "Торговий дім "МЕГАПОЛІС", Договір підряду від 30.08.2017р., який укладено між ФОП Пилип`юком Д.І. та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", рахунок Якимець О.П. на суму 63440грн., рахунок Якимець О.П. на суму 353320грн., Акт звіряння взаємних розрахунків між ФОП Якимець О.П. та ПП "Буд Кепітал Менеджмент" за період з 01.12.2019р. по 15.07.2020р., договір б/н про перевезення вантажів від 04.12.2017р., який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ФОП Якимець О.П., рахунок ПП "ПрофБухСервіс" 37602051 на суму 95285грн., рахунок ПП "ПрофБухСервіс" 37602051 на суму 116399грн., договір про надання послуг від 28.12.2012р., який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПП "ПрофБухСервіс", рахунок ТОВ "Поділля-Кабель-1" 37126183 на суму 67259,66грн., рахунок ТОВ "Поділля-Кабель-1" 37126183 на суму 14656,66грн., договір прокату №46 від 05.01.2018р., який укладено між ТОВ "Поділля-Кабель-1" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", Договір купівлі-продажу товарів №347 від 16.01.2018р., який укладено між ТОВ "Поділля-Кабель-1" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", рахунок ТОВ "Євробетон Плюс" 39124827 на суму 124932,77грн., рахунок ТОВ "Євробетон Плюс" 39124827 на суму 230155,19грн., договір поставки №0910-18 від 09.10.2018р., який укладено між ТОВ "Євробетон Плюс" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", Додаткова угода №1 до договору поставки №0910-18 від 09.10.2018р., рахунок МКП "Хмельницькводоканал" 03356128 на суму 974,61грн., Договір №23 ВТВ на видачу тимчасових технічних умов від 28.02.2017р., який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та МКП "Хмельницькводоканал", рахунок ФОП Кунинець А.М. 2846810454 на суму 75746,87грн., Договір №8 від 20.04.2017р., який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ФОП Кунинець А.М., рахунок ПП "Фундаментспецбуд" 32739267 на суму 36000грн., Договір підряду від 30.08.2017р., який укладено між ПП "Фундаментспецбуд" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", рахунок Комунального архітектурно-планувального підприємства 21312100 на суму 3862,80грн., Договір від 27.03.2017р, який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та Комунальним архітектурно-планувальним підприємством, рахунок Нейтрон ПМП 21314895 на суму 4895,72грн., Договір №11 на виготовлення проектно-кошторисної документації від 27.03.2017р., який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПМП "Нейтрон", протокол погодження договірної ціни на виготовлення проектно-кошторисної документації Додаток до Договору №11 від 27.03.2017р., який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПМП "Нейтрон", Кошторис №1 на проектні (вишукувальні) роботи "Будівництво зовнішніх мереж 0,4кВ будівельного майданчика ПП "Буд Кепітал Менеджмент" по вул. Кам?янецька, 2А в м. Хмельницькому Додаток до Договору №11 від 27.03.2017р., який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПМП "Нейтрон", рахунок ТОВ "Гром ЛТД" 36924656 на суму 150000грн., рахунок ТОВ "Гром ЛТД" 36924656 на суму 508001,60грн., Договір №06/08 купівлі-продажу від 06.08.2018р., який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "Гром ЛТД", рахунок КП "Управління механізації будівництва" 03587566 на суму 59018грн., Договір №25/17 про надання послуг будівельною технікою від 20.02.2017р., який укладено між КП "Управління механізації будівництва" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", протокол узгодження цін до Договору №25/17 від 20.02.2017р. між КП "Управління механізації будівництва" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент" на послуги механізмів, рахунок ТОВ "Гранд-Буд9998" 38804006 на суму 131641,58грн., Договір поставки №22/17 від 16.02.2017р., який укладено між рахунок ТОВ "Гранд-Буд9998" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", рахунок ОСОБА_16 НОМЕР_2 на суму 198952,74грн., рахунок ОСОБА_16 НОМЕР_2 на суму 287092,66грн., Договір вантажних перевезень №1 від 01.08.2017р., який укладено між ПП Жмурко З.О. та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", рахунок Зволянський О.В. 2940918795 на суму 204446,50грн., рахунок Зволянський О.В. 2940918795 на суму 618400грн., Договір №01/03 (оренди баштового крану) від 01.03.2018р., який укладено між ФОП Зволянським О.В. та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", Акт приймання-передачі баштового крану за договором оренди №01/03 від 01.03.2018р. між ФОП Зволянським О.В. та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", Договір про надання послуг №26/06 (Спецтехніки) від 26.06.2017р., який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ФОП Зволянським О.В., рахунок ТОВ "Фірма "ВІКАНТ" 24942675 на суму 437350грн., рахунок ТОВ "Фірма "ВІКАНТ" 24942675 на суму 264751,60грн., Договір поставки №6136519ХМП від 21.01.2019р., який укладено між ТОВ "Фірма "ВІКАНТ" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", рахунок Земельного-консалтингово агентства "СТС" на суму 2200грн., Договір на надання послуг з винесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 31.08.2017р. №181/17, який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "Земельно-консалтингове агентство "СТС", Акт приймання-передачі від 06.09.2017р. між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ТОВ "Земельно-консалтингове агентство "СТС", рахунок ОСОБА_17 НОМЕР_3 на суму 36000грн., рахунок ОСОБА_17 НОМЕР_3 на суму 12000грн., Договір №021 про виконання робіт на створення науково-технічної продукції від 16.05.2017р., який укладено між ФОП Осталецький С.В. та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", рахунок ОСОБА_18 на суму 15000грн., рахунок Крепак В.І. на суму 27000грн., Договір про здійснення технічного нагляду від 04.04.2017р., який укладено між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ФОП Крепак В.І., Наказ №28 від 04.04.2017р. про призначення технічного нагляду ПП Крепак В.І., рахунок Хмельницького міського РЕМ 22764703 на суму 43468,45грн., рахунок Хмельницького міського РЕМ 22764703 на суму 15,12грн., рахунок Хмельницького міського РЕМ 22764703 на суму 269,78грн., рахунок Хмельницького міського РЕМ 22764703 на суму 120526,54грн., Договір про приєднання до електричних мереж №51 від 20.02.2017р., який укладено між ПАТ "Хмельницькобленерго" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", рахунок ТзОВ "РКЦ-БУД" 35863210 на суму 16149,40грн., рахунок ТОВ "РКЦ-БУД" 35863210 на суму 51328,86грн., Договір поставки №01-03/Хм від 01.03.2019р., який укладено між ТОВ "РКЦ-БУД" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", Договір поставки №13-02/Хм від 13.02.2017р., який укладено між ТОВ "РКЦ-БУД" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", рахунок Довгань М.І. 2131021532 на суму 59421грн., Договір поставки №0506/1 від 05.06.2018р., який укладено між ФОП Довгань М.І. та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", рахунок ТОВ "Поділляпостачбуд" 38482270 на суму 4350грн., рахунок ТОВ "Поділляпостачбуд" 38482270 на суму 317737,50грн., Акт звірки взаємних розрахунків за період: січень 2018р. - червень 2020р. між ТОВ "Поділляпостачбуд" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", Договір транспортного експедирування №ЗЕ-67 від 02.05.2018р., який укладено між ТОВ "Поділляпостачбуд" та ПП "Буд Кепітал Менеджмент", Додаткова угода №1 від 01.03.2019р. до Договору транспортного експедирування №ЗЕ-67 від 02.05.2018р., рахунок ТОВ "Технопростір" 37017140 на суму 701,99грн., рахунок Обслуговуючого кооперативу "ПРЕСТИЖ-1" 40149834 на суму 15891,61грн., рахунок Обслуговуючого кооперативу "ПРЕСТИЖ-1" 40149834 на суму 23142,36грн., рахунок ТОВ "Системи для бізнесу" 42525220 на суму 2500грн., рахунок Корвет 21337459 на суму 6632,30грн., рахунок Корвет 21337459 на суму 17440,09грн., рахунок ТОВ "Епіцентр К" 32490244 на суму 49135,18грн., рахунок ТОВ "Епіцентр К" 32490244 на суму 6984,08грн., рахунок ТОВ "Хмельницькенергозбут" 42035266 на суму 15938,16грн., рахунок ТОВ "Хмельницькбудінвест" 36451078 на суму 525000грн., рахунок ТОВ "Хмельницькбудінвест" 36451078 на суму 20000грн., рахунок ТОВ "ІНТЕХ БУД" 39822969 на суму 87506,97грн., рахунок ТОВ "Емтел-Інвест" 22773375 на суму 300грн., рахунок ТОВ "Емтел-Інвест" 22773375 на суму 15587грн., рахунок ТОВ "ІНТЕХ БУД" 39822969 на суму 36996,96грн., рахунок ОСОБА_19 на суму 25600грн., рахунок ТОВ "ПРОМЕЛЕКТРО ХХІ-плюс" на суму 66375,22грн., рахунок ТОВ "ПРОМЕЛЕКТРО ХХІ-плюс" на суму 7302,70грн., рахунок ОСОБА_20 НОМЕР_4 на суму 5500грн., рахунок ОСОБА_21 на суму 50000грн., виписки з ПАТ КБ "ПРАВЕКС-БАНК", АТ КБ "Приватбанк", ПАТ "Перший Український міжнародний банк про оплату" ПП "Буд Кепітал Менеджмент" товарів і послуг (т.2, а.с. 138-250, т.3 а.с.1-257, т.4 а.с.1-32).
Крім цього, з матеріалів справи вбачається укладення ПП "Буд Кепітал Менеджмент" з фізичними особами договорів купівлі-продажу майнових прав на квартири та нежитлові приміщення у будинку №2А по вулиці Кам?янецька в місті Хмельницькому (т.2, а.с.70-132).
04.04.2017р. між ПМП "Фінмаркет", як замовником та ТОВ "Торговий дім "Мегаполіс", як генпідрядником було укладено Договір генерального підряду №0411/18, за умовами якого, генпідрядник приймає на себе зобов`язання за дорученням замовника за рахунок власних або залучених матеріалів, сил, засобів, техніки та устаткування, у відповідності до проектно-кошторисної документації та будівельних норм і правил виконати роботи по будівництву висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому (т.4, а.с.162-165).
Матеріали справи містять заяву ПМП "Фінмаркет" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про внесення змін в дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ 1151161892505 від 07.07.2016р, а саме зміни генерального підрядника на ТОВ "Торговий дім "Мегаполіс" при здійсненні будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул.Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому (т.4, а.с.161).
У листі Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 04.10.2019р. №1022-6/1654-19 зазначено, що між замовником будівництва ПМП "Фінмаркет" та підрядником ТОВ "Будівельна компанія "ВТМ" в період з 21.07.2017р. по 23.11.2017р. була укладена угода про розірвання договору генерального підряду №01 від 04.04.2016р. (т.4, а.с.166).
У листі Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 10.10.2019р. №40-305-12/7782-19 вказано, що відповідно до даних реєстру, відносно будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому наявна інформація про те, що ТОВ "Торговий дім "Мегаполіс" є генеральним підрядником на даному об`єкті. При цьому, інформація відносно ПП "Буд Кепітал Менеджмент" по об`єкту будівництва в реєстрі відсутня. Відповідно до даних реєстру, інформація щодо внесення змін в дозвіл на виконання будівельних робіт на об`єкті будівництва щодо зміни генерального підрядника, після 11.05.2018р. відсутня (т.4, а.с.167).
В період з 21.07.2017р. по 11.08.2017р. Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на замовлення ПМП "Фінмаркет" було проведено перевірку дотримання суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єктів: Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому, за наслідками якого не було виявлено порушень, про що, складено Акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт №783 (т.4, а.с.150-152).
Також, в період з 10.11.2017р. по 23.11.2017р. Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на замовлення ПМП "Фінмаркет" було проведено перевірку дотримання суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єктів: Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому, за наслідками якого не було виявлено порушень, про що, складено Акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт №26П (т.4, а.с.154-156).
Наведене також підтверджується листом Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 04.10.2019р. №1022-6/1654-19 (т.4, а.с.166).
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 04.12.2017р. у справі №924/1032/17 розірвано договір оренди землі №040974200210 від 05.10.2009р., укладений між Хмельницькою міською радою та приватним малим підприємством "Фінмаркет". Зобов`язано приватне мале підприємство "Фінмаркет" повернути Хмельницькій міській раді земельну ділянку площею 2500 кв.м, розташовану в місті Хмельницькому по вул.Кам?янецька, 2а (кадастровий номер 6810100000:01:004:0120).
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 29.01.2018р. рішення Господарського суду Хмельницької області від 04.12.2017р. скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким відмовлено в задоволенні позову Хмельницької міської ради до приватного малого підприємства "Фінмаркет" про розірвання договору оренди землі №040974200210 від 05.10.2009р. та зобов`язання повернути земельну ділянку (т.4, а.с.71-78).
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 17.04.2018р. постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 29.01.2018р. залишено без змін (т.4, а.с.79-82).
20.03.2018р. ПМП "Фінмаркет" звернулося до Хмельницької міської ради із заявою про поновлення договору оренди земельної ділянки по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому №040974200210 від 05.10.2009р., який був укладений на підставі рішення двадцять шостої сесії Хмельницької міської ради від 27.05.2009р. №20 між ПМП "Фінмаркет" та Хмельницькою міською радою, згідно якого у строкове платне користування було передано земельну ділянку по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому загальною площею 2500кв.м., кадастровий номер 6810100000:01:004:0120, строком на три роки до 27.05.2012р. під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу. В подальшому даний договір був поновлений додатковими угодами від 26.06.2012р. №681010004000640 та від 18.11.2015р. №937/02 відповідно до 27.05.2015р. та до 27.05.2018р.
Рішенням двадцять першої сесії Хмельницької міської ради від 11.04.2018р. Договір оренди землі №040974200210 від 05.10.2009р. із змінами, внесеними додатковими угодами від 26.06.2012р. №681010004000640 та від 18.11.2015р. №937/02, який був укладений між Хмельницькою міською радою та ПМП "Фінмаркет" щодо земельної ділянки по вул. Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому, площею 2500кв.м., кадастровий номер 6810100000:01:004:0120, під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу, вирішено не поновлювати та вважати даний договір припиненим з 27.05.2018р. у зв`язку із закінченням строку, на який його було укладено. Вказане рішення мотивовано тим, що відповідно до ст.31 Закону України "Про оренду землі" та пункту 37 вищезазначеного договору, договір припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено. Хмельницька міська рада не має жодних намірів щодо поновлення цього договору (т.4, а.с.48).
Приписом Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 14.06.2018р. (т.4, а.с.157-158) від ПМП "Фінмаркет" вимагалось припинити негайно будівельні роботи по будівництву висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А в м.Хмельницькому та забезпечити виконання вимог даного припису іншим суб`єктам містобудування, а саме: генеральним підрядником (підрядником - разі, коли будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), а також відповідальних осіб за здійснення авторського та технічного нагляду за будівництвом. Припис мотивовано тим, що строк договору оренди земельної ділянки по вул. Кам??янецька, 2А в м. Хмельницькому з кадастровим номером 6810100000:01:004:0120 у ПМП "Фінмаркет" закінчився 27.05.2018р., станом на час проведення перевірки у ПМП "Фінмаркет" відсутнє право (право власності, право користування) на дану земельну ділянку, що є порушенням вимог п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. "Про деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт".
11.10.2018р. міський голова Хмельницької міської ради Симчишин О.С. звернувся із письмовою заявою №02-10-1350 до Голови Державної архітектурно-будівельної інспекції України Кудрявцева О.В. з проханням провести перевірку правомірності видачі ПМП "Фінмаркет" містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р. взамін №114/ГП-25.1-04 від 23.06.2014р. та скасувати їх; зупинити дію дозволу на виконання будівельних робіт від 17.07.2016р. №ІУ1151161892505, виданого ПМП "Фінмаркет" на будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства. В обґрунтування заяви вказав, що рішенням Хмельницької міської ради від 27.05.2009р. №20 було передано в оренду земельну ділянку площею 2500кв.м. по вул. Кам?янецька, 2А під будівництво готельно-торгівельного-розважального комплексу ПМП "Фінмаркет". На підставі даного рішення 05.10.2009р. було укладено договір оренди землі 040974200210. 18.11.2015р. №937/02 додатковою угодою було поновлено вищезазначений договір. Термін дії договору оренди зазначеної земельної ділянки закінчився 27.05.2018р. 21 сесією Хмельницької міської ради від 11.04.2018р. №88 було прийнято рішення "Про не поновлення договору оренди земельної ділянки ПМП "Фінмаркет" по вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому, про що було надіслано відповідний лист - заперечення про не поновлення договору оренди. Як наслідок, відповідно до чинного законодавства, проводити будівельні роботи не можливо без правовстановлюючих документів на земельну ділянку. Також, не дивлячись на відсутність на сьогодні правовстановлюючих документів на земельну ділянку ПМП "Фінмаркет" протиправно здійснює будівельні роботи. При цьому, згідно схеми будівництва дане підприємство має наміри здійснювати благоустрій на земельній ділянці, яка належить громаді міста і ніколи не передавалась та не планується передаватись в користування ПМП "Фінмаркет". Розміщення запроектованого об`єкта будівництва повинно відбуватися виключно в межах земельної ділянки, виділеної для такого будівництва в порядку передбаченому Земельним кодексом України. Рішенням Хмельницької міської ради від 25.01.2017р. №54 було надано дозвіл комунальному підприємству "Парки і сквери м. Хмельницького" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на постійне користування під сквер по вул. Парковій, 2А площею 35290 кв.м., яка включає набережну та виключає можливість використання будь-яких земельних ділянок, що межують із земельною ділянкою ПМП "Фінмаркет" по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому. При цьому, зазначив, що в управління адміністративних послуг Хмельницької міської ради представник ПМП "Фінмаркет" звернувся із заявою та відповідним до чинного законодавства, пакетом документів, що стало підставою для погодження управлінням архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування земельних ресурсів містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки (№25.1-04 від 14.01.2016р. для будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та закладами ресторанного господарства ПМП "Фінмаркет" по вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому, взамін №114/ГП-25.1-04 від 23.06.2014р.). Звернув увагу, що влада м.Хмельницького занепокоєна ситуацією, що склалася навколо даного будівництва та прикладає максимальних зусиль відповідно до повноважень, щодо припинення хаотичного будівництва в м. Хмельницький, причиною якого і є будівництво по вул. Кам?янецька, 2А ПМП "Фінмаркет". У зв`язку з неодноразовими зверненнями небайдужих громадян м.Хмельницького щодо перевірки законності будівництва, департаментом архітектури, містобудування та земельних ресурсів прийнято рішення звернутися до незалежних архітекторів - проектантів міста щодо надання інформації про відповідність вищевказаного будівництва діючим Державним будівельним нормам, на що було надано наступну інформацію, що відповідно до ДБН 360092** "Містобудування. Планування і забудова міських, сільських поселень" (який діяв на дату видачі дозвільного документу) - мінімальну розрахункову площу ділянки для окремого житлового будинку необхідно приводити відповідно до кількості його мешканців, яка для будинку вище 9 поверхів становить 12,2 - 12,0 кв.м. на людину. Згідно п. 3.8. примітка 1 - мінімальну розрахункову площу ділянки для окремого житлового будинку (без розміщення на ній дитячих установ, підприємств обслуговування, гаражів, що належать громадянам, фізкультурних і спортивних споруд необхідних приймати відповідно до кількості його мешканців - не менше як:12 кв.м./людину. (9-12 поверхів). Отже, на площу 0,25га проведено розрахунок 2500:12,2=205 (чол.) - кількість мешканців на дану площу земельної ділянки. Коефіцієнт розселення на квартиру становить 2,67. Визначаємо кількість квартир на площу даної земельної ділянки 205:2,67=76, а в проектній документації зазначено 190 квартир. Відповідно до наказу від 21.06.2011р. №67 "Про затвердження змін №4 до ДБН 360-92**, а саме табл. 7.4а - кількість машиномісць на двох або більшкімнатну квартиру в центральній частині міста для постійного зберігання автомобілів становить 1.0, а для тимчасового зберігання автомобілів (гостьової стоянки) - 0,1. Кількість машиномісць для однокімнатних квартир визначається з використанням коефіцієнта 0,5. Також, відповідно до ДБН 360-92** передбачено відстань між житловими будинками, зокрема при розміщенні 9-16 поверхових житлових будинків (в даному випадку запроектований будинок 30-ти поверховий) суміжних з кварталами садибної забудови, що зберігається, відстань між садибним будинком і довільними сторонами багатоповерхового будинку приймається не меншою висотою, що зводиться. Також, відповідно до ДБН 360-92** - у районах садибної забудови при потребі слід формувати мережу внутрішньо квартальних проїздів. Довжина тупикових проїздів повинна закінчуватись кільцевими об`їздами радіусом по осі проїзду не менше 10 м. або майданчиками розвороту 12 м х 12 м кожна. До житлових і громадських будинків слід передбачити проїзди завширшки 3,5 м відстані не ближче 5 м від стін, придатні для проїзду пожежних машин. На ділянці такої площі неможливо дотриматись вимог будівельних норм щодо розміщення ігрових майданчиків для дітей, для відпочинку дорослого населення, для занять фізкультурою, для господарських потреб, для стоянки автомашин та інших, їх розмірів та відстаней від житлових і громадських будинків, а саме: питомий розмір майданчиків, км. м. на одну людину для господарських цілей становить 0,3 з найменшою відстанню до вікон житлових громадських будинків 20 метрів, але нажаль вищезазначені норми не використовуються при будівництві ПМП "Фінмаркет" по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому. Також, зауважив, що будівництво об`єкта призводить до зміни дорожнього руху на вул. Кам?янецька, яка є магістральною вулицею з високим інтенсивним рухом, проте схема на сьогодні не погоджена відповідними контролюючими органами. За цих обставин, прослідковується невідповідність будівельних норм у здійсненні проектування та будівництва зазначеного об`єкта (т.4, а.с. 50-51).
З аналогічним зверненням, 09.03.2017р. Міський голова Хмельницької міської ради Симчишин О.С. вже звертався із заявою №02-14-300 до Голови Державної архітектурно-будівельної інспекції України Кудрявцева О.В. (т.4, а.с.52).
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. у справі №686/10921/17 рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18.05.2018р. про відмову у задоволенні позову ПМП "Фінмаркет" до виконавчого комітету Хмельницької міської ради, третя особа без самостійних вимог - ПП "Буд Кепітал Менеджмент" про визнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28.04.2017р. №274 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р. взамін №114/ГП-25.1-04 від 23.06.2014р., виданих ПМП "Фінмаркет" для будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства" (т.4, а.с.95-100, 221-235).
Листом від 20.10.2018р. №1022-6/3363-18, Управління державної архітектурно-будівельною інспекцією у Хмельницькій області повідомлено, що постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. у справі №686/109/17, яка набрала законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області від 28.04.2017р. №274 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р. взамін №114/ГП-25.1-04 від 23.06.2014р." Враховуючи, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р. діють, відповідно до Порядку №698 з метою перевірки фактів, викладених у вищевказаному листі, Управлінням здійснюються організаційні заходи для проведення позапланової перевірки управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради щодо законності видачі вищезазначених містобудівних умов та обмежень. Після завершення заходів державного архітектурно-будівельного нагляду, у разі виявлення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності , Управлінням будуть вжиті заходи реагування відповідно до чинного законодавства. Додатково повідомлено, що у провадженні Хмельницького адміністративного суду перебуває адміністративна справа №822/2128/17 за позовом Хмельницької міської ради до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа на стороні відповідача ПМП "Фінмаркет", про визнання незаконним та скасування дозволу на виконання будівельних робіт від 17.07.2016р. №ІV1151161892505. Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017р. у справі №822/2128/17, скасовано забезпечення позову Хмельницької міської ради, яке передбачало зупинення дій дозволу на виконання будівельних робіт від 17.07.2016р. №ІV1151161892505. Також, Управлінням на підставі звернень фізичних та юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності в рамках здійснення державного-архітектурно-будівельного контролю проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт по вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому. За результатами вищезазначеної перевірки посадовою особою Управління надано МПМ "Фінмаркет" обов`язковий для виконання припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 14.06.2018р. За цих обставин, нормативно-правовими актами не віднесено до повноважень Управління зупинення дії дозволу на виконання будівельних робіт (т.4, а.с.49).
Актом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 03.12.2018р. та приписом Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 03.12.2018р. було встановлено, що в результаті позапланової перевірки дотримання посадовими особами управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016р. №10/ГП-25.1-04 на "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул.Кам?янецька, 2А в м.Хмельницькому (замовник ПМП "Фінмаркет") виявлено порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: 1) відповідно до витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на земельну ділянку за кадастровим номером 6810100000:01:004:0120 зазначено код КВЦПЗ - 03.14 - для розміщення та постійної діяльності органів МНС. Враховуючи вищезазначене, наміри забудови земельної ділянки за кадастровим номером 6810100000:01:004:0120, а саме: "будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства" не відповідають її цільовому призначенню: "для розміщення та постійної діяльності органів МНС", чим порушено вимоги ч. 2 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", відповідно до якої "Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства". Також, зазначено, що договір оренди землі №040974200210 від 05.10.2009р. з додатковою угодою №681010004000640 від 26.06.2012р. свідчать, що земельна ділянка по вул. Кам?янецька, 2А в м.Хмельницькому передавалась в оренду під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу, що також зазначено в п. 9 розділу "Загальні дані" МУО №10 (функціональне призначення земельної ділянки). 2) Максимально допустима щільність населення, зазначена у містобудівному розрахунку до МУО №10 - 500,0 осіб/га перевищує допустиму і порушує вимоги п. 3.7 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", згідно якого "Щільність населення житлового кварталу з повним комплексом установ і підприємств місцевого значення слід приймати відповідно до щільності більших структурних елементів у межах 180-450 люд./га". 3) В п. 10 розділу "Загальні дані" МУО №10 зазначені основні техніко-економічні показники об`єкта будівництва (далі - ТЕП): площа забудови - 2333,0кв.м.; поверховість - 30, умовна висота будинку - 73,5 кв.м., кількість квартир: однокімнатних - 67, двокімнатних - 66, трикімнатних - 57 (разом190); загальна площа квартир - 16050,0кв.м.; площа вбудованих нежитлових приміщень - 12950кв.м. У зв`язку з тим, що у містобудівному розрахунку до МУО №10 не наведено кількість мешканців та площі квартир одного житлового будинку, в Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області немає можливості провести точний розрахунок на предмет необхідності мінімальної розрахункової площі для розміщення цього об`єкта будівництва. При визначенні розрахункової кількості мешканців (за нормою 21 кв.м. на людину плюс 10,5 кв.м. на сім`ю) отримуємо: (16050 кв.м. - (190 кв.м. х 10,5 кв.м.)) :21 кв.м./люд. = 669 люд. Відповідно до п.3.8* примітка 1 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" - "Мінімальну розрахункову площу ділянки для окремого житлового будинку (без розміщення на ній дитячих дошкільних установ і підприємств обслуговування, гаражів, що належать громадянам, фізкультурних і спортивних споруд) необхідно приймати відповідно до кількості його мешканців - не менше як: 30,1-23,3 кв.м./люд. (6-8 поверхів), 12,2-12,0 кв.м./люд. (9-12 поверхів). При розрахунку мінімальної площі ділянки для розміщення визначеного об`єкта маємо: 669люд. х 12,0 кв.м./люд. = 8028 кв.м. Відповідно до договору оренди земельної ділянки по вул. Кам?янецька, 2А в м. Хмельницькому від 05.10.2009р. №040974200210 (п.5 та п.6 розділу "Загальні дані" МУО №10), площа земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:01:004:0120 - 2500 кв.м. Враховуючи вищевикладене, для об`єкта будівництва з ТЕП, зазначеними в МУО №10, площа земельної ділянки, наданої в оренду ПМП "Фінмаркет" (2500 кв.м.), недостатня для його розміщення (без урахування площ, необхідних для обслуговування об`єктів соціально-побутового призначення та вбудованих приміщень. Також, вбачається невідповідність кількості квартир в ТЕП до МУО №10 - 190 (однокімнатних - 67, двокімнатних - 66, трикімнатних - 57) та 195 у містобудівному розрахунку (однокімнатних - 67, двокімнатних - 66, трикімнатних - 57; чотирикімнатних - 3; п`ятикімнатних - 1; шестикімнатних - 1. 4) Відповідно до схеми генплану з містобудівного розрахунку, висотний багатоквартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства (умовна висота будинку - 73,5 м) розташовується на відстані 20,0 м від найближчого садибного житлового будинку, що порушує вимоги п.3.13 примітки 1 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", відповідно до якого "При розміщенні 9-16-поверхових житлових будинків суміжно з кварталами садибної забудови, що зберігається, відстань між садибним будинком і довгими сторонами багатоповерхового будинку приймається не меншою за висоту будинку, що зводиться". З метою усунення виявлених порушень, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області вимагало усунути виявленні порушення і привести у відповідність до законодавства терміном до 03.02.2019р. (т.4, а.с.55-56, 64-66).
Рішенням Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 03.12.2018р. №26-ПП/з було зупинено дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016р. №10/ГП-25.1-04 на "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул.Кам??янецька, 2А у м.Хмельницькому" (замовник ПМП "Фінмаркет"), посилаючись на наявність порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме ч.2 ст.24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.3.8* примітки 1; п.3.13 примітки 1 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" (т.4, а.с.67).
Листом від 01.02.2019р. №382/03-13, Управління архітектури, містобудування та земельних ресурсів повідомило про неможливість виконання припису Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної пору від 03.12.2018р. з наступних підстав: з приводу невідповідності коду КВЦПЗ - 03.14 - для розміщення та постійної діяльності органів МНС намірам забудови земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:01:004:0120, а саме "будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства" зазначило, що власником земельної ділянки є Територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради. Відповідно до ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження з питань регулювання земельних відносин є виключно повноваження міської ради. Для зміни коду КВЦПЗ слід прийнять рішення Хмельницької міської ради з подальшим внесенням відомостей до Державного земельного кадастру, а тому посадові особи управління не вправі вирішувати питання щодо зміни КВЦПЗ. Крім того, Хмельницькою міською радою прийнято рішення №88 від 11.04.2018р. щодо не поновлення договору оренди землі №040974200210 від 05.10.2009р. із змінами, внесеними додатковими угодами від 26.06.2012р. №681010004000640 від 18.11.2015р. №937/02, який був укладений на підставі рішення двадцять шостої сесії Хмельницької міської ради від 27.05.2009р. №20 між ПП "Фінмаркет" та Хмельницькою міською радою. При цьому, вказало, що видані з порушення містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р. перешкоджають формуванню повноцінного життєвого середовища та якнайкращих умов життєдіяльності людини і порушують права осіб, які проживають поруч з об`єктом будівництва в будинках садибного типу. Також зазначило. що містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р. були підписані начальником управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради - головним архітектором Дунаєвецьким В.В., який був звільнений 04.03.2016р. (т.4, а.с.57).
Рішенням Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 15.05.2019р. №04-ПП/с скасовано дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016р. №10/ГП-25.1-04 на "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому" (замовник ПМП "Фінмаркет"). Вказане рішення обґрунтовано тим, що містобудівні умови, прийняті з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме ч.2 ст.24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.3.8* примітки 1; п.3.13 примітки 1 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" (т.4, а.с.60).
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.07.2019р. у справі №560/1451/19 визнано протиправним та скасовано припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема, будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 14.06.2018. Визнано протиправним та скасовано припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів та правил від 04.03.2019; Визнано протиправною та скасовано постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №11/1022-1.18/845-19 від 13.03.2019р. Визнано протиправним та скасовано припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 05.04.2019; Визнано протиправною та скасовано постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №23/1022-1.18/1370-19 від 17.04.2019; Визнано протиправним та скасовано припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 22.05.2019р. (т.4, а.с.214-220).
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.08.2019р. залишено без змін рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.04.2019р. у справі №822/2128/19, яким у задоволенні адміністративного позову Хмельницької міської ради до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання незаконним та скасування дозволу на виконання будівельних робіт відмовлено (т.4, а.с.83-94).
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2020р. скасовано рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.09.2019р. у справі №560/2229/19 про задоволення позову ПМП "Фінмаркет" до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області, третя особа без самостійних вимог - Хмельницька міська рада про визнання протиправними та скасування рішення Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 03.12.2018р. №26-ПП/з про зупинення дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016р. №10/ГП-25.1-04 на "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому" (замовник ПМП "Фінмаркет") та рішення Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 15.05.2019р. №04-ПП/с про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016р. №10/ГП-25.1-04 на "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому" (замовник ПМП "Фінмаркет") скасовано та ухвалено нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.
10.03.2020р. Міський голова Хмельницької міської ради Симчишин О.С. звернувся до в.о. голови Державної архітектурно-будівельної інспекції України із заявою №02-24-381 про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт від 07.07.2016р. №ІV 1151161892505 щодо будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому, оскільки постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2020р. підтверджено законність та правомірність рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №04-ПП/с від 15.05.2019р. про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016р.; 10-ГП-25.1-04 "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому" (замовник ПМП "Фінмаркет") (т.4, а.с.241, зворот).
У листі (відповіді на адвокатський запит від 06.05.2020р. №20/20) від 15.05.2020р. №01-2049/03 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області повідомило, що земельна ділянка за адресою: м. Хмельницький, вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому з кадастровим номером: 6810100000:01:004:0120 та цільовим призначенням "для розміщення та постійної діяльності органів МНС" не перебувала та не перебуває на даний час на праві власності або праві користування в Головному управління. Окрім того, повідомлено, що в Головному управлінні відсутня будь-яка інформація стосовно земельної ділянки, зокрема щодо зміни цільового призначення, зміни власників, передачі (вилучення) від органів МНС (ДСНС) до органів місцевого самоврядування або інших органів (т.4, а.с.36).
У відповідь на адвокатський запит від 23.06.2020р. №36/20, листом від 01.07.2020р. №12-2605-02-20 Виконавчий комітет Хмельницької міської ради зазначив, що станом на 30.06.2020р. рішення Хмельницької міської ради щодо зміни цільового призначення земельної ділянки по вул. Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому, не приймалося. В Хмельницькій міській раді відсутня інформація щодо перебування у власності або віданні, або в резерві, або в користуванні, чи наявне будь-яке інше право органів МНС у Хмельницькій області (на даний час ГУ ДСНС у Хмельницькій області) відносно земельної ділянки по вул.Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому (т.4, а.с.38).
Згідно з Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-0005163372020 від 30.06.2020р. земельну ділянку комунальної власності площею 0,25га, яка розташована за адресою: вул. Кам?янецька, 2А, м. Хмельницький, з кадастровим номером 6810100000:01:004:0120, з цільовим призначенням: 03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, з видом використання - під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу, зареєстровано Хмельницькою регіональною філією ДП ЦДЗК 05.10.2009р. (т.4, а.с.39-41).
Згідно з довідкою ПП "ПрофБухСервіс" від 31.07.2020р. вих.№20 загальна сума підтверджених витрат по об`єкту будівництва за адресою: вул.Кам?янецька, 2А станом на 31.07.2020р. за період з 02.02.2017р. по 01.06.2019р. складає 21638158,20грн., з яких: 2252163,37грн. - надані послуги по будівництву; 3497482,57грн. - виконані роботи по будівництву; 10926577,73грн. - витрачені будівельні матеріали; 1128221,52грн. - зарплата працівників; 248208,74грн. - податки по зарплаті; 3585504,27 - кредиторська заборгованість за отримані матеріали, роботи та послуги станом на 15.07.2020р. (т.1, а.с.24).
Рішенням четвертої сесії Хмельницької міської ради від 17.02.2021р. припинено шляхом ліквідації департамент архітектури, містобудування та земельних ресурсів. Перейменовано управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів в управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради. Перейменовано управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів в управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради. Перейменовано управління капітального будівництва департаменту архітектури містобудування та земельних ресурсів в управління капітального будівництва Хмельницької міської ради (т.14, а.с.74-75).
Згідно з висновку експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи від 15.07.2021р. №56/848-849/850-852/21-21 загальна вартість усіх витрат по будівництву висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому за період з 02.02.2017р. по 31.07.2020р. складає 22547479,61грн. в тому числі ПДВ 3070257,61грн., з яких: витрати на будівельні матеріали - 13933266,85грн., витрати за надані послуги по будівництву - 2958940,05грн., витрати за виконані роботи по будівництву, у тому числі вартість виконаних робіт ПП "Буд Кепітал Менеджмент" власними силами - 3775270,40грн., кредиторська заборгованість за отримані матеріали, виконані роботи та надані послуги, витрати на заробітну плату працівникам - 1592440,07грн., сплачені податки 297562,24грн. (т.13, а.с.19-31).
У поясненні судового експерта до висновку експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи від 15.07.2021р. №56/848-849/850-852/21-21 встановлені помилки, а саме: сума ЄСВ (22%) становить 264903,94грн., а не 254903,34грн.; загальна сума податку на заробітну плату залишається без змін, тобто 297562,24грн.; загальна сума витрат становить 22557479,61грн., а не 22547479,61грн. (т.13, а.с. 124).
Висновком експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи від 19.07.2021р. №394/885-886/887-889/21-22 встановлено, що розмір упущеної вигоди (недотриманих доходів) ПП "Буд Кепітал Менеджмент" у власність майнових прав на квартири № 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 17, 19, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 30, 31, 33, 35, 39, 41, 43, 46, 48, 49, 50, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 59, 60, 63, 65, 66, 67, 69, 70, 71, 72, 73, 75, 77, 79, 80, 81, 82, 83, 85, 86, 87, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 98, 99, 101, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 115, 116, 118, 120, 121, 122, 123, 125, 127, 128, 129, 131, 132, 135, 136, 137, 138, 139, 141, 142, 143, 144, 145, 147, 149, 150, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 160, 161, 162, 163, 164, 166, 167, 168, 169, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 179, 181, 183, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195 за адресою м. Хмельницький, вул. Кам?янецька, 2А без врахування об`єктів, які були предметом договорів - купівлі продажу майнових прав укладених ПП "БКМ" (а саме номера квартир: 14, 16, 18, 20, 29, 32, 37, 38, 40, 42, 45, 61, 64, 117, 113, 185); на нежитлові приміщення за адресою м. Хмельницький, вул. Кам?янецька, 2А, які вказані в п.4 Додатку №1 від 02.02.2017р. до даного Договору про організацію будівництва від 02.02.2017р., а саме приміщення під порядковими номерами: (номер нежитлового приміщення 1) - ресторан дворівневий площею 330,12кв.м.; 2. (номер нежитлового приміщення 4) - ресторан дворівневий площею 202,14кв.м.; 3 (номер нежитлового приміщення 5) - ресторан дворівневий площею 459,25кв.м.; 4. нежитлові приміщення - магазин на 2 поверсі, загальною площею 1189,79кв.м., 5. нежитлові приміщення - магазин на 3 поверсі, загальною площею 1315,77грн.; інші нежитлові приміщення - паркомісця у кількості 32 паркомісця, за адресою м. Хмельницький, вул. Кам?янецька, 2А, які вказані в п.4 Додатку №1 від 02.02.2017р. до Договору про організацію будівництва від 02.02.2017р., а саме парковки під порядковими номерами з 7 по 38, складає 152907996,04грн. (т.13, а.с.67-81).
Відповідно до довідки ПП "Буд Кепітал Менеджмент" від 14.09.2021р. №47 станом на 31.07.2020р. загальна сума підтверджених витрат по об`єкту будівництва за адресою: вул. Кам?янецька, 2А, м. Хмельницький, за період будівництва з 02 лютого 2017 року по 01 червня 2019 року складає 22557479,61грн., в тому числі: 2958940,05грн. - надані послуги; 3775270,40грн. - виконані роботи; 13933266,85грн. - витрачені будівельні матеріали; 1592440,07грн. - заробітна плата працівників; 297562,24грн. - податки по заробітній платі працівників (т.13, а.с.66).
На підтвердження своїх пояснень, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_14 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 долучили до матеріалів справи: Інформацію з Єдиного реєстру боржників відносно ПП "Буд Кепітал Менеджмент" від 15.11.2021р, Постанови про арешт майна боржника від 01.06.2020р. ВП №62211571, Постанову про відкриття виконавчого провадження від 11.08.2020р. ВП №62788622, Постанову про арешт коштів боржника від 29.05.2020р. ВП №62211571, Постанову про відкриття виконавчого провадження від 29.05.2020р. ВП №62211571, Постанову про відкриття виконавчого провадження від 28.07.2020р. ВП №62659821, постанову Хмельницького апеляційного суду від 10.11.2021р. у справі №686/2882/21, рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 06.07.2021р. у справі №686/2884/21, постанову Хмельницького апеляційного суду від 28.09.2021р. у справі №686/2884/21, рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 24.06.2021р. у справі №686/2882/21, рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 05.10.2021р. у справі №686/2883/21.
ПП "Буд Кепітал Менеджмент" звернувся з позовом про стягнення з Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради збитків за період з 02.02.2017р. по 31.07.2020р., які завданні внаслідок вчинення останнім неправомірних дій шляхом видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016р. №10/ГП-25.1-04, на підставі яких здійснювалася організація будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому, в подальшому, які були скасовані, як незаконні.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, відзиву, додаткових пояснень, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд прийшов до висновку про наступне:
Частиною 1 статті 56 Конституції України встановлено, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Положеннями статей 224, 225 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною. До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частин першої, другої статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитки - це об`єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони, що обмежує його інтереси як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також у не одержаних кредитором доходах, які б він одержав, якби зобов`язання було виконано боржником. Доведення факту наявності таких збитків та їх розміру, а також причинно-наслідкового зв`язку між правопорушенням і збитками покладено на позивача.
Реальні збитки це втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також втрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права.
Упущена вигода це доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене. Неодержаний дохід (упущена вигода) - це рахункова величина втрат очікуваного приросту в майні, що базується на документах, які беззастережно підтверджують реальну можливість отримання потерпілим суб`єктом господарювання грошових сум (чи інших цінностей), якби учасник відносин у сфері господарювання не допустив правопорушення. Якщо ж кредитор не вжив достатніх заходів, щоб запобігти виникненню збитків чи зменшити їх, шкода з боржника не стягується.
Як встановлено ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України унормовано, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з ч.1 ст.1173 Цивільного кодексу України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
При цьому, стаття 1173 Цивільного кодексу України є спеціальною і передбачає певні особливості, характерні для розгляду справ про деліктну відповідальність органів державної влади, які відмінні від загальних правил деліктної відповідальності. Так, зокрема, цими правовими нормами передбачено, що для застосування відповідальності органів державної влади наявність їх вини не є обов`язковою.
Втім, цими нормами не заперечується обов`язковість наявності інших елементів складу цивільного правопорушення, які є обов`язковими для доказування у спорах про стягнення збитків.
Необхідною підставою для притягнення органу державної влади до відповідальності у вигляді стягнення шкоди є наявність трьох умов: неправомірних дій цього органу, наявності шкоди та причинного зв`язку між неправомірними діями і заподіяною шкодою, і довести наявність цих умов має позивач, який звернувся з позовом про стягнення шкоди на підставі статті 1173 ЦК України.
Відсутність хоча б одного із вказаних елементів, що утворюють склад правопорушення, не дає підстави кваліфікувати поведінку боржника як правопорушення та, відповідно, не може бути підставою застосування відповідальності за порушення у сфері господарської діяльності, а саме відповідальності у вигляді збитків.
Важливим елементом доказування наявності збитків є встановлення причинного зв`язку між протиправною поведінкою заподіювача та збитками потерпілої сторони. Причинний зв`язок між протиправною поведінкою і збитками є обов`язковою умовою відповідальності. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а збитки, які завдані особі, - наслідком такої протиправної поведінки. Протиправна поведінка особи тільки тоді є причиною збитків, коли вона прямо (безпосередньо) пов`язана зі збитками. Непрямий (опосередкований) зв`язок між протиправною поведінкою і збитками означає лише, що поведінка оцінюється за межами конкретного випадку, і, відповідно, за межами юридично значимого зв`язку.
Аналогічний висновок міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 квітня 2020 року у справі №925/1196/18.
Як було встановлено, 14.01.2016р. Управлінням архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради було видано замовнику ПМП "Фінмаркет" Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 для проведення будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому.
07.07.2016р. Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано замовнику ПМП "Фінмаркет" та генеральному підряднику ТОВ "Будівельна компанія "ВТМ" дозвіл на будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства на вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому, на підставі проектної документації ПП Мартинюка П.Є., який є головним архітектором проекту, під керівництвом якого, здійснюватиметься будівництво.
На підставі договору про організацію капітального будівництва та передачу функцій замовника від 02.02.2017р. ПМП "Фінмаркет" свої функції замовника передав ПП "Буд Кепітал Менеджмент", як забудовнику для організації здійснення відповідного будівництва.
Матеріалами справи підтверджено, що ПП "Буд Кепітал Менеджмент" уклав ряд договорів для забезпечення проведення будівництва, а також уклав з фізичними особами договори-купівлі продажу майнових прав на об`єкт будівництва.
Рішенням двадцять першої сесії Хмельницької міської ради від 11.04.2018р. договір оренди землі №040974200210 від 05.10.2009р. із змінами, внесеними додатковими угодами від 26.06.2012р. №681010004000640 та від 18.11.2015р. №937/02, який був укладений між Хмельницькою міською радою та ПМП "Фінмаркет" щодо земельної ділянки по вул. Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому, площею 2500кв.м., кадастровий номер 6810100000:01:004:0120, під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу, вирішено не поновлювати та вважати його припиненим з 27.05.2018р. у зв`язку із закінченням строку, на який його було укладено.
Тобто, з 27.05.2018р. у ПМП "Фінмаркет" припинилось право користування земельною ділянкою, на якій ПП "Буд Кепітал Менеджмент", на виконання функцій замовника ПМП "Фінмаркет", організовував будівництво багатоповерхового будинку.
При цьому, рішенням Господарського суду Хмельницької області від 24.03.2021р. у справі №924/707/19 відмовлено в задоволенні позову Приватного малого підприємства "Фінмаркет" до Хмельницької міської ради про визнання незаконним рішення 21-ї сесії Хмельницької міської ради №88 від 11.04.2018р. "Про непоновлення договору оренди земельної ділянки ПМП "Фінмаркет" та про поновлення дії договору оренди землі №040974200210, укладеного між Хмельницькою міською радою та Приватним малим підприємством "Фінмаркет" 05.10.2009р., шляхом визнання укладеною додаткової угоди до цього договору.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.02.2022р. скасовано рішення Господарського суду Хмельницької області від 24.03.2021р. у справі №924/707/19 в частині відмови у задоволенні позову про визнання незаконним рішення 21-ї сесії Хмельницької міської ради №88 від 11.04.2018р. "Про непоновлення договору оренди земельної ділянки ПМП "Фінмаркет". Ухвалити в цій частині нове рішення яким позов задоволено. Визнано незаконним рішення 21-ї сесії Хмельницької міської ради №88 від 11.04.2018 "Про непоновлення договору оренди земельної ділянки ПМП "Фінмаркет". В іншій частині залишено рішення суду першої інстанції без змін. В мотивувальній частині постанови суд апеляційної інстанції зазначив, що вважає Договір оренди землі №040974200210 від 05.10.2009р. поновленим на попередніх умовах, а також звернув увагу сторін на необхідність укладення додаткової угоди до договору про його поновлення у місячний термін з дня набрання чинності даним рішенням.
Посилаючись на зазначену постанову апелянт стверджує, що право користування вищевказаною земельною ділянкою не було припинено та земельна ділянка увесь час використовувалась ПМП «Фінмаркет» та ПП «БКМ» правомірно та за цільовим призначенням - для здійснення будівництва багатоквартирного житлового будинку.
Однак, колегія суддів не приймає дані твердження скаржника, оскільки постановою не було поновлено дію договору оренди землі №040974200210, укладеного між Хмельницькою міською радою та Приватним малим підприємством "Фінмаркет" 05.10.2009р., шляхом визнання укладеною додаткової угоди до цього договору.
Також, колегія суддів звертає увагу, що на момент перегляду оскаржуваного рішення, додаткової угоди до Договору оренди землі №040974200210 від 05.10.2009р. укладено не було.
Колегія суддів приймає до уваги, що рішенням Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 15.05.2019р. №04-ПП/с скасовано дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016р. №10/ГП-25.1-04 на "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул.Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому" (замовник ПМП "Фінмаркет").
Вказане рішення обґрунтовано тим, що містобудівні умови, прийняті з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме ч. 2 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.3.8* примітки 1; п.3.13 примітки 1 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2020р. у справі №560/2229/19 підтверджено законність та правомірність вищевказаного рішення Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради.
В обґрунтування позову ПП "Буд Кепітал Менеджмент" вказало, що неправомірні дії відповідача полягали якраз у видачі Управлінням архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради незаконних Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р. для проведення будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул.Кам?янецька, 2А у м. Хмельницькому. Отримання позивачем дозволів на будівництво, укладення між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПМП "Фінмаркет" договору про організацію капітального будівництва та передачу функцій замовника від 02.02.2017р., організація, здійснення та фінансування будівництва ПП "Буд Кепітал Менеджмент" на земельній ділянці по вул. Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому перебувають у причинно-наслідковому зв`язку з неправомірними діями та рішенням відповідача щодо видачі вищевказаних містобудівних умов. У заяві про збільшення позовних вимог, позивач вказав, що висновком судового експерта встановлено розмір понесених останнім збитків, внаслідок неправомірних дій відповідача.
Однак, колегія суддів вважає вірним висновок про відсутність підстав для застосування до відповідача відповідальності у вигляді стягнення збитків, так як в його діях відсутня неправомірна поведінка та причинний зв`язок із завданням позивачу шкоди.
Так, суд звертає увагу на Закон України "Про містобудівну діяльність" від 17.02.2011р. №3038-VI, який встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Згідно з п.8 ч.1 ст.1 цього Закону містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.29 цього Закону основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування. Фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки). Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об`єкта будівництва. Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
В силу ч.1 ст.31 цього Закону проектна документація на будівництво об`єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм і правил та затверджується замовником.
Пунктом 3 частини 1 ст. 34 цього Закону передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".
Частинами 1-4 статті 37 цього Закону визначено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля", підключення об`єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Для отримання дозволу подається заява, до якої додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; копія розпорядчого документа щодо комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду у разі здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності (замість копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою); проектна документація на будівництво, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку; копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або згода його власника (співвласників), засвідчена у встановленому законодавством порядку, на проведення будівельних робіт у разі здійснення реконструкції, реставрації чи капітального ремонту; копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд; інформація про інженера-консультанта (у разі його залучення); інформація про ліцензію, що дає право на виконання будівельних робіт, та кваліфікаційні сертифікати; результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля". Копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, копія договору суперфіцію або копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, не подається у разі, якщо державна реєстрація такого права здійснювалася у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. У цьому випадку інформація про документ, який посвідчує відповідне речове право, зазначається у заяві про видачу дозволу на виконання будівельних робіт. Підставою для відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт є: неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу такого дозволу; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля". Рішення про видачу або анулювання дозволу на виконання будівельних робіт може бути розглянуто у порядку нагляду центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (без права видачі дозволу), або оскаржено до суду.
Аналіз вказаних норм свідчить, про те, що для того щоб розпочати підготовчі будівельні роботи, замовнику необхідно в першу чергу отримати вихідні дані - містобудівні умови та обмеження, після чого, здійснити проектування будівництва та подати заяву до органу архітектурно будівельного контролю для отримання дозволу на виконання будівельних робіт, отримати цей дозвіл.
Тобто, як вірно зазначено судом першої інстанції, моментом, з яким у замовника виникає право розпочати організацію та проведення будівельних робіт будівництва будинку є видача органом архітектурно будівельного контролю дозволу на проведення такого будівництва. В свою чергу, містобудівні умови та обмеження не є дозволом на будівництво, а є лише одними з вихідних даних для проектування відповідного об`єкта будівництва.
З огляду на викладене, суд першої інстанції вірно зазначив, що доводи позивача з приводу того, що отримані ним Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р. стали підставою для початку проведення будівельних робіт є не обґрунтованими. Проведення позивачем усіх організаційних дій з приводу будівництва багатоквартирного будинку відбулося саме з прийняттям органом архітектурно будівельного контролю рішення про видачу дозволу на проведення будівництва, а не на підставі містобудівних умов. При цьому, видаючи дозвіл на проведення будівництва на підставі проектної документації, яка була виготовлена з урахуванням вищевказаних містобудівних умов, Державна архітектурно-будівельна інспекція фактично констатувала їх правомірність.
Колегія суддів погоджується з висновком про відсутність безпосередньої неправомірності дій Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради у видачі Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016р. для проведення будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам?янецька, 2А у м.Хмельницькому.
У зв`язку з цим, оскільки початком будівництва вважається отримання дозволу на його проведення, тому відсутній причинно-наслідковий зв`язок між діями відповідача, які пов`язані з видачею містобудівних умов та обмежень та витратами, які позивач поніс для організації (підготовки) цього будівництва.
З огляду на викладене колегія суддів вважає вірним висновок Господарського суду Хмельницької області, що позивач ПП "Буд Кепітал Менеджмент" не довів склад правопорушення, що є юридичною підставою відповідальності Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради перед ним за завдані збитки.
Відповідно до ч.3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених законом.
За змістом ч.1 ст.14 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу не інакше як, зокрема, на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.ст.74, 76 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
З огляду на встановлені обставини справи, приймаючи до уваги наявні у справі докази, та враховуючи, що позивачем не надано суду належних та достатніх доказів того, що відповідач своїми діями заподіяв позивачу збитків, колегія суддів вважає вірним висновок Господарського суду Хмельницької області про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ПП "Буд Кепітал Менеджмент" до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради про стягнення збитків у розмірі 175465 475,65грн.
За усталеною практикою Європейського суду з прав людини (справи "Серявін та інші проти України", "Пронін проти України", "Кузнєцов та інші проти Російської Федерації" одним із завдань вмотивованого рішення є продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Ігнорування судом доречних аргументів сторони є порушенням статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зазначене судом першої інстанції було дотримано в повній мірі.
При цьому, п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент.
Питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Відхиляючи скаргу апеляційний суд у принципі має право просто підтвердити правильність підстав, на яких ґрунтувалося рішення суду нижчої інстанції (рішення у справі Гарсія Руїс проти Іспанії").
В силу приписів ч.1 ст.276 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції на підставі сукупності досліджених доказів повно з`ясував обставини справи і дав їм правильну юридичну оцінку. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права при розгляді спору судом першої інстанції, судовою колегією не встановлено, тому мотиви, з яких подана апеляційна скарга не можуть бути підставою для скасування прийнятого у справі рішення, а наведені в ній доводи не спростовують висновків суду.
На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст.269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Буд Кепітал Менеджмент" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 23.12.2021р. у справі №924/911/20 залишити без задоволення, а рішення місцевого господарського суду - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції.
Повний текст постанови складено 11.04.2022р.
Головуючий суддя Саврій В.А.
Суддя Дужич С.П.
Суддя Коломис В.В.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 103936690 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Саврій В.А.