Справа № 703/3496/21
2/703/294/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2022 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого-судді Прилуцького В.О.
секретаря судового засідання Кочеткової І.В.
за участі:
відповідачки ОСОБА_1
представника відповідачки ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Сміла справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка, 11" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком,-
встановив:
У жовтні 2021 року до суду надійшла позовна заява об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка, 11» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території та судових витрат у справі.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 є власницею нежитлового приміщення салону - майстерні « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташоване по АДРЕСА_1 .
2 жовтня 2019 року власниками квартир та нежитлових приміщень зазначеного багатоквартиного будинку створено та зареєстровано ОСББ «Шевченка, 11».
В результаті систематичної несплати відповідачкою (за період з 31 жовтня 2019 року по 05 травня 2021 року) щомісячних внесків на утримання будинку і прибудинкової території, сформувалась заборгованість ОСОБА_1 перед об`єднанням, яка становить 3022 грн. 48 коп. Крім того, з урахуванням ч.2 ст.625 ЦК України, позивач просить стягнути 3% річних від простроченої суми у розмірі 137 грн. 12 грн., збитки завдані інфляцією у розмірі 299 грн. 26 коп.
Ухвалою судді від 10 листопада 2021 року відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, до суду надійшла заява від управителя ОСББ про розгляд справи у відсутність представника позивача та підтримання позовних вимог.
26 листопада 2021 року відповідачка подала до суду відзив на позовну заяву.
Відповідачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позов не визнала. Заперечення проти позову обґрунтоване тим, що її на установчі збори, як власника нежитлового приміщення, а ні усно а ні письмово не запрошували, кошторису на управління будинком, на підставі якого було встановлено внесок не затверджувався. Зазначила, що поточний ремонт, який мав бути включений до кошторису внеску не включено, питання коштів, які завод СЕМЗ при передачі будинку в комунальну власність перераховував в міський бюджет на капітальний ремонт будинку не обговорювалось, договір про надання послуг співвласниками не затверджувався, однак він був підписаний управителем та головою правління без затвердження. Вказувала на те, що 10 грудня 2020 року було на загальних зборах встановлено внески на обслуговування будинку і прибудинкової території в сумі 3.60 кв.м. для всіх співвласників як житлових так і не житлових приміщень на які її не запросили. Зауважувала відповідачка на тому, що про жодне рішення прийняте на загальних зборах її не повідомляли та їй не надсилали, що є порушенням законодавства. Окрім того про наявну у неї заборгованість її ОСББ повинно було попередити, однак про її існування вона дізналась вже після отримання судового наказу. Після того як їй стало відомо про наявність боргу, вона склала акт - претензію та вручила його управителю ОСОБА_3 з обґрунтуванням розрахунку, згідно з яким вона повинна платити за послуги та виключенням тих сум, за послуги які їй не надавались. Після того вона здійснювала оплату послуг, однак за власним розрахунком. Просила суд відмовити у позові повністю, скасувати рішення загальних зборів ОСББ від 10 грудня 2020 року, зобов`язати управителя розрахувати кошторис і внесок на обслуговування будинку згідно існуючих нормативних документів та відповідно до тих послуг що їй дійсно надаються, а також стягнути з позивача понесені нею витрати.
Представник відповідачки, ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позову повністю та врахувати пояснення викладені у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, врахувавши позицію сторін, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка, 11» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
2 жовтня 2019 року було здійснено державну реєстрацію об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка, 11» за адресою АДРЕСА_1 , за номером запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань 1 024 102 0000 002701, код ЄДРПОУ 43262802 (а.с.33). Загальними зборами ОСББ 20 вересня 2019 року затверджено статут ОСББ «Шевченка,11» (а.с.8-13).
Частиною четвертою статті 319 ЦК України встановлено, що власність зобов`язує.
Відповідно до положень статті 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 385 ЦК України встановлено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартиному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» .
Згідно ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинкуюридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використання їхнього власника майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Позивачка ОСОБА_1 є власницею нежитлового приміщення салону - майстерні « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі - продажу вбудованого нежилого приміщення салону - майстерні «Фото - експрес» від 18 травня 2007 року (а.с.7).
При зверненні до суду, позивачем вказано на те, що відповідачка відмовляється належним чином виконувати свій обов`язок щодо сплати відповідних внесків, сплачує їх частково та відповідно з 31 жовтня 2019 року по 05 травня 2021 року через це в неї виникла заборгованість в сумі 3022 грн. 48 коп., яку і просить стягнути.
Відповідно до положень ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та п. 1 Розділу ІІ Статуту ОСББ «Шевченка,11» метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством і статутом.
Відповідно до п. 3 Розділу ІІ Статуту завданням та предметом ОСББ «Шевченка,11» є, в тому числі, забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
Відповідно до положень ст. 16 Закону та і п. 4 Розділу ІІ Статуту об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до ч. ч. 2, 5, 15 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» положеннями щодо визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників має вищий орган управління Об`єднання загальні збори, а рішення загальних зборів є обов`язковим для всіх співвласників Об`єднання.
Відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» відповідачка ОСОБА_1 зобов`язана, в тому числі: виконувати обов`язки, передбачені статутом Об`єднання, виконувати рішення статутних органів Об`єднання, не порушувати інтересів інших співвласників Об`єднання, дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території.
Статтею 3 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (далі по тексту рішення Закон) визначено, що предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг. Суб`єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.
Згідно ст.13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо; 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо) ; 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд(заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до ст.14,16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених законом.
Статтями 20,21 вказаного Закону визначені права та обов`язки споживача і виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, правом споживача є одержання вчасно та відповідної якості житлово-комунальних послуг згідно з законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а обов`язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом. Обов`язком виконавця є надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Статтею 29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку на підставі договору, що укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою особою.
Зобов`язання укласти договір на надання житлово-комунальних послуг покладено, як на виконавця, так і споживача (ст.21 Закону).
Відповідно до п. 2 розділу 4 Статуту ОСББ «Шевченка,11» сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників.
У п. 2 Розділу 5 зазначено, що співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно зі ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників має право здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплатити всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
За п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Таке визначення розкриває сутність зобов`язання як правового зв`язку між двома суб`єктами (сторонами), відповідно до якого на одну сторону покладено обов`язок вчинити певну дію (певні дії) чи утриматись від її (їх) здійснення; іншій стороні зобов`язання надано право, що кореспондує обов`язку першої. Обов`язками боржника та правами кредитора вичерпується зміст зобов`язання (ст. 510 ЦК України).
Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з нормою ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
З огляду на викладене, правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора вимагати сплату грошей за надані послуги.
Як вказував позивач, відповідачка була і є зобов`язана виконувати свій встановлений законом цивільний обов`язок сплачувати внески на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі, встановленому Загальними зборами Об`єднання.
Відповідно до договорів про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01 жовтня 2019 року та від 10 грудня 2020 року встановлено ціну та порядок оплати послуги з управління, з 01 жовтня 2019 року по 10 грудня 2020 року складає 3 грн. 09 коп. за 1 кв.м. загальної площі нежитлового приміщення, а з 10 грудня 2020 року по день звернення з позовом до суду тариф склав 3 грн. 60 коп. за 1 кв.м.
З копії договору купівлі - продажу від 18 травня 2007 року вбачається, що відповідачка ОСОБА_1 є власницею нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 , загальною площею 46,6 кв.м.
Таким чином, відповідачка повинна була сплачувати внески за надання послуг з управління багатоквартирним будинком у таких розмірах: 46,6 м2х2,09 грн./м2=143,99 грн./міс. з 01 жовтня 2019 року по 10 грудня 2020 року; 26,6м2х3,60 грн./м2=167,76 грн./міс. з 10 грудня 2020 року по день подачі позову до суду.
З розрахунку заборгованості вбачається, що сума боргу відповідачки ОСОБА_1 з 31 жовтня 2019 року по 05 травня 2021 року становить 3022 грн. 48 коп.
Відповідачка вказувала на те, що їй не надавались належним чином послуги з утримання належного їй нежитлового приміщення, а тому вона не повинна сплачувати у повному обсязі за такі послуги, через, що вважає, що у позові слід відмовити.
Статтею 15 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено обов`язок співвласника у багатоквартирному будинку виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між власниками пропорційно до їх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Не використання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Як передбачено ч. 1 ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Більшість власників/співвласників житлових/нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 прийняли рішення стосовно внесків з управління багатоквартирним будинком та затвердили їх на загальних зборах.
Внески з управління багатоквартирним будинком співвласників багатоквартирного будинку ОСББ «Т.Шевченка, 11» спрямувало на ремонт будинку АДРЕСА_2 , в якому власницею нежитлового приміщення є відповідачка.
ОСББ «Т.Шевченка,11» в даному будинку провела ряд робіт, а саме: був зроблений поточний ремонт та штукатурка димових каналів; поточний ремонт надбудови над ІІ під`їздом; здійснений ремонт мереж теплопостачання в підвальному приміщенні; заміна мереж водопостачання; усунення аварійної ситуації мереж газопостачання, заміна стояків водопостачання, водовідведення та теплопостачання; виконання технічного переоснащення електричних мереж внутрішнього електрозабезпечення, електроустановок житлового будинку; ремонт покрівлі; встановлення люка та урн біля під`їздів будинку; фарбування вхідних дверей, колон, газових мереж, дитячого майданчика, розчищення прибудинкової території від чагарників.
Вказані факти підтверджуються наданими позивачем доказами, а саме: копією звіту про виконані роботи по житловому будинку за адресою АДРЕСА_2 , копією розрахунку від 01 квітня 2021 року, копією акту прийняття - передавання товарної продукції за березень 2021 року, копією рахунків остаточного розрахунку від 01 березня 2021 року, 01 лютого 2021 року, копіями актів прийняття - передавання товарної продукції за лютий 2021 року, січень 2021 року, копією акту надання послуг № 1980 від 07 серпня 2020 року, копією товарного чеку № 1 від 11 серпня 2020 року, копією видаткової накладної від 11 вересня 2020 року, копіями рахунку - фактури № СФ - 0000464, № РН - 0007320, копією товарного чеку № 9, копією платіжного доручення № 6540 від 14 липня 2020 року, копією рахунку - фактури № СФ - 0000480, копією рахунку - фактури № ЕО - 0000030 від 9 вересня 2020 року, копією рахунку - фактури від 26 жовтня 2020 року, копією акту приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2020 року, копією накладної № 5168455 від 19 жовтня 2020 року, копією остаточного розрахунку від 01 грудня 2020 року, копією акту прийняття - передавання товарної продукції за листопад 2020 року, копією рахунку - фактури № СПД - 000159 від 09 вересня 2020 року, копією видаткової накладної № СПД - 022826 від 9 вересня 2020 року, копією видаткової накладної № РН - 0007853 від 26 серпня 2020 року, копією видаткової накладної № РН - 0008554, копією товарного чеку № 11 від 13 травня 2020 року, копією товарного чеку № 12 від 03 вересня 2020 року, копією рахунку - фактури від 11 вересня 2020 року, копією акту приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2020 року, копією видаткової накладної № СПД -024101 від 22 вересня 2020 року, копією товарного чеку № 11 від 13 травня 2020 року, копією рахунку № 11 пр від 09 липня 2020 року, копією акту здачі - приймання виконаних робіт за лютий 2020 року, копією видаткової накладної № РН - 0004131 від 21 травня 2020 року, копією платіжного доручення № 784 від 20 травня 2020 року, копіями товарних чеків від 26 травня 2020 року, 9 червня 2020 року, 16 червня 2020 року, копією розрахунку № 26 від 06 березня 2020 року, копією акту прийому - передачі робіт від 31 березня 2020 року, копією рахунку - фактури № ВП - 0000054 від 24 червня 2020 року, копіями товарних чеків від 24 червня 2020 року, 02 листопада 2020 року, копією рахунку остаточного розрахунку від 03 травня 2021 року, копією акту прийняття - передавання товарної продукції за квітень 2021 року, копією платіжного доручення від 26 квітня 2021 року, копією рахунку - фактури № СФ - 0000102 від 19 березня 2021 року, копією видаткової накладної № РН - 0000482 від 19 березня 2021 року, копією рахунку - фактури від 15 березня 2021 року, копією видаткової накладної від 15 березня 2021 року.
Згідно зі ст.17 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності (ч. 1 ст. 20 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").
ОСББ «Т. Шевченка, 11» 01 червня 2021 року направило ОСОБА_1 претензію - попередження про необхідність сплати боргу за утримання будинку та прибудинкової території. Однак дана вимога залишилась без задоволення.
Таким чином суд приходить до висновку про те, що посилання відповідачки на надання їй послуг з утримання будинку не належної якості, необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності.
Що стосується посилання відповідачки щодо не повідомлення її про загальні збори, на яких було затверджено відповідні внески та відповідно про її неповідомлення про необхідність сплати коштів на утримання будинку та прибудинкової території суд зазначає наступне.
Права та обов`язки щодо участі у витратах на утримання спільного майна виникають у особи за фактом набуття статусу співвласника - тобто набуття у власність частини будинку (квартири, іншого житлового чи нежитлового приміщення, тощо).
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22 лютого 2018 року по справі №910/13182/17.
Ознайомлення/неознайомлення співвласника з документами господарської діяльності ОСББ не звільняє його від обов`язку сплачувати внески на утримання будинку та прибудинкової території у розмірах, затверджених загальними зборами ОСББ.
Таким чином відповідачка ОСОБА_1 будучи власником нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 повинна була сплачувати за послуги з утримання будинку та прибудинкової території до ОСББ «Шевченка, 11» за тарифом, який був прийнятий загальними зборами вказаного ОСББ.
Відповідачка посилалась у відзиві на позовну заяву і на те, що так як їй послуги надавались не належної якості вона звернулась до ОСББ із претензією, однак її вимоги про перерахунок боргу за послуги,задоволено не було.
Порядок перевірки якості надання комунальних послуг та якості послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).
Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов`язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача.
Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості.
Тобто наведеними законодавчими положеннями передбачено, що в разі ненадання або надання неналежної якості послуг з управління багатоквартирним будинком управителем, споживач має право реагувати на такі факти шляхом складання актів-претензій за участі представника управителя.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1145 затверджено Порядок проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг (далі по тексту рішення - Порядок).
Цей Порядок визначає механізм проведення перевірки відповідності якості надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами в частині надання послуг з вивезення побутових відходів (далі - комунальні послуги) та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, з метою оцінки їх відповідності основним вимогам до кількості та якості і вжиття заходів до забезпечення надійності та безпеки під час надання комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком.
Пунктом 2 Порядку передбачено, що у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуг з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя багатоквартирного будинку для перевірки якості наданих послуг.
Відповідно до п. 4 Порядку для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, споживач звертається до виконавця комунальної послуги або управителя багатоквартирного будинку в усній формі особисто, за допомогою телефонного зв`язку або в письмовій формі за поштовою або електронною адресою, що зазначена в договорі про надання відповідних послуг, з претензією про невідповідність кількісних та/або якісних показників послуг.
Згідно з п. 11 Порядку акт-претензія реєструється виконавцем комунальної послуги або управителем багатоквартирним будинком у журналі реєстрації актів-претензій.
Виконавець комунальних послуг або управитель багатоквартирного будинку протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або надає споживачу обґрунтовану письмову відмову.
У разі ненадання виконавцем відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем.
З копії акту - претензії від 06 серпня 2021 року, вбачається, що ОСОБА_1 звернулась до управителя ОСББ «Шевченка, 11» ОСОБА_3 з актом про безпідставне нарахування у внесок для її нежитлового приміщення вартості послуг які їй не надавались за відсутності відповідного обладнання чи не користування окремим приміщеннями.
10 серпня 2021 року на вказаний вище акт-претензію ОСОБА_1 , була надана управителем ОСББ «Шевченка, 11» ОСОБА_3 письмова відповідь.
Окрім того, відповідачка ОСОБА_1 у відзиві на позовну заяву просить суд скасувати рішення загальних зборів ОСББ «Т. Шевченка, 11» від 10 грудня 2020 року про встановлення внеску для управління нежитловими приміщеннями в сумі 3 грн. 60 коп.; Зобов`язати управителя ОСОБА_3 розрахувати кошторис і внесок на обслуговування будинку згідно існуючих нормативних документів і наданих фактичних послуг власникам приміщень як житлових, так і нежитлових; Стягнути з позивача судовий збір за подання заяви про скасування судового наказу.
Суд зазначає, що вказані вимоги відповідачки ОСОБА_1 , зазначені у відзиві на позовну заяву не підлягають розгляду, так як вони повинні були бути оформленими шляхом подання окремого позову або пред`явленням зустрічного позову у межах цієї справи, але аж ні як не викладені у формі відзиву на позовну заяву.
Позивач в позовній заяві, окрім стягнення основної суми боргу з відповідачки, просив суд стягнути з неї ще й 299 грн. 26 коп. інфляційний нарахувань та 137 грн. 12 коп. трьох відсотків річних.
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди (ст. 611 ЦК України).
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
У статті 625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення. Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 686/21962/15-ц (пункт 45)).
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (частина друга статті 625 ЦК України).
З огляду на те, що відповідачка прострочила виконання грошового зобов`язання, вона згідно з розрахунком позивача повинна сплатити інфляційні втрати в сумі 299 грн. 26 коп. та три проценти річних, нараховані на суму заборгованості - 137 грн. 12 коп., за період з 31 жовтня 2019 року по 05 травня 2021 року.
Наведені позивачем суми інфляційних втрат та 3 % річних, відповідають розрахунку проведеного судом, а тому підлягають до стягнення з відповідачки ОСОБА_1 на користь ОСББ «Т. Шевченка, 11».
Згідно положень ст. 12 ЦПК України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
У відповідності до положень ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
З огляду на зазначене, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги ґрунтуються на вимогах закону, тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 1112, 13, 76-81, 259, 261, 265, 274-279, 352, 354 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка, 11" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком,- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованою по АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь ОСББ «Шевченка, 11» (вул. Шевченка, 11 м. Сміла, ЄДРПОУ 43262802) заборгованість зі сплати внесків за послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 31 жовтня 2019 року по 05 травня 2021 року в сумі 3022 грн. 48 коп., 299 грн. 26 коп. інфляційний втрат, 137 грн. 12 коп. 3 % річних та судовий збір в сумі 2270 грн., а всього 5728 грн. 86 коп.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 02 травня 2022 року.
Головуючий: В. О. Прилуцький
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104130858 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Прилуцький В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні