Справа № 466/8687/21
Провадження № 2/466/542/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2022 року м. Львів
Шевченківський районний суд м. Львова
в складі: головуючий суддя Едер П. Т.
секретар с/з Репета К. М.
з участю: позивача ОСОБА_1
представника позивача адв. ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_4 до ОСББ «Очаківський двір» про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок залиття квартири,-
у с т а н о в и в:
20 вересня 2021 року Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , в інтересах котрий діє уповноважений представник-адвокат Романишин Я.О., звернулись до Шевченківського районного суду м. Львова з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Очаківський двір» про відшкодування матеріальної шкоди заподіяної внаслідок залиття квартири (а.с. 2-9).
Стислий виклад позицій сторін.
Обґрунтування позивачів.
У позовній заяві зазначено, що позивачі є співвласниками квартири АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 належить 1/3 частки цієї квартири, а ОСОБА_4 - 2/3. Квартира знаходиться на 1-му поверсі 10-ти поверхового будинку. Загальна площа квартири 55,8 кв.м., житлова площа 25,2 кв.м. Квартира складається з двох житлових кімнат, кухні, вбиральні, коридора та комірки.
27.07.2021 квартиру позивачів було затоплено каналізаційними стоками у зв`язку із засміченням каналізаційного стояка побутовими відходами мешканцями вищерозташованих квартир, Акт № 001 про наслідки залиття житлового приміщення від 02.08.2021, складений головою ОСББ «Очаківський двір», які розповсюдились з сантехнічних приладів вбиральні та ванної кімнати в коридор літ. 3 та житлову кімнату літ. 4 квартири АДРЕСА_2 .
Встановлено, що причиною пошкоджень опорядження приміщень квартири АДРЕСА_1 стало затоплення каналізаційними стоками у зв`язку із засміченням каналізаційного стояка побутовими відходами, згідно Акту № 001 про наслідки залиття житлового приміщення від 02.08.2021, складений головою ОСББ «Очаківський двір» - мешканцями вище розташованих квартир. В подальшому, для уникнення аварійних ситуацій, балансоутримувачу будинку необхідно проводити періодичні огляди з профілактичним прочистками каналізаційних систем.
02.08.2021 сторона позивача ОСОБА_1 стверджує, що звернулась з відповідною заявою в ОСББ «Очаківський двір» з проханням мирно врегулювати дану ситуацію (відшкодувати заподіяну шкоду внаслідок затоплення, що сталось з вини Відповідача, а саме неналежного утримання каналізаційної системи в підвалі. Однак Відповідач відповіддю зазначив, що у зв`язку з відсутністю безпосереднього зв`язку між шкодою, заподіяної ОСОБА_5 та ОСББ «Очаківський двір», відмовляє у відшкодуванні.
Відповідно до експертного висновку, складеного Товариством з обмеженою відповідальністю «Гал-Світ», оцінювачем визначено ринкову вартість заподіяних матеріальних збитків спричинених залиттям квартири. Вартість спричинених матеріальних збитків станом на 25.08.2021 склала 44948,00 грн.
За вказану експертизу про вартість заподіяних матеріальних збитків, Позивачем сплачено 6000,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією.
Обґрунтування заперечень відповідача.
У встановленому законом порядку та строки визначені в ухвалі суду про відкриття провадження у справі, відповідачем письмового відзиву на позовну заяву подано не було.
В підготовчому судовому засіданні доказів на спростування доводів позивачів, відповідач не подав.
Процесуальні дії у справі.
23.09.2021 ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Львова відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання (а.с.59).
28.10.2021 Ухвалою суду (протокольно) в підготовчому судовому засіданні задоволено клопотання (а.с.66-67) сторони позивачів про виклик та допит свідків: Позивача ОСОБА_1 - за її згоди та експерта Грінько О.І. (а.с.70).
27.11.2011 Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.74).
Фактичні обставини встановлені судом, зміст спірних правовідносин, оцінка доказів, норми права, що застосовані судом при розгляді спірних правовідносин та висновки суду.
У судовому засіданні уповноважений представник позивачів-адвокат Романишин Я.О. (а.с.10-15) надав пояснення, що аналогічні викладеному в позовній заяві (а.с.2-9), просив позов задовольнити.
Допитана в судовому засіданні як свідок Позивач ОСОБА_1 (а.с.86, 88-89) у своїх показаннях підтвердила обставини, що викладені нею у тексті позовної заяви.
Уповноважений представник Відповідача, адвокат Мельник О.І. заперечив проти задоволення позовних вимог, вважаючи такі безпідставними, вказав, що стороною позивачів не доведено причинно-наслідкового зв`язку між шкодою від залиття квартири позивачів та діями чи бездіяльністю ОСББ «Очаківський двір». Вважає, що таке залиття мало місце внаслідок дій сусідів позивачів, котрі засмітили каналізаційний стояк. Просив відмовити у задоволенні позову.
У судовому засіданні, перевіркою доводів сторін і обставин справи та дослідженням письмових доказів встановлено наступне.
Відповідно до ч.6 ст. 28 ЦПК України, позови про відшкодування шкоди, заподіяної майну фізичних або юридичних осіб, можуть пред`являтися також за місцем заподіяння шкоди.
Даний позов виник із приводу заподіяння шкоди майну Позивача за адресою: АДРЕСА_3 , що відноситься до територіальної юрисдикції та підлягає розгляду Шевченківським районним судом м. Львова.
Відповідно до ст. 50 ЦПК України, позов може бути пред`явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо другої сторони діє в цивільному процесі самостійно.
Участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо: предметом спору є спільні права чи обов`язки кількох позивачів або відповідачів; права та обов`язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави; предметом спору є однорідні права і обов`язки.
Предметом вказаного спору є вимога про відшкодування шкоди, що заподіяна двом співвласникам квартири внаслідок її залиття.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачі є співвласниками квартири АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 належить 1/3 частки цієї квартири, а ОСОБА_4 - 2/3 (а.с.42-46).
Квартира знаходиться на 1-му поверсі 10-ти поверхового будинку. Загальна площа квартири 55,8 кв.м., житлова площа 25,2 кв.м. Квартира складається з двох житлових кімнат, кухні, вбиральні, коридора та комірки. (а.с.47)
27.07.2021 відбулось затоплення квартири АДРЕСА_1 каналізаційними стоками, які розповсюдились з сантехнічних приладів вбиральні та ванної кімнати в коридор літ. 3 та житлову кімнату літ. 4 квартири АДРЕСА_2 , що підтверджено Актом № 001 про наслідки залиття житлового приміщення від 02.08.2021, складеним головою ОСББ «Очаківський двір» (а.с.41).
Внаслідок вказаного затоплення виникли пошкодження опорядження коридору літ. 3 та житлову кімнату літ. 4 квартири АДРЕСА_1 у вигляді:
- часткове здуття фарби та відставання штукатурки від основи, грибкові ураження стін, здуття стиків та частково, товщі плит ламінату, розбухання 4 дверних коробок та пошкодження 3 одиниці литви в приміщенні коридору літ. 3;
- здуття місцями фарби з відставанням від основи на стінах приміщення житлової кімнату літ. 4, а також здуття стиків та частково товщі плит ламінату і плінтуса.
У відповідності до Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій ОСББ - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна. Балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Водопровідно-каналізаційна система житлового будинку повинна забезпечувати можливість безперервного подання води до всіх санітарних приладів квартир, інших водорозбірних пристроїв, відводити використану воду в міську каналізаційну систему.
Причинами погіршення роботи системи є: порушення правил експлуатації жилих приміщень і водопровідно-каналізаційних систем; несвоєчасне усунення протікання, випадкових засмічень, а також несвоєчасне проведення профілактичних робіт (оглядів, прочищень).
Під час обслуговування системи водопроводу і каналізації необхідно: регулярно проводити огляд санітарно-технічного устаткування, водопровідно-каналізаційних систем та будинкових засобів обліку та регулювання води на них, контролюючи промерзання трубопроводів, витків води; здійснювати не рідше одного разу на рік профілактичне обслуговування запірної арматури (з прогонкою вентилів кранів), прочищення дворової та не рідше двох разів у рік - будинкової каналізаційної мережі; усувати засмічення в системі.
Відповідно до експертного висновку, складеного Товариством з обмеженою відповідальністю «Гал-Світ», оцінювачем визначено ринкову вартість заподіяних матеріальних збитків спричинених залиттям квартири. Вартість спричинених матеріальних збитків станом на 25.08.2021 склала 44948,00 грн.
Згідно експертного висновку встановлено, що причиною пошкоджень опорядження приміщень квартири АДРЕСА_1 стало затоплення каналізаційними стоками у зв`язку із засміченням каналізаційного стояка побутовими відходами. В подальшому, для уникнення аварійних ситуацій, балансоутримувачу будинку необхідно проводити періодичні огляди з профілактичним прочистками каналізаційних систем. (а.с.16-25)
Вказані висновки підтверджено в судовому засіданні допитом експерта ОСОБА_6 (а.с.87).
Крім того експертом ОСОБА_6 подано письмові пояснення, котрими підтверджено висновки останньої, викладені в дослідженні (а.с.91).
02.08.2021 позивач звернулась з заявою про відшкодування шкоди в ОСББ «Очаківський двір» (а.с. 40).
Відповідач відповіддю зазначив, що у зв`язку з відсутністю безпосереднього зв`язку між шкодою, заподіяної ОСОБА_5 та ОСББ «Очаківський двір», відмовляє у відшкодуванні (а.с.39).
Відповідно до вимог ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» є забезпечити кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За змістом ст. ст. 11, 15 ЦК України, цивільні права і обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміються закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.
Згідно зі статтею 14 ЦК України, цивільні обов`язки виконуються у межах, установлених договором або актом цивільного законодавства.
Частиною 2 статті 16 ЦК України визначено способи захисту цивільних прав та інтересів, а також визначено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, серед іншого є втрати, яких особа зазнала у зв`язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються повному розмірі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Статтею 177 ЖК України встановлено, що громадяни зобов`язані забезпечувати схоронність жилих приміщень, бережно ставитися до санітарно-технічного та іншого обладнання.
Відповідно до ст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором чи законом.
Частиною 3 ст. 386 ЦК України передбачено, що власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.
Згідно з ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з вимогами ст. 1192 ЦК України, розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» №6 від 27.03.1992 року, шкода, заподіяна майну громадянина, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, що її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина вказаної особи.
Враховуючи вищевикладене, надавши правову оцінку доводам та доказам сторін, суд дійшов висновку, що належними та допустимими доказами, доведену завдану Позивачам шкоду, протиправну бездіяльність Відповідача, котра виражена в його недбалому ставленні до проведення періодичних оглядів з профілактичним прочистками каналізаційних систем, відсутності доказів на спростування, вказаного факту зі сторони Відповідача. Відтак позов є підставним, вимоги Позивачів ґрунтуються на вимогах закону, докази на які позивач посилається є належними та допустимими, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Заподіяну шкоду слід стягнути з Відповідача на користь Позивачів пропорційно до розміру їхніх часток у праві власності пошкодженого майна (квартири).
Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на Відповідача.
Відповідно до ч.7 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.
Оскільки вказаний позов про відшкодування шкоди подається двома співвласниками квартири, одному з яких належить 1/3 частини квартири, а іншому - 2/3, таким чином вказаними Позивачами і розподілено розмір вимог до Відповідача.
Позивачем ОСОБА_4 сплачено 2/3 від 908,00 грн., що складає 605,33 грн., а Позивачем ОСОБА_5 - 1/3 від 908,00 грн., що складає 302,67 грн.
Крім того Позивачем ОСОБА_1 понесені витрати з проведення експертизи ТОВ «ГалСвіт» в розмірі 6000 гривень.
Керуючись ст. ст. 4, 11, 12, 13, 77, 81, 141, 142, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в:
позов ОСОБА_1 та ОСОБА_4 до ОСББ «Очаківський двір» про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок залиття квартири задовольнити.
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Очаківський двір», ЄДРПОУ 42805943, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , заподіяної матеріальної шкоди в сумі 44948,00 (сорок чотири тисячі дев`ятсот сорок вісім гривень 00 копійок), з яких: 29965,33 грн. (двадцять дев`ять тисяч дев`ятсот шістдесят п`ять гривень 33 копійки) - на користь ОСОБА_4 ; 14982,66 грн. (чотирнадцять тисяч дев`ятсот вісімдесят дві гривні 66 копійок) на користь ОСОБА_1 .
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Очаківський двір», ЄДРПОУ 42805943, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , витрати за проведення експертизи в сумі 6000,00 грн. (шість тисяч гривень 00 копійок).
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Очаківський двір», ЄДРПОУ 42805943, на користь ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , судовий збір в сумі 605,33 грн. (шістсот п`ять гривень 33 копійки).
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Очаківський двір», ЄДРПОУ 42805943, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , 302,67 грн. (триста дві гривні 67 копійок).
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 .
Позивач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 .
Відповідач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Очаківський двір», ЄДРПОУ 42805943, місцезнаходження: 79037, м. Львів, вул. Очаківська, 5.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 20 травня 2022 року.
Суддя П. Т. Едер
Суд | Шевченківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2022 |
Оприлюднено | 23.06.2022 |
Номер документу | 104422299 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб |
Цивільне
Шевченківський районний суд м.Львова
Едер П. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні