Справа № 569/14682/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2022 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді Левчука О. В.,
за участі секретаря судового засідання Янок М. В.,
розглянивши у відкритому судовому засіданні заяву представника позивача про прийняття додаткового рішення про розподіл витрат на професійну правничу допомогу у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю-фірма «Дедал»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМ АС», ОСОБА_1 ,
ОСОБА_2 , ОСОБА_3
про скасування рішень про державну реєстрацію, визнання недійсними договорів та витребування майна з чужого незаконного володіння
учасники справи у судове засідання не з`явилися
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Рівненського міського суду Рівненської області перебувала справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю-фірма «Дедал» до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМ АС», ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про скасування рішень про державну реєстрацію, визнання недійсними договорів та витребування майна з чужого незаконного володіння.
Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 26 квітня 2022 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю-фірма «Дедал» до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМ АС», ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про скасування рішень про державну реєстрацію, визнання недійсними договорів та витребування майна з чужого незаконного володіння задоволено повністю.
30 квітня 2022 року представником позивача було надіслано на адресу суду заяву про прийняття додаткового рішення про розподіл витрат на професійну правничу допомогу в сумі 30 000, 00 грн.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
За змістом ст. 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати; судом не вирішено питання про судові витрати; суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених статтею 430 цього Кодексу.
Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвалу про відмову в прийнятті додаткового рішення може бути оскаржено.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
У відповідності до ч. 8 ст. 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Частинами 1, 2 ст. 246 ЦПК України визначено, що якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
26 квітня 2022 року до судових дебатів представником позивача зроблено заяву про стягнення на користь позивача судових витрат за розгляд справи.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами у порядку, визначеному статтею 137 ЦПК України. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов"язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Як зазначено у ч.4-6 вказаної статті розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
При цьому, склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.
На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, повинен бути співрозмірним з ціною позову, тобто не має бути явно завищеним порівняно з ціною позову. Також судом мають бути враховані критерії об`єктивного визначення розміру суми послуг адвоката. У зв`язку з цим суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Також суд зазначає, що відповідно до ст. 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Визначення договору про надання правової допомоги міститься в ст. 1 вищевказаного Закону, згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні. Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (ст. 1 вищевказаного Закону).
За приписами ст. 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", видами адвокатської діяльності є, зокрема надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами. Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.
Пунктом 3.2 рішення Конституційного Суду України від 30.09.2009 № 23-рп/2009 передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах, захист від обвинувачення тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
З викладеного слідує, що до правової допомоги належать й консультації та роз`яснення з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру; представництво у судах тощо (аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 у справі № 826/1216/16).
Крім того, за приписами ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва на надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини, (п.п. 23-28 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц).
Так, на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 30 000, 00 грн представником позивача надано суду:
1. копію Договору про надання адвокатських послуг (правничої допомоги) від 30.06.2021 року;
2. копію Предметного завдання №02-07-2021 до Договору про надання адвокатських послуг (правничої допомоги) від 30.06.2021 року;
3. копію акту здачі-приймання наданих послуг до Договору про надання адвокатських послуг (правничої допомоги) від 30 червня 2021 року, складеного 29.04.2022 року;
4. копію рахунку №29-04/2022 від 29.04.2022 року виданого АБ «Віталія Грабовського»;
5. копію квитанції від 29.04.2022 року про сплату адвокатських послуг.
Суд також зазначає, що при стягненні витрат на правову допомогу слід враховувати, що особа, яка таку допомогу надавала, має бути адвокатом (стаття 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність») або іншим фахівцем у галузі права незалежно від того, чи така особа брала участь у справі на підставі довіреності, чи відповідного договору.
На підтвердження того, що представництво ТОВ-фірма «Дедал» здійснювалось адвокатом (керуючим) АБ «Віталія Грабовського» представником позивача надано суду:
1. копію витягу з ЄДР відносно Адвокатського бюро «Віталія Грабовського» (оригінал знаходиться в АБ «Віталія Грабовського»);
2. копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, виданого на ім`я ОСОБА_4 (оригінал знаходиться у ОСОБА_4 );
3. оригінал ордеру про надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_5 від 02.07.2021 року знаходиться в матеріалах справи №569/14862/21.
При цьому, витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені. Якщо стороною буде документально доведено, що нею понесено витрати на правову допомогу, а саме: надано договір на правову допомогу, акт приймання-передачі наданих послуг, платіжні документи про оплату таких послуг, розрахунок таких витрат, то у суду відсутні підстави для відмови у стягненні таких витрат стороні, на користь якої ухвалено судове рішення.
З акту здачі-приймання наданих послуг до Договору про надання адвокатських послуг (правничої допомоги) від 30 червня 2021 року, складеного 29.04.2022 року вбачається, що АБ «Віталія Грабовського» виконані та належним чином оформлені, а Клієнтом прийняті юридичні роботи та послуги, обумовлені п. 1.1, 1.2., 1.2.1.-1.2.5. Предметного завдання №02-07-2021 до Договору про надання адвокатських послуг (правничої допомоги) від 30 червня 2021 року, а саме:
- захист інтересів Клієнта під час підготовки та подання до Рівненського міського суду Рівненської області позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю-фірма «Дедал» до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМ АС», ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про скасування рішень про державну реєстрацію, визнання недійсними договорів та витребування майна з чужого незаконного володіння, щодо нерухомості (майновий комплекс за адресою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1529196756101, який складається з: будівлі адміністративно-побутових приміщень, Р-1, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1414028856101; госпприміщення, Т-1, загальною площею 135 кв.м., реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1413947156101; будівля сушки та виробничих приміщень, С-1, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1413985556101), в т.ч. підготовка адвокатських запитів, клопотань, заяв, та ін. документів, участь в судових засіданнях.
Також, з вказаного акту здачі-приймання наданих послуг вбачається, що АБ «Віталія Грабовського» надавало правову допомогу позивачу у справі, яка є складною; претензій та зауважень ТОВ-фірма «Дедал» до наданих АБ «Віталія Грабовського» адвокатських послуг не має.
За таких обставин витрати позивача на професійну правничу допомогу у цій справі покладаються на відповідачів згідно задоволених до них вимог: до ТОВ «АРМ АС» пред`явлено безпосередньо 3 вимоги немайнового характеру про скасування рішень про державну реєстрацію права власності (20% від 15 вимог); до ОСОБА_1 пред`явлено 4 вимоги немайнового характеру про скасування рішень про державну реєстрацію права власності та 2 вимоги про визнання недійсними договорів купівлі-продажу, як до співвідповідача (33,33% від 15 вимог); до ОСОБА_2 пред`явлено 2 вимоги про скасування рішень про державну реєстрацію права власності, 1 вимога про витребування майна та 3 вимоги про визнання недійсними договорів купівлі-продажу та іпотеки, як до співвідповідача (30% від 15 вимог); до ОСОБА_3 пред`явлено 2 вимоги про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та 1 вимогу про визнання недійсним договору іпотеки, як до співвідповідача (16,67% від 15 вимог).
За наведеного, суд дійшов висновку про ухвалення у справі додаткового рішення та стягнення з відповідача відповідних витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст. 10, 12, 81, 89, 133, 141, 258-259, 263-265, 268, 270 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву представника позивача про прийняття додаткового рішення про розподіл витрат на професійну правничу допомогу задовольнити.
Ухвалити додаткове рішення у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю-фірма «Дедал» до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМ АС», ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про скасування рішень про державну реєстрацію, визнання недійсними договорів та витребування майна з чужого незаконного володіння.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю-фірма «Дедал» (33010, м. Рівне, вул. Вінницька, 60, код ЄДРПОУ 13976702) судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 30 000,00 гривень із відповідачів, а саме: із Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМ АС» (33003, м. Рівне, вул. Гагаріна, 39, код ЄДРПОУ 41746945) 6 000, 00 гривень; із ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) 9 999, 00 гривень; із ОСОБА_6 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) 9 000, 00 гривень; із ОСОБА_3 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ) 5 001, 00 гривень.
Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, яким ухвалено оскаржуване судове рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю-фірма «Дедал» (код ЄДРПОУ 13976702, адреса місцезнаходження: 33010, м. Рівне, вул. Вінницька, 60).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «АРМ АС» (код ЄДРПОУ 41746945, адреса місцезнаходження: 33003, м. Рівне, вул. Гагаріна, 39).
Відповідач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 ).
Відповідач: ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , проживаюча за адресою: АДРЕСА_5 ).
Відповідач: ОСОБА_3 (проживаючий за адресою: АДРЕСА_4 ).
Повне судове рішення складене та підписане 26 травня 2022 року.
Суддя Левчук О.В.
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104471161 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Левчук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні