ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 22-ц/803/3293/22 Справа № 182/1576/19 Головуючий упершій інстанції: Рибакова В. В. Суддя-доповідач: Красвітна Т. П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2022 року колегія суддів Судової палати з розгляду цивільних справ Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого Красвітної Т.П.,
суддів: Єлізаренко І.А., Свистунової О.В.,
при секретарі Паромовій О.О.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вм.Дніпро цивільнусправу поапеляційній скарзіСадового товариства«Славутич» нарішення Нікопольськогоміськрайонного судуДніпропетровської областівід 16лютого 2021року уцивільній справіза позовом ОСОБА_1 доСадового товариства«Славутич» провизнання дійнезаконними тазобов`язання вчинитидії,
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на те, що він є членом Садового товариства «Славутич» і користується садовою ділянкою № НОМЕР_1 . 03.12.2018 року представниками Садового товариства «Славутич» було складено Акт перевірки лічильника електроенергії і ніби-то виявлено порушення, та відключено його садову ділянку від електропостачання. Вказаним Актом його також було зобов`язано до 08.12.2018 року встановити електричний лічильник на фасад будинку та накладено на нього штраф у розмірі 5000,00 грн., який потім було зменшено до 2000,00 грн. На його звернення до Садового товариства «Славутич» щодо роз`яснення підстав відключення садової ділянки від електропостачання та сплати 5000,00 грн. відповіді він не отримав. Вважає, що акт перевірки лічильника електроенергії від 03.12.2018 року про ніби-то вчинення ним неправомірних дій у вигляді самовільного підключення до електропостачання та зобов`язання сплатити штраф не відповідають дійсності, є незаконними та суперечать законодавству України. Вказав, що крім повноважень енергопостачальної організації щодо відключення від електропостачання споживачів за порушення в електроенергетиці жодні підприємства та організації, садові товариства не мають права відключати споживача від електроенергії, оскільки це не передбачено жодним нормативним актом. Лише уповноважені представники енергопостачальної компанії можуть встановлювати такі факти з відображенням у відповідних актах, визначати розмір збитків та вживати відповідні заходи. Проте такі акти не складалися, доказів порушення правил користування електричною енергією чи розкрадання ним електричної енергії у відповідача немає. Статут товариства не передбачає право правління товариства приймати рішення про відключення членів товариства від електричної мережі. Тому позивач просив визнати незаконними дії Садового товариства «Славутич» щодо відключення від енергопостачання садівничої ділянки № НОМЕР_1 , яка знаходиться у користуванні ОСОБА_1 та зобов`язати Садове товариство «Славутич» поновити електропостачання на садовій ділянці № НОМЕР_1 , яка знаходиться у користуванні ОСОБА_1 .
Рішенням Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 лютого 2021 року позовну заяву задоволено. Дії Садового товариства «Славутич» щодо відключення від енергопостачання садової ділянки № НОМЕР_1 , яка знаходиться у користуванні ОСОБА_1 визнано незаконними. Зобов`язано Садове товариство «Славутич» поновити електропостачання на садовій ділянці № НОМЕР_1 , яка знаходиться у користуванні ОСОБА_1 . Стягнуто з Садового товариства «Славутич» на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768,40 грн.
В апеляційній скарзі Садове товариство «Славутич», посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права, ставить питання про скасування оскаржуваного рішення та ухвалення нового судового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог (а.с. 133-137).
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 23 червня 2021 року апеляційну скаргу Садового товариства «Славутич» задоволено частково. Рішення Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 лютого 2021 року скасовано та ухвалено нове рішення. Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Садового товариства «Славутич» про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії закрито. Суд також роз`яснив позивачу його право протягом десяти днів з дня отримання цієї постанови звернутися до Дніпровського апеляційного суду із заявою про направлення справи до відповідного суду господарської юрисдикції (а.с. 192-195).
Постановою Верховного Суду від 19 січня 2022 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Дніпровського апеляційного суду від 23 червня 2021 року скасовано, справу направлено до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, колегія не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення, виходячи з наступного.
Встановлено судом та стверджується зібраними у справі доказами, що ОСОБА_1 є членом Садового товариства «Славутич» та має у користуванні садову ділянку № НОМЕР_1 площею 400 кв.м., платить членські внески, що підтверджується членською книжкою №284 (а.с.4).
Згідно зі статутом СТ «Славутич» (у новій редакції) товариство створено шляхом об`єднання фізичних осіб для ведення спільної господарської діяльності на підставі згоди громадян про об`єднання їх інтересів по використанню земельної ділянки загальною площею 257,77 га на території Покровської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області для задоволення своїх потреб у сфері садівництва та городництва (а.с. 10-18).
Пунктом 4.6 вказаного вище статуту визначено, що члени товариства, власники приватизованих та неприватизованих с/ділянок, зобов`язані: при підключені до загальної лінії електропостачання мати дозвіл встановленої форми, здійснювати введення електроживлення в приміщенні, будівлі доступному для огляду місці, підключення лічильника до зовнішньої мережі електропостачання повинно бути доступним для огляду (розкрадання електроенергії переслідується законом з наступним відключенням від загальної мережі енергопостачання та накладанням штрафних санкцій).
У пункті 5.2 статуту СТ «Славутич» встановлено, що майно структурного підрозділу Славутич» є насосна станція, аванкамера, трансформаторна підстанція 400 кВА, ЛЕП-бкВ.
Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, СТ «Славутич» є юридичною особою, основний вид економічної діяльності - комплексне обслуговування об`єктів (а.с. 93).
30 квітня 2009 року між Відкритим акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго», як постачальником, та СТ «Славутич», як споживачем, був укладений договір про постачання електричної енергії №6-20, за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 650,00 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком «Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії», а споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (а.с. 38-47).
Протоколом звітної конференції СТ «Славутич» від 18 березня 2018 року, зокрема, прийнято рішення відключати подання електроенергії та води боржникам, за крадіжку електроенергії проводити відключення та нараховувати компенсацію в розмірі 2000,00 грн.(а.с. 58-60).
03.12.2018 року комісією Садового товариства «Славутич» було складено Акт перевірки лічильника електроенергії на садовій ділянці №284, що належить ОСОБА_1 , виявлені порушення, а саме порушено стрічку (антимагніт), самочинне підключення електромережі на стовпі шостої вулиці; наведено перелік електроприладів; зауваження та рекомендації: винести електролічильник на фасад до 08.12.2018 року, якщо на вул. 6 буде самовільне підключення штраф 1000,00 грн.; розрахунок штрафу та сплати за ел. енергію у разі порушень 5000,00 грн. В акті зазначено, що власник від підпису відмовився (а.с.5)
Свідки ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , кожен окремо, підтвердили, що були присутні у складі комісії при складанні акта від 03.12.2018 року на садовій ділянці позивача. У позивача в садовому будинку були наявні електроприлади та піч, що опалюється дровами. Магнітна стрічка на електричному лічильнику змінила колір. Самовільне підключення саме позивачем після відключення не бачили, вказали, що цей факт 03.12.2018 року позивач не заперечував.
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначаються Законом України «Про кооперацію».
Кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування (стаття 2 Закону України «Про кооперацію»).
Основними принципами кооперації згідно із статтею 4 Закону України «Про кооперацію» є, зокрема, безпосередня участь членів кооперативної організації у її діяльності, рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос), соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва, демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій.
За приписами статті 12 Закону України «Про кооперацію» основним обов`язком члена кооперативу зокрема є: додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом.
Статтею 15 Закону України «Про кооперацію» визначено, що вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу.
Відповідно до частини 1 статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про електроенергетику», чинного на час виникнення спірних правовідносин, споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Споживач енергії зобов`язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.
Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником і правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Споживач енергії несе відповідальність за шкоду, заподіяну енергопостачальнику внаслідок невідповідності технічного стану електроустановок споживача та/або схеми живлення споживача вимогам нормативно-технічних документів, згідно з умовами договору.
Статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
У відповідності до положень ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії», побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність). Оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії. Оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
Згідно з п.п. 5.2.1, 5.2.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312 (надалі - Правила), тут і надалі, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, зокрема, електропостачальник бере на себе зобов`язання здійснювати постачання електричної енергії за вільними цінами за договором постачання електричної енергії споживачу та з дотриманням цих Правил на недискримінаційних засадах, а також має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів.
Підпунктом 5.5.5 Правил встановлено, зокрема, що споживач зобов`язуються забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором (пункт 8.2.4. Правил).
Відповідно до п. 8.2.5. Правил, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.
У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
За положеннями п. 8.2.6. Правил, зокрема, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Згідно змістуакту перевіркилічильника електроенергії від 03.12.2018року,складеного комісією Садового товариства «Славутич», порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії зазначено порушення стрічки (антимагніт); самочинне підключення електромережі на стовпі шостої вулиці (а.с. 5).
Однак, відповідачем не зазначено та не доведено вплив на прилад обліку електричної енергії та втручання в його роботу, у зв`язку з виявленими пошкодженнями антимагнітної стрічки. Суду не представлено доказів, що антимагнітна стрічка, яка була встановлена на прилад обліку електричної енергії на садовій ділянці №284 Садового товариства «Славутич», відповідала певним технічним характеристикам на час її встановлення відповідачем. Про пошкодження пломб на лічильнику не вказано.
Доказів проведення відповідної експертизи лічильника суду не представлено; клопотань про призначення відповідної експертизи судом - не заявлено, що підтверджується матеріалами справи.
Також, комісією Садового товариства «Славутич» вказано про порушення споживачем Правил шляхом самочинного підключення електромережі на стовпі 6.
При цьому, відповідачем не представлено належних та допустимих доказів виявлення та фіксації самочинного підключення будівлі ОСОБА_1 до електромережі. З наявної у матеріалах справи фототаблиці неможливо встановити розміщення електроопори на місцевості, а також факт самовільного підключення до електромережі (а.с. 63-65).
Виходячи з викладеного, надавши належної оцінки представленим у справі доказам, у їх сукупності; приймаючи до уваги недоведеність належними та допустимими доказами факту порушення позивачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, - колегія дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання незаконними дій Садового товариства «Славутич» щодо відключення від енергопостачання садової ділянки № НОМЕР_1 , яка знаходиться у користуванні ОСОБА_1 і зобов`язання відповідача поновити електропостачання на вказаній садовій ділянці.
Посилання в апеляційній скарзі на те, що Садове товариство «Славутич» має повноваження на проведення перевірок дотримання споживачами (учасниками садового товариства) Правил роздрібного ринку електричної енергії, не спростовує викладених вище висновків щодо недоведеності факту порушення позивачем Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування районним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, а лише зводяться до переоцінки доказів. Не підлягає скасуванню правильне по суті і справедливе рішення з одних лише формальних міркувань.
Суд звертає увагу, що, відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно ст. 89 ЦПК України, виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на вищевикладене, апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 лютого 2021 року підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 259, 268, 367, 375, 381-383 ЦПК України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Садового товариства«Славутич» залишити без задоволення.
Рішення Нікопольського міськрайонногосуду Дніпропетровськоїобласті від16лютого 2021року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та протягом тридцяти днів може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги до Верховного Суду.
Головуючий Т.П. Красвітна
Судді І.А. Єлізаренко
О.В. Свистунова
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103969309 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Дніпровський апеляційний суд
Красвітна Т. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні