Ухвала
від 25.05.2022 по справі 280/12411/21
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

З ПИТАНЬ ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВОНАСТУПНИЦТВА

26 травня 2022 року Справа № 280/12411/21 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Максименко Л.Я., розглянувши питання про заміну відповідача правонаступником у справі

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 )

до Управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (вул. Бочарова, буд. 30, місто Вільнянськ, Запорізька область, код ЄДРПОУ 03193136),

про визнання дій протиправними, стягнення моральної шкоди та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (далі відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати дії відповідача протиправними щодо відмови позивачу у видачі посвідчень батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї;

стягнути з відповідача на користь позивача моральну (немайнову) шкоду, що була вчинена протиправною поведінкою, яку вона оцінює у 5 000 грн. (п`ять тисяч гривень);

зобов`язати відповідача видати посвідчення батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї на ім`я ОСОБА_1 .

У письмовому відзиві від 19.01.2022 вх. №4075 відповідач посилається на необхідність заміни відповідача на правонаступника - Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (код ЄДРПОУ ВП 44118663).

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши вказане питання правонаступництва відповідача, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12 червня 2018 року у справі № 2а-23895/09/1270.

У такому разі також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва:1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.

При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.

У разі ж відсутності правонаступників суд повинен залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач суд залучає іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб`єктом владних повноважень.

Вказана правова позиція висловлена ВС у постанові від 11.10.2019 по справі № 812/1408/16.

Так, керуючись статтями 6, 7, 39, 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» від 16 грудня 2020 року №1635-р, пунктом 11 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1321, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», розпорядженнями голови Запорізької облдержадміністрації від 11.01.2021 №14 «Про утворення комісії з реорганізації Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області та затвердження її складу» та розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації від 21.01.2021 № 26 «Про реорганізацію структурного підрозділу, що має статус юридичної особи публічного права -управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області, утворення комісії з реорганізації та затвердження її складу» реорганізовано самостійний структурний підрозділ, що має статус юридичної особи публічного права, управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області шляхом приєднання до Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області.

Таким чином, Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області є правонаступником реорганізованого Управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області

Враховуючи викладене, суд знаходить підстави для задоволення клопотання та заміни Управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (код ЄДРПОУ 03193136) правонаступником - Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (код ЄДРПОУ 03193241, юридична адреса: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Розенталь, буд. 3а).

Враховуючи наведене, керуючись ст. 52 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Замінити відповідача - Управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (код ЄДРПОУ 03193136) правонаступником - Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (код ЄДРПОУ 03193241, юридична адреса: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Розенталь, буд. 3а).

Копію даної ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її постановлення.

Суддя Л.Я. Максименко

СудЗапорізький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.05.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу104503420
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них сімей із дітьми