Рішення
від 03.05.2022 по справі 519/886/21
ЮЖНИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №519/886/21

2/519/77/22

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.05.2022 року м. Южне

Южний міський суд Одеської області у складі:

головуючого судді Барановської З.І., секретаря Куріної Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «ФК «Гарда Фінанс», за участю третіх осіб Приватного нотаріусу Київського міського нотаріального округу Данич Оксани Федорівни, державного виконавця Южненського МВ ДВС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Прасолової Аліни Сергіївни, про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, мотивуючи свої вимоги тим, що 16.06.2021 приватним нотаріусом КМНО Данич О.Ф. із грубим порушенням діючого законодавства було вчинено виконавчий напис № 22917 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «ФК «ГардаФінанс» кошти у розмірі 35178,03 грн. На підставі вищезазначеного виконавчого напису, 16.08.2021 державним виконавцем Южненського МВДВС Південногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Одеса)Прасоловою А.С. було відкрито виконавче провадження №66522915. Позивач не отримував ні від приватного нотаріуса, ні від відповідача будь-яких повідомлень про наявність у неї заборгованості на вищезазначену суму, а дізналася позивач про порушення зобов`язання лише з постанови про відкриття виконавчого провадження, яка надійшла на адресу позивача. Позивач вважає,що виконавчийнапис простягнення заборгованостіє протиправним,тобто таким,що винесенийз порушеннямвимог чинногозаконодавства Українита непідлягає виконанню,так яквідсутні доказиякі підтверджуютьбезспірність заборгованості. Заборгованість зазначена у виконавчому написі, на момент його вчинення була спірною. Позивач не отримував письмової вимоги (повідомлення) від відповідача. З вказаних підстав позивач не визнає розмірів заборгованості, оскільки позбавлений будь-якої інформації зі сторони відповідача щодо кредитних зобов`язань. Суми, що підлягають стягненню є надмірно необґрунтованими. Викладені обставини свідчать про наявний спір між сторонами щодо розміру заборгованості. Отже, виконавчий напис нотаріуса вчинено з порушенням, оскільки не дотримано принципу безспірності.

Ухвалою Южного міського суду Одеської області від 17.09.2021 відкрито провадження у даній цивільній справі, справа призначена у порядку спрощеного провадження з повідомлення (викликом) сторін.

Ухвалою Южного міського суду Одеської області від 20.12.2021 витребувано від приватного нотаріусу Київського міського нотаріального округу Данич Оксани Федорівни належним чином засвідчені копії документів, що стали підставою для винесення виконавчого напису №22917 від 16.06.2021.

Позивач в судове засідання не з`явився, надав заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти заочного рішення не заперечує, просить розглядати справу у його відсутність.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі, заява про розгляд справи у його відсутність до суду не надходила.

Третя особа приватним нотаріус КМНО Данич О.Ф. в судове засідання не з`явилася, про день та час слухання справи були повідомлена належним чином, причини неявки суду не відомі, заява про розгляд справи у її відсутність до суду не надходили.

Третя особадержавний виконавецьПрасолова А.В. в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.ст.282-284 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 16.06.2021 приватним нотаріусом КМНО Данич О.Ф. із грубим порушенням діючого законодавства було вчинено виконавчий напис № 22917 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «ФК «ГардаФінанс» кошти у розмірі 35178,03 грн. На підставі вищезазначеного виконавчого напису, 16.08.2021 державним виконавцем Южненського МВДВС Південногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Одеса)Прасоловою А.С. було відкрито виконавче провадження №66522915.

Відповідно достатті 18 ЦК Українинотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно з частиною першоїстатті 1 Закону України від 02 вересня 1993 року № 3425-XII «Про нотаріат»(далі - Закон) нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов`язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цимЗаконом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами та посадовими особами органів місцевого самоврядування встановлюєтьсяЗакономта іншими актами законодавства України (частина перша статті 39 Закону). Цим актом є, зокрема, Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженийнаказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595 (далі - Порядок).

Вчинення нотаріусом виконавчого напису - це нотаріальна дія (пункт 19 статті 34 Закону). Правовому регулюванню процедури вчинення нотаріусами виконавчих написів присвяченаглава 14 Законута глава 16 розділу ІІ Порядку.

Згідно зістаттею 87 Законудля стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 88 Законувизначено умови вчинення виконавчих написів. Відповідно до приписів цієїстатті Законунотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис,закономвстановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.

Порядок містить такі самі правила та умови вчинення виконавчого напису (пункти 1, 3 глави 16 розділу ІІ Порядку).

Згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 глави 16 розділу ІІ Порядку для вчинення виконавчого напису стягувачем або його уповноваженим представником нотаріусу подається заява, у якій, зокрема, мають бути зазначені: відомості про найменування і місце проживання або місцезнаходження стягувача та боржника; дата і місце народження боржника - фізичної особи, місце його роботи; номери рахунків у банках, кредитних установах, код за ЄДРПОУ для юридичної особи; строк, за який має провадитися стягнення; інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо. Заява може містити також іншу інформацію, необхідну для вчинення виконавчого напису.

У разі якщо нотаріусу необхідно отримати іншу інформацію чи документи, які мають відношення до вчинення виконавчого напису, нотаріус вправі витребувати їх у кредитора (підпункт 2.2 пункту 2 глави 16 розділу ІІ Порядку). За змістом підпункту 2.3 пункту 2 глави 16 розділу ІІ Порядку, вчинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов`язання здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту надісланих повідомлень - письмової вимоги про усунення порушень боржнику. Повідомлення вважається надісланим, якщо є відмітка боржника на письмовому повідомленні про його отримання або відмітка поштового відділення зв`язку про відправлення повідомлення на вказану у договорі адресу.

Підпунктами 3.2, 3.5 пункту 3 глави 16 розділу ІІ Порядку передбачено, що безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів. При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у вказаному Переліку документів. При цьому цей Перелік документів не передбачає інших умов вчинення виконавчих написів нотаріусами ніж ті, які зазначені вЗаконіта Порядку.

Статтею 50 Законувизначено, що нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акту має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.

Вчинення нотаріусом виконавчого напису - це нотаріальна дія, яка полягає в посвідченні права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. При цьому нотаріус здійснює свою діяльність у сфері безспірної юрисдикції і не встановлює прав або обов`язків учасників правовідносин, не визнає і не змінює їх, не вирішує по суті питань права. Тому вчинений нотаріусом виконавчий напис не породжує права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, а підтверджує, що таке право виникло в стягувача раніше. Мета вчинення виконавчого напису - надання стягувачу можливості в позасудовому порядку реалізувати його право на примусове виконання зобов`язання боржником.

Отже, відповідне право стягувача, за захистом якого він звернувся до нотаріуса, повинно існувати на момент звернення. Так само на момент звернення стягувача до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису повинна існувати саме безспірна заборгованість або інша відповідальність боржника перед стягувачем.

Безспірність заборгованості чи іншої відповідальності боржника - це обов`язкова умова вчинення нотаріусом виконавчого напису (стаття 88 Закону). Характер правового регулювання вказаних правовідносин дає підстави для висновку про те, що безспірність заборгованості, чи іншої відповідальності боржника для нотаріуса підтверджується формальними ознаками - наданими стягувачем документами згідно з Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів.

Вчинення нотаріусом виконавчого напису відбувається за фактом подання стягувачем документів, які згідно із Переліком документів, є підтвердженням безспірності заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем. Однак сам по собі цей факт (подання стягувачем відповідних документів нотаріусу) не свідчить про відсутність спору стосовно заборгованості як такого.

З огляду на наведене та з урахуванням приписів статей15,16,18 ЦК України, статей50,87,88 Законузахист цивільних прав шляхом вчинення нотаріусом виконавчого напису полягає в тому, що нотаріус підтверджує наявне у стягувача право на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. Це право існує, поки суд не встановить зворотного. Тобто боржник, який так само має право на захист свого цивільного права, у судовому порядку може оспорювати вчинений нотаріусом виконавчий напис: як з підстав порушення нотаріусом процедури вчинення виконавчого напису, так і з підстав неправомірності вимог стягувача (повністю чи в частині розміру заборгованості або спливу строків давності за вимогами в повному обсязі чи їх частині), з якими той звернувся до нотаріуса для вчиненням виконавчого напису.

Тому суд при вирішенні спору про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, не повинен обмежуватися лише перевіркою додержання нотаріусом формальних процедур і факту подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника згідно з Переліком документів.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 05 липня 2017 року у справі № 6-887цс17.

Крім того, всупереч вимогам ухвали суду про витребування доказів від 20.12.2021, приватним нотаріусом Данич О.Ф. суду не було надано оскаржуваний виконавчий напис та пакет документів, на підставі якого було вчинено оскаржуваний виконавчий напис, а тому суд позбавлений можливості перевірити наявність та безспірність заборгованості ОСОБА_1 перед ТОВ «ФК «Гарда Фінанс» та дотримання приватним нотаріусом Данич О.Ф. вимог чинного законодавства України.

Відповідачем ТОВ «ФК «Гарда Фінанс», не було надано доказів, що спростовують доводи позивача викладені в позовній заяві.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є законними, доведеними і підлягають задоволенню.

Ст. 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони, пропорційно розміру задоволених вимог.

На підставі ст.141 ЦПК України, необхідно стягнути з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір за подачу позовної заяви в розмірі 908 грн. та заяви про забезпечення позову в розмірі 454 грн., а всього в розмірі 1362 грн.

Керуючись ст.ст.3, 12, 81, 141, 265, 282-284 ЦПК України, ст.18 ЦК України, ст.87,88Закону України«Про нотаріат» суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 доТОВ «ФК«Гарда Фінанс»,за участютретіх осіб Приватногонотаріусу Київськогоміського нотаріальногоокругу ДаничОксани Федорівни,державного виконавцяЮжненського МВДВС Південногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Одеса)Прасолової АліниСергіївни,про визнаннявиконавчого написутаким,що непідлягає виконанню задовольнити.

Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис №22917 від 16.06.2021, вчинений приватним нотаріусом Київського міськогонотаріального округуДанич ОксаноюФедорівною про стягненняз ОСОБА_1 на користь ТОВ «ФК «Гарда Фінанс» заборгованість за кредитним договором в розмірі 35178,03 грн.

Стягнути з ТОВ «ФК «Гарда Фінанс» на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1362,00 грн.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі протягом 30 днів апеляційної скарги з дня проголошення судового рішення, з урахуваннямп.15.5Перехідних положень ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач ТОВ «ФК «Гарда Фінанс», місцезнаходження: м.Київ, вул.Іонна Павла ІІ, 4/6, корп.В, кім.402-1, ЄДРПОУ 42062698.

Третя особа Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Данич Оксана Федорівна, місцезнаходження: м.Київ, вул.Первомайська, 9, оф.1.

Третя особа Державний виконавець Южненського МВ ДВС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Прасолова Аліна Сергіївна, місцезнаходження: Одеська область, м.Южне, пр.Миру, 16.

Суддя Южного міського суду

Одеської області З.І. Барановська

Дата ухвалення рішення03.05.2022
Оприлюднено25.06.2022
Номер документу104181248
СудочинствоЦивільне
Сутьвизнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню

Судовий реєстр по справі —519/886/21

Ухвала від 03.05.2022

Цивільне

Южний міський суд Одеської області

Барановська З. І.

Рішення від 03.05.2022

Цивільне

Южний міський суд Одеської області

Барановська З. І.

Ухвала від 20.12.2021

Цивільне

Южний міський суд Одеської області

Барановська З. І.

Ухвала від 16.09.2021

Цивільне

Южний міський суд Одеської області

Барановська З. І.

Ухвала від 17.09.2021

Цивільне

Южний міський суд Одеської області

Барановська З. І.

Ухвала від 06.09.2021

Цивільне

Южний міський суд Одеської області

Барановська З. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні