Провадження № 2-др/679/4/2022
Справа № 679/3/22
Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2022 року м. Нетішин
Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі:
судді Стасюка Р.М.,
секретаря судових засідань Дмітрієвої О.В.,
учасники справи:
позивач ОСББ «Шевченка-7»,
відповідач ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нетішин заяву представника позивача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка-7» - адвоката Оліферук Жанни Антонівни про ухвалення додаткового рішенні у цивільній справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка-7» до ОСОБА_1 про стягнення боргу,
ВСТАНОВИВ:
11 квітня 2022 року Нетішинським міським судом Хмельницької області ухвалено рішення, яким позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка-7» до ОСОБА_1 про стягнення боргу задоволено частково.
Зокрема стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Шевченка-7», в інтересах якого діє адвокат Оліферук Ж.А., заборгованість в сумі 10711,10 гривень, судові витрати в розмірі 1710,00 гривень, а всього 12421,10 (дванадцять тисяч чотириста двадцять одна) гривень 10 копійок.
14 квітня 2022 року представник позивача подав до суду заяву про ухвалення додаткового рішення по справі в частині стягнення з позивача витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 3200 грн. та надав докази на підтвердження таких, а саме: копію договору про надання правової допомоги від 24 листопада 2021 року, акт виконаних робіт від 23 грудня 2021, акт виконаних робіт від 11 квітня 2022 року, виписка з електронного додатку Приват24 про переказ коштів на ім`я ФОП Оліферук Ж.А. від 14 квітня 2022 року.
У судове засідання учасники справи, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду заяви, не з`явилися.
В зв`язку з тим, що учасники справи в судове засідання не з`явились фіксація судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалась
Дослідивши надані позивачем докази на підтвердження судових витрат та матеріали справи, проаналізувавши відповідні норми права, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення (ч. 3 ст. 270 ЦПК України).
Судом встановлено, що 24 листопада 2021 року між ОСББ «Шевченка-7» від імені та в інтересах якого діє ОСОБА_3 уклав з адвокатом Оліферук Ж.А. договір про надання правової допомоги.
Предметом зазначеного вище договору є надання адвокатом правової допомоги усіма законними методами та способами, що пов`язана чи може бути пов`язана із захистом та відновленням порушених, невизначених прав та законних інтересів у справі про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 .
В ньому ж зазначено, що за адвокатські послуги за п. 1.1. цього договору у суді першої інстанції Клієнт сплачує Адвокату винагороду погоджену за взаємною угодою (з розрухунку - 400 грн. консультація, написання позовної заяви - 2000 грн., одне судове засідання 800 грн., написання відзиву, заперечень, укладення мирової угоди - 1800 грн., написання апеляційної, касаційної скарги - 2000 грн., складання інших заяв по справі від 500 грн.).
Відповідно до даних виписка з електронного додатку Приват24 від 14 квітня 2022 року, яка містить дані про отримання адвокатом Оліферук Ж.А. грошових коштів у сумі 3200 грн. позивач виконав своє зобов`язання за договором та сплатив суму гонорару в розмірі обумовленого в договорі про надання правової допомоги від 24 листопада 2021 року.
У відповідності до ст. 26 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Визначення договору про надання правової допомоги міститься в ст. 1 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
За приписами ч. 3 ст. 27 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульовано Главою 63 Цивільного кодексу України. Зокрема, ст. 903 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Глава 52 Цивільного кодексу України регулює загальні поняття та принципи будь-якого цивільного договору, включаючи договір про надання послуг.
Згідно зі ст. 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною другою статті 137 ЦПК України визначено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (ч. ч. 3, 4 ст. 137 ЦПК України).
Таким чином, системний аналіз наведених вище норм законодавства дозволяє зробити наступні висновки: 1) договір про надання правової допомоги є підставою для надання адвокатських послуг та, зазвичай, укладається в письмовій формі; 2) за своєю правовою природою договір про надання правової допомоги є договором про надання послуг, крім цього, на такий договір поширюються загальні норми та принципи договірного права, включаючи, але не обмежуючись главою 52 Цивільного кодексу України; 3) як будь-який договір про надання послуг, договір про надання правової допомоги може бути оплатним або безоплатним. Ціна в договорі про надання правової допомоги встановлюється сторонами шляхом зазначення розміру та порядку обчислення адвокатського гонорару; 4) адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплату гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв; 5) адвокатський гонорар (ціна договору про надання правової допомоги) зазначається сторонами як одна із умов договору при його укладенні. Вказане передбачено як приписами цивільного права, так і Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»; 6) відсутність в договорі про надання правової допомоги розміру та/або порядку обчислення адвокатського гонорару (як погодинної оплати або фіксованого розміру) не дає як суду можливості пересвідчитись у співмірності розміру адвокатського гонорару, як того вимагає ч. 4 ст. 137 ЦПК України, зважаючи на заперечення відповідача щодо задоволення позову та стягнення з неї судових витрат.
Тобто, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суд виходить з встановленого у договорі розміру та порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами ст. 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».
Надання адвокатом Оліферук Ж.А. позивачу правничих послуг підтверджується: договором про надання правової допомоги від 24 листопада 2021 року, акт виконаних робіт від 23 грудня 2021, акт виконаних робіт від 11 квітня 2022 року, виписка з електронного додатку Приват24 про переказ коштів на ім`я ФОП Оліферук Ж.А. від 14 квітня 2022 року.
Згідно даних акту виконаних робіт від 23 грудня 2021 року та 11 квітня 2022 року адвокатом на користь клієнта здійснено послуги: консультації, опрацювання документів: 24.11.2021 всього витрачено часу 1 год. 40 хв. - 400 грн., підготовка позовної заяви про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 всього витрачено часу - 4 год. - 2000 грн. , участь адвоката у судовому засіданні по справі 679/3/2022 11.04.2021 - 800 грн.
У зазначеному договорі зазначається ціна договору, яка встановлена у фіксованих сумах.
В акті виконаних робіт від 23 грудня 2021 року та 11 квітня 2021 року зазначено назви послуг наданих адвокатом та загальна їх вартість в сумі 3200 грн.
Визначаючи розмір витрат на правничу допомогу на підставі поданих позивачем доказів, суд враховує те, що ці судові витрати пов`язані з розглядом справи, їх розмір є обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, сума судових витрат, заявлена до відшкодування, відповідає сумі заявленій в попередньому (орієнтовному) розрахунку.
При визначенні розміру витрат на правничу допомогу на підставі поданих позивачем доказів, суд також виходить з критеріїв: їхньої реальності (тобто встановлення їхньої дійсності та необхідності), розумності їхнього розміру (виходячи з конкретних обставин справи).
Поряд з цим як зазначалось вище позов ОСББ «Шевченка -7» до ОСОБА_1 - задоволено частково.
Згідно поданих представником позивача ОСББ «Шевченка -7» адвокатом Оліферук Ж.А. доказів при розгляді даної справи він поніс судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3200 грн. Отже, із відповідача на користь ОСББ «Шевченка-7» підлягає стягненню судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3200 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 133, 137, 141, 263, 270 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву представника позивача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка-7» - адвоката Оліферук Жанни Антонівни про ухвалення додаткового рішенні у цивільній справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка-7» до ОСОБА_1 про стягнення боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка-7» судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3200 (три тисячі двісті) гривень.
Додаткове рішення може бути оскаржено до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченка-7», місце знаходження: 30100, Хмельницька область, м. Нетішин, вул. Шевченка, 7, ЄДРПОУ 39119651, р/р НОМЕР_1 в ПАТ КБ «Приват Банк», МФО 315405.
Відповідач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Суддя Р.М.Стасюк
Суд | Нетішинський міський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104741911 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Нетішинський міський суд Хмельницької області
Стасюк Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні