СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/21538/20
пр. № 2/759/856/22
21 лютого 2022 року Святошинський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Журибеди О.М.,
при секретарі - Мурга Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради, Служба у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації про усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини та визначення способів участі батька у вихованні дитини,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача ОСОБА_3 який діє в інтересах ОСОБА_2 04.12.2020 року звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради, Служба у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації про усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини та визначення способів участі батька у вихованні дитини, яким просить суд зобов`язати ОСОБА_2 не перешкоджати ОСОБА_2 зустрічатися, брати участь у вихованні та вільно спілкуватися з його сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; визначити ОСОБА_2 способи участі у вихованні та спілкуванні з сином ОСОБА_4 шляхом затвердження наступного графіку зустрічей та спілкування з дитиною: зустрічі ОСОБА_2 з сином ОСОБА_4 кожної першої та третьої суботи кожного місяця з 10 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. без присутності ОСОБА_2 за місцем проживання або перебування ОСОБА_2 ; зустрічі ОСОБА_2 з сином ОСОБА_4 під час святкування дня народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 під час святкування дня народження його матері ОСОБА_2 , 03 грудня та його батька ОСОБА_2 12 травня з 10 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв.; зустрічі ОСОБА_2 з сином ОСОБА_4 в період перебування ОСОБА_2 у щорічній відпустці 7 (днів) взимку та 7 (сім) днів влітку без присутності матері ОСОБА_2 ; необмежене спілкування ОСОБА_2 з сином ОСОБА_4 засобами телефонного зв`язку, мережі інтернет та інших видів зв`язку.
Свої вимоги мотивує тим, що 08.08.2018 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_2 було укладено шлюб. Від даного шлюбу мають сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Оскільки між позивачем та відповідачем відсутнє порозуміння, наявні неприязні стосунки і серйозний конфлікт, що негативно впливає на розвиток дитини і є великі ризики погіршення відносин позивача і його малолітнього сина, вважає за необхідним визначити спосіб участі у вихованні дитини та спілкуванні з дитиною.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив суд його задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, подала до суду письмові пояснення, які просила врахувати при винесенні рішення та розгляд справи просила провести за її відсутності.
Представник Служби у справах дітей виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, направив до суду висновок щодо визначення порядку участі ОСОБА_2 у вихованні та спілкуванні зі своїм малолітнім сином, який просив врахувати при винесенні рішення суду та заяву про розгляд справи без участі представника служби.
Представник Служби у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації в судове засідання не з`явився, про день час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, подав до суду заяву, якою просить розгляд справи провести без участі представника служби.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 08 серпня 2018 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_2 Подільським районним у м. Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві було зареєстровано шлюб, про що свідчить актовий запис № 618 (а.с. 13).
ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_2 та ОСОБА_2 народився син ОСОБА_4 , про що свідчить актовий запис № 826 Святошинського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Київ) (а.с. 14).
Відповідно до частини 1 статті 189 СК України батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.
Відповідач разом з сином, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживають за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 38).
Як вбачається з висновку Служби у справах дітей виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради № 294 затвердженого 23.11.2021 року про визначення порядку участі ОСОБА_2 у вихованні та спілкуванні з малолітнім сином ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 ,рекомендовано визначити способи участі ОСОБА_2 у вихованні та спілкуванні зі своїм малолітнім сином ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 наступним чином: за попередньою домовленістю з матір`ю спілкування батька з сином кожні перші та треті суботи кожного місяця в першій або другій половині дня в присутності матері з правом відвідування дитячих розважальних закладів, прогулянок по місту, враховуючи епідеміологічну ситуацію в зв`язку з респіраторною хворобою COVID-19 не порушуючи режиму дня дитини, турбуючись про стан його здоров`я; спілкування батька з сином під час свят, дня народження дитини, спілкування батька з сином по телефону.
В той же час, згідно положень ч.1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, яка була ратифікована Україною 27.02.1991 року та набрала чинності для України 27.09.1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.
Як встановлено рішенням Європейського суду з прав людини від 07.12.2006 року по справі «Хант проти України», дотримуючись рівноваги між інтересами дитини та рівними права батьків щодо спілкування з дитиною, особлива увага має бути приділена найважливішим інтересам дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.
Відповідно до ч. 8 ст. 7 СК України, регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Відповідно до ст. 141 СК України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Відповідно до ст. 153 СК України, мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 157 СК України, той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
Відповідно до ч. 3 ст. 157 СК України, той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
З матеріалів справи, пояснень учасників судового розгляду, судом не встановлено, що спілкування позивача з сином не відповідає інтересам останнього або негативно впливає на розвиток дитини. При цьому, суд вважає, що небажання відповідача, як матері дитини, надавати можливість позивачу, як батьку, спілкуватися з сином ґрунтується на особистих конфліктних відносинах, які склались між сторонами.
Таким чином, вчинення відповідачкою перешкод для позивача щодо спілкування останнього з сином, суд визнає доведеним, а тому позовні вимоги в частині зобов`язання відповідачку не чинити позивачу перешкод у спілкуванні з дитиною підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 158 СК України, за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.
Згідно ч. 1 ст. 159 СК України, якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.
Згідно ч. 2 ст. 159 СК України, суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.
Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров`я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.
Таким чином, на підставі, встановлених судом обставин, враховуючи рекомендації, викладені у Висновку Служби у справах дітей виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради від 23.11.2021 року, активне бажання батька брати участь у вихованні та спілкуванні з дитиною, виходячи виключно з інтересів та віку малолітньої дитини, а також балансу інтересів дитини, суд вважає визначити позивачу час спілкування з сином, наступним чином: зустрічі ОСОБА_2 з сином ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 кожної першої та третьої суботи кожного місяця з 10 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. в присутності матері дитини; під час святкування дня народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, під час святкування дня народження його матері ОСОБА_2 03 грудня та ОСОБА_2 12 травня з 10 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. в присутності матері дитини; в період перебування ОСОБА_2 у щорічній відпустці 7 (днів) взимку та 7 (сім) днів влітку, за домовленістю з ОСОБА_2 ; необмежене спілкування ОСОБА_2 з сином ОСОБА_4 засобами телефонного зв`язку, мережі інтернет та інших видів зв`язку.
Згідно вимог ст. ст. 76, 77, 79, 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Суд вважає, що зазначений спосіб забезпечить справедливий баланс між правами та обов`язками сторін та рівність таких прав і обов`язків по відношенню до дитини, яка має однакову прихильність до обох батьків, що не спростовано в судовому засіданні.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність доказів окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Питання перерозподілу судових витрат позивачем не заявлялось.
Керуючись ст. ст. 19, 23, 27, 76 - 82, 133, 141, 142, 197 - 200, 206, 258, 259, 263, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 7, 141, 153, 157 - 159 СК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради, Служба у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації про усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини та визначення способів участі батька у вихованні дитини - задовольнити частково.
Усунути ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) перешкоди у спілкуванні та вихованні дитини, шляхом зобов`язання ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) не чинити перешкод ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) у спілкуванні та вихованні дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Визначити спосіб участі батька ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні з дитиною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом встановлення днів зустрічі, а саме:
- кожної першої та третьої суботи кожного місяця з 10 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. в присутності матері дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- під час святкування дня народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3, під час святкування дня народження матері ОСОБА_2 03 грудня та під час святкування дня народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 в присутності матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- в період перебування ОСОБА_1 у щорічній відпустці 7 (днів) взимку та 7 (сім) днів влітку, за домовленістю з матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- необмежене спілкування ОСОБА_1 з сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 засобами телефонного зв`язку, мережі інтернет.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Журибеда
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104739824 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Журибеда О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні