Рішення
від 02.05.2022 по справі 699/34/22
КОРСУНЬ-ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 699/34/22

Номер провадження № 2-о/699/19/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.05.2022 м. Корсунь-Шевченківський

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Літвінової Г.М.,

присяжних Кузки Н.І., Шпунтенка С.В.,

за участю секретаря судового засідання Сміян А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Виконавчого комітету Стеблівської селищної ради як органу опіки та піклування, за участі заінтересованих осіб: Стеблівський психоневрологічний інтернат Департаменту соціального захисту населення ЧОДА, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області перебуває цивільна справа за заявою Виконавчого комітету Стеблівської селищної ради як органу опіки та піклування, за участі заінтересованих осіб: Стеблівський психоневрологічний інтернат Департаменту соціального захисту населення ЧОДА, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про визнання особи недієздатною та призначення опікуна.

Заявник зазначає, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає в інтернаті з 30.08.2014 по даний час, оскільки страждає тяжким психічним захворюванням та є особою з інвалідністю ІІ групи безтерміново з 28.08.2007, потребує постійного стороннього нагляду.

Відповідно до матеріалів справи внаслідок психічного захворювання рішенням Амвросіївського районного суду Донецької області від 05.11.2004 ОСОБА_2 було визнано недієздатним. Рішенням Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 27.06.2018 по справі № 699/502/18 опікуном недієздатного ОСОБА_2 призначено адміністрацію Стеблівського психоневрологічного інтернату в особі директора Залізняка Віталія Володимировича.

До набрання чинності змін до ЦПК України від 15.12.2017 особа визнавалася недієздатною безстроково. Чинна редакція ЦПК України передбачає періодичний судовий контроль за наявністю підстав для продовження недієздатності.

З огляду на вищевикладене заявник просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, та призначити над його опікуном адміністрацію Стеблівського психоневрологічного інтернату в особі її теперішнього директора ОСОБА_1.

Учасники справи належним чином були повідомлені про дату, час та місце проведення судового розгляду.

Заявник у судове засідання не з`явився, проте звернувся до суду із заявою про розгляд справи у його відсутність, при цьому підтримав заяву та просив її задовольнити, посилаючись на викладені в ній обставини.

Представник Стеблівської селищної ради в судове засідання не з`явився. При цьому селищний голова звернувся до суду з заявою про розгляд даної справи без участі представника органу опіки та піклування, заяву про визнання ОСОБА_2 недієздатним підтримав.

ОСОБА_2 відповідно до змісту висновку судово-психіатричного експерта на теперішній час нездатний усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними. З огляду на вказане, особа стосовно, якої вирішується питання про визнання її недієздатною в судове засідання для розгляду справи по суті не викликалась.

Від директора Стеблівського психоневрологічного інтернату Департаменту соціального захисту населення ЧОДА ОСОБА_1. надійшла заява про завершення розгляду даної справи без їх участі, заяву про визнання ОСОБА_2 недієздатним підтримали.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалося.

Суд, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, дійшов наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Положеннями п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи недієздатною.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх та (або) керувати ними.

Положеннями ч. 3 ст. 296 ЦПК України передбачено, що заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.

Судом встановлено, що згідно з довідкою серія ДОП-05 № 007015 від 28.08.2007 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , безтерміново встановлено інвалідність ІІ групи.

Внаслідок психічного захворювання рішенням Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 27.06.2018 ОСОБА_2 було визнано недієздатним та призначено його опікуном адміністрацію Стеблівського психоневрологічного інтернату в особі директора Залізняка Віталія Володимировича.

Відповідно до висновку ЛКК КНП «Корсунь-Шевченківський ЦПМСД» № 309 ОСОБА_2 має діагноз: параноїдна шизофренія, безперервний тип перебігу, параноїдний синдром, виражений емоційно-вольовий дефект. Згідно з рішенням ЛКК від 08.12.2021 потребує постійного стороннього догляду.

За змістом висновку судово-психіатричного експерта від 01.04.2022 № 94 в ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявні прояви хронічного стійкого психічного розладу у формі шизофренії, параноїдної форми, з безперервним перебігом і вираженим дефектом - через що на теперішній час він не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Орган опіки та піклування виконавчого комітету Стеблівської селищної ради, в силу положень ч. 3 ст. 296 ЦПК України, є належним заявником у даній справі.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованою вимогу заявника про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Положеннями ч. 4 ст. 63 ЦК України передбачено, що опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Згідно з ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

За змістом подання органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Стеблівської селищної ради, яка є заінтересованою особою у даній справі, опікунська рада при виконавчому комітеті Стеблівської селищної ради просить призначити адміністрацію Стеблівського психоневрологічного інтернату в особі її директора ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у разі визнання останнього недієздатним.

Рішенням Черкаської обласної ради від 26.11.2021 № 9-5/VІІІ ОСОБА_1 призначено на посаду директора Стеблівського психоневрологічного інтернату з 01.12.2021 на два роки за результатами конкурсного відбору.

Відповідно до п. 3.6. Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства освіти України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 № 34/166/131/88 якщо над дітьми, які виховуються у навчально-виховних закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, особами, які потребують опіки (піклування) і влаштовані у відповідні лікувальні установи чи установи соціального захисту населення, опікуни (піклувальники) не призначені, то виконання обов`язків опікунів і піклувальників від імені держави здійснюють ці установи в особі керівників цих установ.

Призначити опікуна (піклувальника) можна й після влаштування зазначених у даному пункті осіб у відповідні державні установи.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У рішеннях «Бочаров проти України» від 17.03.2011 року, «Коробов проти України» від 21.10.2011 року Європейським судом з прав людини вказано, що суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів.

З огляду на вказане, суд робить висновок про те, що директор Стеблівського психоневрологічного інтернату ОСОБА_1. не має обмежень, передбачених ст. 64 ЦК України, щодо призначення його опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років, що передбачено у ч. 6 ст. 300 ЦПК України.

Враховуючи стан здоров`я ОСОБА_2 , висновок судово-психіатричного експерта № 94 від 01.04.2022, в якому зазначено, що ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд визначає максимальний строк дії рішення - два роки, який рахується з часу набранням законної сили даним рішенням суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 240 ЦПК України судові витрати пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться за рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 263-265, 293, 300 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву Виконавчого комітету Стеблівської селищної ради як органу опіки та піклування, за участі заінтересованих осіб: Стеблівський психоневрологічний інтернат Департаменту соціального захисту населення ЧОДА, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,- задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та встановити над ним опіку.

Призначити Стеблівський психоневрологічний інтернат Департаменту соціального захисту населення ЧОДА в особі директора ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визначити строк дії рішення про визнання фізичної недієздатною два роки з часу набрання даним рішенням законної сили.

Копію рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

Роз`яснити, що згідно з ч.ч. 7, 8 ст. 300 ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заявник: Виконавчий комітет Стеблівської селищної ради як орган опіки та піклування, код ЄДРПОУ 04410976, місцезнаходження: вул. Партизанська, 4, смт. Стеблів, Звенигородський район, Черкаська область, 19451.

Заінтересована особа: Стеблівський психоневрологічний інтернат Департаменту соціального захисту населення ЧОДА, код ЄДРПОУ 03189724, місцезнаходження: вул. Козацька, 34, смт. Стеблів, Звенигородський район, Черкаська область, 19451.

Заінтересована особа: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .

Особа, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .

Головуючий суддяЛітвінова Г.М.

Присяжні: Кузка Н.І.

Шпунтенко С.В.

СудКорсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення02.05.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104147508
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —699/34/22

Ухвала від 11.12.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 12.11.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 07.11.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 19.06.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Гусарова В. В.

Ухвала від 20.05.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Гусарова В. В.

Ухвала від 10.07.2022

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Рішення від 02.05.2022

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 14.04.2022

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 16.02.2022

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні