ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
20 квітня 2022 року м. ТернопільСправа № 921/47/22
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Гирили І.М.
розглянув матеріали справи
за позовом Керівника Тернопільської окружної прокуратури (бульвар Т. Шевченка, 7, м. Тернопіль, 46000) в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби (вул. Костюшка, 8, м. Львів, 79000); Міністерства освіти і науки України (просп. Перемоги, 10, м. Київ, 01135); Тернопільської обласної ради (вул. Грушевського, 8 м. Тернопіль, 46002); Тернопільського фахового коледжу харчових технологій і торгівлі (просп. Ст. Бандери, 73, м. Тернопіль, 46011)
до відповідача - ДП Газпостач Товариства з обмеженою відповідальністю Тернопільміськгаз, вул. Г. Коллонтая, буд. 2, прим. А , м. Тернопіль, 46008
про стягнення неправомірно одержаних коштів за нікчемними додатковими угодами до договору № 1/380 від 02.01.2019 в сумі 113 318,67 грн
Встановив:
19.01.2022 керівник Тернопільської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби, Міністерства освіти і науки України, Тернопільської обласної ради, Тернопільського фахового коледжу харчових технологій і торгівлі до ДП Газпостач Товариства з обмеженою відповідальністю Тернопільміськгаз, надалі - відповідач, про стягнення неправомірно одержаних коштів за нікчемними додатковими угодами до договору № 1/380 від 02.01.2019 в сумі 113 318,67 грн.
Щодо необхідності звернення з даним позовом прокурор вказує те, що незаконність укладення додаткових угод до договору про закупівлю товарів за державні кошти, на підставі якого витрачаються державні кошти, не відповідає суспільним інтересам. Укладення оспорюваних додаткових угод до договору закупівлі товару всупереч норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про публічні закупівлі", порушує основні принципи закупівлі максимальної економії і ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі, створення конкурентного середовища, тобто добросовісна конкуренція серед учасників, запобігання корупційним діям і зловживанням у цій сфері.
Порушенням інтересів держави, на думку прокурора, також є те, що укладення відповідачем нікчемних додаткових угод призвело до неправомірної зміни істотних умов договору та підвищення цін за одиницю товару, використання надміру бюджетних коштів державного закладу, що в свою чергу є порушенням фінансово економічних інтересів держави. Зокрема, внаслідок неправомірного підвищення ціни на природній газ по укладених додаткових угодах надміру оплачено 113 318,67 грн, внаслідок чого необґрунтовано зменшено обсяг придбання природного газу.
Тому, підставою для звернення прокурора до суду в інтересах держави з даним позовом є порушення економічних інтересів держави внаслідок укладення незаконного правочину, завдання шкоди у вигляді незаконних витрат коштів держаної установи, яка фінансується за рахунок бюджетних коштів. У свою чергу, звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільних потреб у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання правомірності використання бюджетних коштів, за рахунок яких здійснюється фінансування закладів освіти, що перебувають у державній власності.
Ч. 1 ст. 7 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що державне регулювання та контроль у сфері закупівель здійснюють Уповноважений орган та інші органи відповідно до їх компетенції.
Окрім цього, згідно ч. 3 ст. 7 Закону України "Про публічні закупівлі" контроль у сфері закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України, здійснює рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до ст. 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі" моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю та його територіальні органи (далі органи державного фінансового контролю). Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання.
При цьому прокурор зазначив, що головним завданням органу державного фінансового контролю, серед іншого, є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, ефективним використанням коштів і майна у бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні". Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно з положенням про Державну аудиторську службу України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Державна аудиторська служба є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Також прокурор зазначив, що Державна аудиторська служба України, як орган, який здійснює фінансовий контроль, при моніторингу публічних закупівель має право при виявлені випадків недотримання законодавства про державні закупівлі та не виконанні підконтрольною установою вимог до усунення відповідних порушень, звернутися до суду в інтересах держави.
Стверджує, що відомості та документи, розміщені на веб - сайті Прозоро щодо укладення та виконання Договору № 1/380 від 02.01.2019 на постачання природного газу перебувають у вільному доступі, відтак Західний офіс Держаудитслужби та Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області могли дізнатися про порушення при укладенні додаткових угод до нього з часу їх розміщення на веб сайті, тобто ще у 2019 році. Проте, за інформацією Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області у період з 01.06.2020 по 10.07.2020 проведено планову ревізію Державного вищого навчального закладу Тернопільський коледж харчових технологій за період з 01.01.2015 по 31.05.2020.
Однак, у процесі ревізії питання дотримання законодавства про закупівлі при здійсненні закупівлі за ідентифікатором UA-2018-11-28-000769-b, укладення та виконання Договору від 02.01.2019 № 1 (надалі № 1/380) про закупівлю (постачання) природного газу між Дочірнім підприємством Газпостач Приватного акціонерного товариства Тернопільміськгаз та Державним вищим навчальним закладом Тернопільський коледж харчових технологій і торгівлі, додаткових угод до нього не вивчалось та в акті ревізії від 10.07.2020 № 03-22/2 не відображено (упущено), хоча за ревізійний період ця процедура була найбільшою за сумою. Натомість листом за №131913-17/49-2022 від 05.01.2022 орган державного контролю повідомив прокурору, що звертатися до суду з позовом не буде.
Поряд з цим, за розрахунками проведеними спеціалістом Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області на підставі наданих документів, було встановлено, що укладення до Договору № 1/380 зазначених вище додаткових угод призвело до оплати Тернопільським коледжем харчових технологій і торгівлі, як розпорядником бюджетних коштів, природного газу за 2019 рік та січень 2020 року в обсязі 81,055 тис. м3 по ціні за одиницю товару, що більша ніж передбачена умовами укладеного за результатами за результатами торгів договору, загалом на суму 113 318,67 грн.
Окрім того, прокурор зазначає, що відповідно до Положення про Міністерство освіти і науки України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №630, Міністерство освіти і науки є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльністю пов`язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
За змістом положень ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України щодо обсягу наданих прав Міністерство є головним розпорядником бюджетних коштів. Згідно з пунктом 7.7. Статуту фінансування Фахового коледжу здійснюється з урахуванням положень статті 66 Закону України Про фахову передвищу освіту за рахунок коштів державного бюджету у встановленому законом порядку, в тому числі шляхом надання відповідних освітніх субвенцій, а також коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Фінансування Тернопільського фахового коледжу харчових технологій і торгівлі проводилося за рахунок коштів обласного бюджету по КПК 0611120, КЕКВ 22802 згідно кошторисних призначень на 2019-2020 роки на оплату спожитого природного газу за договором № 1 (надалі - № 1/380) від 02.01.2019 з ДП Газпостач ПрАТ Тернопільміськгаз по загальному та спеціальному фонду всього у 2019 році на суму 768 тис. грн, а в 2020 році 129 тис. грн.
На підставі ч. 4 ст. 23 Закону України Про прокуратуру, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, Тернопільська окружна прокуратура направляла 30.12.2021 на адресу Тернопільської обласної ради лист № 12664вих-21 щодо надання інформації чи буде Тернопільська обласна рада самостійно звертатись з позовом про стягнення з ДП Газпостач ПрАТ Тернопільміськгаз зайво отриманих коштів.
Листом від 05.01.2022 № 07-4 Тернопільська обласна рада повідомила окружну прокуратуру, що повідомлення про виявленні чи допущенні посадовими особами Коледжу порушення законодавства про публічні закупівлі при придбанні природного газу у 2019 році до Тернопільської обласної ради не надходило. Також ними не вживались заходи задля усунення порушень при укладенні та виконанні додаткових угод до договору від 02.01.2019 № 1. Поряд з цим, обласна рада не заперечує пред`явлення позову Тернопільською окружною прокуратурою.
Наведені вище обставини, на думку прокурора, свідчать про не здійснення відповідними суб`єктами визначених законодавством повноважень щодо захисту інтересів держави, а отже, наявність підстав для звернення прокурора з даним позовом до суду.
Окрім того, прокурором заявлено клопотання б/н б/д (вх. №344 від 19.01.2022) про витребування доказів, а саме: у відповідача (ДП Газпостач Товариства з обмеженою відповідальністю Тернопільміськгаз) - оригіналів та належним чином завірених копій повідомлення ДП Газпостач Товариства з обмеженою відповідальністю Тернопільміськгаз про внесення змін до договору від 03.01.2019 №5/1; експертного висновку Черкаської торгово-промислової палати № О-1103 від 20.12.2018; повідомлення ДП Газпостач Товариства з обмеженою відповідальністю Тернопільміськгаз про внесення змін до договору від 09.01.2019 № 17; експертного висновку Черкаської торгово-промислової палати № О-15 від 09.01.2019; повідомлення ДП Газпостач Товариства з обмеженою відповідальністю Тернопільміськгаз про внесення змін до договору від 05.02.2019 № 80/1; експертного висновку Черкаської торгово-промислової палати №О-84 від 05.02.2019; повідомлення ДП Газпостач Товариства з обмеженою відповідальністю Тернопільміськгаз про внесення змін до договору від 20.09.2019 №606; повідомлення ДП Газпостач Товариства з обмеженою відповідальністю Тернопільміськгаз про внесення змін до договору від 14.01.2020 №20.
Також просить суд витребувати від Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області оригінали відповіді Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області №131919-17/4454-2021 від 29.12.2021 з доданою до неї довідкою.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 19.01.2021, головуючим суддею для розгляду справи №921/47/22 визначено суддю Гирилу І.М.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 24.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 921/47/22; постановлено здійснювати розгляд справи 921/47/22 за правилами загального позовного провадження; призначено у справі № 921/47/22 підготовче засідання на 15:00 год. 21.02.2021; запропоновано учасникам справи подати/надіслати суду заяви по суті справи та з процесуальних питань (при наявності).
07.02.2022 позивач Тернопільська обласна рада направила на адресу суду клопотання за вих. № 07-144 від 07.02.2022 (вх. № 944), у якому вказує, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Окрім того, просить розгляд справи здійснювати без участі її уповноважених представників, за наявними в матеріалах справи документами.
09.02.2022 надійшов відзив на позов за вих. № 121 від 09.02.2022 (вх. № 979 від 09.02.2022), відповідно до якого відповідач у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
14.02.2022 на електронну адресу суду від Прокуратури надійшла відповідь на відзив за вих. № 24-84ВИХ-22 від 14.02.2022 (вх. № 1133).
14.02.2022 позивач Західний офіс Держаудитслужби направив на адресу суду відповідь на відзив б/н від 14.02.2022 (вх. №1216).
В підготовчому засіданні 21.02.2022, яке відбулось за участі прокурора повноважного представника Західного офісу Держаудитслужби, відкладено розгляд справи до 10:00 год. 09.03.2022, про що судом постановлено відповідну ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання. Присутніх в підготовчому засіданні 21.02.2022 прокурора та повноважного представника позивача - Західного офісу Держаудитслужби про судове засідання 09.03.2022 повідомлено під розписку (в матеріалах справи); інших учасників - відповідною ухвалою від 21.02.2022.
02.03.2022 Тернопільська обласна прокуратура звернулась до суду із клопотанням за №24000186 від 02.03.2022 (вх. №1558) про відкладення розгляду справи. Зазначене клопотання обґрунтоване введенням в Україні воєнного стану та службовою необхідністю.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 09.03.2022 продовжено строк підготовчого провадження у справі №921/47/22 на тридцять днів та відкладено підготовче засідання у справі № 921/47/22 на 14:30 год. 11.04.2022.
05.04.2022 ДП Газпостач Товариства з обмеженою відповідальністю Тернопільміськгаз подано клопотання за вих. № 207 від 05.04.2022 про поновлення строку для подання заперечення на відповідь на відзив. В обґрунтування клопотання заявник вказує на те, що з 10.03.2022 по 18.03.2022 юрисконсульт підприємства перебував у відпустці, а від моменту введення воєнного стану працював дистанційно. Поряд з цим, посилається на повідомлення Верховного суду України від 04.03.2022, згідно з яким запровадження воєнного стану на певній території є поважною причиною для поновлення процесуальних строків. Одночасно відповідачем долучено до матеріалів справи заперечення за вих. № 205 від 04.04.2022, згідно з якими ДП Газпостач Товариства з обмеженою відповідальністю Тернопільміськгаз просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В підготовчому засіданні 11.04.2022, яке відбулось за участі прокурора, повноважного представника позивача - Західного офісу Держаудитслужби та відповідача, судом поновлено строк для подання відповідачем заперечень на відповідь на відзив за вих. № 205 від 04.04.2022 та долучено останні до матеріалів справи, залишено клопотання прокурора про витребування доказів без розгляду та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 10:00 год. 20.04.2022, про що постановлено відповідні ухвали, які занесено до протоколу судового засідання. Присутніх в підготовчому засіданні 11.04.2022 прокурора, повноважного представника позивача - Західного офісу Держаудитслужби та відповідача про підготовче засідання 20.04.2022 повідомлено під розписку (в матеріалах справи); інших учасників судового засідання відповідною ухвалою суду від 11.04.2022.
13.04.2022 Західний офіс Держаудитслужби через відділ діловодства господарського суду звернувся з клопотання б/н від 13.04.2022 (вх. №2254), згідно з яким просить провести судове засідання у даній справі без його участі із врахуванням правової позиції щодо поданого позову та за наявними у суду матеріалами. Окрім того, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В підготовчому засіданні 20.04.2022, яке відбулось за участі прокурора та повноважного представника відповідача, продовжено строк підготовчого провадження на підставі ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод на 30 днів та оголошено перерву до 11:30 год. 04.05.2022, про що судом постановлено та занесено до протоколу судового засідання відповідну ухвалу.
Ч. 2 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) визначено, що суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою.
Відповідно до ч. 2 ст. 121 ГПК України ухвала, якою суд повідомляє про призначення судового засідання або вчинення іншої процесуальної дії повинна містити найменування та адресу суду, назву справи, зазначення процесуального статусу особи, яка повідомляється, вказівку про те, яку дію буде вчинено, дату, час і місце її вчинення, а також про те, що участь у її вчиненні для цієї особи не є обов`язковою.
Враховуючи оголошення перерви у підготовчому засіданні, неприбуття позивачів, суд вважає за необхідне, в порядку ч. 2 ст. 120, ч. 2 ст. 121 ГПК України, повідомити останніх про підготовче засідання 04.05.2022 о 11:30 год., шляхом постановлення відповідної ухвали.
На підставі наведеного вище, керуючись ст. 12, 120, 121, 183, 202, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Повідомити Західний офіс Держаудитслужби, Міністерство освіти і науки України, Тернопільську обласну раду, Тернопільський фаховий коледж харчових технологій і торгівлі про те, що підготовче засідання у справі №921/47/22 відбудеться 04.05.2022 о 11:30 год.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: вул. Князя Острозького, 14 а, м. Тернопіль (зал судового засідання № 3; 5 поверх).
Участь позивача 1 - Західного офісу Держаудитслужби, позивача 2 Міністерства освіти і науки України, позивача 3 - Тернопільської обласної ради та позивача 4 - Тернопільського фахового коледжу харчових технологій і торгівлі у підготовчому засіданні 04.05.2022 не є обов`язковою.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (20.04.2022) та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
3. Копію ухвали направити: Західному офісу Держаудитслужби, вул. Костюшка, 8, м. Львів, 79000; Міністерству освіти і науки України, просп. Перемоги, 10, м. Київ, 01135; Тернопільській обласній раді, вул. Грушевського, 8 м. Тернопіль, 46002; Тернопільському фаховому коледжу харчових технологій і торгівлі, просп. Ст. Бандери, 73 м. Тернопіль, 46011, рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя І.М. Гирила
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 104019316 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Гирила І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні