Справа № 182/1511/22
Провадження № 2/0182/1799/2022
У Х В А Л А
Іменем України
14.06.2022 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Рунчева О. В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про звільнення її від сплати судового збору за її позовом до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезазначеним позовом.
Одночасно позивач подала заяву про звільнення її від сплати судового збору, посилаючись на те, що її онук наразі проживає разом із нею на повному її утриманні, відповідачка матеріальної допомоги на утримання дитини не надає.
З урахуванням викладеного ОСОБА_1 просить суд звільнити її від сплати судового збору за подання позову до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставіКонституції України гарантується (ч. 3ст. 8 Конституції).
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК Україникожна особа може в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У постанові пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року № 10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» (далі - Постанова) роз`яснено, що судові витрати - передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи.
Конвенція прозахистправлюдини іосновоположнихсвобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду. Разом із тим, ураховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» (Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
У зв`язку із цим при здійсненні правосуддя у цивільних справах суди повинні вирішувати питання, пов`язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності доЦПК України,Закону України «Про судовий збір», а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку.
Згідно ч. 1ст. 136 ЦПК Українисуд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення по справі.
На підставі ч. 3ст. 136 ЦПК Україниз підстав, зазначених частиною першою цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримує пенсію, інших доходів не має.
За таких обставин суд погоджується із доводами позивача про те, що, з урахуванням її матеріального стану вона не може оплатити 992,40 грн. судового збору.
Судові процедури повинні бути справедливими, тому особа безпідставно не може бути позбавлена права на звернення до суду, оскільки це буде порушенням права на справедливий суд, передбаченогост. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
На підставі вищевикладеного суд вважає можливим задовольнити заяву позивача та звільнити її від сплати судового збору у цивільній справі за її позовом до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.
Керуючись ст.ст.136,177 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Червоногригорівської селищної ради про позбавлення батьківських прав.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: О. В. Рунчева
Суд | Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104766255 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рунчева О. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рунчева О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні