Справа № 182/1511/22
Провадження № 2/0182/819/2023
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
01.11.2023 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Рунчевої О.В., секретаря Власенко Ю.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Нікополя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей Червоногригорівської селищної ради про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 08.04.2022 року звернулася до суду з зазначеним вище позовом, посилаючись на наступні обставини.
Її донька, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про що виконкомом Дмитрівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області зроблено відповідний актовий запис № 19 та видано свідоцтво про народження дитини серія № НОМЕР_1 .
Відомості про батька в акті цивільного стану зазначено відповідно до ст. 135 СК України, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження.
Вона, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідною бабусею ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який фактично проживає разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується актом обстеження сім`ї від 10.03.2022 року, складеного комісією та завірено директором Марганецької гімназії Ольгою Борщевською.
Зазначає, що її донька залишила сина на її утримання при цьому ніяким чином не піклується про дитину, не проявляє зацікавленість в його подальшій долі, не цікавиться станом здоров`я, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, зокрема - не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на його фізичний розвиток як складову виховання, не цікавиться розвитком дитини в обсязі, необхідному для його нормального самоусвідомлення, взагалі не виявляє інтересу до його внутрішнього світу, не створює умов для нормального зростання, а навпаки своїм ігноруванням створює умови, які шкодять інтересам дитини.
Позивач також зазначає, що відповідно до покладених законом на батьків обов`язків, ОСОБА_2 не бере педагогічної, матеріальної, грошової або будь-якої іншої участі у вихованні сина. Всі питання щодо виховання дитини вирішуються нею самостійно без участі та підтримки з боку відповідача.
На підставі викладеного, позивач просить суд позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав відносно неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановити опіку над малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначивши опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , та стягнути аліменти з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі частини від усіх видів доходу, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно до досягнення дитиною повноліття.
Ухвалою судді Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 14.06.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження, відкрито провадження по даній справі, почато підготовче провадження, витребувано у третьої особи вмотивований висновок про доцільність чи недоцільність позбавлення батьківських прав відповідача відносно його доньки.
На виконання ухвали суду від 14.06.2022 року Службою у справах дітей Червоногригорівської селищної ради надано рішення від 29.05.2023 року № 236 Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 .
У підготовче судове засідання позивач не з`явилася, надала на адресу суду заяву про розгляд справи без її участі, без фіксації судового процесу технічними засобами, на позовних вимогах наполягає в повному обсязі (а.с. 60). Відповідач надала на адресу суду заяву, в якій зазначила, що з позовними вимогами погоджується, позов визнає, не заперечує щодо позбавлення її батьківських прав та просить суд розглядати справу без її участі (а.с. 58-59).
Від представника третьої особи ОСОБА_4 надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника, проти задоволення позовних вимог не заперечують (а.с.52-53).
Враховуючи, викладене, суд вважає доцільним за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення, що відповідає положенням ч. 3 ст. 200 ЦПК України, розглянути справу на підставі наявних доказів, без фіксування судового засідання звукозаписувальними технічними засобами, що передбачено ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов на підставі ст.ст. 164-167 СК України підлягає задоволенню.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відомості про батька в акті цивільного стану зазначено відповідно до ст. 135 СК України (а.с. 6).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідною бабусею ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який фактично проживає разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується актом обстеження сім`ї від 10.03.2022 року, складеного комісією та завірено директором Марганецької гімназії Ольгою Борщевською (а.с.9).
Позивач зазначає, що ОСОБА_2 залишила сина на її утримання, при цьому ніяким чином не піклується про дитину, не проявляє зацікавленість в його подальшій долі, не цікавиться станом здоров`я, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, зокрема - не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на його фізичний розвиток як складову виховання, не цікавиться розвитком дитини в обсязі, необхідному для його нормального самоусвідомлення, взагалі не виявляє інтересу до його внутрішнього світу, не створює умов для нормального зростання, а навпаки своїм ігноруванням створює умови, які шкодять інтересам дитини. Відповідно до покладених законом на батьків обов`язків, ОСОБА_2 не бере педагогічної, матеріальної, грошової або будь-якої іншої участі у вихованні сина. Всі питання щодо виховання дитини вирішуються нею самостійно без участі та підтримки з боку відповідача.
Таким чином, ОСОБА_2 повністю ухилилася від виконання своїх батьківських обов`язків по утриманню та вихованню своєї малолітньої дитини.
Рішенням виконавчого комітету Червоногригорівської селищної ради Нікопольського району Дніпропетровської області від 29.05.2023 року за № 236 було затверджено висновок від 29.05.2023 року за № 236 про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по відношенню до її малолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 54-57).
Відповідно до ч.2 ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, його фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно ч.2 ст. 157 Сімейного кодексу України, той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
Згідно п.2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх зобов`язань по вихованню дитини.
Відповідно до положень ч.ч.2,3 ст.166 Сімейного кодексу України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Відповідно до п.п.15,16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Інтереси дітей захищаються передусім не лише національним законодавством, але й нормами міжнародного права. Так, згідно з положеннями ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року (ратифікована Україною 27.02.1991 року, дата набуття чинності для України 27.09.1991 року), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини, а також на положення ч.8 ст.7 Сімейного Кодексу України, регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Відповідно до ст.180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Доказів того, що з відповідача проводяться стягнення по іншим виконавчим листам в матеріалах справи немає.
Згідно ч.2 ст.182 Сімейного кодексу України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно ч.1 ст.8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Судом було встановлено, що ОСОБА_2 з сином не проживає, не спілкується, не приймає участі у вихованні та утриманні малолітнього, ухиляється від виконання батьківських обов`язків, залишила сина без догляду за адресою: АДРЕСА_2 . Внаслідок таких безвідповідальних дій матері, дитина опинилась у ситуації, коли її життя та здоров`я знаходяться в небезпеці.
Згідно характеристики з місця проживання, виданої ОСОБА_5 , виконуючого обов`язки старости ОСОБА_6 старостинського округу, на громадянку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зазначено, що за місцем реєстрації не проживає, постійно змінює фактичне місце проживання. Надходили усні скарги щодо невиконання батьківських обов`язків. Вихованням дитини займається бабуся ОСОБА_1 (а.с.11).
Враховуючи викладене, те, що відповідач самоусунулася від виховання дитини, а її відношення до своїх батьківських обов`язків виключає участь у житті малолітньої дитини, те, що вона свідомо та добровільно відмовилася від виконання покладених на неї обов`язків по вихованню дитини, суд вважає за можливе позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ч.4 ст.167 СК України, якщо дитина не може бути передана другому з батьків, переважне право перед іншими особами на передання їм дитини мають, за їхньою заявою, баба та дід, повнолітні брати та сестри, інші родичі дитини, мачуха, вітчим.
Зважаючи на необхідність захисту особистих немайнових та майнових прав малолітньої дитини, суд вважає, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 необхідно призначити опікуна. Єдиною особою, що виховує та утримує дитину є позивач ОСОБА_1 , яка піклується про нього, матеріально його забезпечує та вважає, що може бути призначена опікуном над своїм онуком та бажає ним бути. Відповідно до складеної характеристики за місцем проживання на громадянку ОСОБА_1 за час проживання зарекомендувала себе з позитивної сторони, як чуйна, добра людина. Нарікань зі сторони місцевих жителів до виконкому селищної ради не надходило (а.с.10).
Відповідно до наданого висновку виконавчого комітету Червоногригорівської селищної ради, як органу опіки та піклування про можливість призначення опікуном ОСОБА_7 від 29.08.2023 року № 304, орган опіки та піклування Червоногригорівської селищної ради вважає доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини, в призначенні опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відносно малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 65-68).
Крім того, згідно положень ст.ст.183,191 СК України, з відповідача підлягають стягненню аліменти на користь позивача на утримання малолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/4 частини з усіх видів її заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 08.04.2022 року та до досягнення дитиною повноліття, що буде відповідати вимогам діючого законодавства.
Згідно п.1ч.1ст.430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В силу ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.10, 12, 13, 81,82, 141, 259, 263-265, 268, 273, 280-282 ЦПК України, ст.ст. 164-167 СК України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання - АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_2 ), третя особа - Служба у справах дітей Червоногригорівської селищної ради (місцезнаходження за адресою: 53283, Дніпропетровська область, Нікопольський район, смт. Червоногригорівка, вул. Ярмарочна, буд. 33) про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно малолітнього - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити опіку над малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначивши опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , що народилася у с. Привільне Нікопольського району Дніпропетровської області, зареєстрована за адресою - АДРЕСА_2 аліменти на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 на утримання малолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/4 частини з усіх видів її заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 08.04.2022 року та до досягнення дитиною повноліття.
Рішення в частині місячного платежу аліментів підлягає негайному виконанню.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , що народилася у с. Привільне Нікопольського району Дніпропетровської області, зареєстрована за адресою - АДРЕСА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 1 073 грн. 60 коп. (одна тисяча сімдесят три грн. 60 коп.).
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: О. В. Рунчева
Суд | Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2023 |
Оприлюднено | 08.11.2023 |
Номер документу | 114713876 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рунчева О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні