Справа № 390/1407/21
Провадження № 2/390/153/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
"30" березня 2022 р.Кіровоградський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючої - судді Бойко І.А.,
при секретарі Пікущій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький, в заочному порядку, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковпаківського відділу державної виконавчої служби м.Суми Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), про зняття арешту з нерухомого майна,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати арешти з майна, номери обтяження 5939, 9035, накладені на земельні ділянки з кадастровими номерами 3522581500:02:000:2119, 3522581500:02:000:2118, що належали ОСОБА_2 . Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вищевказані земельні ділянки належали батькові позивача ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після звернення позивача до нотаріуса та заведення спадкової справи, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказані земельні ділянки нотаріусом було відмовлено у зв`язку з накладенням ВДВС Ковпаківського РУЮ арешту на все нерухоме майно, що належало ОСОБА_2 . Після звернення позивача до відділу державної виконавчої служби йому повідомлено, що ідентифікуючи дані щодо суб`єкта обтяження та підстава внесення обтяження майна ОСОБА_2 у державному реєстрі обтяжень відсутні, виконавчі провадження щодо ОСОБА_2 у відділі ДВС не перебувають. Наявність вказаного арешту майна позбавляє позивача можливості розпоряджатись майном та оформити належним чином право власності в порядку спадкування, тому він звернувся до суду з даним позовом.
В судове засідання позивач та його представник адвокат Іванченко М.М. не з`явились, від представника позивача до суду надійшла заяви, в якій він позовні вимоги підтримує, просять розгляд справи проводити без їх участі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про місце, дату і час розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку згідно повідомлень про отримання поштових відправлень, правом подання відзиву на позов не скористався, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не подав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.11).
З Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 64537657 від 27.04.2021 року вбачається, що приватним нотаріусом Сумського районного нотаріального округу Хоменко О.В. 27.04.2021 року заведено спадкову справу № 137/2021 після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.12).
Відповідно до Інформаційної довідки № 258920768 від 28.05.2021 з Інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, нерухомого майна за ОСОБА_2 21.04.2017 року зареєстровано право власності на дві земельні ділянки для ведення товарного сільського сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Веселівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, а саме: з кадастровим номером 3522581500:02:000:2119, площею 1,73 га, а також з кадастровим 3522581500:02:000:2118, площею 1,76 га (а.с.15-16).
Згідно відомостей з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна містяться записи про наступні обтяження:
- тип обтяження: арешт нерухомого майна, реєстраційний номер обтяження 5939 зареєстровано: 07.05.2004 за № 5939 реєстратор: Друга Сумська державна нотаріальна контора, підстава обтяження: постанова про арешт, АА 189351, 30.04.2004, ВДВС Ковпаківського РУЮ, об`єкт обтяження невизначене майно, все нерухоме майно, власник: ОСОБА_2 , причина відсутності коду: інша причина відсутності коду, АДРЕСА_1 ;
- тип обтяження: арешт нерухомого майна, реєстраційний номер обтяження 9035 зареєстровано: 14.05.2004 за № 9035 реєстратор: Друга Сумська державна нотаріальна контора, підстава обтяження: постанова про арешт, АА 189351, 30.04.2004, ВДВС Ковпаківського РУЮ, об`єкт обтяження невизначене майно, все нерухоме майно, власник: ОСОБА_2 , причина відсутності коду: інша причина відсутності коду, АДРЕСА_1 (а.с.16 зв.).
Згідно відповіді начальника Ковпаківського відділу державної виконавчої служби у м.Суми Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) № 81305 від 09.08.2021 року, відповідно до перевірки даних Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна існують реєстраційні записи: №5939 від 07.05.2004 року, № 9035 від 14.05.2004, проте ідентифікуючи дані, а саме: дата народження, ідентифікаційний номер суб`єкта обтяження ОСОБА_2 - відсутні, вказана лише адреса проживання: АДРЕСА_2 . Строк зберігання виконавчих проваджень, переданих до архіву, крім проваджень за постановами про накладення адміністративного стягнення, становить один рік. На примусовому виконанні у вказаному відділу державної виконавчої служби провадження щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , станом на 09.08.2021 року не перебувають (а.с.18).
Після звернення ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Сумського районного нотаріального округу Хоменко О.В. з питання видачі на його ім`я свідоцтв про право на спадщину за законом на нерухоме майно після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтв у зв`язку з накладенням арешту на все нерухоме майно, яке належить ОСОБА_2 (постанова про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом від 24.06.2021 року) (а.с.14).
Відповідно до частини 3 статті 41 Конституції України, частини 1 статті 321 ЦК України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
В статті 319 ЦК України закріплено право власника володіти, користуватися, розпоряджатися своїм майном на власний розсуд та вчиняти по відношенню до свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина 1 статті 16 ЦК України).
Згідно статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження свої майном.
Приписами частини 1 статті 182 ЦК України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Процедура функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, його невід`ємної архівної складової частини та наповнення Державного реєстру прав відомостями про речові права на нерухоме майно, обтяження таких прав регламентувалася Порядком, затвердженим постановою кабінету Міністрів №1141 від 26 жовтня 2011 року (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 6 червня 2018 р. № 484.
Згідно п.38 Порядку № 1141 до державного реєстру прав під час проведення державної реєстрації припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав вносяться відомості про підставу для державної реєстрації припинення речового права, обтяження речового права. Підстава для державної реєстрації припинення речового права, обтяження речового права за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав вноситься з переліку документів, поданих для державної реєстрації прав, та відображених у відповідній заяві. У разі зняття державним, приватним виконавцем арешту на нерухоме майно під час примусового виконання рішень відповідно до закону підстава для державної реєстрації припинення обтяження за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав автоматично вноситься з автоматизованої системи виконавчого провадження.
У відповідності до ч.2 ст.28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація обтяжень проводиться, в тому числі на підставі, рішення державного виконавця, приватного виконавця щодо обтяження речових прав на нерухоме майно.
Згідно ч.2,ч.3 ст.17Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» документи,подані заявникомдля проведенняреєстраційних дійв паперовійформі,підлягають поверненнютакому заявнику.Заява,подана впаперовій формі,документ просплату адміністративногозбору,запити державногореєстратора впаперовій форміта документи,отримані ізпаперових носіївінформації,що містятьвідомості прозареєстровані речовіправа до1січня 2013року,за результатомпроведення реєстраційнихдій заявникуне повертаютьсята зберігаютьсядержавним реєстратором,яким проведенореєстраційну дію,протягом трьохроків.Реєстраційна справав паперовійформі зберігаєтьсяпротягом десятироків здати їїзакриття.Після закінченняцього строкуреєстраційні справив паперовійформі,не внесеніза результатамиекспертизи їхцінності доНаціонального архівногофонду,знищуються вустановленому законодавствомпорядку. Реєстраційна справа в електронній формі зберігається в Державному реєстрі речових прав постійно.
Згідно ч.3 ст. 26 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.
Відповідно до приписів ч.1 ст.40 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв`язку із закінченням виконавчого провадження.
Згідно ч.2 ст.40 Закону України «Про виконавче провадження» про зняття арешту з майна (коштів) виконавець зазначає у постанові про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа, яка в день її винесення надсилається органу, установі, посадовій особі, яким була надіслана для виконання постанова про накладення арешту на майно (кошти) боржника, а у випадках, передбачених законом, вчиняє дії щодо реєстрації припинення обтяження такого майна.
Згідно з ч.5 ст.59 Закону України «Про виконавче провадження» арешт може бути знятий за рішенням суду.
Згідно правового висновку Верховного Суду по справі № 818/337/17 стаття 59 Закону № 1404-VIIIє спеціальною нормою, в якій закріплено порядок вирішення спорів, що виникають між органом державної виконавчої служби та особою, яка не є боржником у виконавчому провадженні, з приводу накладення арешту на майно особи та реалізації вказаного арештованого майна. У разі виникнення зазначеної спірної ситуації належним способом захисту прав особи є саме звернення до суду з позовом про визнання права власності на майно і зняття з нього арешту.
Суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, вважає, що існують всі підстави для задоволення позовних вимог та зняття арешту з майна.
На підставі ст.ст.16, 182, 319,321 ЦК України, ст.26 Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст.59 Закону України «Про виконавче провадження», керуючись ст.ст.12, 13, 81, 89, 95, 259, 263-265, 268, 280-282 України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ковпаківського відділу державної виконавчої служби м.Суми Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), про зняття арешту з нерухомого майна, - задовольнити.
Зняти арешт майна (реєстраційний номер обтяження: 5939, 9035, підстава обтяження постанова про арешт АА №189351 від 30.04.2004 року ВДВС Ковпаківського районного управління юстиції), належного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться на території Веселівської сільської ради Кропивницького (Кіровоградського) району Кіровоградської області: земельну ділянку з кадастровим номером 3522581500:02:000:2119, площею 1,73 га та земельну ділянку з кадастровим номером 3522581500:02:000:2118, площею 1,76 га.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду через суд першої інстанції.
Відомості про учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
відповідач Ковпаківський відділ державної виконавчої служби м.Суми Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), просп.Курський, 6, м.Суми, поштовий індекс 4000, код ЄДРПОУ 40211121.
Суддя Кіровоградського районного суду
Кіровоградської області І.А. Бойко
Суд | Кіровоградський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2022 |
Оприлюднено | 28.06.2022 |
Номер документу | 104083095 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису) |
Цивільне
Кіровоградський районний суд Кіровоградської області
Бойко І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні