Справа № 602/1251/21
Провадження № 2/602/69/2022
ЛАНОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
Тернопільської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" травня 2022 р. м.Ланівці
Лановецький районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді - Костів Л.І.,
секретар - Домчук В.І.,
розглянувши в письмовому провадженні в підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Ланівці цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Лановецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про виключення з актового запису відомостей про батьківство,
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до суду із позовом до відповідачки ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Лановецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про виключення з актового запису відомостей про батьківство.
Свої вимоги мотивує тим, що 13 вересня 2011 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського районного управління юстиції Львівської області було укладено шлюб між сторонами. Під час перебування в шлюбі - ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дитина - ОСОБА_7 , а тому батьком дитини записано позивача. Рішенням Лановецького районного суду Тернопільської області від 25 грудня 2014 року шлюб між сторонами розірвано.
Однак, позивач свого батьківства відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не визнає, так як він був записаний батьком дитини згідно ч.1 ст.122 Сімейного кодексу України, однак, позивач не мав стосунків з відповідачкою та спільно не проживав з нею на час зачаття та народження дитини, оскільки перебував в місцях позбавлення волі, а тому просить виключити відомості з актового запису про батьківство позивача. Для перевірки достовірності кровного споріднення між позивачем та дитиною, представник позивача заявив клопотання про проведення судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи.
В підготовче судове засідання представник позивача ОСОБА_2 , позивач ОСОБА_1 не з`явилися, хоч належним чином були повідомлені про день, час та місце розгляду справи, однак від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без їхньої участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, на проведенні судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи не наполягають в зв`язку з визнанням відповідачкою позову.
Відповідачка ОСОБА_3 в підготовче судове засідання не з`явилася, хоч належним чином була повідомлена про день, час та місце розгляду справи, надіславши до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги щодо виключення запису про ОСОБА_1 , як батька з актового запису про народження дитини визнала, щодо призначення судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи заперечила, вказавши, що позивач не є батьком дитини ОСОБА_7 .
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Лановецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) в підготовче судове засідання не з`явився, хоч належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи, надіславши до суду заяву про розгляд справи без участі представника.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
На думку суду, визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, надані сторонами судового провадження письмові докази є достатніми для цілей вирішення даної справи, а тому призначення справи до судового розгляду суд розцінює як невиправдане зволікання формального характеру, у зв`язку з чим вважає за необхідне ухвалити рішення в підготовчому судовому засіданні.
Суд, дослідивши письмові докази вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.
Так, засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов`язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім`ї та родичів визначає Сімейний кодекс України.
Порядок визначення походження дитини регулює глава 12 Сімейного кодексу України.
Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї (частина восьма ст.7 Сімейного кодексу України).
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, 13 вересня 2011 року ОСОБА_1 та ОСОБА_3 уклали шлюб, який був зареєстрований відділом державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського районного управління юстиції Львівської області, про що 13 вересня 2011 року складено відповідний актовий запис №99.
Рішенням Лановецького районного суду Тернопільської області від 25 грудня 2014 року по справі №602/427/14-ц, шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 розірвано.
Заперечень стосовно даних фактів від відповідачки ОСОБА_3 до суду не надходило.
Згідно копії Актового запису про народження №13, складеного виконавчим комітетом Якимівської сільської ради Лановецького району Тернопільської області 24 жовтня 2012 року, ОСОБА_7 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , видано свідоцтво серія НОМЕР_1 , відомості про матір: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відомості про батька: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , підстава запису відомостей про батька - Актовий запис про шлюб №99 складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського районного управління юстиції Львівської області 13 вересня 2011 року.
В силу вимог 122 Сімейного кодексу України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним походить від подружжя.
Як встановлено з матеріалів справи, сторони перебували в зареєстрованому шлюбі з 13 вересня 2011 року по ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дитина - ОСОБА_7 . Відповідачка ОСОБА_3 стверджує, що позивач не є біологічним батьком дитини.
Згідно ст.136 СК України, особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» (п.11) зазначено, що судам слід ураховувати, що відповідно до ст. 136 СК оспорювання батьківства можливе тільки після реєстрації народження дитини і до досягнення нею повноліття, а в разі її смерті не допускається. Оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст. 136 СК), - шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.
Згідно ч.1 ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків встановлених статтею цього Кодексу.
Відповідачка визнала факт відсутності кровного споріднення між ОСОБА_1 та її сином - ОСОБА_7 .
Таким чином, суд вважає, що позов представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 підлягає до задоволення шляхом виключення з актового запису №13, складеного 24 жовтня 2012 року виконавчим комітетом Якимівської сільської ради Лановецького району Тернопільської області, про народження дитини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: Україна, Тернопільська область, Лановецький район, село Татаринці, відомостей про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як батька дитини.
Пунктами 2.13, 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства Юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», одночасно із прийняттям рішення щодо анулювання актового запису цивільного стану відповідний орган, на підставі рішення або висновку якого проводиться анулювання актового запису цивільного стану, приймає рішення щодо вилучення і повернення анульованого свідоцтва відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Оскільки відповідачка до початку розгляду справи по суті визнала позовні вимоги, то у відповідності до ч.1 ст.142 ЦПК України суд вважає необхідним повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову та у відповідності до ст. 141 ЦПК України стягнути з відповідача на користь позивача іншу частину витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 4, 13, 82, 200, 206, 263,265 ЦПК України, ст.ст. 122, 124, 126, 127, 136 СК України, ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд -
У Х В А Л И В :
Позов представника позивача ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце знаходження: НОМЕР_3 , Державна установа «Городоцький виправний центр (№131), с.Городок вул.Барона Штейнгеля, 92 А Рівненського району Рівненської області) - ОСОБА_2 (місце знаходження: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , мешканки: АДРЕСА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Лановецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) (місце знаходження: 47400, м.Ланівці вул.Незалежності,15 Тернопільської області, код ЄДРПОУ 21161569) про виключення з актового запису відомостей про батьківство - задоволити.
Виключити з актового запису №13, складеного Якимівською сільською радою Лановецького району Тернопільської області 24 жовтня 2012 року про народження дитини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: Україна, Тернопільська область, Україна, Тернопільська область, Лановецький район, село Татаринці, відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, як батька дитини - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вилучити у ОСОБА_3 оригінал свідоцтва про народження ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов`язати повернути його Лановецькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ).
Копію даного рішення направити до Лановецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), для внесення змін в актовий запис про народження дитини.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , мешканки: АДРЕСА_2 в користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце знаходження: НОМЕР_3 , Державна установа «Городоцький виправний центр (№131), с.Городок вул.Барона Штейнгеля, 92 А Рівненського району Рівненської області половину сплаченого судового збору в сумі 908 гривень 00 копійок, а саме: 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 37977599, що розташоване за адресою: поштовий індекс 46000, бульвар Шевченка, 39, м. Тернопіль, повернути зі спеціального фонду Державного бюджету України позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце знаходження: НОМЕР_3 , Державна установа «Городоцький виправний центр (№131), с.Городок вул.Барона Штейнгеля, 92 А Рівненського району Рівненської області 50 відсотків сплаченого судового збору в розмірі 908 гривень 00 копійок за документом на переказ готівки в гривні №3177276505 від 17 листопада 2021 року, що становить 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Л. І. Костів
Суд | Лановецький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 03.05.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104174041 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Лановецький районний суд Тернопільської області
Костів Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні