Постанова
від 10.05.2022 по справі 709/1274/16-ц
ЧЕРКАСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2022 року

справа № 709/1274/16-цпровадження № 22-ц/821/606/22категорія: 307000000

Черкаський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - Василенко Л. І.,

суддів: Бородійчука В. Г., Нерушак Л. В.,

секретаря - Винник І. М.

учасники справи:

заявник - Золотоніська місцева прокуратура,

заінтересована особа - Лящівська сільська рада Чорнобаївського району Черкаської області,

особа, що подає апеляційну скаргу - представник ОСОБА_1 - адвокат Охріменко Наталія Іванівна,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 адвоката Охріменко Наталії Іванівни на рішення Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 14 червня 2016 року у справі за заявою заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури Чумаченка О. Ю в інтересах держави в особі Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області про визнання спадщини ОСОБА_2 відумерлою, у складі головуючого судді Калашника С. І.,

в с т а н о в и в :

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

03 червня 2016 року заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури Чумаченко О. Ю. в інтересах держави в особі Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області звернувся до суду з заявою про визнання спадщини ОСОБА_2 відумерлою.

Заява мотивована тим, що після смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , яка проживала в с. Лящівка, Чорнобаївського району Черкаської області, на території вказаної сільської ради відкрилась спадщина на все належне померлій спадкове майно, в склад якого входить земельна ділянка площею 2,93 га для ведення товарного сільсьгосподарського виробництва, розташована в адміністративних межах Лящівської сільської ради.

Згідно з витягом з технічної документації, виданим відділом Держгеокадастру у Чорнобаївському районі Черкаської області, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки (паю) по Лящівській сільській раді з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 14 березня 2016 року становила 153 028 грн 01 коп.

Спадкоємці за законом чи за заповітом із заявами про прийняття спадщини у встановлений законом строк з моменту відкриття спадщини до Чорнобаївської державної нотаріальної контори не зверталися.

Враховуючи викладене, реалізуючи свої представницькі повноваження у сфері охорони землі, прокурор звернувся до суду з приведеною заявою в якій просив визнати спадщину, а саме: земельну ділянку площею 2,93 га вартістю 152 028 грн 01 коп., яка розташована на території Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області та належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 згідно з Державним актом серії ІІІ-ЧР № 021675, виданим Лящівською сільською радою Чорнобаївського району Черкаської області на підставі рішення № 2 від 24 липня 2002 року відумерлою та передати її у власність територіальної громади с. Лящівка в особі Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 14 червня 2016 року заяву заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури Чумаченко О. Ю. в інтересах держави в особі Лящівської сільської ради Чорнобаївського району про визнання спадщини померлої ОСОБА_2 відумерлою задоволено повністю.

Визнано спадщину, а саме земельну ділянку розміром 2,93 га вартістю 153 028 грн 01 коп., яка розташована на території Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 згідно з Державним актом серії ІІІ-ЧР № 021675, виданим Лящівською сільською радою на підставі рішення № 2 від 24 липня 2002 року, відумерлою та передано її у власність територіальної громади с. Лящівка в особі Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Рішення мотивовано обґрунтованістю заявлених вимог, зокрема враховуючи, що місцевим судом не встановлено наявність спадкоємців ні за законом ні за заповітом, тому суд визнав спадщину у вигляді земельної ділянки (паю) відумерлою, задовольнивши при цьому заяву заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури Чумаченко О. Ю. в інтересах держави в особі Лящівської сільської ради Чорнобаївського району про визнання спадщини померлої ОСОБА_2 відумерлою.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги

В апеляційній скарзі, поданій 01 березня 2022 року представником ОСОБА_1 адвокатом Охріменко Н. І. як особою, яка не брала участь у справі, однак суд вирішив питання про її права та інтереси, посилаючись на неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи та порушення норм процесуального і неправильне застосування норм матеріального права, просив його скасувати та постановити нове судове рішення, яким у позові заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах Лящівської сільської ради ОСОБА_3 про визнання спадщини відумерлою відмовити.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу

Апеляційна скарга мотивована тим, що даним судовим рішенням порушується право скаржника ОСОБА_1 на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,93 га, яка належала на праві приватної власності його прабабусі ОСОБА_2 , спадщину якої прийняв її син та відповідно дід скаржника - ОСОБА_4 , а після його смерті спадщину прийняла його дружина та бабуся скаржника - ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до розпорядження Чорнобаївської РДА № 2 від 12 січня 2015 року мав статус дитини позбавленої батьківського піклування, оскільки його мати ОСОБА_6 є інвалідом 2 групи, позбавлена батьківських прав на підставі рішення Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 25 грудня 2014 року, відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. На даний час скаржник є студентом та отримує державну стипендію.

За життя, ОСОБА_2 , 27 червня 1988 року склала заповіт, яким заповіла своє майно, що належить їй за законом і на яке вона має право, де б воно не було і з чого б воно не складалося, своєму синові ОСОБА_4 .

В склад спадкового майна входить і спірна земельна ділянка, яка передана ОСОБА_2 на підставі рішення Лящівської сільської ради від 24 липня 2002 року № 2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та яка розташована на території Лящівської сільської ради, що підтверджується копією Державного акта 111-ЧР № 021675, виданого 31 липня 2002 року.

ОСОБА_1 , спадкоємець майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 , 16 березня 2021 року звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття її спадщини, що підтверджується копією витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, який додано до апеляційної скарги.

01 липня 2021 року ОСОБА_1 , прийнявши спадщину після своєї баби ОСОБА_5 , яка складається з квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності, що додано до апеляційної скарги, дізнався, що його дід ОСОБА_4 , 1938 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , та який на момент смерті проживав зі своєю дружиною і бабусею скаржника ОСОБА_5 , прийняв спадщину своєї матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За наведених обставин скаржник наголошує, що оскаржуване рішення порушує його майнові права на отримання спадщини за законом. Водночас, суд, визнаючи спірну спадщину відумерлою, не дослідив необхідний обсяг доказів та не вирішив питання про склад осіб, які б мали брати участь у розгляді даної справи.

Надходження апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції

Ухвалою Черкаського апеляційного суду від 25 березня 2022 року відкрито провадження за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 адвоката Охріменко Н. І. на рішення Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 14 червня 2016 року.

Ухвалою Черкаського апеляційного суду від 11 квітня 2022 року справу призначено до розгляду на 11 травня 2022 року на 11:30 год. з повідомленням учасників справи про дату, час та місце її розгляду.

Фактичні обставини справи, встановлені судами першої та апеляційної інстанцій

Матеріалами справи встановлено, що відповідно до Державного акта на право власності на землю 111 - ЧР № 021675 від 31 липня 2002 року зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 366, земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 2,93 га, що розташована на території Лящівської сільської ради Чорнобаївського району передана у власність ОСОБА_2 (а. с. 7).

Згідно довідки відділу Держгеокадастру у Чорнобаївському районі Черкаської області нормативно грошова оцінка земельної ділянки (паю) по Лящівській сільській раді з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 14 березня 2016 року становила 153 028 грн 01 коп. (а. с. 6).

Відповідно до актового запису про смерть № 78 від 27 червня 2006 року ОСОБА_2 , жителька с. Лящівка Чорнобаївського району Черкаської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 8).

Лящівська сільська рада Чорнобаївського району для розшуку спадкоємців на майно спадкодавців 24 січня 2014 року опублікувала оголошення в газеті «Світлий шлях» (а. с. 9).

Відповідно до витягу про реєстрацію у спадковому реєстрі від 13 вересня 2011 року в Чорнобаївській державній нотаріальній конторі після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , 13 вересня 2011 року, зареєстрована спадкова справа (а. с. 21).

Відповідно до витягу про реєстрацію у спадковому реєстрі від 21 січня 2022 року у Чорнобаївській державній нотаріальній конторі після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , 16 березня 2021 року зареєстрована спадкова справа (а. с. 22).

Згідно довідки про внесення відомостей до Єдиного демографічного реєстру № 46165-2018, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народився в смт. Чорнобай Чорнобаївського району Черкаської області, зареєстрований АДРЕСА_2 , Свідоцтво про народження № 1СР200461 від 27 січня 2015 року видане ВДРАЦС Чорнобаївського районного управління юстиції у Черкаській області, паспорт № НОМЕР_1 від 10 липня 2017 року виданий Чорнобаївським районним сектором УДМС України в Черкаській області (а. с. 30, 31).

Рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 16 серпня 2011 року позов ОСОБА_4 до сільської ради с. Лящівка про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задоволено в повному обсязі.

Визначено ОСОБА_4 додатковий трьох місячний строк, з часу набрання рішенням законної сили, для подання в нотаріальну контору смт. Чорнобай заяви про прийняття спадщини після смерті його померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 (а. с. 33).

Згідно відповіді на запит адвоката Охріменко Н. І. виконавчий комітет Іркліївської сільської ради повідомив, що рішенням Лящівської сільської ради № 10-1/VII від 24 червня 2016 року земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,93 га, яка знаходиться в межах колишньої Лящівської сільської ради та належала згідно Державного акта гр. ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнято в комунальну власність на баланс Лящівської сільської ради.

Рішенням Лящівської сільської ради № 22-2/ VII від 27 квітня 2017 року дану земельну ділянку з кадастровим номером 7125185600:01:000:0664, прийнято на баланс Лящівської сільської ради.

За договором оренди землі № 4 від 21 листопада 2017 року дану земельну ділянку передано в строкове платне користування СТОВ «Лящівка», строком на 7 років (а. с. 34).

Згідно Свідоцтва про народження Серія НОМЕР_2 виданого повторно 27 січня 2015 року ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в смт. Чорнобай, Чорнобаївського району, Черкаської області. Його мамою записана ОСОБА_6 , а батьком - ОСОБА_8 (а. с. 38).

Відповідно до розпорядження Чорнобаївської РДА від 12 січня 2015 року № 2 надано малолітньому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а. с. 36).

Згідно до Свідоцтва про народження Серія НОМЕР_3 від 27 серпня 1970 року виданого Райбюро ЗАГС Черкаської області, ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 в смт. Чорнобай Чорнобаївського району Черкаської області. Її батьком записаний ОСОБА_4 , а мамою ОСОБА_5 (а. с. 39).

Відповідно до Свідоцтва про народження Серія НОМЕР_4 від 7 квітня 1950 року виданого Крупинським ЗАГС, ОСОБА_9 народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Крупинське, Золотоніського району Полтавської області. Її батьком записаний ОСОБА_10 , а мамою ОСОБА_11 (а. с. 40).

Згідно до Свідоцтва про одруження Серія НОМЕР_5 від 23 травня 1970 року, виданого Крупським ЗАГС, с. Крупське, Золотоніського району Черкаської області, ОСОБА_4 , 1938 р. н. та ОСОБА_9 одружилися 23 травня 1970 року (а. с. 41).

Відповідно до витягу з ДРРПНМ земельна ділянка з кадастровим номером 7125185600:02:000:0664 площею 2,9309 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, зареєстрована за Лящівською сільською радою на підставі рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 10-1/ VII виданого 24 червня 2016 року. Право оренди вказаної ділянки набуто 21 листопада 2017 року та зареєстровано за СТОВ «Лящівка», термін оренди становить 7 років (а. с. 42-43).

Згідно заповіту складеного 27 червня 1988 року ОСОБА_2 все її майно, що належало їй за законом і на яке вона мала право і де б воно не було і з чого б воно не складалося вона заповіла ОСОБА_4 .

Заповіт підписаний особисто ОСОБА_2 та посвідчений секретарем Виконкому - Чорнобай Г. Д. (а. с. 44).

Відповідно до Свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_6 від 27 червня 2006 року виданого ВДРАЦС Чорнобаївського РУЮ Черкаської області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_8 у віці 91 рік (а. с. 45).

Відповідно до Свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_7 від 25 грудня 2012 року ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 74 роки (а. с. 46).

Згідно довідки виданої виконавчим комітетом Чорнобаївської селищної ради від 07 лютого 2022 року, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , за життя був зареєстрований в АДРЕСА_3 , та проживав разом з дружиною ОСОБА_5 (а. с. 47).

Відповідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 03 серпня 2020 року встановлена 2 група інвалідності до 01 вересня 2022 року. Рекомендовано спостереження у психіатра (а. с. 49).

Згідно Свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_8 виданого повторно 04 листопада 2020 року, ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 70 років (а. с. 50).

Відповідно до витягу про реєстрацію у спадковому реєстрі від 13 вересня 2011 року наданого Чорнобаївською державною нотаріальною конторою, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , 13 вересня 2011 року зареєстрована спадкова справа за номером у спадковому реєстрі 51692273 (а. с. 51).

Згідно витягу про реєстрацію у спадковому реєстрі від 21 січня 2022 року наданої Чорнобаївською державною нотаріальною конторою, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , 16 березня 2021 року зареєстрована спадкова справа за номером у спадковому реєстрі 67347264 (а. с. 52).

Зі Свідоцтва про право на спадщину за законом виданого 21 липня 2021 року державним нотаріусом Чорнобаївської державної нотаріальної контори вбачається, що спадкоємцем ОСОБА_5 , 1950 р. н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є її онук ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Спадщина на яку видано свідоцтво, складається з квартири АДРЕСА_1 , яка належала померлій на підставі Свідоцтва про право власності виданого ОСОБА_12 державним реєстратором реєстраційної служби Чорнобаївського РУЮ від 16 липня 2013 року, номер запису про право власності 1817097 (а. с. 53).

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 01 липня 2021 року вбачається, що квартира площею 46,6 кв. м. за адресою АДРЕСА_3 . належить на праві приватної власності ОСОБА_1 (а. с. 54).

Мотивувальна частина

Позиція Черкаського апеляційного суду

Згідно зі ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, а відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.

Відповідно до ч. 1 ст. 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників справи, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення виходячи з наступного.

Мотиви, з яких виходить Черкаський апеляційний суд, та застосовані норми права

У відповідності до ч. 1 ст. 352 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього (ч. ч. 1, 2, 3 ст. 367 ЦПК України).

Згідно зі ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч. 3 ст. 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно з ч. 2 ст. 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.

Відповідно до ст. ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частинами 1, 2, 3, ст. 1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про прийняття спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

За п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до ст. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Згідно з ч. 6 ст. 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Таким чином, визначальною обставиною під час розгляду заяви про визнання спадщини відумерлою в порядку окремого провадження є те, що під час вирішення цього питання не встановлено існування спору про право цивільне.

Отже, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають в реалізації такого права.

ОСОБА_1 не брав участі у справі, звернувшись до суду з апеляційною скаргою, зазначив, що оскаржуваним рішенням вирішено питання про його права та інтереси, оскільки спірна земельна ділянка належала його прабабусі ОСОБА_2 , спадщину якої прийняв її син та дід скаржника, ОСОБА_4 , а після його смерті спадщину прийняла його дружина та бабуся скаржника ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_1 16 березня 2021 року звернувся із заявою про прийняття спадщини, а 22 липня 2021 року прийняв спадщину своєї бабусі ОСОБА_5 , у вигляді квартири АДРЕСА_1 . В свою чергу при її оформленні ОСОБА_1 стало відомо, що його дід ОСОБА_4 прийняв спадщину після своєї матері ОСОБА_2 , однак не оформив право власності належним чином та помер. Водночас на момент смерті проживав зі своєю дружиною ОСОБА_5 , спадкоємицем якої відповідно є скаржник у справі, який бажає відновити власне порушене право шляхом звернення з приведеною апеляційною скаргою, як особа яка не брала участі у справі, однак рішення ухвалене в ній порушує законні права та інтереси даної особи.

Особливістю розгляду справи про визнання спадщини відумерлою, яка розглядається в окремому провадженні, як й інших справ окремого провадження, зокрема, є: заявлені вимоги у порядку окремого провадження повинні бути безспірними (відсутній спір про право); справи окремого провадження порушуються за заявою і розглядаються за участю заявника, заінтересованих осіб (відсутність спору про право зумовлює відсутність сторін з протилежними інтересами, відсутність позову); немає інститутів і категорій, властивих позовному провадженню (пред`явлення зустрічного позову, заміна сторін, співучасть, мирова угода, треті особи, звернення до третейського суду тощо); справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

На вказане, суд першої інстанції уваги не звернув, належним чином не з`ясував наявність спадкоємців, а тому дійшов передчасного висновку про визнання спірної земельної ділянки відумерлою спадщиною.

Таким чином, вирішення питання про визнання спадщини відумерлою не підлягає з`ясуванню у порядку окремого провадження, оскільки апеляційним судом встановлено спір про право, що підлягає розгляду виключно у порядку позовного провадження, а тому суд апеляційної інстанції дійшов висновку про залишення заяви без розгляду.

Зазначене узгоджується з висновками викладеними в постановах Верховного Суду від 26 лютого 2020 року справа № 202/6418/18 та від 20 травня 2020 року № 146/619/17.

Відповідно до ч. 6 ст. 294 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Згідно до п. 4 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково.

З огляду на наведене, рішення суду першої інстанцій підлягає скасуванню, а заява заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури Чумаченка О. Ю в інтересах держави в особі Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, залишенню без розгляду.

Керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 376, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, апеляційний суд,

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Охріменко Наталії Іванівни задовольнити частково.

Рішення Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 14 червня 2016 року скасувати.

Заяву заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури Чумаченка О. Ю. в інтересах держави в особі Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, залишити без розгляду.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення, в порядку та за умов визначених ЦПК України.

Повний текст постанови складено 13 травня 2022 року.

Головуючий Л. І. Василенко

Судді: В. Г. Бородійчук

Л. В. Нерушак

СудЧеркаський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення10.05.2022
Оприлюднено25.06.2022
Номер документу104290526
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —709/1274/16-ц

Постанова від 10.05.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Василенко Л. І.

Постанова від 10.05.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Василенко Л. І.

Ухвала від 10.04.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Василенко Л. І.

Ухвала від 24.03.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Василенко Л. І.

Рішення від 14.06.2016

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Калашник С. І.

Ухвала від 03.06.2016

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Калашник С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні