Рішення
від 16.05.2022 по справі 927/17/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

17 травня 2022 року м. Чернігів справа № 927/17/22

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву за позовом заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури (14000, м. Чернігів, вул. Шевченка, 1 (chernigiv.prok@chrg.gp.gov.ua)) в інтересах держави в особі Фонду комунального майна Чернігівської міської ради 14000, м. Чернігів, вул. Мстиславська, 8 (fkm@chernigiv-rada.gov.ua)До Учбово - виробничого колективного підприємства інвалідів «Біатрон» Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я 14000, м. Чернігів, вул. Г.Полуботка, 16про розірвання договору, стягнення 32 486 грн. 20 коп. та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

10 січня 2022 року (здана для відправки до відділення поштового зв`язку 29.12.2021) до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Фонду комунального майна Чернігівської міської ради до Учбово-виробничого колективного підприємства інвалідів «Біатрон» Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я про розірвання договору, стягнення 32 486 грн. 20 коп. та зобов`язання вчинити дії, якою прокурор просить:

розірвати договір оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова № 578Д, укладений 28.09.2005 між Фондом комунального майна Чернігівської міської ради та Навчально-виробничим колективним підприємством інвалідів «Біатрон»;

стягнути з Учбово-виробничого колективного підприємства інвалідів «Біатрон» Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я 32 486,20 грн. заборгованості з орендної плати;

зобов`язати Учбово-виробниче колективне підприємство інвалідів «Біатрон» Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я повернути нежитлове приміщення, що знаходиться в підвалі п`ятиповерхового житлового будинку площею 80,6 м2, розташованого за адресою: проспект Перемоги, 96, м. Чернігів, шляхом підписання акту прийому-передачі про повернення майна.

В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор посилається на невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо сплати орендної плати.

Даний позов поданий прокурором в порядку ст. 53 Господарського процесуального кодексу України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», оскільки суб`єкт владних повноважень, яким є Фонд комунального майна Чернігівської міської ради (надалі - Фонд), дотримується усвідомленої пасивної поведінки, яка полягає в наступному:

реалізуючи надані Законом України «Про прокуратуру» повноваження та з метою виявлення підстав для представництва інтересів держави в суді, Чернігівської окружною прокуратурою був вивчений стан додержання вимог законодавства України щодо своєчасності надходження до місцевого бюджету орендної плати за договорами оренди комунального майна в наслідок чого встановлені порушення при надходженні плати за користування ним.

Одним із завдань Фонду є забезпечення стабільного надходження до міського бюджету коштів за рахунок продажу майна комунальної власності та здачі його в оренду.

Заборгованість відповідача по внесенню орендної плати за користування комунальним майном існувала вже станом на 01.03.2021, однак Фонд не вживав активних дій (підготовка проекту позовної заяви, сплата судового збору тощо), спрямованих на звернення з відповідними вимогами до суду.

Листом від 04.10.2021 № 7-1/502 Фонд повідомив Чернігівську окружну прокуратуру про те, що відповідачу щомісячно направлялись листи-претензії з приводу сплати заборгованості, але відповіді на них надходило; неодноразово відбувались телефонні переговори посадових осіб Фонду з директором підприємства з даного приводу, проте такі заходи не призвели до позитивного результату. На думку Фонду, ним був вжитий вичерпний перелік заходів для врегулювання спору, а тому існує необхідність термінового вирішення питання щодо вжиття заходів представницького характеру. Додатково Фонд повідомив, що з даного приводу до суду він не звертався.

Таким чином, прокурор вважає, що Фонд такими діями самоусунувся від захисту державних інтересів, переклавши його на органи прокуратури; несвоєчасна ж сплата (несплата) відповідачем орендної плати за користування майном комунальної власності ставить під загрозу своєчасність надходження та акумулювання коштів міського бюджету, що має своїм наслідком спричинення шкоди державним економічним інтересам.

Листом від 26.10.2021 № 6858ВИХ-21 прокурор повідомив Фонд про підготовку даного позову та намір звернення до суду.

Статтею 1311 Конституції України встановлено, що в Україні діє прокуратура, яка, зокрема, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, зокрема звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).

Відповідно до ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах.

Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які звертаються до суду за захистом прав і інтересів інших осіб, повинні надати суду документи, які підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах таких осіб.

У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Розглянувши позовну заяву заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури, суд підтверджує наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 17.01.2022:

позовну заяву заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури про розірвання договору, стягнення 32 486 грн. 20 коп. та зобов`язання вчинити дії залишено без руху;

зобов`язано заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до господарського суду разом із заявою про усунення недоліків докази сплати судового збору в сумі 2 270,00 грн.;

роз`яснено заступнику керівника Чернігівської окружної прокуратури, що в разі неусунення всіх недоліків заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Вказана вище ухвала суду від 17.01.2022 отримана прокурором 18.01.2022, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 1400054024950.

24.01.2022, у встановлений судом процесуальний строк, з метою усунення виявлених недоліків, прокурором до Господарського суду Чернігівської області подано докази сплати судового збору в сумі 2 270,00 грн. (платіжне доручення № 56 (внутрішній номер 194408227) від 21.01.2022).

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2022:

прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;

відмовлено в задоволенні клопотання заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін;

постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;

встановлено процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;

встановлено процесуальні строки: для подання прокурором та позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив;

роз`яснено прокурору та сторонам, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Вказана вище ухвала суду від 31.01.2022, що направлялась відповідачеві на адресу, зазначену в позовній заяві і яка відповідає адресі, наявній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, була повернута до суду у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

За змістом п. ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, вказана вище ухвала суду від 31.01.2022, є такою, що отримана відповідачем 01.02.2022, а тому останній є таким, що належним чином був повідомлений про перебування на вирішенні в Господарському суді Чернігівської області даного спору.

Процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Процесуальним правом на подання клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін останні не скористались.

Ухвалюючи дане рішення суд вважає за необхідне вказати наступне:

як вже було вказано вище, ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 31.01.2022, серед іншого, постановлено розгляд позовної заяви здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

За змістом ч. 1 ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Отже, враховуючи наведені вище приписи діючого законодавства України, останнім днем розгляду даної позовної заяви є 01.04.2022.

Разом з тим, Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», яким введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб; в подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався, в останнє - Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», згідно якого продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

За наявною на офіційному сайті Господарського суду Чернігівської області інформацією, відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Верховний Суд розпорядженням від 22.03.2022 № 12/0/9-22 змінив територіальну підсудність судових справ на Господарський суд Черкаської області.

Згідно розпорядження Голови Верховного Суду від 22.04.2022 № 25/0/9-22 «Про відновлення територіальної підсудності судових справ господарських судів Сумської та Чернігівської областей» відновлено територіальну підсудність судових справ, зокрема Господарського суду Чернігівської області, змінену розпорядженням Голови Верховного Суду від 22 березня 2022 року № 12/0/9-22, із 25 квітня 2022 року.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Фонд комунального майна Чернігівської міської ради зареєстрований 24.11.1992, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 10641200000003096.

Рішенням Чернігівської міської ради від 30.11.2016 № 13/VII-15 «Про Положення про виконавчі органи міської ради у новій редакції» затверджено Положення про виконавчі органи (в новій редакції), зокрема про Фонд комунального майна (надалі - Положення).

Згідно Положення (п. 1.1-1.3, 4.2, 4.7), Фонд комунального майна Чернігівської міської ради (далі - Фонд комунального майна), утворений Чернігівською міською радою і відповідно до чинного законодавства України здійснює реалізацію політики органів місцевого самоврядування м. Чернігова у сфері управління, приватизації та оренди об`єктів: цілісні майнові комплекси комунальних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), нерухоме майно - будівлі, споруди, нежитлові приміщення та інше окреме індивідуально визначене майно, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Чернігів (далі - майно комунальної власності).

Фонд комунального майна здійснює управління майном комунальної власності в межах повноважень, визначених міською радою. Визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення регулюється цим Положенням.

Фонд комунального майна є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, відповідні штампи та бланки.

Фонд комунального майна має право, зокрема:

представляти Фонд комунального майна у відносинах з органами державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та в судах загальної юрисдикції;

укладати у встановленому порядку договори, набувати майнових і немайнових прав.

Учбово-виробниче колективне підприємство інвалідів «Біатрон» Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я зареєстроване 23.03.1994, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 10641200000003384.

Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 173-175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).

28 вересня 2005 року між Фондом комунального майна Чернігівської міської ради (Орендодавець) в особі голови фонду гр. Буцка Олександра Володимировича та Учбово-виробничим колективним підприємством інвалідів «Біатрон» Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я (Орендар) в особі директора Колесник Ірини Василівни був укладений договір оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова № 578Д (посвідчений 28.09.2005 приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Ющенко О.С.; зареєстрований в реєстрі за № 3833) (надалі - Договір оренди).

Додатковим договором № 1 від 01.02.2006, договорами № 2 від 13.02.2007, № 3 від 25.10.2007, № 4 від 28.10.2010 до вказаного вище договору були внесені зміни.

Договором від 31.10.2011 про внесення змін № 5 до договору оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова № 578Д, посвідченого 28.09.2005 Ющенко О.С., приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу, за реєстровим № 3833 (на нежитлове приміщення по проспекту Перемоги, 96) останній був викладений в новій редакції (надалі - Договір оренди).

За умовами Договору оренди (п. 1.1-1.3, 2.1-2.3, 3.1-3.4, 5.1, 5.2, 7.1, 10.1, 10.3, 10.5, 10.13, 12) Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно: нежитлове приміщення, що знаходиться в підвалі п`ятиповерхового житлового будинку (літ. з « 1-1» по « 1-8»), крім того в спільному користуванні площі - тамбур та сходи (літ. «LXXIV», літ. «LXXII»), згідно з інвентаризаційною справою № 8799 (надалі - Майно).

Майно знаходиться за адресою: місто Чернігів, проспект Перемоги, 96 (дев`яносто шість);

Загальна площа 80,6 м2, в т.ч. площі спільного користування 8,1 м2, частина Орендаря яких для розрахунку орендної плати становить 4,05 м2;

Вартість Майна загальною площею 80,6 м2 згідно зі звітом про незалежну оцінку за станом на 07.10.2011 року становить 226 533 грн.;

Майно знаходиться в господарському віданні комунального підприємства «ЖЕК-2» Чернігівської міської ради;

Майно передається в оренду як з метою використання як виробниче та офісне приміщення.

Стан Майна на момент укладення договору визначається в акті приймання-передавання.

Вступ Орендаря у строкове платне користування Майном настає у термін, указаний у Договорі, але не раніше дати державної реєстрації Договору та акта приймання-передавання Майна.

Передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це Майно. Власником майна залишається територіальна громада м. Чернігова, а Орендар користується ним протягом строку оренди.

Обов`язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на Орендодавця.

Орендна плата є платежем, який Орендар вносить Орендодавцю незалежно від наслідків господарської діяльності і визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади міста Чернігова, затвердженої рішенням міської ради від 30.07.2007 (19 сесія 5 скликання) зі змінами та доповненнями, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць за який є інформація про індекс інфляції) - вересень 2011 року

730 грн. 05 коп. (за площі 51,95 м2 використані під виробництво)

864 грн. 25 коп. (за площі 24,6 м2 - офіс) (суборенда)

Всього: орендна плата за базовий (вересень 2011 року) місяць розрахунку становить 1594,30 грн.

Орендна плата за перший місяць оренди - жовтень 2011 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за жовтень місяць 2011 року.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, що друкується Мінстатом.

Установлену в п. 3.1 орендну плату Орендар зобов`язаний перерахувати на рахунок Орендодавця 35425003001612 в ГУДКУ у Чернігівській області м. Чернігова, МФО 853592 щомісяця, не пізніше останнього числа поточного місяця.

Орендар зобов`язався, зокрема:

використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього Договору та своєчасно узгоджувати з Орендодавцем будь-які зміни профілю використання орендованого Майна або його частини;

своєчасно й у повному обсязі сплачувати Орендодавцю орендну плату. На вимогу Орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків за орендними платежами і оформляти відповідні акти звіряння.

Орендодавець зобов`язався, зокрема передати Орендарю в оренду Майно згідно з цим Договором за актом приймання-передавання майна, який підписується після державної реєстрації Договору.

Цей Договір діє з моменту нотаріального посвідчення та державної реєстрації до 31 жовтня 2014 року включно.

Зміни і доповнення допускаються за взаємної згоди сторін, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою Стороною та оформлюються договором про внесення змін та доповнень до Договору.

Термін дії Договору може бути продовжено тільки шляхом укладання договору про внесення змін та доповнень за наявності письмової заяви Орендаря, наданої Орендодавцю за місяць до закінчення строку дії Договору.

Договір оренди складено в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу: 1 - Орендодавцю, 2 - Орендарю, 3 - Нотаріусу.

Додатки до цього Договору є його невід`ємною і складовою частиною. До цього Договору додаються - акт приймання-передавання орендованого Майна; розрахунок орендної плати.

Цей Договір про внесення змін № 5 діє з моменту нотаріального посвідчення, державної реєстрації, що є невід`ємною частиною Договору оренди.

Договір про внесення змін № 5 складений в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу по одному кожній із сторін Орендодавцю, Орендарю, Нотаріусу.

Додатки до договору про внесення змін № 5 є його невід`ємною і складовою частиною. До цього договору про внесення змін № 5 додається розрахунок орендної плати (Додаток № 1).

Наступні зміни до редакції Договору оренди були внесені договорами про внесення змін, а саме:

№ 6 від 30.10.2014:

абз. 4 п. 1.1 Договору викладено в новій редакції, наступного змісту: «Вартість Майна загальною площею 80,6 м2, в т.ч. площі спільного користування 8.1 м2, згідно з висновком про вартість майна за станом на 07.10.2014 року складає 254500 грн.»;

п. 3.1 Договору викладено в новій редакції, наступного змісту: « 3.1. Орендна плата є платежем, який Орендар вносить Орендодавцю незалежно від наслідків господарської діяльності і визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади міста Чернігова, затвердженої рішенням Чернігівської міської ради від 30.07.07 (19 сесія скликання) із змінами і доповненнями і становить за базовий місяць розрахунку (вересень 2014 року) без ПДВ.:

1802 грн. 31 коп.

Орендна плата за перший (жовтень 2014 року) місяць після перегляду розміру орендної плати визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за жовтень місяць 2014 року.»;

п. 3.4 Договору викладено в новій редакції, наступного змісту: « 3.4. Установлену в п. 3.1 орендну плату Орендар зобов`язався перерахувати на рахунок Орендодавця 35422205031717 в ГУДКУ у Чернігівській області м. Чернігова, МФО 853592 щомісяця, не пізніше останнього числа поточного місяця.»;

п. 10.1 Договору викладено в новій редакції, наступного змісту: « 10.1. Цей Договір діє з моменту нотаріального посвідчення та державної реєстрації до 31 жовтня 2017 року включно.».

Інші умови вищезазначеного договору, не порушені в цьому договорі про внесення змін, залишаються незмінними, і сторони, підтверджують щодо них свої зобов`язання.

Цей договір про внесення змін № 6 діє з моменту нотаріального посвідчення та є невід`ємною частиною Договору оренди, посвідченого Ющенко О.С., приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу 28.09.2005 року за реєстровим номером 3833.

Договір про внесення змін № 6 складений в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу по одному кожній із сторін Орендодавцю, Орендарю та Нотаріусу.

Додатки до договору про внесення змін № 6 є його невід`ємною і складовою частиною. До цього договору про внесення змін № 6 додається розрахунок орендної плати (Додаток № 1).

№ 7 від 26.04.2017:

п. 3.1 Договору викладено в новій редакції, наступного змісту: « 3.1. Орендна плата є платежем, який Орендар вносить Орендодавцю незалежно від наслідків господарської діяльності і визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади міста Чернігова, затвердженої рішенням Чернігівської міської ради від 30.07.07 (19 сесія скликання) зі змінами та доповненнями і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому є інформація про індекс інфляції) - січень 2017 року:

4183 грн. 02 коп.

Орендна плата за перший (лютий 2017 року) місяць після перегляду розміру орендної плати визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за лютий місяць 2017 року.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.»;

Орендодавець та Орендар домовились нарахування орендної плати, зазначеної в пункту 2 цього Договору про внесення змін № 7, здійснити з 02 лютого 2017 року;

п. 3.4 Договору оренди викладено в новій редакції, наступного змісту: « 3.4. Установлену в п. 3.1 орендну плату Орендар зобов`язався перерахувати на рахунок Орендодавця 31553205131717 в ГУДКУ у Чернігівській області м. Чернігова, МФО 853592 щомісяця, не пізніше останнього числа поточного місяця.».

Інші умови вищезазначеного Договору оренди, не порушені в цьому договорі про внесення змін № 7, залишаються незмінними, і сторони, підтверджують щодо них свої зобов`язання.

Цей договір про внесення змін № 7 діє з моменту нотаріального посвідчення з урахуванням умов, викладених в пункту 3 цього договору про внесення змін № 7, та є невід`ємною частиною Договору оренди, посвідченого Ющенко О.С., приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу 28.09.2005 року за реєстровим номером 3833.

Договір про внесення змін № 7 складений в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу по одному кожній із сторін Орендодавцю, Орендарю та Нотаріусу.

Додатки до договору про внесення змін № 7 є його невід`ємною і складовою частиною. До цього договору про внесення змін № 7 додається розрахунок орендної плати (Додаток № 1).

№ 8 від 30.10.2017:

абз. 4 п. 1.1 Договору викладено в новій редакції, наступного змісту: «Вартість Майна загальною площею 80,6 м2, в т.ч. площі спільного користування 8.1 м2, згідно з висновком про вартість майна за станом на 05.10.2017 року складає 322 113 грн.»;

п. 10.1 Договору викладено в новій редакції, наступного змісту: « 10.1. Цей Договір діє з моменту нотаріального посвідчення та державної реєстрації до 31 жовтня 2020 року включно.»;

Орендодавець та Орендар домовились здійснити коригування (зменшення) нарахування орендної плати за жовтень місяць 2017 року на 440,22 грн., крім того ПДВ 88,06 грн.

Інші умови вищезазначеного договору, не порушені в цьому договорі про внесення змін № 8, залишаються незмінними, і сторони, підтверджують щодо них свої зобов`язання.

Цей договір про внесення змін № 8 діє з моменту нотаріального посвідчення з урахуванням умов, викладених в пункту 3 цього договору про внесення змін № 8, та є невід`ємною частиною Договору оренди, посвідченого Ющенко О.С., приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу 28.09.2005 року за реєстровим номером 3833.

Договір про внесення змін № 8 складений в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу по одному кожній із сторін Орендодавцю, Орендарю та Нотаріусу.

Додатки до договору про внесення змін № 8 є його невід`ємною і складовою частиною. До цього договору про внесення змін № 8 додається розрахунок орендної плати (Додаток № 1), розрахунок переплати орендної плати (Додаток № 2).

№ 9 від 11.07.2019:

п. 1.2 Договору викладено у такій редакції: « 1.2. Майно передається в оренду з метою використання як виробниче приміщення.»;

п. 3.1 Договору викладено у такій редакції: « 3.1. Орендна плата є платежем, який Орендар вносить Орендодавцю незалежно від наслідків господарської діяльності і визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади міста Чернігова, затвердженої рішенням Чернігівської міської ради від 30.07.07 (19 сесія скликання) зі змінами та доповненнями і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому є інформація про індекс інфляції) - квітень 2019 року: 3604 грн. 17 коп.

Орендна плата за перший (червень 2019 року) місяць після перегляду розміру орендної плати визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за травень та червень місяці 2019 року.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.»;

Орендодавець та Орендар домовились нарахування орендної плати, зазначеної в пункту 2 цього Договору, здійснити з 06 червня 2019 року;

п. 3.4 Договору оренди викладено в новій редакції, наступного змісту: « 3.4. Установлену в п. 3.1 орендну плату Орендар зобов`язався перерахувати на рахунок Орендодавця 31559221131717 в ГУДКУ у Чернігівській області м. Чернігова, МФО 853592 щомісяця, не пізніше останнього числа поточного місяця.».

Інші умови вищезазначеного договору, не порушені в цьому договорі про внесення змін № 9, залишаються незмінними, і сторони, підтверджують щодо них свої зобов`язання.

Цей договір про внесення змін № 9 діє з моменту нотаріального посвідчення з урахуванням умов, викладених в пункту 4 цього договору, та є невід`ємною частиною Договору оренди, посвідченого Ющенко О.С., приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу 28.09.2005 року за реєстровим номером 3833.

Цей Договір про внесення змін № 9 складений українською мовою в чотирьох оригінальних примірниках, один з яких зберігається в справах приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу Красногора О.В., два інші видаються його Сторонам, та один примірник призначений для приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округа Белової О.С.

Додатки до договору про внесення змін № 9 є його невід`ємною і складовою частиною. До цього договору про внесення змін № 9 додається розрахунок орендної плати (Додаток № 1).

№ 10 від 31.01.2020:

п. 1.1 Договору викладено в новій редакції, наступного змісту: « 1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно: нежитлове приміщення, що знаходиться в підвалі п`ятиповерхового житлового будинку (літ. з « 1-1», літ. « 1-2»), крім того в спільному користуванні площі - тамбур та сходи (літ. «LXXIV», літ. «LXXII»), згідно з технічним паспортом (надалі - Майно).

Майно знаходиться за адресою: місто Чернігів, проспект Перемоги, 96;

Загальна площа 80,6 м2, в т.ч. площі спільного користування 8,1 м2, частина Орендаря яких для розрахунку орендної плати становить 4,05 м2;

Вартість Майна загальною площею 80,6 м2, у т.ч. площі спільного користування 8,1 м2, згідно з висновком про вартість майна за станом на 23.01.2020 року складає 394 149 грн.;

Майно знаходиться в управлінні комунального підприємства «Деснянське» Чернігівської міської ради.»;

п. 3.4 Договору оренди викладено в новій редакції, наступного змісту: « 3.4. Установлену в п. 3.1 орендну плату Орендар зобов`язався перерахувати на рахунок Орендодавця НОМЕР_1 в Держказначейській службі України м. Київ щомісяця, не пізніше останнього числа поточного місяця.»;

п. 10.1 Договору оренди викладено в новій редакції, наступного змісту: « 10.1. Цей Договір діє з моменту нотаріального посвідчення та державної реєстрації до 31 жовтня 2023 року включно.».

Інші умови вищезазначеного договору, не порушені в цьому договорі про внесення змін № 10, залишаються незмінними, і сторони, підтверджують щодо них свої зобов`язання.

Цей договір про внесення змін № 10 діє з моменту нотаріального посвідчення та є невід`ємною частиною Договору оренди, посвідченого Ющенко О.С., приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу 28.09.2005 року за реєстровим номером 3833.

Договір про внесення змін № 10 складений в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу по одному кожній із сторін Орендодавцю, Орендарю та Нотаріусу.

Додатки до договору про внесення змін № 10 є його невід`ємною і складовою частиною. До цього договору про внесення змін № 10 додається розрахунок орендної плати (Додаток № 1).

Як вбачається з матеріалів справи, 28 вересня 2005 року між сторонами був складений, підписаний та скріплений їх печатками Акт приймання-передачі майна, що передається оренду, згідно якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування нежитлове приміщення, що знаходиться в підвалі п`ятиповерхового житлового будинку, загальною площею 80,6 м2, в т.ч. площі спільного користування 8,1 м2, за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги, 96.

Вартість приміщення, загальною площею 80,6 м2 становить 65 032 грн. станом на 31.08.2005 року, згідно з висновком про вартість майна.

Даний документ підтверджує відсутність претензій у Орендаря відносно наданого в оренду приміщення.

На підставі Договору оренди позивач здійснював нарахування орендної плати за користування Майном, однак відповідач своєчасно розрахунки не проводив у зв`язку з чим має заборгованість по орендній платі в сумі 32 486,20 грн. за період з 01.04.2021 по 30.09.2021.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як зазначалося вище, позивач належним чином виконав свої зобов`язання шляхом передачі в оренду Майна.

Відповідач, в свою чергу, зобов`язання щодо сплати орендної плати не виконував, у зв`язку з чим має заборгованість в сумі 32 486,20 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.10.2021 (фіскальний чек) позивач на адресу відповідача направляв претензію (на суму 32 486,20 грн.) від 01.10.2021 № 7-4/493 з проханням перерахування грошових коштів, однак розрахунок підприємством проведений не був.

Умовами Договору оренди (в редакції договору про внесення змін № 5) (п. 8.2, 8.3, 10.4, 10.7, ) передбачено, що Орендодавець має право, зокрема:

виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього Договору або його розірвання у разі невикористання орендованого Майна відповідно до мети, зазначеної у Договорі чи у разі погіршення стану орендованого Майна внаслідок невиконання або неналежного виконання умов Договору;

відмовитися від цього Договору і вимагати повернення Майна Орендодавцю, якщо Орендар не вносить плату за користування Майном протягом трьох місяців підряд. У разі відмови Орендодавця від Договору, він є розірваним з моменту одержання Орендарем повідомленням Орендодавця про відмову від Договору.

Цей Договір може бути розірвано за згодою сторін або на вимогу однієї із сторін за рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством України. у разі дострокового припинення Договору сторона, яка виступає ініціатором розриву зобов`язана завчасно попередити про це в письмовій формі.

Чинність цього Договору припиняється, зокрема достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням суду.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (в редакції, чинній на момент укладення спірного договору), договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов`язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Статтею 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (в редакції, чинній на день ухвалення даного рішення) передбачено, що договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.

За змістом ст. 610, 611, 651 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Матеріалами справи, підтверджується факт порушення відповідачем умов Договору оренди, яке полягає у несплаті орендних платежів, що має своїм наслідком неотримання позивачем грошових коштів (32 486,20 грн.) протягом тривалого часу (починаючи з 01.03.2021), а тому суд вважає таке порушення договірних зобов`язань істотним.

За правилами ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Як вже було вказано вище, 04.10.2021 позивач надсилав відповідачеві претензію з проханням погасити існуючу заборгованість по орендній платі. Одночасно позивач запропонував відповідачеві (у випадку неможливості сплачувати орендну плату) розірвати договір оренди у зв`язку з відмовою від нього.

У згаданому вище листі від 04.10.2021 № 7-4/502 позивач повідомляв прокурора про те, що всі направлені відповідачеві листи-претензії з боку останнього залишались без відповіді.

Договором оренди (п. 5.10, 10.10, 10.11) Сторони передбачили, що у разі припинення або розірвання Договору Орендар зобов`язався повернути Орендодавцеві одержане від нього Майно у належному стані, не гіршому, ніж на час передачі його в оренду, з усіма зробленими в ньому поліпшеннями та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (часткової або повної) орендованого Майна з вини Орендаря.

У разі припинення або розірвання цього Договору Майно протягом трьох робочих днів повертається Орендарем Орендодавцю.

Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання Сторонами акта приймання-передавання. Обов`язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на Орендаря.

Статтею 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (в редакції, чинній на момент укладення спірного договору) встановлено, що у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

У разі припинення договору оренди орендар зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди (ч. 1 ст. 25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (в редакції, чинній на день ухвалення даного рішення)).

Враховуючи наведені вище обставини, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За подання до суду даної позовної заяви Чернігівської обласною прокуратурою було сплачено 6 810,00 грн судового збору, який покладається на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст. 173-175, 188, 193 Господарського кодексу України, ст. 11, 202, 205, 526, 530, 610, 611, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст. 123, 129, 165, 233, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Фонду комунального майна Чернігівської міської ради до Учбово-виробничого колективного підприємства інвалідів «Біатрон» Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я про розірвання договору, стягнення 32 486 грн. 20 коп. та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Розірвати Договір оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова № 578Д від 28.09.2005, укладений між Фондом комунального майна Чернігівської міської ради (код 14227121) та Учбово-виробничим колективним підприємством інвалідів «Біатрон» Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я (код 05724441).

Зобов`язати Учбово - виробниче колективне підприємство інвалідів «Біатрон» Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я (14000, м. Чернігів, вул. Г.Полуботка, 16; код 05724441) повернути Фонду комунального майна Чернігівської міської ради (14000, м. Чернігів, вул. Мстиславська, 8; код 14227121) індивідуально визначене майно, передане в строкове платне користування згідно Договору оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова № 578Д від 28.09.2005, а саме: нежитлове приміщення, що знаходиться в підвалі п`ятиповерхового житлового будинку площею 80,6 м2, в т.ч. площі спільного користування 8,1 м2, розташоване в м. Чернігів по проспекту Перемоги, 96.

Стягнути з Учбово - виробничого колективного підприємства інвалідів «Біатрон» Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я (14000, м. Чернігів, вул. Г.Полуботка, 16; код 05724441) на користь Фонду комунального майна Чернігівської міської ради (14000, м. Чернігів, вул. Мстиславська, 8; код 14227121) 32 486 грн. 20 коп. заборгованості.

Стягнути з Учбово - виробничого колективного підприємства інвалідів «Біатрон» Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я (14000, м. Чернігів, вул. Г.Полуботка, 16; код 05724441) на користь Чернігівської обласної прокуратури (14000, м. Чернігів, вул. Князя Чорного, 9; код 02910114) 6 810 грн 00 коп. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення складено та підписано 17.05.2022.

Суддя А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення16.05.2022
Оприлюднено23.06.2022
Номер документу104363641
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) оренди

Судовий реєстр по справі —927/17/22

Рішення від 16.05.2022

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 31.01.2022

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 17.01.2022

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні