печерський районний суд міста києва
Справа № 757/9544/22-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2022 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , представника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами центрального апарату Національної поліції України Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №12021000000000871, -
В С Т А Н О В И В :
На розглядслідчого суддінадійшло клопотанняпрокурора відділуОфісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про накладення арешту на майно, вилучене в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- флеш-накопичувач SanDisk в металевому корпусі; флеш-накопичувач D33B29 в металевому корпусі; грошові кошти в сумі 4200 (чотири тисячі двісті) доларів США та 47700 (сорок сім тисяч сімсот) грн.
Обґрунтовуючи клопотання, прокурор зазначає, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021000000000871 від 08.07.2021 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364-1 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що встановлена група осіб, які є прибічниками так званого «руського миру» та політики надання автономних прав мешканцям громад та територій Донбасу України або приєднання їх до російської федерації, що організували схему постачання кам`яного вугілля через російсько Український кордон, шляхом залізничного перевезення з тимчасово окупованої території Луганської області з міст Ровеньки, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , Свердловськ за підробленими документами походження вугілля видобутого нібито на території рф.
Згідно наявних у слідства даних до вчинення кримінального правопорушення причетний ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до розподілу злочинних ролей, останній перераховує кошти як на підтримку так званого «руського миру» так і для організації видобування кам`яного вугілля на непідконтрольній території Луганської області і вирішення корупційних питань, що стосуються його видобування та перевезення на територію України.
Так, група осіб, до якої входить ОСОБА_5 , підтримує щільні стосунки з представниками спеціальних служб фсб рф, за дорученням яких накопичують та передають інформацію щодо розташування блокпостів, дислокацію та переміщення військових та військової техніки ЗСУ України, її кількість, якість, та виконують інші доручення, які негативно впливають на загально військовий стан, що склався в умовах війни України з рф.
На підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 30.03.2022 по справі №757/9510/22-к проведено обшук за місцем проживання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 . В ході проведення обшуку виявлено та вилучено:
- флеш-накопичувач SanDisk в металевому корпусі; флеш-накопичувач D33B29 в металевому корпусі; грошові кошти в сумі 4200 (чотири тисячі двісті) доларів США та 47 700 (сорок сім тисяч сімсот) грн.
Постановою слідчого 31.03.2022 вилучені речі та грошові кошти визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
Метою арешту майна є забезпечення збереження речових доказів та забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому дані та обставини, просив задовольнити.
Представник ОСОБА_4 проти задоволення клопотання заперечував, підстави для накладення арешту вважав відсутніми, оскільки доказів причетності до протиправної діяльності ОСОБА_5 до матеріалів не долучено. Зауважив, що фіксація проведення обшуку не здійснювалась та прокурором порушено строк звернення до слідчого судді з клопотанням про арешт майна. Письмові заперечення долучені до матеріалів справи.
Заслухавши позиції сторін, вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя надходить до наступних висновків.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021000000000871 від 08.07.2021 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364-1 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Частиною 2 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Статтею 98 КПК України визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, віртуальні активи, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Як вбачається з матеріалів клопотання, ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 30.03.2022 надано дозвіл на проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в квартирі та інших господарських приміщеннях за адресою: АДРЕСА_1 .
31.03.2022 на підставі вказаної ухвали слідчого судді проведено обшук, під час якого виявлено та вилучено:
- флеш-накопичувач SanDisk в металевому корпусі; флеш-накопичувач D33B29 в металевому корпусі; грошові кошти в сумі 4200 (чотири тисячі двісті) доларів США та 47 700 (сорок сім тисяч сімсот) грн.
Зокрема, частина грошових коштів була вилучена у ОСОБА_8 .
Постановою старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_9 від 31.03.2022 вилучені речі тагрошові кошти визнані речовими доказами в кримінальному провадженні №12021000000000871.
05.04.2022 до суду надійшло клопотання про накладення арешту на вилучене під час обшуку майно.
Так,відповідно доабзацу 2ч.5ст.171КПК України,у разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченоїстаттею 235цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.
Як вбачається з матеріалів провадження, клопотання надійшло до суду поза строками, що визначені абз.2 ч.5 ст.171 КПК України, що обумовлено об`єктивними чинниками, а саме необхідністю забезпечення особливого режиму роботи правоохоронних та судових органів в умовах воєнного стану.
Крім того, відмова в задоволенні клопотання про арешт майна можлива лише, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом 2 частини 1статті 170 КПК(частина 1статті 173 КПК).
При вирішенні питання про арешт майна (речей), які відповідають критеріям речових доказів, слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини 2статті 170 КПК); 3) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 4) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб (частина 2статті 173 КПК).
Таким чином, такої підстави для відмови в арешті майна як пропущення строку звернення з клопотаннямКПКне передбачено ні серед умов, які враховуються при вирішенні питання про арешт майна як речових доказів (чи навіть з інших підстав), ні серед підстав для відмови в задоволенні клопотання про арешт.
Отже, сам по собі факт порушення строку звернення до слідчого судді для вирішення питання про арешт не може бути підставою для відмови в арешті майна, яке відповідає критеріям речових доказів у кримінальному провадженні. Вказане обумовлюється тим, що порушення строку на звернення з клопотанням про арешт майна, яке має ознаки речового доказу, не позбавляє таке майно доказової сили в кримінальному провадженні, тому потребує забезпечення його збереження, зокрема, шляхом накладення арешту.
Сплив процесуального строку виконання обов`язку вжити заходи до збереження речових доказів не припиняє необхідності виконати цей обов`язок і не тягне за собою припинення повноважень службової особи на здійснення обов`язкової дії.
Крім цього, вирішення слідчим суддею, судом питання про арешт майна, яке було правомірно тимчасово вилучене, при порушенні строку звернення слідчим, прокурором із клопотанням про арешт, відбувається в період часу, коли режим тимчасового вилучення припинився (пункт 3 частини 1статті 169 КПК).
Отже, вирішення питання щодо арешту майна залежить від того, чи має воно значення доказу в кримінальному провадженні, а не від того, чи своєчасно відповідне клопотання надійшло до слідчого судді.
Також слід зазначити, що ухвалою слідчого судді від 30.03.2022 було прямо надано дозвіл на відшукання за місцем проживання ОСОБА_5 та вилучення магнітних носіїв інформації, грошових коштів, отриманих від протиправної діяльності.
Враховуючи викладене, те, що наявні достатні підстави вважати, що тимчасово вилучене майно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, тобто є доказом злочину, може бути використане як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, слідчий суддя вважає наявними підстави для накладення арешту на зазначене майно з метою збереження речових доказів, оскільки прокурором доведено, що у разі незастосування такого заходу забезпечення існують ризики приховування, відчуження, зникнення цього майна.
В даному випадку таке обмеження права власності є розумним та співмірним завданням кримінального провадження.
Вилучення в ході обшуку грошових коштів ОСОБА_8 узгоджується із приписами ч. 5 ст. 236 КПК, крім того, за матеріалами провадження є підстав вважати, що ОСОБА_8 причетний до розслідуваної в рамках кримінального провадження №12021000000000871 протиправної діяльності.
Інші доводи представника власника майна вказаних висновків слідчого судді не спростовують.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 170-173, 309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити.
Накласти арештна майно,вилучене 31.03.2022в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- флеш-накопичувач SanDisk в металевому корпусі; флеш-накопичувач D33B29 в металевому корпусі; грошові кошти в сумі 4200 (чотири тисячі двісті) доларів США та 47700 (сорок сім тисяч сімсот) грн.
Про накладення арешту повідомити заінтересованих осіб шляхом направлення копії ухвали слідчого судді.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2022 |
Оприлюднено | 17.05.2024 |
Номер документу | 103987875 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Шапутько С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні