Справа № 202/8109/21
Провадження № 1-кс/202/1986/2022
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
УХВАЛА
08 червня 2022 року м. Дніпро
Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
адвоката ОСОБА_3 ,
прокурора Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОБАККО-ШОП» на бездіяльність прокурора, що полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна в рамках кримінального провадження № 42021042630000041 від 23.02.2021 року, -
ВСТАНОВИВ:
06 червня 2022 року на адресу Індустріального районного суду м. Дніпропетровська надійшла скарга адвоката ОСОБА_3 в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОБАККО-ШОП» на бездіяльність прокурора, що полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна в рамках кримінального провадження № 42021042630000041 від 23.02.2021 року, відповідно до якої просив постановити ухвалу, якою зобов`язати прокурора Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області ОСОБА_4 , або інших уповноважених осіб, відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 169 КПК України негайно, а саме протягом доби з моменти отримання ухвали суду, повернути ТОВ «ТОБАККО-ШОП» майно, тимчасово вилучене 16.05.2022 року під час обшуку, проведеного за адресою: м.Дніпро, Запорізьке шосе, 26, літ. М., а саме: майно, згідно протоколу обшуку від 16.05.2022 року.
Вимоги скарги обґрунтовані тим, що у провадженні СВ ВП № 2 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021042630000041 від 23.02.2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 199 КК України. 16.05.2022 року прокурором Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області ОСОБА_4 , на підставі ухвали слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська, проведено обшук за адресою: м. Дніпро, Запорізьке шосе, 26, літ. М. Однак, прокурором під час проведення обшуку за вказаною адресою виявлено та вилучено майно, яке не входить до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку (майно згідно протоколу обшуку). За наявною інформацією органи досудового слідства з клопотанням про арешт тимчасово вилученого майна до слідчого судді не звертались та ухвала слідчого судді про арешт тимчасово вилученого мана не виносилась. В такому разі майно, вилучене під час обшуку 16.05.2022 року повинно бути негайно повернуто особі у якої воно вилучалося, тобто ТОВ «ТОБАККО-ШОП». 19.05.2022 року власник тимчасово вилученого майна - ТОВ «ТОБАККО-ШОП» звернувся з клопотанням до прокурора Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області ОСОБА_4 про повернення тимчасово вилученого майна, однак, вказане клопотання розглянуто не було, а вилучене під час обшуку майно до теперішнього часу не повернуто. На думку скаржника, наведені обставини вилучення належного ТОВ «ТОБАККО-ШОП» майна свідчать про безпідставність його вилучення та прокурором допущено бездіяльність, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого належного ТОВ «ТОБАККО-ШОП» майна згідно з вимогами статті 169 КПК України, чим грубо порушуються права ТОВ «ТОБАККО-ШОП», що і зумовило адвоката ОСОБА_3 звернутись до слідчого судді в інтересах ТОВ «ТОБАККО-ШОП» з відповідною скаргою на бездіяльність прокурора, що полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна в рамках кримінального провадження №42021042630000041 від 23.02.2021 року.
Згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 06 березня 2022 року, головуючим суддею у розгляді вказаної скарги визначено слідчого суддю ОСОБА_1 , ухвалою якої від 06 червня 2022 року відкрито провадження за скаргою та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні та зобов`язано уповноважену особу СВ ВП № 2 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області надати слідчому судді матеріали кримінального провадження № 42021042630000041 від 23.02.2021 року для їх дослідження в судовому засіданні з метою належного розгляду скарги.
Адвокат ОСОБА_3 , що діє в інтересах ТОВ «ТОБАККО-ШОП», в судовому засіданні вимоги скарги підтримав та просив задовольнити, обґрунтувавши доводами, що наведені у скарзі.
В судовому засіданні прокурор Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області ОСОБА_4 не заперечував проти повернення тимчасово вилученого майна згідно протоколу обшуку від 16.05.2022 року. Зауважив, що лише напередодні судового засідання ним отримано висновки технічних експертиз документів, відповідно до яких всі надані на дослідження марки акцизного податку для тютюнових виробів за способами виготовлення та засобами захисту відповідають зразкам марок акцизного податку України, що виготовлені на державному підприємстві, що здійснює їх виробництво. Тому вважав за доцільне повернути тимчасово вилучене в ході обшуку майно ТОВ «ТОБАККО-ШОП», яке неможливо було повернути раніше у зв`язку з проведенням техніко-криміналістичних експертиз документів. Надав для долучення до матеріалів справи копії висновків судових експертів від 30.05.2022 року за результатами проведення технічних експертиз документів по кримінальному провадженню № 42021042630000041 та копію договору оренди нежитлових приміщень № 12/16 від 01 грудня 2016 року.
Прокурором були надані матеріали кримінального провадження № 42021042630000041 від 23.02.2021 року для їх дослідження в судовому засіданні.
Слідчий суддя, вислухавши учасників процесу та дослідивши матеріали скарги та додані до неї документи, матеріали кримінального провадження, доходить наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування регулюється § 1 Глави 26 КПК України.
Частиною 1 статті 303 КПК України передбачений вичерпний перелік рішень, дії чи бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, які можуть бути оскаржені на досудовому провадженні.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Слідчим суддею встановлено, що СВ ВП № 2 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021042630000041, відомості про яке зареєстровані в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 23 лютого 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 199 КК України.
Ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 12 травня 2022 року в рамках вказаного кримінального провадження надано дозвіл на проведення обшуку за місцем зберігання підроблених марок акцизного податку та збуту підакцизних товарів з підробленими марками акцизного податку України, за адресою: м.Дніпро, Запорізьке Шосе, 26, літ. М-1, що відповідно доІнформації зДержавного реєструречових правна нерухомемайно таРеєстру праввласності нанерухоме майно,Державного реєструІпотек,Єдиного реєструзаборон відчуженняоб`єктів нерухомогомайна щодооб`єкта нерухомогомайна,на правіколективної власностіналежить Товариству з додатковою відповідальністю «Дніпрокомунтранс» (ЗАТ «Дніпрокомунтранс»), з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання і вилучення речей та документів, що мають значення для досудового розслідування та можуть бути доказами у кримінальному провадженні, а саме: підроблені марки акцизного податку України, фальсифіковані підакцизні товари та сировина для їх виробництва, знаряддя для виготовлення таких товарів (в тому числі обладнання, транспортні засоби та механізми, за допомогою яких здійснюється незаконне виробництво та реалізація); документи (договори і додатки до них, платіжні доручення, товарні та податкові накладні, касові ордери, товарні чеки, печатки та штампи), що містять інформацію про суб`єктів господарювання, причетних до вказаного злочину; чорнові записи щодо об`єму реалізованої продукції; електронні носії інформації, комп`ютерна техніка, де може зберігатися інформація щодо вчинення злочину, грошові кошти, здобуті у результаті реалізації вказаної продукції; мобільні телефони, за допомогою яких з`єднуються причетні до вчинення злочинів особи.
16 травня 2022 року прокурором Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області ОСОБА_4 ,на підставіухвали слідчогосудді Індустріальногорайонного судум.Дніпропетровська від12травня 2022року,за участюадвоката ОСОБА_5 ,який дієв інтересахТОВ «ТОБАККО-ШОП»,проведено обшукза адресою: АДРЕСА_1 , в ході якого виявлено та вилучено речі і документи відповідно до описової частини протоколу обшуку від 16 травня 2022 року, зокрема тютюнові вироби з марками акцизного податку, які ймовірно мають ознаки підробки, та з яких відібрано зразки для експертного дослідження.
Як вбачається із протоколу обшуку від 16 травня 2022 року ухвалу слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 12 травня 2022 року про проведення обшуку було пред`явлено громадянину ОСОБА_6 , який відмовився від її отримання та заявив, що зазначені в ухвалі слідчого судді речі і документи в приміщенні відсутні.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОБАККО-ШОП» є орендатором нежитлових приміщень розташованих в будівлі літ. М-1, що належать та перебувають на території майнового комплексу Товариства з додатковою відповідальністю «Дніпрокомунтранс», за адресою: м. Дніпро, Запорізьке Шосе, буд. 26, на підставі договору оренди нежитлових приміщень № 12/16 від 01 грудня 2016 року, укладеного між Товариством з додатковою відповідальністю «Дніпрокомунтранс» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОБАККО-ШОП».
Постановами слідчого СВ ВП № 2 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_7 від 17 травня 2022 року у кримінальному провадженні №42021042630000041 призначено техніко-криміналістичні експертизи документів, до проведення яких залучено судового експерта Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Згідно з висновками судових експертів від 30 травня 2022 року № № 2022-22, 2023-22, 2015-22, 2010-22 за результатами проведення технічних експертиз документів по кримінальному провадженню № 42021042630000041 надані на дослідження марки акцизного податку для тютюнових виробів за способами виготовлення та засобами захисту відповідають зразкам марок акцизного податку України, що виготовлені на державному підприємстві, що здійснює їх виробництво.
Враховуючи вищевикладене, можливо дійти висновку, що майно вказане в протоколі обшуку від 16 травня 2022, що було вилучене 16 травня 2022 року в ході обшуку за адресою: м. Дніпро, Запорізьке шосе, 26, літ. М-1, є тимчасово вилученим майном, оскільки дозвіл на його вилучення в ухвалі слідчого судді від 12 травня 2022 року про надання дозволу на проведення вказаного обшуку не надавався.
З клопотанням про накладення арешту на майно, що було вилучене в ході обшуку за адресою: м. Дніпро, Запорізьке шосе, 26, літ. М-1, ані слідчий, ані прокурор не звертались та відповідно арешт слідчим суддею не накладався.
Вирішуючи скаргу на бездіяльність прокурора, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна, слідчий суддя враховує, що згідно з частиною 1 статті 167 КПК України тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення.
Так, частиною другою статті 167 КПК України визначено, що тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони: 1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди; 2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення; 3) є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом; 4) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.
Відповідно до статті 169 КПК України тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено: 1) за постановою прокурора, якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним; 2) за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна; 3) у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 171, частиною шостою статті 173 цього Кодексу; 4) у разі скасування арешту.
Враховуючи викладене,зважаючи нате,що намайно згідно протоколу обшуку від 16.05.2022 року, що було вилучено 16 травня 2022 року в ході обшуку за адресою: м. Дніпро, Запорізьке шосе, 26, літ. М-1, арешт не накладався, дане майно підлягає поверненню його власнику.
До теперішнього часу тимчасово вилучене майно ТОВ «ТОБАККО-ШОП» повернуто не було, що свідчить про бездіяльність прокурора та відповідно підтверджує обґрунтованість поданої скарги.
На підставі вищевикладеного, слідчий суддя дійшов висновку, що скарга адвоката ОСОБА_3 в інтересах ТОВ «ТОБАККО-ШОП» на бездіяльність прокурора, що полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна в рамках кримінального провадження № 42021042630000041 від 23.02.2021 року підлягає задоволенню.
Зі змісту ст. 307 КПК України вбачається, що за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування слідчий суддя може винести ухвалу про зобов`язання вчинити певну дію.
У ч. 1 ст. 309 КПК України зазначено вичерпний перелік ухвал слідчого судді, які підлягають оскарженню під час досудового розслідування, перелік є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, а тому дана ухвала у відповідності до ч. 3 ст. 309 КПК України не може бути оскаржена.
Керуючись ст.ст. 169, 303-307, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОБАККО-ШОП» на бездіяльність прокурора, що полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна в рамках кримінального провадження № 42021042630000041 від 23.02.2021 року задовольнити.
Зобов`язати уповноважену особу Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «ТОБАККО-ШОП» майно, тимчасово вилучене в ході проведення обшуку 16.05.2022 року за адресою: м.Дніпро, Запорізьке шосе, 26, літ. М-1, а саме: майно, згідно протоколу обшуку від 16.05.2022 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчийсуддя ОСОБА_1
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 104761350 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні