Постанова
від 17.04.2022 по справі 420/14952/21
П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2022 р.м. ОдесаСправа № 420/14952/21

Суддя в суді І інстанції Токмілова Л.М.

Рішення суду І інстанції ухвалено в м. Одеса

Колегія суддів П`ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Яковлєва О.В.,

суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Куяльницькій сільській раді Подільського району Одеської області, а саме:

- визнання протиправним та скасування п. 1 рішення від 22 липня 2021 року № 2341-VIIІ «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства», в частині відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0000 гектара, яка розташована на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області;

- зобов`язання надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 гектари, у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель запасу із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області за межами населених пунктів, у відповідності із п. «б» ч. 1 ст. 121 ЗК України, за рахунок земельної ділянки, яка передана у комунальну власність Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області, кадастровий номер 5122982500:01:001:0475, або земельної ділянки кадастровий номер 5122984800:01:001:0385.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року відмовлено у задоволені позовних вимог.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про залишення без задоволення позовних вимог, так як у межах спірних правовідносин сільською радою безпідставно прийнято рішення про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою.

В даному випадку, апелянт зазначає, що сільською радою не визначено конкретних підстав, з яких нею зроблено висновок про відсутність правових підстав для видачі дозволу на виготовлення проекту землеустрою.

Крім того, апелянт вважає, що з поданої ним заяви можливо встановити місце розташування бажаної ділянки.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 11 листопада 2020 року позивачем подано до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0000 га., у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель запасу із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області за межами населених пунктів, у відповідності із п. «б» ч. 1 ст. 121 ЗК України, за рахунок земельної ділянки, яка передана у комунальну власність Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області, кадастровий номер 5122982500:01:001:0475 - 35,00 га, за межами с. Качурівка, Подільського району, Одеської області, або земельної ділянки кадастровий номер 5122984800:01:001:0385 - 113,66 га, за межами населеного пункту Мардарівка, Подільського району, Одеської області, яка зареєстрована у комунальну власність Куяльницької сільської ради або іншої вільної земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності Куяльницької сільської ради, за межами населеного пункту в Подільському району, Одеської області.

Рішенням від 09 грудня 2020 року № 103-VIII Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0000 га., яка розташована на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області, у зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому порядку.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2021 року, у справі № 420/14689/20, визнано протиправним та скасовано рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 09 грудня 2020 року № 103-VIII, в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0000 гектари, яка розташована на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, а також зобов`язано Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 листопада 2020 року, в частині надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0000 гектари, у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок інших земель запасу із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області та прийняти рішення, відповідно до ст. 118 ЗК України, з урахуванням встановлених судом обставин.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2021 року, у справі №420/14689/20, Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області прийнято рішення № 2341-VIII від 22 липня 2021 року про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яким відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0000 гектари, так як позивачем надано велику кількість викопіювань земельних ділянок, за якими неможливо ідентифікувати бажану позивачем земельну ділянку.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлення зазначених обставин у справі, судом першої інстанції ухвалено рішення, яким відмовлено у задоволенні позовних вимог, так як у межах спірних правовідносин сільською радою прийнято законне та обґрунтоване рішення про відмову у наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою, з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, згідно ч. 1 ст. 79-1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Згідно ч. 5 ст. 79-1 ЗК України, формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Згідно ч. 6 ст. 79-1 ЗК України, формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Згідно ч. 1 ст. 118 ЗК України, громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Колегією суддів встановлено, що оскаржуваним рішенням Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 22 липня 2021 року № 2341-VIIІ «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства», зокрема, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2021 року, у справі № 420/14689/20, відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства.

В свою чергу, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про залишення без задоволення позовних вимог та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2021 року, у справі № 420/14689/20, зобов`язано Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 листопада 2020 року, в частині надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки, орієнтовною площею 2 гектари, у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок інших земель запасу із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області та прийняти рішення відповідно до ст. 118 ЗК України, з урахуванням встановлених судом обставин.

В даному випадку, обираючи вищевказаний спосіб поновлення порушених прав позивача, судом зроблено висновок про те, що заява позивача в частині надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок інших земель запасу із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, залишилась нерозглянутою.

При цьому, на виконання зазначеного рішення суду Куяльницькою сільською радою повторно розглянуто заяву позивача від 11 листопада 2020 року та прийнято рішення від 22 липня 2021 року № 2341-VIIІ «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства».

Між тим, колегія суддів зазначає, що формування земельних ділянок (перед реєстрацією у Державному земельному кадастрі) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

При цьому, формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Тобто, з тексту оскаржуваного рішення Куяльницької сільської ради вбачається, що у ньому повторно не вирішено питання про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки щодо зазначених позивачем земельних ділянок.

Тому, колегії суддів вважає, що оскаржуване рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 22 липня 2021 року порушує прав позивача у даній справі, так як ним повторно не розглянуто заяву позивача про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки.

Крім того, при першому розгляді заяви позивача сільською радою встановлено місце розташування бажаних позивачем земельних ділянок, що свідчить про очевидну необґрунтованість визначених в оскаржуваному рішенні підстав для відмови у задоволенні заяви позивача.

В свою чергу, судом першої інстанції не надано належної правової оцінки вказаним обставинам справи, а як наслідок зроблено помилковий висновок про необхідність залишення без задоволення позовних вимог у даній справі.

При цьому, обираючи спосіб поновлення порушених прав позивача, колегія суддів враховує вищеописану бездіяльність сільської ради щодо розгляду заяви позивача про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки, а як наслідок вважає за необхідне зобов`язати сільську раду надати позивачу спірний дозвіл.

Між тим, колегія суддів вважає за необхідне наголосити на тому, що отримання відповідного дозволу є лише першим етапом процедури отримання у власність земельної ділянки із земель комунальної власності.

Щодо здійснення розподілу понесених позивачем судових витрат, колегія суддів зазначає наступне.

Так, згідно ч. 1 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно ч. 2 ст. 134 КАС України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Згідно ч. 5 ст. 134 КАС України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

В даному випадку, позивачем укладено з адвокатом Опалько О.М. договір про надання професійної правничої допомоги від 08 листопада 2020 року.

Згідно складеного сторонами акту прийому виконаних робіт від 16 серпня 2021 року, за 6 годин роботи адвоката позивач має сплатити 4 500,00 грн.

В свою чергу, колегія суддів зазначає, що дана справа є справою незначною складності, а тому нарахована адвокатом сума за 6 годин виконаної роботи є завищеною.

В даному випадку, колегія суддів вважає, що станом на 01 січня 2022 року розмір 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 2270,00 грн., а розмір мінімальної заробітної плати складає 6 000,00 грн.

Враховуючи викладене, а саме складність даної справи, кількість затраченого адвокатом часу, а також співвідношення визначеної адвокатом суми гонорару із розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб та мінімальної заробітної плати, колегія суддів вважає за необхідне стягнути на користь позивача у якості компенсації понесених ним витрат 1 000,00 грн.

При цьому, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права при вирішенні справи, а тому наявні підстави для скасування оскаржуваного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року - скасувати, прийнявши у справі нове рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати п. 1 рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 22 липня 2021 року № 2341-VIIІ «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства», в частині відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою ОСОБА_1 .

Зобов`язати Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки, орієнтовною площею 2,00 гектари, у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель запасу із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області за межами населених пунктів, за рахунок однієї із земельних ділянок, які передані у комунальну власність Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області, а саме ділянки з кадастровим номером 5122982500:01:001:0475, площею 35,00 гектари, за межами с. Качурівка, Подільського району, Одеської області, або земельної ділянки з кадастровим номером 5122984800:01:001:0385, площею 113,66 гектари, за межами населеного пункту Мардарівка, Подільського району, Одеської області, які зареєстровані у комунальній власності Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області.

Стягнути з Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати, а саме витрати на професійну правничу допомогу, у сумі 1000 (одна тисяча) гривень.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржено до Верховного Суду протягом 30 днів.

Головуючий суддя Яковлєв О.В.Судді Єщенко О.В. Крусян А.В.

СудП'ятий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.04.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104007480
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них