ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
06.06.2022 Справа № 905/479/22
Суддя Господарського суду Донецької області Устимова А.М., розглянувши
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДЦЕНТР 2000»
до Товариство з обмеженою відповідальністю «АРТРЕМУС- СТРОЙ+»
про стягнення боргу в сумі 57589, 03грн та додані до неї документи,-
В С Т А Н О В И В:
26.05.2022 шляхом застосування підсистеми «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДЦЕНТР 2000» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТРЕМУС- СТРОЙ+» про стягнення боргу в сумі 57589, 03грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань за договором купівлі-продажу № 15012019 від 15.01.2019 в частині своєчасної сплати за поставлену продукцію, внаслідок чого у останнього утворилася заборгованість в сумі 57589, 03грн за період з 23.04.2019 по 06.08.2019.
Згідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.05.2022 для розгляду даної справи визначена суддя Устимова А.М.
Дослідивши подані матеріали позовної заяви на відповідність вимогам господарського процесуального законодавства, суд вважає за необхідне залишити її без руху, зважаючи на наступне.
Згідно ч.1 ст.164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Відповідно до порядку надсилання копії позовної заяви і доданих до неї документів, встановленого ч.1 ст.172 Господарського процесуального кодексу України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Вищезазначені приписи норм мають на меті забезпечення, як конституційних засад змагальності сторін та рівності усіх учасників процесу перед законом і судом (п.п.2, 4 ч.3 ст.129 Конституції України), так і аналогічних приписів ст.ст.7, 13 Господарського процесуального кодексу України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 року затверджено «Правила надання послуг поштового зв`язку», відповідно до яких, розрахунковий документ - (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) видається відправникові з додержанням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» і підтверджує факт надання послуги відділенням зв`язку.
Відповідно до з п.п. 59, 61 зазначених Правил, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення.
Отже, як документ, що підтверджує направлення позовної заяви відповідачу, судом може бути прийнятий до уваги оригінал розрахункового документу (касового чеку, фіскального чеку, поштової квитанції) про сплату поштових послуг, який підтверджує факт прийняття для пересилання поштового відправлення та опис вкладення до поштового відправлення, в якому відображається адреса та назва особи, якій кореспонденція направляється та з якого вбачається зміст поштового відправлення та на якому міститься відповідний штамп поштового відділення.
Дослідивши матеріали позовної заяви, судом встановлено, що позивачем не надано доказів на підтвердження направлення копії позовної заяви з додатками відповідачу органами поштового зв`язку з описом вкладення.
Також позивач не надає суду доказів неможливості на дату звернення до суду (26.05.2022) направлення вказаних документів за допомогою органів поштового зв`язку, зокрема, довідок органів поштового зв`язку про відмову від приймання відправлень до пересилання, про зупинення/припинення роботи відділень, посилань на офіційному сайті ДП «Укрпошта» з відповідною інформацією тощо.
Адреса відповідача -Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТРЕМУС- СТРОЙ+» (код ЄДРПОУ 42627628) зазначена позивачем у позовній заяві 85100, Донецька область, Краматорський район, м.Костянтинівка, вул.Білоусова 1/14.
Встановлюючи можливість направлення поштової кореспонденції органами поштового зв`язку відповідачу, суд приймає до уваги, що на дату звернення з позовом територіальна громада м.Костянтинівка входила до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 18.05.2022 року, який затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за N 453/37789 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 20.05.2022 N 98).
Одночасно, дослідивши інформацію, що міститься у вільному доступі на офіційному сайті ДП «Укрпошта» станом на 06.06.2022, суд встановив, що поштового відділення 85100, що відповідає індексу адреси відповідача, не знайдено.
При цьому, на сайті наведена інформація, що всі існуючі поштові відділення у м.Костянтинівка станом на 06.06.2022 працюють, застереження, що вони не приймають поштову кореспонденцію відсутні.
У тексті позовної заяви не наведено будь-якого обґрунтування на підтвердження неможливості направлення на адресу відповідача копії позовної заяви та доданих до неї документів органами поштового зв`язку, у тому числі, й щодо неможливості відправлення поштової кореспонденції з міста Запоріжжя, де зареєстрований позивач.
Додані в якості доказу направлення копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу скріншоти листа, направленого електронною поштою, за наявності можливості такого направлення органами поштового зв`язку, не є належним доказом направлення у розумінні ч.1 ст.172 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, частиною 8 ст.42 Господарського процесуального кодексу України встановлено якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним підписом учасника справи (його представника).
Положеннями пункту 12 частини першої статті 1 Закону України "Про електронні довірчі послуги" визначено, що електронний підпис - електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов`язуються і використовуються ним як підпис.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги".
За змістом частини четвертої статті 18 Закону України "Про електронні довірчі послуги" саме кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.
З означених скріншотів не вбачається, що лист та додатки до нього під час направлення відповідачу були скріплені кваліфікаційним електронним цифровим підписом представника позивача, який їх направляв.
Відтак, за висновками суду, вимоги ст.ст.164,172 Господарського процесуального кодексу України щодо направлення на адресу відповідача позовної заяви з додатками листом з описом вкладення не виконані позивачем належним чином.
Частиною другою статті 164 Господарського процесуального кодексу України встановлений обов`язок щодо надання позивачем до позовної заяви всіх наявних доказів.
Згідно із ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, господарські правовідносини сторін виникли на підставі договору купівлі-продажу № 15012019 від 15.01.2019. Пункт 2.4 вказаного договору передбачає, що Постачальник зобов`язується надати Покупцеві (його представникові) наступні документи: рахунок на товар, видаткову накладну, податкову накладну, оформлену і передану в порядку і терміни передбачені чинним законодавством.
Позивач посилається на той факт, що за видатковими накладними ним здійснена поставка продукції, але на надає рахунків та податкових накладних, які внаслідок такої поставки, ним були складені та передані на адресу Покупця або його представника. Також за змістом позовної заяви відсутнє посилання на відсутність таких документів та причини такої відсутності.
Відповідно приписи 2 ст.164 Господарського процесуального кодексу України належним чином позивачем не виконані.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що не виконано вимоги ч. ч. 1, 2 ст.164, ч.1 ст.172 Господарського процесуального кодексу України.
Вказане, згідно до вимог ч.1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
За правилами частин першої, другої статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Суд повідомляє, що розпорядженням керівництва Господарського суду Донецької області №7-р від 21.02.2022, у зв`язку з недостатніми бюджетними призначеннями на 2022 рік та відсутністю знаків поштової оплати, з метою раціонального і цільового використання наявних Господарському суді Донецької області канцелярських товарів, зупинено з 22.02.2022 прийняття працівниками відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія) документів для відправлення за межі суду; рекомендовано суддям та працівникам апарату суду використовувати альтернативні способи повідомлення сторін та учасників справи.
Внаслідок введення Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року воєнного стану, згідно наказу «Про встановлення особливого режиму роботи Господарського суду Донецької області» №20 від 28.02.2022 тимчасово, до усунення обставин, які зумовили загрозу життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів, працівників суду, в умовах воєнної агресії проти України, обмежено доступ до приміщення суду.
Розпорядженням №9-р від 15.04.2022 року «Про організацію роботи та комунікацію між працівниками в Господарському суді Донецької області в умовах воєнного стану», наказом №23 від 15.04.2022 «Про впровадження дистанційної роботи працівникам апарату суду та оголошення простою» з 18.04.2022 запроваджено роботу Господарського суду Донецької області у відділеному режимі, встановлено дистанційний режим роботи.
Як наслідок, суд визначає способом усунення недоліків позовної заяви - надання до суду заяви про усунення відповідних недоліків шляхом відправлення на офіційну електронну адресу суду inbox@dn.arbitr.gov.ua або через підсистему «Електронний суд» у строк протягом 10 (десяти) днів з дня вручення даної ухвали.
Суд здійснює повідомлення учасників справи про рух справи шляхом надання телефонограм, направлення рішень суду на адреси електронної пошти, які вказані учасниками справи у заявах по суті, відомих з відкритих джерел та за допомогою підсистеми «Електронний суд».
Керуючись статтями 12, 162-164, 172, 174, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДЦЕНТР 2000» (код ЄДРПОУ 41222071, адреса: 69014, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Кольорова 5) до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТРЕМУС- СТРОЙ+» (код ЄДРПОУ 42627628,адреса: 85100, Донецька область, Краматорський район, м.Костянтинівка, вул.Білоусова 1/14) про стягнення боргу в сумі 57589, 03грн - залишити без руху.
Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю «БУДЦЕНТР 2000» строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) днів з дня вручення даної ухвали шляхом надання до суду (відправлення на офіційну електронну адресу суду inbox@dn.arbitr.gov.ua або через підсистему «Електронний суд») заяви про усунення недоліків з доказами направлення копії позовної заяви і доданих до неї документів на адресу відповідача (опис вкладення у цінний лист (із переліком документів, що відправляються) та розрахунковий документ); у разі неможливості відправлення засобами поштового зв`язку - відповідними доказами такої неможливості та належними доказами направлення електронної поштою; доказів на підтвердження виконання п.2.4 договору, у разі відсутності - письмові пояснення з цього приводу.
Роз`яснити, що, у разі якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає, набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя А.М. Устимова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2022 |
Оприлюднено | 23.06.2022 |
Номер документу | 104686054 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Устимова Аліна Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Устимова Аліна Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні