Ухвала
21 лютого 2022 року
м. Київ
справа № 742/41/20
провадження № 61-1667ск22
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Карпенко С. О., вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 , адвоката Шаповалова Андрія Миколайовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , та ОСОБА_1 , який зазначає, що діє в інтересах ОСОБА_2 , на рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 12 жовтня 2020 року та постанову Чернігівського апеляційного суду
від 15 листопада 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Прилуцької районної державної нотаріальної контори, ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - державний нотаріус Прилуцької районної державної нотаріальної контори Охріменко Наталія Сергіївна, про визнання дій незаконними, скасування постанов про відмову у вчиненні нотаріальної дії, встановлення факту прийняття спадщини, відшкодування майнової та моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
26 січня 2022 року подана касаційна скарга ОСОБА_1 , адвоката Шаповалова А. М., який діє в інтересах ОСОБА_1 , та ОСОБА_1 , який зазначає, що діє в інтересах ОСОБА_2 , на рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 12 жовтня 2020 року та постанову Чернігівського апеляційного суду від 15 листопада 2021 року, повний текст якої складено 19 листопада 2021 року.
Згідно зі статтею 1312 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Відповідно до підпункту «б» пункту 16 Закону України від 2 червня 2016 року № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» розділ ХV «Перехідні положення» Конституції України доповнено пунктом 161, згідно з яким з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 та статті 1312 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року. Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню (підпункт 11).
Вказаний Закон набрав чинності 30 вересня 2016 року.
З позовом про визнання дій незаконними, скасування постанов про відмову у вчиненні нотаріальної дії, встановлення факту прийняття спадщини, відшкодування майнової та моральної шкоди ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися у січні 2020 року.
Отже, у цій справі представництво ОСОБА_2 у Верховному Суді може здійснювати виключно адвокат.
Провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи (частина третя статті 3 Цивільного процесуального кодексу (далі - ЦПК) України).
Відповідно до частини третьої статті 392 ЦПК України касаційна скарга підписується особою, яка її подає, або представником такої особи. До касаційної скарги, поданої представником, повинна бути додана довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника.
Згідно із частинами першою та другою статті 60 ЦПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник. Під час розгляду спорів, що виникають з трудових відносин, а також справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених у статті 61 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 62 ЦПК України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи.
Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» (частина четверта статті 62 ЦПК України).
Касаційна скарга підписана, зокрема, ОСОБА_1 , який зазначає, що діє в інтересах ОСОБА_2 на підставі довіреності.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 393 ЦПК України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо вона подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
За таких обставин касаційна скарга в частині оскарження судових рішень ОСОБА_1 , який зазначає, що діє в інтересах ОСОБА_2 , не може бути прийнята до розгляду Верховним Судом та підлягає поверненню.
Повернення касаційної скарги не перешкоджає повторному зверненню із скаргою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Керуючись статтею 393 ЦПК України, Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу в частині оскарження ОСОБА_1 , який зазначає, що діє в інтересах ОСОБА_2 , рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 12 жовтня 2020 року та постанови Чернігівського апеляційного суду від 15 листопада 2021 року повернути заявнику.
Заявнику надіслати копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С. О. Карпенко
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2022 |
Оприлюднено | 21.06.2022 |
Номер документу | 103986200 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Карпенко Світлана Олексіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні