ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІ ВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. ка нцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" липня 2010 р. Справа № 40/189-10
вх. № 6037/4-40
Суддя господарського суд у
при секретарі судового зас ідання
за участю представників ст орін:
позивача - Баранов Є.Г., д ов. № 29 від 29.06.2010 року відповідач а - ОСОБА_2, особисто
розглянувши справу за поз овом Приватного підприємс тва "СОМІВСЬКЕ", с. Сомівка
до Фізичної особи - підп риємця ОСОБА_2, м. Перещепи не
про визнання дійсним догов ору та визнання права власно сті
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить суд в изнати договір купівлі-прода жу нежитлових приміщень від 01 червня 2010 року дійсним та виз нати за ним право власності н а нежитлову будівлю складу л іт. "Г", загальною площею 1732,8 кв.м . з прилеглим асфальтовим вим ощенням, яка знаходиться за а дресою: вул. Якова Покуса, с. Со мівка, Зачепилівський район, Харківська область.
Представник позивача у суд овому засіданні підтримує за явлені позовні вимоги і прос ить їх задовольнити у повном у обсязі.
Відповідач у судовому засі данні та у відзиві на позовну заяву проти заявлених позов них вимог заперечує, просить відмовити у задоволенні поз ову, мотивуючі тим, що договір купівлі-продажу від 01 червня 2010 року не був нотаріально пос відчений та зареєстрований у встановленому законом поряд ку, але не заперечував того, що отримав грошові кошти за про даж нежитлової будівлі від п озивача.
Розглянувши матеріали спр ави, вислухавши пояснення пр едставника позивача та відпо відача, судом встановлено на ступне.
29 жовтня 2001 року за договором № 1/10 купівлі - продажу Фізич на особа - підприємець ОСОБ А_2 (відповідач) придбав спір ну будівлю складу з прилегли м асфальтовим замощенням.
01 червня 2010 року між Приватни м підприємством "СОМІВСЬКЕ" (п озивачем) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (відп овідачем) укладено договір к упівлі- продажу, відповідно до якого відповідач зобов' язався передати Приватному п ідприємству "СОМІВСЬКЕ" у вла сність нежитлову будівлю скл аду, літ. "Г", загальною площею 17 32,8 кв.м., яка знаходиться за адр есою: вул. Якова Покуса у с. Сом івка Зачепилівського району Харківської області, з приле глим асфальтовим замощенням , площа якого згідно наданого технічного паспорту складає 2359,4 кв.м.
Позивач виконав свої о бов'язки перед відповідаче м та сплатив відповідачу дог овірну вартість будівлі - 3500 0,00 грн., що підтверджується кви танцією прибуткового касово го ордеру від 03 червня 2010 року, к опія якої додана до матеріал ів справи.
Згідно пункту 2.2. Договору ку півлі-продажу будівлі, після сплати покупцем (позивачем) д оговірної вартості об'єкта (складу) Сторони повинні були нотаріально посвідчити цей договір, в триденний термін п ісля оплати вартості об'єкт а, проте відповідач ухилявся від нотаріального посвідчен ня договору позбавив тим сам им позивача зареєструвати за собою право власності.
Надаючи правову кваліфіка цію викладеним обставинам су д виходить з наступного.
За загальним положенням ци вільного законодавства, зобо в'язання виникають з підстав , зазначених у статті 11 Цивіль ного кодексу України. За прип исами частини 2 цієї статті пі дставами виникнення цивільн их прав та обов'язку, зокрем а, є договори та інші правочин и, інші юридичні факти. Підста вою виникнення цивільних пра в та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільно го законодавства, а також дії , що не передбачені цими актам и, але за аналогією породжуют ь цивільні права та обов'яз ки.
Згідно статті 173 Господарсь кого кодексу України та стат ті 509 Цивільного кодексу Украї ни, господарським визнається зобов'язання, що виникає мі ж суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасника ми) відносин у сфері господар ювання з підстав, передбачен их цим кодексом, в силу якого о дин суб'єкт (зобов'язана с торона, у тому числі боржник) з обов'язаний вчинити певну д ію господарського чи управлі нсько-господарського характ еру на користь іншого суб'є кта (виконати роботу, передат и майно, сплатити гроші, надат и інформацію тощо), або утриму ватися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона , у тому числі кредитор) має пр аво вимагати від зобов'язан ої сторони виконати її обов' язку.
Господарські зобов'язанн я можуть виникати, зокрема, з г осподарського договору та ін ших угод, передбачених закон ом, а також з угод, не передбач ених законом, але таких, які йо му не суперечать (стаття 174 Гос подарського кодексу України ).
Відповідно до частини 7 стат ті 179 Господарського кодексу У країни, господарські договор и укладаються за правилами, в становленими Цивільним коде ксом з урахуванням особливос тей, передбачених цим кодекс ом.
Згідно статті 629 Цивільного кодексу України, договір є об ов'язковим для виконання ст оронами.
Згідно статті 525 Цивільного кодексу України, односторон ня відмова від зобов'язання а бо одностороння зміна його у мов не допускається, якщо інш е не встановлено договором а бо законом.
Частиною 1 статті 16 Цивільно го кодексу України, частиною 2 статті 20 Господарського код ексу України, одним із способ ів захисту права є примусове виконання обов'язку в нату рі (присудження до виконання обов'язку в натурі).
Відповідно до статті 598 Циві льного кодексу України, зобо в'язання припиняється частко во або у повному обсязі на під ставах, встановлених договор ом або законом та припинення зобов'язання на вимогу одн ієї із сторін допускається л ише у випадках, встановлених законом або договором, а згід но статті 599 Цивільного кодекс у України, зобов'язання при пиняється виконанням, провед еним належним чином.
Згідно частини 1 статті 612 Цив ільного кодексу України, бор жник вважається таким, що про строчив, якщо він не приступи в до виконання зобов'язання а бо не виконав його у строк, вст ановлений договором або зако ном.
Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського код ексу України, до виконання го сподарських договорів засто совуються відповідні положе ння Цивільного кодексу Украї ни з урахуванням особливосте й, передбачених цим Кодексом .
Відповідно до статті 655 Циві льного кодексу України, дого вір купівлі-продажу за догов ором купівлі-продажу одна с торона (продавець) передає аб о зобов'язується передати ма йно (товар) у власність друг ій стороні (покупцеві), а поку пець приймає або зобов'язуєт ься прийняти майно (товар) і сп латити за нього певну грошов у суму. Особливості договору купівлі-продажу окремих вид ів майна можуть встановлюват ися законом.
Згідно статті 209 Цивільного кодексу України, правочин, я кий вчинений у письмовій фо рмі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або до мовленістю сторін.
Згідно статті 210 Цивільного кодексу України, правочин пі длягає державній реєстрації лише у випадках, встановлени х законом. Такий правочин є в чиненим з моменту його держа вної реєстрації.
Відповідно до статті 182 Циві льного кодексу України, прав о власності та інші речові пр ава на нерухомі речі, обмеже ння цих прав, їх виникнення, пе рехід і припинення підлягают ь державній реєстрації. Держ авна реєстрація прав на неру хомість і правочинів щодо не рухомості є публічною, здійс нюється відповідним органом , який зобов'язаний надавати і нформацію про реєстрацію та зареєстровані права в поряд ку, встановленому законом.
Згідно статті 657 Цивільного кодексу України, договір куп івлі - продажу земельної діля нки, єдиного майнового компл ексу, житлового будинку (квар тири) або іншого нерухомого м айна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальн ому посвідченю та державній реєстрації.
Згідно частини 3 статті 182 Цив ільного кодексу України, дог овір, який підлягає нотаріа льному посвідченню або держ авній реєстрації, є укладени м з моменту його нотаріально го посвідчення або державно ї реєстрації, а в разі необх ідності і нотаріального посв ідчення, і державної реєстр ації - з моменту державної реє страції.
Згідно частини 2 статті 220 Цив ільного кодексу України, якщ о сторони домовилися щодо ус іх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне а бо часткове виконання догово ру, але одна із сторін ухилила ся від його нотаріального по свідчення, суд може визнати т акий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне п освідчення договору не вимаг ається.
Таким чином, враховуючи те, що сторони досягли усіх істо тних умов щодо купівлі-прода жу будівлі, що підтверджуєть ся наданими до матеріалів сп рави письмовими доказами, зо крема договором, квитанцією прибуткового касового ордер у від 03 червня 2010 року, підтверд жується поясненнями сторін, а також здійсненням дій по фа ктичному виконанню договору , суд вважає договір купівлі - продажу від 01 червня 2010 року ді йсним.
Щодо вимоги позивача про ви знання права власності на не житлову будівлю складу, літ. "Г ", загальною площею 1732,8 кв.м. з пр илеглим асфальтовим замощен ням, площею 2359,4 кв.м., які знаходя ться за адресою: вул. Якова Пок уса у с. Сомівка Зачепилівськ ого району Харківської облас ті, то суд встановив наступне .
Згідно частини 4 статті 216 Цив ільного кодексу України, пра вові наслідки недійсності н ікчемного правочину, які вст ановлені законом, не можуть з мінюватися за домовленістю с торін. Вимога про застосуван ня наслідків недійсності ні кчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заінте ресованою особою. Суд може за стосувати наслідки недійсно сті нікчемного правочину з в ласної ініціативи.
Суд зазначає, що нікчемний п равочин - це дія суб'єктів цивільного права, хоч і спрям ована на набуття, зміну або пр ипинення цивільних прав і об ов'язків, або вчинена без на міру створення правових насл ідків, але яка у зв'язку з пор ушенням умов чинності правоч ину не породжує правових нас лідків з моменту вчинення.
Будівля складу по вул. Якова Покуса у с. Сомівка Зачепилів ського району Харківської об ласті належала відповідачу н а підставі договору № 1/10 купі влі - продажу від 29 жовтня 2001 р оку, на підставі якого відпов ідач придбав цю будівлю з при леглим асфальтовим замощенн ям у Товариства з обмеженою в ідповідальністю "Приорільсь ке", що підтверджується догов ором та квитанцією прибутков ого - касового ордеру від 29 ж овтня 2001 року, копії яких додан і до матеріалів справи.
Згідно діючого на той момен т Цивільного кодексу УРСР 1963 р оку зазначений договір не ви магав нотаріального посвідч ення.
Будівля використовувались власником для ведення госпо дарської діяльності.
01 червня 2010 року між Приватни м підприємством "СОМІВСЬКЕ" (п озивачем) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (відп овідачем) укладено договір к упівлі- продажу, відповідно до якого відповідач зобов' язався передати Приватному п ідприємству "СОМІВСЬКЕ" у вла сність нежитлову будівлю скл аду, літ. "Г", загальною площею 17 32,8 кв.м., розташовану за адресою : вул. Якова Покуса у с. Сомівка Зачепилівського району Харк івської області, з прилеглим асфальтовим замощенням, пло щею 2359,4 кв.м.
Позивач виконав свої обов' язки перед відповідачем повн істю в той момент, коли сплати в відповідачу договірну варт ість будівлі 35000,00 грн., що підтве рджується квитанцією прибут кового касового ордеру від 03 ч ервня 2010 року, копія якої додан а до матеріалів справи.
Згідно пункту 2.2. Договору ку півлі-продажу будівлі, після сплати Покупцем (позивачем) д оговірної вартості об'єкта (складу) Сторони повинні були нотаріально посвідчити цей договір, в триденний термін п ісля оплати вартості об'єкт а, проте відповідач ухилявся від нотаріального посвідчен ня договору позбавив тим сам им позивача зареєструвати за собою право власності.
Згідно статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистог о немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та ін тересів можуть бути, зокрема , визнання права власності.
Відповідно до статті 328 Циві льного кодексу України, прав о власності набувається на п ідставах, що не заборонені за коном. Право власності вважа ється набутим правомірно, як що інше прямо не випливає із з акону або незаконність набут тя права власності не встано влена судом.
Отже, в даному випадку підтв ердження в суді права власно сті, що складає предмет спору , здійснюється, зокрема, шляхо м підтвердження фактів, що св ідчать про володіння спірним майном на праві власності.
Згідно статті 41 Конституції України, кожен має право воло діти, користуватися та розпо ряджатися своєю власністю; п раво власності набувається у порядку, визначеному законо м; ніхто не може бути протипра вно позбавлений права власно сті; право приватної власнос ті є непорушним.
Відповідно до статті 319 Циві льного кодексу України, влас ник володіє, користується, ро зпоряджається своїм майном н а власний розсуд
Згідно статтіі 320 Цивільног о кодексу України, власник ма є право використовувати своє майно для здійснення підпри ємницької діяльності, крім в ипадків, встановлених законо м.
Згідно статті 392 Цивільного кодексу України власник май на може пред'явити позов пр о визнання його права власно сті, а відповідно до ч.2 ст.16 Цив ільного кодексу України, ста ттей 20, 144, 147 Господарського коде ксу України майнові права су б'єкта господарювання прав а підлягають захисту, в тому ч ислі шляхом їх визнання.
Відповідно до статті 33 Госп одарського процесуально код ексу України, кожна сторона п овинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та запе речень.
Згідно статті 43 Господар ського процесуального кодек су України господарський суд оцінює докази за своїм внутр ішнім переконанням, що ґрунт ується на всебічному, повном у та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обст авин справи в їх сукупності, к еруючись законом.
Відповідно до частини 1, час тини 2 статті 182 Цивільного код ексу України, право власност і та інші речові права на нер ухомі речі, обмеження цих пр ав, їх виникнення, перехід і п рипинення підлягають держа вній реєстрації. Державна ре єстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомос ті є публічною, здійснюється відповідним органом, який з обов'язаний надавати інформа цію про реєстрацію та зареєс тровані права в порядку, вста новленому законом.
Відповідно до статті 1 Закон у України "Про державну реєст рацію речових прав на нерухо ме майно та їх обмежень" відпо відна державна реєстрація - о фіційне визнання і підтвердж ення державою фактів виникне ння, переходу або припинення речових прав на нерухоме май но та їх обмежень, що супровод жується внесенням даних до Д ержавного реєстру речових пр ав на нерухоме майно та їх обм ежень.
Пунктом 1 частини першої ста тті 4 цього Закону визначено, щ о обов'язковій державній реє страції підлягають речові пр ава на нерухоме майно, що знах одиться на території України , фізичних та юридичних осіб, д ержави, територіальних грома д, іноземців та осіб без грома дянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організац ій, іноземних держав, зокрема , право власності на нерухоме майно.
Відповідно до статтей 18, 19 За кону України від 01 липня 2004 рок у №1952-IV "Про державну реєстраці ю речових прав на нерухоме м айно та їх обмежень", підстав ою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникне ння, перехід, припинення речо вих прав на нерухоме майно, є р ішення суду про право власно сті на нерухоме майно, що набр ало законної сили.
Відповідно до пункту 10 Пере ліку право встановлювальни х документів, на підставі яки х зводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухом ого майна (додаток № 1) Тимчасо вого положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердж еного наказом Міністерства юстиції від 07 лютого 2002 року № 7/ 5, до таких документів віднося ться рішення судів визнання права власності на об'єкти не рухомого майна.
З огляду на викладене, суд в важає, що позовні вимоги пози вача є обґрунтованими, закон ними, підтвердженими матеріа лами справи і такими, що підля гають задоволенню.
Відповідно до статті 44 та ст атті 49 Господарського процес уального кодексу України вит рати по сплаті державного ми та та витрати на інформаційн е-технічне забезпечення судо вого процесу, у разі задоволе ння позовних вимог, покладає ться на відповідача.
Враховуючи викладене та ке руючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конст итуції України, статтями 16, 20, 19 3, 209, 210, 212, 525, 530, 598, 599, 331, 629, 655 Цивільного к одексу України, статтями 173,179 Г осподарського кодексу Украї ни, статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 Госп одарського процесуального к одексу України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити по вністю.
Визнати дійсним договір ку півлі - продажу нежитлової від 01 червня 2010 року будівлі ск ладу літ. "Г", загальною площею 1732,8 кв.м. з прилеглим асфальтов им замощенням, площею 2359,4 кв.м., р озташованими за адресою: вул . Якова Покуса у с. Сомівка Зач епилівського району Харківс ької області.
Визнати за Приватним підприємством "СОМІВСЬКЕ" (Ха рківська область, Зачепилівс ький район, с. Сомівка, код ЄДР ПОУ 35445152) право власності на неж итлову будівлю складу літ. "Г", загальною площею 1732,8 кв.м. з при леглим асфальтовим замощенн ям, площею 2359,4 кв.м., розташовани ми за адресою: вул. Якова Покус а у с. Сомівка Зачепилівськог о району Харківської області .
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (адреса : АДРЕСА_1 ідентифікаційни й код НОМЕР_1) на користь Пр иватного підприємства "СОМІВ СЬКЕ" (адреса 64433, Харківська об ласть, Зачепилівський район, с. Сомівка, код ЄДРПОУ 35445152) 350,00 гр н. державного мита та 236,00 грн. ви трат на інформаційно-технічн е забезпечення судового проц есу.
Видати наказ після набранн я рішенням законної сили.
Повний текст рішення підпи саний 15.07.2010 року.
Суддя
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2010 |
Оприлюднено | 01.09.2010 |
Номер документу | 10462941 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Господарське
Господарський суд Харківської області
Хотенець П.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні