П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2022 року
м. Чернівці
справа № 715/2315/21
провадження №22-ц/822/156/22
Чернівецький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Половінкіна Н. Ю.
суддів Лисака І.Н., Литвинюк І.М.
секретаря Тодоряка Г.Д.
з участю відповідача фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , представника відповідача Виробничо-комерційного приватного підприємства «Аноя» Шпаковича Олександра Богдановича, представника відповідача Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» Хлапоніної Олександри Романівни
учасники справи:
позивач ОСОБА_2
відповідач Житлово-будівельний кооператив «Дім - буд», фізична особа підприємець ОСОБА_1 , Виробничо-комерційне приватне підприємство «Аноя», Акціонерне товариство «Чернівціобленерго»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Чагорська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області
за апеляційною скаргою скаргу ОСОБА_2 на рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 09 грудня 2021 року, головуючий у першій інстанції Маковійчук Ю.В.
ВСТАНОВИВ
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_2 у вересні 2021 року звернулася до суду з позовом до Житлово будівельного кооперативу «Дім-буд», фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , Виробничо-комерційного приватного підприємства «Аноя», Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання дій протиправними та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Зазначала про право власності на земельну ділянку кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 площею 0,3474 га цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка розташована по АДРЕСА_1 .
Вказувала, що має намір розмістити тимчасову споруду на даній земельній ділянці, у зв`язку з чим розробила проектну документацію та отримала дозвільний документ.
Посилалася на те, що з березня 2021 року заїзд до вищезазначеної земельної ділянки є недоступним по всій ширині земельної ділянки зі сторони АДРЕСА_1 , оскільки за рахунок земель АДРЕСА_1 і дороги вирита канава та ведуться самовільні будівельні роботи з прокладання підземного електричного кабелю, на дорозі вулиці Спортивна розміщено кабельну бабину, на земельній ділянці здійснено насип ґрунту від виритої траншеї.
Розрита канава, де розміщено електричний кабель, частково проходить через належну їй земельну ділянку, знаходиться в межах червоних ліній АДРЕСА_1 , визначених детальним планом території розміщення громадсько-житлової забудови в межах вулиць Спортивна-Гайдамацька-Козацька- Центральна-Комерційна (мікрорайон Техно) в с.Чагор Чернівецького району Чернівецької області , затвердженим рішенням сесії №274-18/2017 від 14 вересня 2017 року.
Такими діями порушується право на володіння, користування і розпорядження майном, оскільки обмежено доступ до земельної ділянки, вільний проїзд та пересування по вул.Спортивна с.Чагор Чернівецького району Чернівецької області , позбавлена встановлення тимчасової споруди, оскільки виникає обмеження використання власної земельної ділянки під об`єктом енергетики.
Акціонерним товариством «Чернівціобленерго» розроблено робочий проект з стандартного приєднання №157.05.2018, яким передбачено будівництво трансформаторної підстанції із прокладанням кабельних ліній на її власній земельній ділянці за відсутності її згоди.
Замовником робіт є Житлово будівельний кооператив «Дім-буд». Роботи проводяться Виробничо-комерційним приватним підприємством «Аноя» та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 без відповідного дозволу (ордера) на їх виконання.
Просила зобов`язати Житлово-будівельний кооператив «Дім-буд», Акціонерне товариство «Чернівціобленерго», виробниче-комерційне приватне підприємство «Аноя» та фізичну особу підприємця ОСОБА_1 припинити дії щодо будівництва та прокладання підземної кабельної лінії електропередач по земельній ділянці кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 по АДРЕСА_1 , належній ОСОБА_2 та у межах «червоних ліній» вулиці Спортивна с. Чагор , згідно розробленого робочого проекту «стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок будівництва багатоквартирного будинку по вул. Спортивна с. Чагор ».
Зобов`язати Житлово-будівельний кооператив «Дім-буд», Акціонерне товариство «Чернівціобленерго», виробниче-комерційне приватне підприємство «Аноя», фізичну особу підприємця ОСОБА_1 усунути перешкоди у користуванні належною ОСОБА_2 земельною ділянкою кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 по АДРЕСА_1 шляхом демонтажу кабелю з виритої траншеї (канави), звільнення землі від влаштованого насипу ґрунту та приведення земляного покриття заїзду до даної земельної ділянки у попередній стан за рахунок відповідачів.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 09 грудня 2021 року у позові ОСОБА_2 до Житлово будівельного кооперативу «Дім - буд», фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , виробничо-комерційного приватного підприємства «Аноя», Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання дій протиправними та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою відмовлено.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
ОСОБА_2 в апеляційній скарзі просить рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 09 грудня 2021 року скасувати та постановити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
Зазначає, що судом першої інстанції не надано оцінку таким доказам як проекту Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» з стандартного приєднання №157.05.2018, яким передбачено будівництво трансформаторної підстанції із прокладанням кабельних ліній, рішенню адміністративної комісії, схематичному плану, розробленому землевпорядником фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 , і матеріалам фотофіксації, не наведено підстав відхилення наведених доказів
Посилаєтсья на те, що розрита канава, де розміщено електричний кабель, частково проходить через належну їй земельну ділянку, знаходиться в межах червоних ліній вул.Спортивна , визначених детальним планом території розміщення громадсько-житлової забудови в межах вулиць Спортивна-Гайдамацька-Козацька- Центральна-Комерційна (мікрорайон Техно) в с.Чагор Чернівецького району Чернівецької області , затвердженим рішенням сесії №274-18/2017 від 14 вересня 2017 року. Такі дії мають вчинятись на підставі договору з власником чи користувачем земельної ділянки у формі встановлення постійних або строкових земельних сервітутів.
Вважає, що копія паспорту прив`язки тимчасової споруди є допустимим доказом, оскільки виконаний на бланку та містить печатку відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, судом не витребувано оригінал письмового доказу.
Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи
У відзиві Акціонерне товариство «Чернівціобленерго» просило апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Мотивувальна частина
Позиція апеляційного суду
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відмовляючи у позові ОСОБА_2 до Житлово будівельного кооперативу «Дім-буд», фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , Виробничо-комерційного приватного підприємства «Аноя», Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання дій протиправними та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, суд першої інстанції керувався положеннями ч.1 ст.316, ч.1 ст.317, ч.1,2 ст.319, ч.1 ст.391 ЦК України, ч.1,2 ст.152 ЗК України та вважав, що відсутні підстави для захисту права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 площею 0,3474 га цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка розташована по АДРЕСА_1 .
На обгрунтування таких висновків суд першої інстанції зазначив про недоведеність порушення права ОСОБА_2 на встановлення тимчасової споруди, оскільки паспорт прив`язки тимчасової споруди модульної газової автомобільної заправної станції не є належним доказом.
Водночас суд першої інстанції дійшов висновку, що ситуаційна схема земельної ділянки не підтверджує порушення права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку, із наданої фотофіксації неможливо встановити, що насип грунту від виритої траншеї знаходиться на цій земельній ділянці.
Відповідно до частин 1, 2, 5 ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судове рішення наведеним нормам не відповідає.
Обставини справи, встановлені судами першої та апеляційної інстанцій
ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0,3474 га цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, кадастровий номер 7321087900:01:003:1276, яка розташована по АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 24 грудня 2020 року.
Акціонерним товариством «Чернівціобленерго» у 2018 року розроблено робочий проект № 157.05.2018 стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок будівництва багатоквартирного будинку по вул. Спортивній с. Чагор , замовником якого є Житлово-будівельний кооператив «Дім-буд». За технічним завданням на проектування проектом передбачене будівництво КЛ-ЮкВ, будівництво ТП-10/0,4 кВ 250 кВА, будівництво КЛ-0,4 кВ від проектованої ТП-10/0,4 кВ до об`єкта замовника. Кабель прокладається в земляній траншеї довжиною 560 м.
Рішенням адміністративної комісії при виконавчому комітеті Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 14 квітня 2021 року №2 начальника дільниці Виробничо-комерційного приватного підприємства «Аноя», підприємця ОСОБА_1 визнано винними у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП.
Рішенням адміністративної комісії при виконавчому комітеті Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 14 квітня 2021 року №2 встановлено, що 1 квітня 2021 року в с.Чагор у межах вулиці Спортивна підприємець ОСОБА_1 проводив земляні роботи, здійснив прокладання у земляній траншеї електрокабелю без відповідного дозволу.
Мотиви, з яких виходить апеляційний суд, та застосовані норми права при прийнятті постанови
Відповідно до вимог п.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
З матеріалів справи вбачається, що предметом позову ОСОБА_2 , тобто матеріально-правовою вимогою, стосовно якої остання просила ухвалити судове рішення, є припинення будівництва та прокладання підземної кабельної лінії електропередач по земельній ділянці кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 по АДРЕСА_1 , належній ОСОБА_2 та у межах «червоних ліній» вулиці Спортивна , усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом демонтажу кабелю з виритої траншеї (канави), звільнення землі від влаштованого насипу ґрунту та приведення земляного покриття заїзду до даної земельної ділянки у попередній стан за рахунок відповідачів.
Водночас підставою позову, тобто обставинами, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, ОСОБА_2 зазначалися порушення права власності на земельну ділянку, обмеження доступ до земельної ділянки, вільного проїзду та пересування по вул.Спортивна с.Чагор Чернівецького району Чернівецької області , позбавлення встановлення тимчасової споруди, оскільки виникає обмеження використання власної земельної ділянки під об`єктом енергетики, оскільки Виробничо-комерційним приватним підприємством «Аноя» та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 за рахунок земель вулиці Спортивна і дороги вирита канава та ведуться самовільні будівельні роботи з прокладання підземного електричного кабелю, частково проходить через належну їй земельну ділянку, знаходиться в межах червоних ліній вул.Спортивна, на дорозі вулиці Спортивна розміщено кабельну бабину, на земельній ділянці здійснено насип ґрунту від виритої траншеї.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, установленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів.
Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права.
Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у ст.16 ЦК України.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом (ч.3 ст.16 ЦК України).
Відповідно до частини 1, 2 ст.78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України , цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
За змістом ч.1 та 2 ст.152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно із ч.3 ст.152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» (зі змінами та доповненнями) власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у абз.2 п.11 постанови від 18 грудня 2009 року №14 «Про судове рішення у цивільній справі», оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси (частина перша та друга статті 3 ЦПК), то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.
Отже, передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності або права користування земельною ділянкою у судовому порядку, зокрема у визначений спосіб, є наявність підтвердженого належними доказами права особи (власності або користування) щодо земельної ділянки, а також підтверджений належним доказами факт порушення (невизнання або оспорювання) цього права на земельну ділянку.
Такі правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 20 березня 2018 року у справі № 910/1016/17, від 17 квітня 2018 року у справі № 914/1521/17.
Згідно із положеннями пункту «а» частини 1 статті 96 ЗК України землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.
Заслуговують на увагу посилання ОСОБА_2 в апеляційній скарзі на неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи, часткового розташування виритої траншеї (канави), насипу ґрунту на земельній ділянці кадастровий номер 7321087900:01:003:1276, яка розташована по АДРЕСА_1 .
У пункті 6 частини другої статті 356 ЦПК України передбачено, що в апеляційній скарзі мають бути зазначені, зокрема нові обставини, що підлягають встановленню, докази, які підлягають дослідженню чи оцінці, обґрунтування поважності причин неподання доказів до суду першої інстанції, заперечення проти доказів, використаних судом першої інстанції.
Відповідно до частин першої-третьої статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Відповідно до статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч.2 ст.89 ЦПК України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності
До матеріалів справи приєднана ситуаційна схема земельної ділянки, виконана фізичною особою підприємцем ОСОБА_4 , за якою канава частково та насип грунту площею 0,0065 га знаходяться на земельній ділянці ОСОБА_2 кадастровий номер 7321087900:01:003:1276, яка розташована по АДРЕСА_1 , електро-кабельна бабина на дорозі вулиці Спортивна (а.с.16).
Наведене підтверджується також світлинами, відповідно яких має місце насип грунту та розташування електро-кабельної бабини (а.с.23-25).
На підставі ч.1 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
За змістом ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із положеннями частини четвертої, п`ятої, шостої ст. 81 ЦПК України у разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Обов`язок доказування певних обставин лежить на стороні, яка посилається на них як на підставу своїх вимог та заперечень.
Недоведеність обставин, на наявності яких наполягає позивач - є підставою для відмови у позові; а у разі, якщо на тому наполягає відповідач - для відхилення його заперечень проти позову.
У випадку невиконання учасником справи його обов`язку із доведення відповідних обставин необхідними доказами, такий учасник несе ризик відповідних наслідків, зокрема, відмови у задоволенні позовних вимог, у зв`язку із їх недоведеністю, або задоволення позовних вимог у випадку ненадання відповідачем доказів на спростування обставин, зазначених у позові.
Згідно із практикою Європейського суду з прав людини за своєю природою змагальність судочинства засновується на диференціації процесуальних функцій і відповідно - правомочностей головних суб`єктів процесуальної діяльності цивільного судочинства - суду та сторін (позивача та відповідача). Диференціація процесуальних функцій об`єктивно призводить до того, що принцип змагальності відбиває властивості цивільного судочинства у площині лише прав та обов`язків сторін. Це дає можливість констатувати, що принцип змагальності у такому розумінні урівноважується з принципом диспозитивності та, що необхідно особливо підкреслити, - із принципом незалежності суду. Він знівельовує можливість суду втручатися у взаємовідносини сторін завдяки збору доказів самим судом. У процесі, побудованому за принципом змагальності, збір і підготовка усього фактичного матеріалу для вирішення спору між сторонами покладається законом на сторони. Суд тільки оцінює надані сторонам матеріали, але сам жодних фактичних матеріалів і доказів не збирає.
Тягар доведення обґрунтованості вимог пред`явленого позову за загальним правилом покладається на позивача; за таких умов доведення не може бути належним чином реалізоване шляхом виключно спростування відповідачем обґрунтованості доводів позивача, оскільки це не звільняє відповідача від виконання ним його процесуальних обов`язків.
У матеріалах справи відсутні докази, якими спростовуються обставини, встановлені ситуаційною схемою земельної ділянки, виконаною фізичною особою підприємцем ОСОБА_4 щодо розташування канави частково та насипу грунту площею 0,0065 га на земельній ділянці ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 кадастровий номер 7321087900:01:003:1276, електро-кабельної бабини на дорозі вулиці Спортивна .
З огляду на наведене висновки суду першої інстанції про недоведеність порушення права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку по АДРЕСА_1 кадастровий номер 7321087900:01:003:1276, обмеження доступ до земельної ділянки не відповідають обставинам справи.
Разом з тим у матеріалах справи відсутні докази щодо порушення права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку внаслідок будівництва та прокладання підземної кабельної лінії електропередач по земельній ділянці кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 по АДРЕСА_1 , належній ОСОБА_2 у межах «червоних ліній» вулиці Спортивна .
У пункті 39 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26 лютого 2020 року у справі № 304/284/18 (провадження № 14-517цс19) зазначено, що належним відповідачем має бути така особа, за рахунок якої можливо задовольнити позовні вимоги. Суд захищає порушене право чи охоронюваний законом інтерес позивача саме від відповідача.
За теоретичним визначенням «відповідач» - це особа, яка має безпосередній зв`язок зі спірними матеріальними правовідносинами та, на думку позивача, порушила, не визнала або оспорила його права, свободи чи інтереси і тому притягується до участі у цивільній справі для відповіді за пред`явленими вимогами.
Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.
Представник Виробничо-комерційного приватного підприємства «Аноя» Шпакович О.Б., фізична особа підприємець ОСОБА_1 під час апеляційного розгляду зазначили про виконання робіт з прокладання кабелю в земляній траншеї по вул. Спортивній с. Чагор Чернівецького району Чернівецької області згідно робочого проекту «Стандартне приєднання до електричних мереж електроустановок будівництва багатоквартирного будинку по вул. Спортивна с. Чагор » фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 .
Враховуючи, що Житлово-будівельний кооператив «Дім-буд», Акціонерне товариство «Чернівціобленерго», Виробничо-комерційне приватне підприємство «Аноя» не є особами, які здійснили прокладання підземної кабельної лінії електропередач по земельній ділянці ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 кадастровий номер 7321087900:01:003:1276, то саме з цих підстав суд першої інстанції мав відмовити у позові ОСОБА_2 до Житлово-будівельного кооперативу «Дім-буд», Акціонерного товариства «Чернівціобленерго», Виробничо-комерційного приватного підприємства «Аноя» про зобов`язання припинити дії щодо будівництва та прокладання підземної кабельної лінії електропередач по земельній ділянці ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 згідно робочого проекту «Стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок будівництва багатоквартирного будинку по вул.Спортивна с.Чагор ».
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для захисту права власності ОСОБА_2 у спосіб зобов`язання Житлово-будівельного кооперативу «Дім-буд», Акціонерного товариства «Чернівціобленерго», Виробничо-комерційного приватного підприємства «Аноя», фізичної особи підприємця ОСОБА_1 припинити дії щодо будівництва та прокладання підземної кабельної лінії електропередач по земельній ділянці кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 по АДРЕСА_1 , належній ОСОБА_2 , згідно робочого проекту «Стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок будівництва багатоквартирного будинку по вул.Спортивна с.Чагор », зобов`язання фізичної особи підприємця ОСОБА_1 усунути перешкоди у користуванні належною ОСОБА_2 земельною ділянкою кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 по АДРЕСА_1 шляхом демонтажу кабелю з виритої траншеї (канави), звільнення землі від влаштованого насипу ґрунту та приведення земляного покриття заїзду до даної земельної ділянки у попередній стан за рахунок відповідача на порушення норм матеріального права.
Висновки апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги
Згідно із п.4 ч.1 ст.376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
З огляду на наведене рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 09 грудня 2021 року підлягає скасуванню в частині відмови у позові ОСОБА_2 до Житлово-будівельного кооперативу «Дім-буд», Акціонерного товариства «Чернівціобленерго», Виробничо-комерційного приватного підприємства «Аноя», фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про зобов`язання припинити дії щодо будівництва та прокладання підземної кабельної лінії електропередач по земельній ділянці кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 по АДРЕСА_1 , належній ОСОБА_2 , згідно робочого проекту «Стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок будівництва багатоквартирного будинку по вул.Спортивна с.Чагор », зобов`язання фізичної особи підприємця ОСОБА_1 усунути перешкоди у користуванні належною ОСОБА_2 земельною ділянкою кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 по АДРЕСА_1 шляхом демонтажу кабелю з виритої траншеї (канави), звільнення землі від влаштованого насипу ґрунту та приведення земляного покриття заїзду до даної земельної ділянки у попередній стан за рахунок відповідач з підстав, передбачених п.4 ч.1 ст.376 ЦПК України.
Керуючись п.2 ч.1 ст.374, п.4 ч.1 ст.376 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 09 грудня 2021 року в частині відмови у позові ОСОБА_2 до Житлово-будівельного кооперативу «Дім-буд», Акціонерного товариства «Чернівціобленерго», Виробничо-комерційного приватного підприємства «Аноя», фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про зобов`язання припинити дії щодо будівництва та прокладання підземної кабельної лінії електропередач по земельній ділянці кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 по АДРЕСА_1 , належній ОСОБА_2 , згідно робочого проекту «Стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок будівництва багатоквартирного будинку по вул.Спортивна с.Чагор », зобов`язання фізичної особи підприємця ОСОБА_1 усунути перешкоди у користуванні належною ОСОБА_2 земельною ділянкою кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 по АДРЕСА_1 шляхом демонтажу кабелю з виритої траншеї (канави), звільнення землі від влаштованого насипу ґрунту та приведення земляного покриття заїзду до даної земельної ділянки у попередній стан за рахунок відповідач скасувати.
Позов ОСОБА_2 до Житлово-будівельного кооперативу «Дім-буд», Акціонерного товариства «Чернівціобленерго», Виробничо-комерційного приватного підприємства «Аноя», фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про зобов`язання припинити дії, позов ОСОБА_2 до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про зобов`язання усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою задовольнити.
Зобов`язати Житлово-будівельний кооператив «Дім-буд», Акціонерне товариство «Чернівціобленерго», Виробничо-комерційне приватне підприємство «Аноя», фізичну особу підприємця ОСОБА_1 припинити дії щодо будівництва та прокладання підземної кабельної лінії електропередач по земельній ділянці кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 по АДРЕСА_1 , належній ОСОБА_2 згідно робочого проекту «Стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок будівництва багатоквартирного будинку по вул. Спортивна с. Чагор ».
Зобов`язати фізичну особу підприємця ОСОБА_1 усунути перешкоди у користуванні належною ОСОБА_2 земельною ділянкою кадастровий номер 7321087900:01:003:1276 по АДРЕСА_1 шляхом демонтажу кабелю з виритої траншеї (канави), звільнення землі від влаштованого насипу ґрунту та приведення земляного покриття заїзду до даної земельної ділянки у попередній стан за рахунок відповідача.
В решті залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення
Дата складання повного судового рішення 19 квітня 2022 року.
Судді: Н.Ю. Половінкіна
І.Н. Лисак
І.М. Литвинюк
Суд | Чернівецький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2022 |
Оприлюднено | 23.06.2022 |
Номер документу | 104013672 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Чернівецький апеляційний суд
Половінкіна Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні