Єдиний унікальний номер справи 185/7551/20
1-кп/185/134/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2022 року м. Павлоград.
Павлоградський міськрайонний суд
Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлоград в режимі відеоконференції обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України, внесеного в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 42020040000000421 від 25.06.2020 року,
за участі:
прокурора - ОСОБА_4 ,
захисників - адвокатів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
обвинуваченого - ОСОБА_3 ,
представника потерпілого ОСОБА_7 ,
В С Т А Н О В И В :
Органами досудового розслідування ОСОБА_3 обвинувачується у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України
До суду від захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_5 , надійшло клопотання про закриття кримінального провадження у зв`язку з закінченням строку досудового розслідування.
Захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_5 , в судовому засіданні підтримав подане ним раніше клопотання про закриття даного кримінального провадження відносно його підзахисного у зв`язку з закінченням строку досудового розслідування, мотивуючи свою позицію тим, що на його переконання строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020040000000421від 25.06.2020року закінчився 01.10.2020 року.
Прокурор та представник потерпілого заперечували проти поданого клопотання, вважаючи, що обвинувальний акт направлено до суду в строки передбачені законодавством.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_6 , та обвинувачений ОСОБА_3 , підтримали позицію захисника ОСОБА_5 .
Суд, вивчивши клопотання про закриття кримінального провадження, вислухавши думку учасників кримінального провадження, приходить до наступного висновку.
Як убачаєтьсяз матеріалівкримінального провадження,15.07.2020року ОСОБА_8 було повідомленопро підозруу вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України.
Таким чином, згідно з п.4 ст.219 КПК України, строк досудового розслідування закінчувався 16.09.2020 року. Строки досудового розслідування не продовжувалися.
16.09.2020 року обвинуваченому ОСОБА_8 було повідомлено про завершення досудового розслідування, надано йому та стороні захисту доступ до матеріалів справи.
01.10.2020 року сторона захисту підтвердила факт ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, про що свідчить протокол про надання доступу до матеріалів досудового розслідування, підписаний підозрюваним та його захисниками.
Таким чином, часовий проміжок з 16 вересня 2020 року по 01 жовтня 2020 року, згідно з приписами ч.5 ст.219 КПК України, не включається у строк досудового розслідування і днем закінчення строку досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні є 01.10.2020 року, згідно вимог КПК складання обвинуваченого акту та направлення його до суду повинно бути не пізніше 02.10.2020 року.
Однак,обвинувальний актстосовно ОСОБА_8 був складенийта підписаний02.10.2020року,а направленийдо Павлоградськогоміськрайонного судуДніпропетровської областіта отриманийсудом лише29жовтня 2020року, згідно штемпеля вхідної кореспонденції суду, що свідчить про очевидне порушення прокурором вимог кримінального процесуального законодавства України.
За викладених обставин, враховуючи, що злочин, який інкримінувався засудженому не відноситься до категорій тяжких чи особливо тяжких злочинів проти життя та здоров`я особи, підлягають застосуванню приписів пункту 10 частини 1 статті 284 КПК України.
Відповідно до частини 2 статті 42 КПК України обвинуваченим (підсудним) є особа, обвинувальний акт щодо якої переданий до суду в порядку, передбаченому статтею 291 цього Кодексу.
У зв`язку з наведеним суд вважає, що обвинувальний акт надійшов до суду після завершення строку досудового розслідування, що є підставою для закриття провадження.
Суд зауважує, що згідно зі статтею 113 КПК України процесуальні строки - це встановлені законом або відповідно до нього прокурором, слідчим суддею або судом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов`язані (мають право) приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії.
Будь-яка процесуальна дія або сукупність дій під час кримінального провадження мають бути виконані без невиправданої затримки і в будь-якому разі не пізніше граничного строку, визначеного відповідним положенням цього Кодексу (частина 2 статті 113 КПК України).
За своєю юридичною природою процесуальні строки виступають темпоральними умовами реалізації суб`єктивних прав і юридичних обов`язків учасників кримінальних процесуальних правовідносин.
Послідовно реалізуючи політику, спрямовану на підвищення гарантій захисту прав і свобод людини, український законодавець на протязі останніх декількох років вніс низку важливих змін до чинного КПК України стосовно строків досудового розслідування, починаючи з впровадження механізму судового контролю за строками розслідування і закінчуючи введенням процесуальних санкцій, під якими необхідно розуміти негативні наслідки для сторони обвинувачення у разі недотримання нею чітких вимог КГІК України і вчинення процесуальних дій або прийняття процесуальних рішень поза межами цих строків.
Законом України № 2147-УІІІ від 03 жовтня 2017 року частину першу статті 284 КПК України було доповнено пунктом 10, згідно з яким кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений статтею 219 цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи.
Вказана норма була введена в дію через три місяці після набрання чинності цим Законом, не має зворотної дії в часі та застосовується до справ, по яким відомості про кримінальне правопорушення, внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань після введення в дію цих змін.
Внесені зміни кореспондують загальній засаді кримінального провадження, закріпленій у статті 28 КПК України, відповідно до якої розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень, і співвідносяться з практикою Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Так у справі «Іванов проти України» зазначено, що стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в кримінальному провадженні застосовується у такий спосіб, щоб особа, яку звинувачено, не залишалася тривалий час у стані невизначеності щодо своєї долі (пункт 71). Аналогічні позиції ЄСПЛ висловив у справах Карт проти Туреччини (пункт 68), «Вемхофф проти Німеччини» (пункт 18). При цьому ЄСПЛ у справі «Іванов проти України» вказав, що період, який має прийматися до уваги повинен відраховуватися саме з порушення кримінальної справи проти особи (пункт 63).
В інтерпретації ж до чинного КПК України цей період необхідно відраховувати з дня притягнення до кримінальної відповідальності як стадії кримінального провадження, яка, згідно з пунктом 14 частини 1 статті З КПК України, починається з моменту повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Строк іздня винесенняпостанови прозупинення кримінальногопровадження довинесення постановипро відновленнякримінального провадження,а такожстрок ознайомленняз матеріаламидосудового розслідуваннясторонами кримінальногопровадження впорядку,передбаченому статтею 290 цього Кодексу, не включається у строки, передбачені цією статтею (частина 5 статті 219 КПК України).
Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 219 КПК України, з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Частина 4 статті 219 КПК України встановлює, що строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 Глави 24 цього Кодексу.
Згідно з частиною 5 статті 294 КПК України строк досудового розслідування, що закінчився, поновленню не підлягає.
Відповідно до статті 283 КПК України прокурор зобов`язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій: (1) закрити кримінальне провадження; (2) звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; (3) звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.
Згідно з положеннями статті 293 КПК України одночасно з переданням обвинувального акта до суду прокурор зобов`язаний під розписку надати їх копію та копію реєстру матеріалів досудового розслідування підозрюваному (крім випадку, передбаченого частиною другою статті 297-1 цього Кодексу), його захиснику, законному представнику.
Аналізуючи викладене, строк досудового розслідування закінчився 01.10.2020 року. У відповідності до штемпеля вхідної кореспонденції суду, вказаний обвинувальний акт отриманий судом лише 29.10.2020 року.
Як неодноразово зазначав Верховний Суд, кінцевим моментом строку досудового розслідування є його закінчення, яке, як етап кримінального провадження, законодавець пов`язує у часі зі зверненням з обвинувальним актом до суду (його фактичним направленням). А тому в рамках строку досудового розслідування обвинувальний акт має бути не лише складено, затверджено та вручено, а і безпосередньо направлено на адресу суду (постанови Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі №556/1381/18, від 01 липня 2021 року у справі № 752/3218/20, ухвали Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі №712/6375/18, від 15 березня 2021 року у справі № 676/6116/18, від 05 квітня 2021 року у справі № 676/804/20, від 21 квітня 2021 року у справі № 991/6516/20).
Крім того, в постанові Касаційного кримінального суду Верховної о Суду від 15.09.2021 року у справі №711/3111/19 (провадження № 51- 2890км 19) було зазначено й про відсутність заборон застосування судами положень п. 10 ч. 1 ст. 284 КГТК України й на інших стадіях судового провадження, крім підготовчого судового засідання оскільки за п.1 ч. 2 ст.412 КПК України судове рішення у будь-якому разі підлягає скасуванню, якщо за наявності підстав для закриття судом провадження в кримінальній справі його не було закрито.
Частиною 6 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів» № 1402-УІІ1 від 02.06.2016 року передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Таким чином, обвинувальний акт складений та затверджений 02.10.2020 року та одержаний судом лише 29.10.2020 року, тобто після закінчення строку досудового розслідування.
У відповідності до п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений статтею 219 цього Кодексу.
Аналізуючи викладене, суд, приходить до висновку, що заявлене клопотання є обґрунтованими та підлягає задоволенню, у зв`язку з чим дане кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_3 за ч.2 ст. 364 КК України підлягає закриттю, у зв`язку з закінченням строку досудового розслідування.
На підставі викладеного, керуючись ст. 284, 350 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання сторони захисту в інтересах обвинуваченого ОСОБА_3 про закриттякримінального провадження,внесеноговЄдиний реєстрдосудових розслідуваньза № 42020040000000421від 25.06.2020року - задовольнити.
Кримінальне провадження,внесеневЄдиний реєстрдосудових розслідуваньза № 42020040000000421від 25.06.2020року, за обвинуваченням ОСОБА_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України, закрити на підставі п.10 ч.1 ст.284 КПК України, у зв`язку з закінченням строку досудового розслідування.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1 .
Суд | Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2022 |
Оприлюднено | 23.01.2023 |
Номер документу | 104347919 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Зловживання владою або службовим становищем |
Кримінальне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Тимченко С. О.
Кримінальне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Тимченко С. О.
Кримінальне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Тимченко С. О.
Кримінальне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Тимченко С. О.
Кримінальне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Тимченко С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні