ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" квітня 2022 р.м. ХарківСправа № 922/5084/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Трофімова І.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут", м. Харків до Відділу культури, молоді та спорту Борівської районної державної адміністрації, смт Борова Харківської області про стягнення 12'427,67 грн без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Відділу культури, молоді та спорту Борівської районної державної адміністрації, в якій просить суд:
- стягнути заборгованість за електричну енергію в сумі 11316,72 грн (на п/р із спеціальним режимом використання в філії ХОУ АТ Ощадбанк НОМЕР_1 , МФО 351823, код ЄДРПОУ 42206328);
- стягнути заборгованість по пені у сумі 710,10 грн, 3% річних у сумі 140,56 грн та індекс інфляції у сумі 260,29 грн (на п/р НОМЕР_2 в АТ Мегабанк, МФО 351629, код ЄДРПОУ 42206328).
Також, позивач просить суд стягнути з відповідача судовий збір у сумі 2'270,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 763-075 від 01.01.2019 в частині оплати за спожиту електричну енергію.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 28.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/5084/21.
Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Ухвала Господарського суду Харківської області від 28.12.2021 (якою відповідачу було встановлено строк - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву) направлена на адресу відповідача, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та була отримана останнім, що підтверджується відповідним повідомленням.
Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Разом з тим, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Указами Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні до 25 травня 2022 року, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України.
Згідно зі ст.26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства в умовах воєнного стану забороняється.
При цьому, відповідно до Рекомендацій прийнятих Радою суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану, при визначенні умов роботи суду у воєнний час, рекомендовано керуватися реальною поточною обстановкою, що склалася в регіоні. У випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
На підставі вищевикладеного, у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану, враховуючи поточну обстановку, що склалася в місті Харкові, суд був вимушений вийти за межі строку встановленого ст.248 ГПК України.
Так, процесуальні документи у цій справі направлялись всім учасникам судового процесу, що підтверджуються штампом канцелярії на зворотній стороні відповідного документу.
Таким чином, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог, а також судом надано сторонам достатньо часу для звернення із заявами по суті справи та з іншими заявами з процесуальних питань.
Проте, станом на 28.04.2022 від відповідача будь-яких заяв чи пояснень по суті спору не надходило.
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки відповідач у строк, встановлений частиною 1статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа №922/5084/21 розглядається судом за наявними у ній документами відповідно до частини 2статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
З`ясувавши всі фактичні обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд установив такі обставини.
01.01.2019 між Відділом культури, молоді та спорту Борівської районної державної адміністрації Харківської області (відповідач, Споживач) та Приватним акціонерним товариством "Харківенергозбут" (позивач, Постачальник) укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №763-075.
У зв`язку з відокремленням функції з розподілу електричної енергії від функцій постачання електричної енергії, що визначено положеннями Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017, з 01.01.2019 ПрАТ "Харківенергозбут" є постачальником універсальних послуг на території Харківської області у відповідності до Постанови НКРЕКП від 26.10.2018 №1268.
ПрАТ Харківенергозбут, як постачальник універсальних послуг, здійснює постачання електричної енергії з 01.01.2019 у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312, та на умовах договору постачання універсальних послуг.
Відповідачем фактично спожито електричну енергію та подано заяву-приєднання (міститься в матеріалах справи). Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, вважається укладеним на умовах договору №763-075 від 01.01.2019 з Відділом культури, молоді та спорту Борівської районної державної адміністрації Харківської області, дані про якого передані від попереднього постачальника AT Харківобленерго (далі - Договір).
Відповідно до п. 6.2 Договору Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього Договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього Договору.
Згідно з умовами п. 4 комерційної пропозиції рахунок за спожиту електричну енергію має бути оплачений протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка Споживачем. Рахунки на оплату надаються Споживачу у відповідних структурних підрозділах Постачальника. В разі неотримання Споживачем рахунків Постачальник направляє рахунки Споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими Споживачем з дня їх відправлення.
Згідно з переданими даними від AT Харківобленерго проведені нарахування та за результатами розрахункових періодів, сформовано рахунок за електричну енергію за лютий 2021 року на суму 9430,61 грн, ПДВ 20 % 1886,12 грн, разом з ПДВ 11316,73 грн.
Вказаний рахунок було отримано представником відповідача 12.03.2021, що підтверджується матеріалами справи, а саме книгою реєстрації видачі рахунків.
Водночас, відповідач свої зобов`язання щодо своєчасної оплати у відповідності до положень Договору не виконав, у зв`язку з чим позивач просить стягнути пеню в розмірі 710,10 грн, 3% річних в розмірі 140,56 грн та індекс інфляції у розмірі 260,29 грн.
Такі обставини стали підставою для звернення з даним позов до суду з метою захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут".
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Згідно зі ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Згідно зі ст. 56 Закону постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Частиною 1 ст. 63 Закону встановлено, що універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам.
Законом України від 23.11.2018 № 2628 Про внесення змін до Податкового кодексу Українита деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів тимчасово, на період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року, універсальні послуги, крім побутових та малих непобутових споживачів, надаються постачальником таких послуг також бюджетним установам незалежно від розміру договірної потужності та іншим споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт. У зазначений період на бюджетні установи незалежно від розміру договірної потужності та на інших споживачів, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт, поширюються всі права та обов`язки, передбачені Законом України "Про ринок електричної енергії" для малих непобутових споживачів щодо отримання універсальних послуг, передбачених статтею 63 цього Закону.
Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті (ч. 4 ст. 63 Закону).
Абзацом п`ятим пункту 13 розділу XVII Закону встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Разом з тим у відповідності до приписів п.п. 3.2.7, 3.2.9 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, комерційна пропозиція може бути публічною та в свою чергу є невід`ємним додатком до договору про постачання універсальних послуг.
Згідно з п. 3.2.7 Правил (редакцією на час виникнення відносин між сторонами) публічна комерційна пропозиція електропостачальника повинна мати унікальну назву в межах одного енергопостачальника.
Так, публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та публічні комерційні пропозиції постачальника універсальних послуг ПрАТ Харківенергозбут були розміщені на офіційному сайті: zbutenergo.kharkov.ua. Зокрема опубліковано публічні пропозиції: Комерційна пропозиція № 1 для малих непобутових споживачів, Комерційна пропозиція № 2 для установ, які утримуються з державного та місцевого бюджетів, Комерційна пропозиція № 3 для суб`єктів господарювання, предметом діяльності яких є надання житлово-комунальних послуг населенню, установ та організацій, які утримуються за рахунок коштів (внесків) населення, Комерційна пропозиція № 7 для комунальних підприємств, установ та організацій, що утримуються за рахунок власних коштів, Комерційна пропозиція № 9 для установ та організацій, які утримуються за рахунок коштів (внесків) населення, Комерційна пропозиція №10 (розповсюджується лише на побутових споживачів).
Ураховуючи вимоги п. 13 розділу XVII Закону та Закону України від 23.11.2018 № 2628 Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів та факт споживання електричної енергії, електричної енергії за об`єктами, відповідач приєднався до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 01.01.2019.
Разом з тим, враховуючи те, що невід`ємним додатком до Договору є публічна комерційна пропозиція, відповідач приєднався до Договору на умовах єдиної наявної публічної комерційної пропозиції для установ, які утримуються з державного та місцевого бюджетів №2.
За вимогами ст. 63 Закону постачальник універсальних послуг не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, які знаходяться на території здійснення його діяльності, в укладенні договору постачання електричної енергії.
Оскільки відповідач споживав з 01.01.2019 електричну енергію, що підтверджується даними оператора системи розподілу, підписаними актами-приймання електричної енергії та проведеними оплатами, між сторонами фактично склалися договірні відносини, то на підставі до п. 6.1.16 Правил, ПрАТ Харківенергозбут зобов`язано забезпечувати постачання електричної енергії відповідачу до припинення дії договору про постачання електричної енергії.
За приписом статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог діючого законодавства.
Згідно з умовами п. 4 комерційної пропозиції рахунок за спожиту електричну енергію має бути оплачений протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка Споживачем.
Згідно з переданими даними від AT Харківобленерго проведені нарахування та за результатами розрахункових періодів, сформовано рахунок за електричну енергію за лютий 2021 року на суму 9430,61 грн, ПДВ 20 % 1886,12 грн, разом з ПДВ 11316,73 грн. Вказаний рахунок було отримано представником відповідача 12.03.2021, а отже останній мав його оплатити до 26.02.2021 включно.
Станом на момент розгляду справи, відповідач заборгованість в сумі 11316,73 грн не сплатив та не надав суду жодних доказів, які б спростовували суму заявленого боргу. Враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, відповідач визнається судом таким, що прострочив виконання зобов`язання з оплати наданих послуг з електропостачання на суму 11316,73 грн.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з статті 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені Договором та Законом, зокрема сплата неустойки.
Статтею 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
За умовами п. 7 комерційної пропозиції у разі порушення споживачем строків оплати електричної енергії в тому числі послуги з розподілу електричної енергії, передбачених п. 4 комерційної пропозиції постачальник проводить нарахування за весь час прострочення, у тому числі за день оплати: пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який здійснюються нарахування, від суми боргу, за кожен день прострочки; 3% річних з простроченої суми. Суми пені, 3% річних, інфляційних зазначаються у розрахунковому документі окремим рядком, та повинні бути сплачені протягом 10 робочих днів від дня його отримання споживачем.
Перевіривши розрахунок позивач, суд зазначає, що позовна вимога про стягнення пені в сумі 710,10 грн є законною, обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Згідно з частиною 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши розрахунки вказаних вимог, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги про стягнення 3% річних в розмірі 140,56 грн та індексу інфляції у розмірі 260,29 грн є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Суд також враховує, що відповідно до п. 26 ч.2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо).
Частиною 1 ст. 104 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Як убачається із витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на день розгляду справи Відділ культури, молоді та спорту Борівської районної державної адміністрації, як юридична особа не припинений, хоча і перебуває у стані припинення в результаті його ліквідації, про що 26.01.2021 внесено відповідний запис.
Отже, зазначеним підтверджується, що саме Відділ культури, молоді та спорту Борівської районної державної адміністрації є належним відповідачем за заявленими позивачем вимогами.
Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 29, 42, 74, 86, 91, ст. 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Відділу культури, молоді та спорту Борівської районної державної адміністрації Харківської області (вул. Миру, 19, смт. Борова, Харківська область, 63801, код ЄДРПОУ 02230626) на користь Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" (вул. Плеханівська 126, м. Харків, 61037, код ЄДРПОУ 42206328) заборгованість за електричну енергію в сумі 11316,72 грн, пеню в розмірі 710,10 грн, 3% річних в розмірі 140,56 грн, індекс інфляції у розмірі 260,29 грн та судовий збір у сумі 2'270,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судові рішення у справі набирають законної сили, відповідно до ст.ст.241,284 Господарського процесуального кодексу України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду в установленому законом порядку протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" (вул. Плеханівська 126, м. Харків, 61037, код ЄДРПОУ 42206328).
Відповідач - Відділ культури, молоді та спорту Борівської районної державної адміністрації Харківської області (вул. Миру, 19, смт. Борова, Харківська область, 63801, код ЄДРПОУ 02230626).
Повний текст рішення складено 28 квітня 2022 року.
СуддяІ.В. Трофімов
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2022 |
Оприлюднено | 23.06.2022 |
Номер документу | 104115208 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Трофімов І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні