РІШЕННЯ
Іменем України
19 травня 2022 року м. Чернігівсправа № 927/13/22
Господарським судом Чернігівської області, в складі судді Белова С.В., за правилами спрощеного позовного провадження розглянуто справу
за позовом: Чернігівської районної ради Чернігівської області в особі голови районної ради Силенка Миколи Федосійовича
код ЄДРПОУ 24843051, вул. Шевченка, 48 м.Чернігів,14027
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю НІКИРБУД,
код ЄДРПОУ 39832757, вул. Шевченка, 48, м. Чернігів, 14027
предмет спору: про стягнення боргу 42338,23 грн
без виклику (повідомлення) сторін
10.01.2022, Чернігівською районною радою Чернігівської області в особі голови районної ради Силенка Миколи Федосійовича подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю НІКИРБУД про стягнення боргу в розмірі 42338,23 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням умов Договору оренди № 63 від 26.04.2019 та Договору про відшкодування витрат за комунальні послуги та на утримання орендованого майна № 63-1 від 26.04.2019.
Ухвалою суду від 25.01.2022 зазначену позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі №927/13/22; постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; сторонам установлено процесуальні строки для подачі заяв по суті спору, зокрема відповідачу - 15 календарних днів з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі, для подачі відзиву на позов; позивачу 7 календарних днів з дня отримання відзиву, для подачі відповіді на відзив.
Ухвала про відкриття провадження у справі від 25.01.2022, направлена на адресу відповідача, повернулась неврученою з відміткою поштового зв`язку "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Частиною 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Пунктами 110, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, передбачено, що у разі коли адресат не з`явився за одержанням реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу протягом трьох робочих днів після доставки першого повідомлення про надходження зазначеного поштового відправлення, поштового переказу, йому під розписку вручається повторне повідомлення (крім повторних повідомлень про надходження рекомендованих поштових відправлень). У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення. Поштові відправлення, поштові перекази повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику у разі його письмової заяви, письмової відмови адресата від одержання чи закінчення встановленого строку зберігання.
Оскільки ухвала суду від 25.01.2022 направлялась відповідачу на адресу, вказану в позовній заяві та ЄДР, і повернулась на адресу суду з відміткою відділення поштового зв`язку "адресат відсутній за вказаною адресою", суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву.
У Постанові Верховного Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 18.03.2021 року у справі №911/3142/19, Верховний Суд зазначив, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).
Крім того, судом враховується, що всі процесуальні документи по справі направлялися до Єдиного державного реєстру судових рішень.
Оскільки надання письмового відзиву є правом відповідача, а не його обов`язком, суд вважає, що неподання відзиву не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч. 9 ст.165 ГПК України.
Відповідно до статті 248 ГПК України суд розглядає справи в порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження в справі.
Водночас, указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", на території України із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 було введено воєнний стан, дія якого в подальшому неодноразово продовжувалась. Зокрема, за указом Президента України "Про продовження дії воєнного стану в Україні" № 259/2022 від 18.04.2022, затвердженого Законом України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Проте в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
26.04.2019 року між Чернігівською районною радою Чернігівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «НІКИРБУД» укладено Договір оренди №63 нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад, сіл, селищ Чернігівського району Чернігівської області № 63 (далі - Договір оренди).
Відповідно до пунктів 1.1. та 1.1.1. Договору оренди Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення (надалі Майно) в будівлі, що є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ Чернігівського району та перебуває в оперативному управління районної ради і знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. Шевченка, 48. Нежитлове приміщення, загальною площею (з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальну) 18.8 кв.м., у т.ч. корисна площа 13,9 кв.м., що розташоване на другому поверсі двоповерхової адміністративної будівлі. Вхід в приміщення здійснюється через площі спільного користування.
Пунктом 3.1. Договору оренди сторони узгодили, що орендна плата є платежем у грошовій формі, який Орендар вносить Орендодавцю незалежно від наслідків діяльності Орендаря та сплачується за весь термін фактичного користування майном, що визначається на підставі акту приймання - передачі в оренду та акту приймання-передачі майна з орендного користування.
Відповідно до п. 3.2. Договору оренди, до орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат, плата за землю, податок на додану вартість.
Згідно п. 3.3. Договору оренди розмір орендної плати визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ Чернігівського району, затвердженої рішенням районної ради від 26.12.2018 року.
Відповідно до якої, орендна плата сплачується двома платежами за наданими Орендодавцем актами-рахунками (один на 70% розміру, другий на 30% розміру орендної плати).
За пунктом 3.4. Договору оренди розмір та порядок розрахунку орендної плати наведено в Додатку № 2 до цього Договору, що є невід`ємною його частиною і становить за базовий місяць розрахунку (березень 2019 року) - 1 099,32 грн. Орендна плата за перший (травень 2019 року) місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за квітень та травень 2019 року. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.
Пунктом 3.5. Договору оренди встановлено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції місяця, за який проводиться розрахунок.
Відповідно до п. 3.6. Договору оренди орендну плату орендар зобов`язаний перераховувати щомісячно, у п`ятиденний термін з дня отримання акта-рахунку виставленого Орендодавцем, у співвідношенні встановленому Методикою розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл та селищ Чернігівського району, затвердженого чинним рішенням Чернігівської районної ради.
Пунктом 3.7 Договору оренди сторони погодили, що орендна плата, перерахована не своєчасно або не в повному обсязі, стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати.
Згідно з пунктом 3.9. Договору оренди, у разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання-передачі включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від Обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, Орендодавцю.
Відповідно до п. 5.1.3. Договору оренди, в обов`язки Орендаря входить своєчасно та у повному обсязі сплачувати Орендодавцю орендну плату.
Згідно з пунктом 8.1.2. Договору оренди, Орендодавець має право відмовитися від цього Договору і вимагати повернення орендованого Майна у разі несплати Орендарем орендної плати протягом трьох місяців підряд, або допущення заборгованості з орендної плати у сумі, що перевищує сумарний розмір орендної плати за останні три місяці. У разі відмови Орендодавця від договору, Договір є розірваним з дати одержання повідомлення Орендодавця про відмову від цього договору.
У відповідності до п. 10.1 Договір оренди набирає чинності з 01.05.2019 до 01.04.2022 року, а в частині фінансових зобов`язань до їх повного виконання.
Пунктами 10.3 та 10.4 Договору сторони погодили, що договір може бути розірвано Орендодавцем в односторонньому порядку за наявності підстав, передбачених цим Договором, а також за згодою сторін або на вимоґу однієї із сторін за рішенням господарського суду у випадках, передбачених чнйним законодавством України. У разі дострокового припинення Договору сторони зобов`язані завчасно попередити про це в письмовій формі.
У відповідності до п. 10.6 після закінчення строку дії Договору оренди орендоване майно має бути звільнено і передано Орендодавцю за Актом приймання-передачі. За час фактичного користування об`єктом оренди після припинення дії даного Договору до передачі приміщення за Актом, Орендар зобов`язаний внести плату за користування приміщенням в розмірі орендної плати.
З матеріалів справи вбачається, що між сторонами мали місце правовідносини з оренди нерухомого майна, що врегульовані положеннями §5 глави 30 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), §1 та §4 глави 58 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України).
За п.2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Статтею 627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 статті 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частина 1 статті 193 ГК України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що в певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 цієї статті визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до статей 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як визначено частинами 1 та 6 статті 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення ЦК України, з урахуванням особливостей передбачених цим Кодексом.
За частиною 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частинами 1, 4 статті 286 ГК України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Матеріалами справи підтверджується, що в оплатному користуванні відповідача з 01.05.2019 року знаходилось нерухоме майно: нежитлове приміщення в будівлі, що є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ Чернігівського району та перебуває в оперативному управління районної ради і знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. Шевченка, 48. Загальною площею (з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальну) 18.8 кв.м., у т.ч. корисна площа 13,9 кв.м., що розташоване на другому поверсі двоповерхової адміністративної будівлі.
У зв`язку із наявністю у відповідача заборгованості зі сплати орендної плати протягом трьох місяців підряд, 30.06.2021 Чернігівська районна рада Чернігівської області направила повідомлення вих. № 01-03/622 ТОВ «НІКИРБУД» про відмову від зазначеного Договору оренди, в якому зазначила, що договір є розірваним з дати одержання зазначеного повідомлення відповідачем, а впродовж трьох днів з дня отримання повідомлення необхідно звільнити орендоване майно від належних Орендарю речей та повернути приміщення відповідно до акта приймання-передачі з орендного користування нежитлове приміщення. Крім того, у зв`язку з припиненням договору оренди, орендодавець запропонував ТОВ «НІКИРБУД» підписати додаткову угоду № 1 до договору від 26 квітня 2019 року № 63-1 про відшкодування Орендарем витрат Орендодавцю за комунальні послуги та на утримання орендованого майна, додавши відповідну кількість примірників акта приймання-передачі нерухомого майна та додаткової угоди № 1 до договору № 63-1 від 26.04.2019.
Відповідачу було вручено вказане повідомлення та додатки до нього нарочно 09.08.2021 року, про що свідчить особистий підпис та дата.
З врахуванням п. 8.1.2. Договору судом встановлено, що датою розірвання Договору Орендодавецем в одностороньому порядку є дата одержання Орендарем повідомлення про відмову від цього договору, а саме 09.08.2021.
Судом враховується, що підписані акти приймання-передачі нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ Чернігівського району та додаткова угода № 1 до договору № 63-1 від 26.04.2019 року про відшкодування Орендарем витрат Орендодавцю за комунальні послуги та на утримання орендованого майна), отримано позивачем лише 26.10.2021 року, згідно Акту (арк. 36), що свідчить про фактичну передачу приміщення позивачу лише 26.10.2021 року, незважаючи на зазначення у вказаних документах назви «серпень» без конкретної дати.
Також суд враховує положення п.10.6 Договору оренди стосовно зобов`язання Орендаря внести плату за користування приміщенням в розмірі орендної плати за час фактичного користування об`єктом оренди після припинення дії Договору до передачі приміщення за Актом.
Згідно викладеного, судом встановлено, що у Орендаря у період з 01.05.2019 до 09.08.2021 року виник обов`язок зі сплати орендної плати, а з 10.08.2021 до 26.10.2021 виник обов`язок щодо оплати за фактичне користування приміщенням в розмірі орендної плати за час фактичного користування об`єктом оренди.
Відповідач в повному обсязі обов`язок зі сплати орендної плати за весь час користування об`єктом оренди не виконав, виставлені до сплати відповідачу наступні рахунки-акти не оплатив:
1. По рахункам на 70% орендної плати Чернігівській районній раді Чернігівської області:
- за січень 2020 року згідно акту-рахунку № 1200379 від 14 лютого 2020 року на суму - 781,81 грн. (лист № 01-03/122 від 14.02.2020, отриманий нарочно 14.02.2020);
- за лютий 2020 року згідно акту-рахунку № 2200379 від 18 березня 2020 року на суму - 781,03 грн. (лист № 01-03/247 від 19.03.2020, отриманий нарочно 31.03.2020);
- за березень 2020 року згідно акту-рахунку № 3200379 від 13 квітня 2020 року на суму -787,28 грн. (лист № 01-03/331 від 13.04.2020, отриманий нарочно 21.04.2020);
- за квітень 2020 року згідно акту-рахунку № 4200379 від 15 травня 2020 року на суму - 793,57 грн. (лист № 01-03/377 від 18.05.2020, отриманий нарочно 18.05.2020);
- за травень 2020 року згідно акту-рахунку № 5200379 від 19 червня 2020 року на суму - 795,95 грн. (лист № 01-03/495 від 19.06.2020, отриманий нарочно 24.06.2020);
- за червень 2020 року згідно акту-рахунку № 6200379 від 15 липня 2020 року на суму - 797,54 грн. (лист № 01-03/619 від 15.07.2020, отриманий нарочно 17.07.2020);
- за липень 2020 року згідно акту-рахунку № 7200379 від 19 серпня 2020 року на суму - 792,75 грн. (лист № 01-03/707 від 20.08.2020, отриманий нарочно 31.08.2020);
- за серпень 2020 року згідно акту-рахунку № 8200379 від 16 вересня 2020 року на суму - 791,17 грн. (лист № 01-03/813 від 17.09,2020, отриманий нарочно 18.09.2020);
- за вересень 2020 року згідно акту-рахунку № 9200379 від 13 жовтня 2020 року на суму - 795,12 грн. (лист № 02-03/860 від 13.10.2020, отриманий нарочно 19.10.2020);
- за жовтень 2020 року згідно акту-рахунку № 10200379 від 16 листопада 2020 року на суму - 803,07 грн. (лист № 01-03/975 від 16.11.2020, отриманий нарочно 17.11.2020);
- за листопад-грудень 2020 року згідно акту-рахунку № 11200379 від 17 грудня 2020 року на суму - 1627,02 грн. (лист № 01-03/1088 від 17.12.2020, отриманий нарочно 25.01.2021).
- за січень-лютий 2021 року згідно акту-рахунку № 2210379 від 18 березня 2021 року на суму - 1671,32 грн. (лист № 01-03/275 від 19.03.2021, отриманий нарочно 06.04.2021);
- за березень 2021 року згідно акту-рахунку №3210379 від 15 квітня 2021 року на суму 854,10 грн. (лист № 01-03/367 від 16.04.2021, отриманий нарочно 06.08.2021);
- за квітень 2021 року згідно акту-рахунку № 4210379 від 24 травня 2021 року на суму - 860,08 грн. (лист № 01-03/476 від 25.05.2021, отриманий нарочно 06.08.2021);
- за травень 2021 року згідно акту-рахунку № 5210379 від 23 червня 2021 року на суму 871,25 грн. (лист № 568 від 23.06.2021, отриманий нарочно 06.08.2021);
- за червень 2021 року згідно акту-рахунку № 6210379 від 15 липня 2021 року на суму - 873,00 грн, (лист № 01-03/700 від 15.07.2021, отриманий нарочно 06.08.2021);
- за липень 2021 року згідно акту-рахунку № 7210379 від 11 серпня 2021 року на суму - 873,87грн. (лист № 01-03/757 від 11.08.2021);
- за серпень 2021 року згідно акту-рахунку № 8210379 від 16 вересня 2021 року на суму 872,12 грн. (лист № 01-03/880 від 17.09.2021);
- за вересень 2021 року згідно акту-рахунку № 9210379 від 18 жовтня 2021 року на суму - 882,59 грн. (лист № 01-03/985 від 18.10.2021);
- за жовтень 2021 року згідно акту-рахунку № 10210379 від 22 листопада 2021 року на суму - 746,90 грн. (лист № 01-03/1134 від 23.11.2021).
Загальна сума боргу по рахункам на 70% орендної плати складає 18051,54 грн.
2. За рахунками на 30% орендної плати Чернігівській районній раді Чернігівської області:
- за серпень 2020 року згідно акту-рахунку № 8200377 від 16 вересня 2020 року на суму 339,07 грн. (лист № 01-03/813 від 17.09.2020, отриманий нарочно 18.09.2020);
- за вересень 2020 року згідно акту-рахунку № 9200377 від 13 жовтня 2020 року на суму 340,77 грн. (лист № 02-03/860 від 13.10.2020, отриманий нарочно 19.10.2020);
- за жовтень 2020 року згідно акту-рахунку № 10200377 від 16 листопада 2020 року на суму 344,18 грн. (лист № 01-03/975 від 16.11.2020, отриманий нарочно 17.11.2020);
- за листопад-грудень 2020 року згідно акту-рахунку № 11200377 від 17 грудня 2020 року на суму 697,30 грн. (лист № 01-03/1088 від 17.12.2020, отриманий нарочно 25.01.2021).
- за січень-лютий 2021 року згідно акту-рахунку № 2210377 від 18 березня 2021 року на суму 716,28 грн. (лист № 01-03/275 від 19.03.2021, отриманий нарочно 06.04.2021);
- за березень 2021 року згідно акту-рахунку №3210377 від 15 квітня 2021 року на суму 366,04 грн. (лист № 01-03/367 від 16.04.2021, отриманий нарочно 06.08.2021);
- за квітень 2021 року згідно акту-рахунку № 4210377 від 24 травня 2021 року на суму 368,60 грн. (лист № 01-03/476 від 25.05.2021, отриманий нарочно 06.08.2021);
- за травень 2021 року згідно акту-рахунку № 5210377 від 23 червня 2021 року на суму 373,40 грн. (лист № 568 від 23.06.2021, отриманий нарочно 06.08.2021);
- за червень 2021 року згідно акту-рахунку № 6210377 від 15 липня 2021 року на суму 374,14 грн. (лист № 01-03/700 від 15.07.2021, отриманий нарочно 06.08.2021);
- за липень 2021 року згідно акту-рахунку № 7210377 від 11 серпня 2021 року на суму 374,52 грн. (лист № 01-03/757 від ) 1.08.2021);
- за серпень 2021 року згідно акту-рахунку № 8210377 від 16 вересня 2021 року на суму 373,77 грн. (лист № 01-03/880 від 17.09.2021);
- за вересень 2021 року згідно акту-рахунку № 9210377 від 18 жовтня 2021 року на суму-378,25 грн. (лист№ 01-03/985 від 18.10.2021);
- за жовтень 2021 року згідно акту-рахунку № 10210377 від 22 листопада 2021 року на суму 320,10 грн. (лист № 01-03/1134 від 23.11.2021).
Загальна сума боргу по рахункам на 30% орендної плати складає 5 366,42 грн.
Таким чином, загальна сума основного боргу зі сплати орендної плати ТОВ «НІКИРБУД» за Договором оренди № 63 від 26.04.2019 становить 23 417,96 грн.
Зважаючи на той факт, що свої зобов`язання по оплаті орендної плати за Договором оренди та зобов`язання за фактичне користування майном відповідачем виконано лише частково, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
2. Між Чернігівською районною радою Чернігівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «НІКИРБУД» було укладено Договір про відшкодування Орендарем витрат Орендодавцю за комунальні послуги та на утримання орендованого майна № 63-1 від 26 квітня 2019 року, (далі - Договір відшкодування).
Відповідно до п. 1.1. Договору відшкодування, Орендодавець забезпечує обслуговування та експлуатацію будівель по вул. Шевченка, 48 у м. Чернігові, частину з яких орендує Орендар, зокрема: нежитлове приміщення, загальною площею 18,8 кв.м, що розташоване на другому поверсі двоповерхової адміністративної будівлі. Орендодавець забезпечує утримання прибудинкових територій.
Пунктом 1.2. Договору відшкодування встановлено, що Орендар бере участь у витратах Орендодавця та сплачує за спожиті комунальні послуги (електроенергію, водопостачання та водовідведення, теплопостачання), експлуатаційні витрати (охорону приміщення; вивіз побутових відходів та їх знешкодження; обслуговування внутрішньо- будинкової системи: електро-, водо-, теплопостачання, водовідведення, зливної каналізації, мережі Інтернет; здійснення поточних ремонтів, освітлення місць спільного користування; прибирання прибудинкової території, тощо), відшкодовує за користування земельною ділянкою, у порядку і в спосіб, визначений умовами цього Договору та чинним законодавством України.
Згідно п.1.3. Договору відшкодування, відшкодування витрат здійснюється у зв`язку з виконанням умов договору оренди нерухомого майна № 63 від 26 квітня 2019 року, укладеного між Орендодавцем та Орендарем.
Відповідно до пункту 2.1. Договору відшкодування, Орендар відшкодовує витрати Орендодавцю, зазначені у пункті 1.2., розділу 1 цього Договору, які розподіляються між сторонами та визначаються пропорційно орендованій площі.
Пунктом 2.2.1. сторони узгодили, що Орендар зобов`язується відшкодовувати Орендодавцю витрати, що зазначені в пункті 1.2. цього Договору, в семиденний термін з дня отримання акта-рахунку від Орендодавця, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Орендодавця.
Сторони погодили, що у разі несвоєчасного виконання грошового зобов`язання, Орендар сплачує Орендодавцю суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення - 3% річних від заборгованої суми та пеню із розрахунку подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми наданих послуг за кожен день прострочки (п.2.3 Договору).
Зобов`язання по оплаті за Договором відшкодування відповідачем виконано частково, заборгованість відповідача за Договором відшкодування, станом на день звернення з даним позовом до суду становить:
- комунальні видатки у загальній сумі 11 895,85 грн. (теплопостачання, електроенергія, водопостачання та водовідведення, охорона приміщень, вивезення та захоронення сміття, земельний податок), з них: за серпень 2020 року згідно акту-рахунку № 8200380 від 16 вересня 2020 року на суму 283,69 грн. (лист № 01-03/813 від 17.09.2020, отриманий нарочно 18.09.2020); за вересень 2020 року згідно акту-рахунку № 9200380 від 13 жовтня 2020 року на суму - 295,26 грн. (лист № 02-03/860 від 13.10.2020, отриманий нарочно 19.10.2020); за жовтень 2020 року згідно акту-рахунку № 10200380 від 16 листопада 2020 року на суму- 581,87 грн. (лист № 01-03/975 від 16.11.2020, отриманий нарочно 17.11.2020); за листопад-грудень 2020 року згідно акту-рахунку № 11200380 від 17 грудня 2020 року (лист № 01-03/1088 від 17.12.2020, отриманий нарочно 25.01.2021), акту-рахунку № 12200373 від 22 грудня 2020 року та акту-рахунку № 12200371 від 22 грудня 2020 року (лист № 01-03/1126 від 22.12.2020, отриманий нарочно 25.01.2021) на загальну суму 2097,27 грн.; за січень 2021 року згідно акту-рахунку № 1210380 від 22 лютого 2021 року на суму - 411,50 грн. (лист № 01-03/165 від 23.02.2021, отриманий нарочно 24.02.2021); за лютий 2021 року згідно акту-рахунку № 2210380 від 18 березня 2021 року на суму -258,82 грн. (лист № 01-03/275 від 19.03.2021, отриманий нарочно 06.04.2021); за березень 2021 року згідно акту-рахунку №3210380 від 15 квітня 2021 року на суму 4734,24 грн. (лист № 01-03/367 від 16.04.2021, отриманий нарочно 06.08.2021); за квітень 2021 року згідно акту-рахунку № 4210380 від 24 травня 2021 року на суму - 685,28 грн. (лист № 01-03/476 від 25.05.2021, отриманий нарочно 06.08.2021); за травень 2021 року згідно акту-рахунку № 5210380 від 23 червня 2021 року на суму -313,26 грн. (лист № 568 від 23.06.2021, отриманий нарочно 06.08.2021); за червень 2021 року згідно акту-рахунку № 6210380 від 15 липня 2021 року на суму- 288,87 грн. (лист № 01-03/700 від 15.07.2021, отриманий нарочно 06.08.2021); за липень 2021 року згідно акту-рахунку № 7210380 від 11 серпня 2021 року на суму - 280,71 грн. (лист № 01-03/757 від 11.08.2021); за серпень 2021 року згідно акту-рахунку № 8210380 від 16 вересня 2021 року на суму 280,50 грн. (лист № 01-03/880 від 17.09.2021); за вересень 2021 року згідно акту-рахунку № 9210380 від 18 жовтня 2021 року на суму-317,07 грн. (лист № 01-03/985 від 18.10.2021); за жовтень 2021 року згідно акту-рахунку № 10210380 від 22 листопада 2021 року на суму- 1067,51 грн. (лист № 01-03/1134 від 23.11.2021).
Таким чином, заборгованість ТОВ «НІКИРБУД» по оплаті за Договором відшкодування № 63-1 від 26.04.2019 року станом на день звернення з позовом до суду становить 11 895,85 грн.
Перевіривши наявний в матеріалах справи розрахунок заявлених до стягнення сум, судом установлено, що позивачем правомірно заявлено до стягнення з відповідача 23417,96 грн вартості послуг з оренди нерухомого майна за період з 01.05.2019 до 26.10.2021 року оплата яких прострочена та вимог по відшкодуванню вартості комунальних послуг та на утримання орендованого майна в розмірі 11 895,85 грн. Суд дійшов висновку, що заявлений позов у цій частині вимог є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
В межах позову позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача: 1879,87 грн інфляційних втрат та 3123,58 грн пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за Договором оренди, а також 731,12 грн інфляційних втрат та 1289,85 грн пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за Договором відшкодування, розрахованих на підставі п. 3,7 Договору оренди та на підставі п. 2.3 Договору відшкодування.
Статтею 611 ЦК України передбачено, що в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором, або законом. Виходячи зі змісту частини 1 статті 612 вказаного Кодексу, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його в строк, установлений договором або законом.
За частиною 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За змістом цієї норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає в відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Матеріалами справи підтверджується прострочення відповідачем грошових зобов`язань по оплаті орендної плати за Договором оренди у період з 14.02.2020 до 26.10.2021 року, а також відшкодування витрат за спожиті комунальні послуги за Договором відшкодування у період з 16.09.2020 до 26.10.2021 року.
Перевіривши розрахунки інфляційних втрат за заявлені періоди, керуючись частиною 2 статті 625 ЦК України, дійшов висновку про задоволення позову в частині стягнення 1879,87 грн інфляційних втрат за за Договором оренди та 731,12 грн інфляційних втрат за Договором відшкодування за заявлені періоди.
Частина 1 статті 216 ГК України передбачає, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення в сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставі і в порядку передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до статей 546, 549 ЦК України виконання зобов`язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється в відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожний день прострочення виконання.
За статтею 230 ГК України штрафними санкціями в цьому Кодексі визнаються господарські санкції в вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити в разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Частиною 6 статті 232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. При цьому, стаття 3 вказаного Закону визначає, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Пунктом 3.7 Договору оренди сторони погодили, що орендна плата, перерахована не своєчасно або не в повному обсязі, стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати.
Сторони погодили, що у разі несвоєчасного виконання грошового зобов`язання, Орендар сплачує Орендодавцю суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення - 3% річних від заборгованої суми та пеню із розрахунку подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми наданих послуг за кожен день прострочки (п.2.3 Договору відшкодування)
Враховуючи, що матеріалами справи підтверджується прострочення відповідачем виконання грошового зобов`язання зі сплати орендної плати, суд, перевіривши наявний в матеріалах справи розрахунок штрафних санкцій (пені), дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення пені в розмірі 3123,58 грн за Договором оренди та 1289,85 грн за Договором відшкодування.
За приписами частин 2 та 3 статті 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, установлених законом.
Обов`язок доказування і подання доказів установлено статтею 74 ГПК України, за якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (частина 3 статті 74 ГПК України).
Відповідно до частини 4 статті 74 ГПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви в добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, установлених цим Кодексом (частина 1 статті 14 ГПК України).
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд установлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
З огляду на зміст статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Стаття 76 даного Кодексу визначає, що належними доказами є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять у предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Статтями 78, 79 ГПК України встановлено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними ніж докази, надані на її спростування.
За приписами частин 1 та 2 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь установленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.
Тобто, виходячи зі змісту статей 13, 74 ГПК України кожна сторона на підставі належних, допустимих, достовірних та вірогідних доказів повинна довести правомірність заявлених нею вимог або заперечень.
Проаналізувавши матеріали справи, встановивши фактичні обставини, які мають значення в ході вирішення наявного спору суд дійшов висновку, що позивачем доведено на підставі належних, допустимих, достовірних та вірогідних доказів, у розумінні статей 76-79 ГПК України, порушення його прав та охоронюваних законом інтересів як орендодавця за договором в частині своєчасного отримання плати за весь час фактичного користування відповідачем орендованим приміщенням та в частині відшкодування витрат за комунальні послуги та на утримання орендованого майна.
При ухваленні рішення в справі, суд, у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами.
Відповідно до статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи зокрема відносяться витрати понесені учасником справи на отримання професійної правничої допомоги.
Згідно зі статтею 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою (1); розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (2).
За статтею 129 ГПК України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити в зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо), що подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
За приписами частини 3 статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Частинами 3 - 6 статті 126 ГПК України визначено, що для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг) виконаних адвокатом та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг) (1); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг) (2); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт (3); ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (4).
Виходячи з аналізу вказаних статей для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу суд повинен враховувати критерії складності справи, обсяг наданих адвокатом послуг, кваліфікації і досвіду адвоката, ціну позову, керуватися принципами розумності та справедливості.
У позовній заяві позивач повідомив, що розмір витрат на правову допомогу в межах даної справи становить 7000,00 грн. На підтвердження заявленого розміру витрат на правову допомогу надав до матеріалів справи: договір про надання правової допомоги № 2021/36 від 15.12.2021 та платіжне доручення № 1325 від 22.12.2021
Європейський суд з прав людини в справі East/WestAllianceLimited проти України зазначив, що угода щодо гонорару адвоката не може бути обов`язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.
Тобто, судові витрати на професійну правничу допомогу повинні бути фактичними, неминучими, а їх розмір - обґрунтованим.
Господарський суд, беручи до уваги ступінь складності справи, характер та обсяг наданих адвокатом послуг, та керуючись частиною 4 статті 129 ГПК України за відсутності мотивованих заперечень відповідача, вирішив покласти на останнього відшкодування документально підтверджених витрат позивача на професійну правничу допомогу.
Згідно з частиною 1 статті 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно задоволеним вимогам. Таким чином, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2270,00 грн покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 42, 46, 73-79, 86, 91, 129, 233, 236, 238, 241, 247-252 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Чернігівської районної ради Чернігівської області (код ЄДРПОУ 24843051, вул. Шевченка, 48 м.Чернігів,14027) до Товариства з обмеженою відповідальністю НІКИРБУД (код ЄДРПОУ 39832757, вул. Шевченка, 48, м. Чернігів, 14027) про стягнення боргу 42338,23 грн, задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю НІКИРБУД (код ЄДРПОУ 39832757, вул. Шевченка, 48, м. Чернігів, 14027) на користь Чернігівської районної ради Чернігівської області (код ЄДРПОУ 24843051, вул. Шевченка, 48 м.Чернігів,14027) 23417,96 грн заборгованості, 1879,87 грн інфляційних втрат та 3123,58 грн пені за Договором оренди № 63, а також 11895,85 грн заборгованості, 731,12 грн інфляційних втрат та 1289,85 грн пені за Договором №63-1 про відшкодування
3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення складено та підписано 19.05.2022 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С.В. Белов
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2022 |
Оприлюднено | 23.06.2022 |
Номер документу | 104392229 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Інші справи |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Белов С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні