Справа № 686/21336/21
Провадження № 2/686/795/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 червня 2022 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої судді Чевилюк З.А.,
секретаря Перун А.М.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Циц С.В.
представника третьої особи Цвітун М.М.
розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Хмельницької обласної ради, третя особа Первинна профспілкова організація комунального автотранспортного підприємства про зміну підстави припинення трудового договору,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про зміну підстави припинення трудового договору, шляхом зобов`язання Хмельницької обласної ради внести зміни до розпорядження голови Хмельницької обласної ради від 18 серпня 2021 року №197/2021-о «Про звільнення ОСОБА_3 від тимчасового виконання обов`язків начальника комунального автотранспортного підприємства», зазначивши про звільнення 25 серпня 2021 року в зв`язку із відмовою від продовження роботи у зв`язку із зміною умов праці, пункт 6 частина перша статті 36 КЗпП України.
Вказав, що Рішенням Хмельницької обласної ради шостого скликання від 21 грудня 2011 року 4-7/2011 «Про призначення ОСОБА_3 начальником комунального транспортного підприємства» ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено начальником комунального автотранспортного підприємства 21 грудня 2011 року на умовах контракту.
Розпорядженням голови Хмельницької обласної ради від 25 серпня 2020 року 129/2020-о «Про звільнення ОСОБА_3 з посади начальника комунального автотранспортного підприємства» позивача звільнено 25 серпня 2020 року з посади начальника комунального автотранспортного підприємства у зв`язку із закінченням строку трудового договору на підставі пункту 2 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.
Розпорядженням голови Хмельницької обласної ради від 25 серпня 2020 року
№ 130/2020-о «Про тимчасове виконання обов`язків начальника комунального автотранспортного підприємства» ОСОБА_3 призначено тимчасово виконувачем обов`язки начальника комунального автотранспортного підприємства з 26 серпня 2020 року на період до призначення начальника у встановленому законодавством порядку, але не більш ніж до 25 серпня 2021 року включно.
Розпорядженням голови Хмельницької обласної ради від 18 серпня 2021 року
№ 197/2021-о «Про звільнення ОСОБА_3 від тимчасового виконання обов`язків начальника комунального автотранспортного підприємства» позивача звільнено 25 серпня 2021 року від тимчасового виконання обов`язків начальника комунального автотранспортного підприємства в зв`язку із закінченням строку трудового договору. Підстава: пункт 2 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.
Вважає, що припинення трудового договору на підставі пункту 2 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України-є неправомірним та суперечить вимогам чинного трудового законодавства, з огляду на наступне.
Рішенням Хмельницької обласної ради від 8 квітня 2021 року № 19-4/2021 «Про
реорганізацію комунального автотранспортного підприємства шляхом приєднання`в Комунальному автотранспортному підприємстві відбулися зміни в організації виробництва і
праці, і відповідно зміни істотних умов праці в розумінні положень частини третьої статті 32 Кодексу законів про працю України.
Листом першого заступника голови Хмельницької обласної ради від 6 травня 2921 року за № 965/01-15 позивача повідомлено, що відповідно до виконання рішення обласної ради від 8 квітня 2021 року №19-4/2021 «Про реорганізацію комунального автотранспортногопідприємства шляхом приєднання» ОСОБА_3 засобами поштового зв`язку 09.04.2021 було направлено повідомлення щодо звільнення з посади у зв`язку з реорганізацією підприємства та запропоновано продовжити роботу у зв`язку із зміною істотних умов праці в Комунальному автотранспортному підприємстві. Позивач відмовився продовжити роботу у зв`язку із зміною істотних умов праці.
Відповідно до пункту 2.12 Порядку призначення і звільнення з посад керівників підприємств, установ, закладів, організацій - об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, затвердженого рішенням Хмельницької обласної ради від 21 квітня 2016 року № 48-5/2016 (зі змінами) у разі звільнення з посади керівника або неможливості виконання ним своїх обов`язків з інших причин голова обласної ради своїм розпорядження призначає тимчасово виконуючого обов`язки керівника на визначений строк, але не більше ніж на один рік. Звільнення від тимчасового виконання обов`язків керівника здійснюється головою обласної ради у відповідності з чинним законодавством про працю.
Враховуючи рішення Хмельницької обласної ради від 8 квітня 2021 року № 19-4/2021 «Про реорганізацію комунального автотранспортного підприємства шляхом приєднання», пропозицію Хмельницької обласної ради, як уповноваженого органу власника (листи-повідомлення від 9 квітня 2021 року за № 740/01-15 та від 6 травня 2921 року за № 965/01-15), щодо продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці, та, відповідно, відмову позивача від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці, підставою для звільнення ОСОБА_3 від тимчасового виконання обов`язків начальника комунального автотранспортного підприємства має бути пункт шостий частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. Позивач вважав, що його трудові права порушені, а тому звернувся до суду за їх захистом.
Позивач та його представник позов підтримали та наполягали на його задоволені. Відповідач подав письмовий відзив на позов та направив представника, який заперечив позовні вимоги. Процес реорганізації Комунального автотранспортного підприємства триває. Відсутність волевиявлення позивача на продовження трудових відносин, завершення строку дії контракту, стало причиною припинення трудових відносин між позивачем та відповідачем. Представник третьої особи підтримав позицію позивача по справі.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_4 пояснив суду, що інформація щодо зміни істотних умов праці була доведена позивачу письмово, на що останній відреагував одразу відмовою від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов не підлягаючим задоволенню.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
При цьому кредитор вправі обрати спосіб захисту, що наданий йому законом, на власний розсуд.
За змістом ст. 5 ЦПК України застосовуваний судом спосіб захисту цивільного права має відповідати критерію ефективності, тобто цей спосіб має бути дієвим, а його реалізація повинна мати наслідком відновлення порушених майнових або немайнових прав та інтересів особи.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Однією із гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений статтею 5-1 КЗпП України правовий захист від необгрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю визначено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Пунктом 2 частини 1статті 36 Кодексу вказано, що підставами припинення трудового договору є закінчення строку, крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не поставила вимогу про їх припинення.
Згідно із вимогами пунктами 6 ч.1. ст.36 Кодексу законів про працю України відмова від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці є підставою для припинення трудового договору.
У разі визнання формулювання причини звільнення неправильним або таким, що не відповідає чинному законодавству, у випадках, коли це не тягне за собою поновлення працівника на роботі, орган, який розглядає трудовий спір, зобов`язаний змінити формулювання і вказати в рішенні причину звільнення у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства та з посиланням на відповідну статтю (пункт) закону. Якщо неправильне формулювання причини звільнення перешкоджало працевлаштуванню працівника, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу в порядку і на умовах, передбачених частиною другою цієї статті.(ст.235 КЗпП).
Згідно з частиною першою статті 21 КЗпП України трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Згідно зі статтею 23 КЗпП України трудовий договір може бути: безстроковим, що укладається на невизначений строк; на визначений строк, встановлений за погодженням сторін; таким, що укладається на час виконання певної роботи. Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 24 КЗпП України укладення трудового договору оформлюється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу.
Підставами припинення трудового договору є закінчення строку (пункти 2 і 3 статті 23), крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення (пункт 2 частини першої статті 36 КЗпП України).
Рішенням Хмельницької обласної ради шостого скликання від 21 грудня 2011 року 4-7/2011 «Про призначення ОСОБА_3 начальником комунального транспортного підприємства» ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено начальником комунального автотранспортного підприємства 21 грудня 2011 року на умовах контракту.
Розпорядженням голови Хмельницької обласної ради від 25 серпня 2020 року 129/2020-о «Про звільнення ОСОБА_3 з посади начальника комунального автотранспортного підприємства» позивача звільнено 25 серпня 2020 року з посади начальника комунального автотранспортного підприємства у зв`язку із закінченням строку трудового договору на підставі пункту 2 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.
Розпорядженням голови Хмельницької обласної ради від 25 серпня 2020 року
№ 130/2020-о «Про тимчасове виконання обов`язків начальника комунального автотранспортного підприємства» ОСОБА_3 призначено тимчасово виконувачем обов`язки начальника комунального автотранспортного підприємства з 26 серпня 2020 року на період до призначення начальника у встановленому законодавством порядку, але не більш ніж до 25 серпня 2021 року включно.
Розпорядженням голови Хмельницької обласної ради від 18 серпня 2021 року
№ 197/2021-о «Про звільнення ОСОБА_3 від тимчасового виконання обов`язків начальника комунального автотранспортного підприємства» позивача звільнено 25 серпня 2021 року від тимчасового виконання обов`язків начальника комунального автотранспортного підприємства в зв`язку із закінченням строку трудового договору. Підстава: пункт 2 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.
06.05.2021 року позивача повідомлено письмово відповідачем щодо звільнення з займаної посади у зв`язку із реорганізацією підприємства. Від продовження роботи у зв`язку із зміною умов праці позивач письмово відмовився, що зафіксував власноруч на повідомлені від 06.05.2021 року в присутності представників відповідача, що підтверджено, зокрема, свідком ОСОБА_4 .
На дату розгляду справи Комунальне автотранспортне підприємство, код 21337063 знаходиться в стані припинення, за інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
На момент звільнення ОСОБА_3 укладений з ним контракт закінчено.
Відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності може бути розірваний власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці.
Таким чином, Кодексом передбачено право, а не обов`язок відповідача розірвати трудовий договір достроково у випадку змін в організації виробництва і праці.
Трудові відносини між позивачем та відповідачем оформлені строковим контрактом та припинені у зв`язку з його закінченням, що є правомірним та не порушує прав та законних інтересів позивача.
Заявлений позивачем спосіб захисту є неефективним, позов безпідставним та необґрунтованим, а отже таким, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 81, 82, 263,353 ЦПК України ,-
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволені позову ОСОБА_3 до Хмельницької обласної ради, третя особа Первинна профспілкова організація комунального автотранспортного підприємства про зміну підстави припинення трудового договору, шляхом зобов`язання Хмельницької обласної ради внести зміни до розпорядження голови Хмельницької обласної ради від 18 серпня 2021 року №197/2021-о «Про звільнення ОСОБА_3 від тимчасового виконання обов`язків начальника комунального автотранспортного підприємства», зазначивши про звільнення 25 серпня 2021 року в зв`язку із відмовою від продовження роботи у зв`язку із зміною умов праці, пункт 6 частина перша статті 36 КЗпП України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 .
Відповідач:Хмельницька обласна рада, м.Хмельницький, Майдан Незалежності 2.
Третя особа:Первинна профспілкова організація комунального автотранспортного підприємства, м.Хмельницький, вул.О.Кобилянської 19.
Повний текст виготовлено 7 червня 2022 року.
Суддя
Хмельницького міськрайонного суду З.А.Чевилюк
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 104641100 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Чевилюк З. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні