Постанова
від 13.04.2022 по справі 296/1870/21
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Постанова

Іменем України

14 квітня 2022 року

м. Київ

справа № 296/1870/21

провадження № 61-1944св22

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Шиповича В. В. (суддя - доповідач), Синельникова Є. В., Хопти С. Ф.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного суду, у складі колегії суддів: Галацевич О. М.,

Борисюка Р. М., Григорусь Н. Й., від 24 листопада 2021 року,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У березні 2021 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (далі - Держгеокадастр) про стягнення моральної шкоди.

Позовні вимоги мотивовано тим, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2018 року у справі № 806/3114/18 визнано протиправною відмову Держгеокадастру, оформлену листом

від 25 травня 2018 року, у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в користування земельної ділянки за кадастровим номером 1820980300:04:000:0284, площею 7, 0811 га, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області, для сінокосіння за клопотанням від 03 травня 2018 року.

ОСОБА_1 посилався на те, що діями Держгеокадастру, протиправність яких встановлена судовим рішенням, яке набрало законної сили, завдано йому моральну шкоду, розмір якої він оцінив в сумі 1 500 000 грн.

З урахуванням викладеного, позивач просив суд стягнути з Держгеокадастру на свою користь 1 500 000 грн на відшкодування моральної шкоди.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира, у складі судді

Драча Ю. І., від 03 вересня 2021 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з недоведеності та необґрунтованості заявлених позовних вимог.

Короткий зміст постанови апеляційного суду

Постановою Житомирського апеляційного суду від 24 листопада 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 03 вересня 2021 року - без змін.

Апеляційний суд виходив з того, що позивач не надав суду належних, допустимих та достатніх доказів того, що внаслідок дій відповідача, які виявилися у відмові у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для нього настали такі негативні наслідки, внаслідок яких він морально страждав і на відновлення свого психологічного та фізичного стану він вимушений був спрямовувати додаткові зусилля та нести додаткові витрати майнового характеру.

Сама лише наявність судового рішення про визнання дій (бездіяльності) Держгеокадастру протиправними не може бути підставою для відшкодування моральної шкоди позивачу.

Звернення ОСОБА_1 до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом свідчить про реалізацію ним передбаченого Кодексом адміністративного судочинства України права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

В поданій у січні 2022 року касаційній скарзі на постанову Житомирського апеляційного суду від 24 листопада 2021 року ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просить оскаржене судове рішення скасувати, а справу направити на новий розгляд до апеляційного суду.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

31 січня 2022 року ОСОБА_1 подав касаційну скаргу на постанову Житомирського апеляційного суду від 24 листопада 2021 року у цивільній справі № 296/1870/21.

Ухвалою Верховного Суду від 17 лютого 2022 рокувідкрито касаційне провадження у вказаній справі та витребувано її матеріали із суду першої інстанції.

У квітні 2022 року матеріали справи надійшли до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

ОСОБА_1 у касаційній скарзі стверджує, що оригінал постанови Житомирського апеляційного суду від 24 листопада 2021 року не підписаний всім складом суду, що відповідно до пункту 3 частини першої статті 411 ЦПК України є обов`язковою підставою для скасування такого судового рішення з направленням справи на новий розгляд.

Відзив на касаційну скаргу не подано

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2018 року у справі № 806/3114/18 визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, оформлену листом

від 25 травня 2018 року у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в користування земельної ділянки за кадастровим номером 1820980300:04:000:0284 площею 7, 0811 га, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області, для сінокосіння.

Мотиви, з яких виходив Верховний Суд, та застосовані норми права

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Згідно пункту 4 частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи та постанови суду апеляційної інстанції є неправильне застосування судом (-ами) норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.

Відповідно до частин першої-другої статті 400 ЦПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно частини сьомої статті 268 ЦПК України рішення суду (повне або скорочене) підписується всім складом суду у день його складення і додається до справи.

Відповідно до частини першої, третьої статті 381 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги приймає постанову за правилами статті 35 і глави 9 розділу III цього Кодексу з особливостями, зазначеними у статті 382 цього Кодексу. Постанова або ухвала суду апеляційної інстанції оформлюється суддею-доповідачем (іншим суддею, якщо суддя-доповідач не згодний з постановою/ухвалою) і підписується всім складом суду, який розглядав справу, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Згідно пункту 3 частини першої статті 411 ЦПК України судові рішення підлягають обов`язковому скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо судове рішення не підписано будь-яким із суддів або підписано не тими суддями, що зазначені в судовому рішенні.

В матеріалах справи наявний оригінал постанови Житомирського апеляційного суду від 24 листопада 2021 року, прийнятої за результатами розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 , яка підписана головуючим - суддею Галацевич О. М. та двома суддями - членами колегії Борисюк Р. М. і Григорусь Н. Й. (а.с. 67-68).

Таким чином доводи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження.

Заявник дійшов своїх помилкових висновків, отримавши копію постанови апеляційного суду завірену підписом лише головуючого судді.

Однак, Верховний Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 3 розділу XI «Засвідчення та видавання копій судових рішень і документів» Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20 серпня 2019 року № 814 (далі - Інструкція № 814) копія судового рішення, виготовлена апаратом суду, засвідчується відповідальною особою апарату суду та відповідною печаткою суду із зазначенням дати. У випадках, встановлених чинним законодавством, у тому числі для проставлення апостиля, а також на вмотивовану вимогу учасника справи чи органів та установ, які виконують рішення судів, з метою недопущення порушень прав фізичних та юридичних осіб, копія судового рішення засвідчується гербовою печаткою та підписом головуючого судді (судді-доповідача), а у разі його відсутності - головою суду чи особою, що виконує його обов`язки.

Копія судового рішення повинна відповідати оригіналу та може бути виготовлена шляхом: виготовлення ксерокопії з оригіналу судового рішення, яке знаходиться в матеріалах справи; роздруківки електронного примірника судового рішення, оригінал якого збережений в автоматизованій системі документообігу суду (далі - АСДС), який містить електронні підписи відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги» (пункт 6 розділу XI Інструкції № 814).

Направлена на адресу ОСОБА_1 копія постанови Житомирського апеляційного суду від 24 листопада 2021 року виготовлена шляхом роздруківки електронного примірника судового рішення, оригінал якого збережений в АСДС, що підтверджується наявністю на такій копії унікального ідентифікатора судового рішення в АСДС, відповідно до пункту 2.9.1 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року № 30

(з відповідними змінами).

Ця копія засвідчена відміткою «Згідно з оригіналом», підписом головуючого судді у справі Галацевич О. М. і скріплена печаткою Житомирського апеляційного суду. На лицьовому боці у верхньому правому куті першого аркуша копії постанови Житомирського апеляційного суду від 24 листопада 2021 року міститься відмітка «Копія», копія судового рішення прошнурована, а на зворотному боці останнього аркуша скріплена підписом головного спеціалісту суду Дячук Д. А., засвідченим відбитком печатки апеляційного суду, із відміткою «Всього в копії 2 арк.».

Отже отримана заявником копія постанови апеляційного суду оформлена відповідно до вимог Інструкції № 814 та не може свідчити про наявність передбачених пунктом 3 частини першої статті 411 ЦПК України підстав для скасування судового рішення.

Відповідно до частини третьої статті 401 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Наявність обставин, за яких відповідно до частини першої статті 411 ЦПК України оскаржене судове рішення підлягає обов`язковому скасуванню, касаційним судом не встановлено.

Враховуючи наведене, Верховний Суд, переглянувши у касаційному порядку судове рішення, в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскарженої постанови суду апеляційної інстанції - без змін.

Керуючись статтями 400, 401, 416, 419 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Житомирського апеляційного суду від 24 листопада 2021 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:В. В. Шипович Є. В. Синельников С. Ф. Хопта

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення13.04.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу103977575
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —296/1870/21

Постанова від 13.04.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Ухвала від 17.02.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Постанова від 24.11.2021

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Галацевич О. М.

Ухвала від 24.09.2021

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Галацевич О. М.

Ухвала від 24.09.2021

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Галацевич О. М.

Рішення від 03.09.2021

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Драч Ю. І.

Ухвала від 29.06.2021

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Драч Ю. І.

Ухвала від 09.03.2021

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Драч Ю. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні