Справа № 199/10056/18
(2/199/30/22)
УХВАЛА
16.06.2022 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Якименко Л.Г.
за участю секретаря Маляренко В.О.,
позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Дніпрі справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах недієздатного ОСОБА_3 , до ОСОБА_4 та Кредитної спілки «Взаємний кредит», треті особи Орган опіки та піклування адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської Дніпрі, приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Тарасюк О.О. та приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Красота Т.О., про визнання недійсними договору кредитної лінії, договору іпотеки та договору купівлі-продажу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду в інтересах недієздатного ОСОБА_3 , із позовом до ОСОБА_4 та Кредитної спілки «Взаємний кредит», треті особи Орган опіки та піклування адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської Дніпрі, приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Тарасюк О.О. та приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Красота Т.О., про визнання недійсними договору кредитної лінії, договору іпотеки та договору купівлі-продажу.
Позивач ОСОБА_1 надала до суду клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для з`ясування стану його психічного здоров`я на час укладення 14.02.2014 року оспорюваних договорів - договору кредитної лінії та договору іпотеки.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 клопотання підтримали та просили його задовольнити.
Відповідачі та представники третіх осіб у судове засідання не з`явилися, причини неявки суду не повідомили, про день та час судового засідання повідомлені належним чином.
Суд, ознайомившись із клопотанням, вислухавши думки позивача та її представника, вважає що вказане клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно дост.76 ЦПК України, одним з доказів, на підставі яких суд встановлює наявність, або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи, є висновки експертів.
Однією з гарантій, якою забезпечуються незалежність судового експерта та правильності його висновку, є визначений законом порядок призначення судового експерта (ст.4 Закону України "Про судову експертизу").
За змістомст.7-1 Закону України "Про судову експертизу"підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення.
Відповідно до вимог ч.1ст.103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно з ч.1 ст.10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
Таким чином, оскільки представник відповідача заявляє клопотання про призначення експертизи, то враховуючи, що одним з принципів цивільного судочинства є змагальність сторін, суд не має права позбавляти сторону по справі можливості таким чином довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.1ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Статтеюст.76 ЦПК Українивизначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, як серед іншого, висновками експертів.
Згідно з п.3ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно дост.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод такеконституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Відповідно до вимог ч.3ст.103ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Відповідно до ч.5ст.103 ЦПК Україниучасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Враховуючи викладене та той факт, що для з`ясування обставин, що мають значення для справи, потрібні спеціальні знання, тому суд за клопотаннями позивача вважає за необхідне призначити по справі судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Дніпровської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків» МОЗ України, попередивши експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384,385 КК України.
На розгляд та вирішення експерта поставити питання:
-Чи страждав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічним розладом станом на 14.02.2014 року, внаслідок якого він не міг 14.02.2014 року усвідомлювати свої дії та керувати ними?
-Чи перебував ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 14.02.2014 року у такому стані, коли він не міг розуміти значення своїх дії або керувати ними (тимчасовий психічний розлад, нервове зворушення, хронічне психічне захворювання, тимчасовий розлад психічної діяльності, недоумство, інший хворобливий стан психіки) ?
Відповідно до п.5 ч.1 ст.252, п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи. Провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Оскільки строк проведення судово-психіатричної експертизи може бути різним у залежності від складності дослідження та експертного навантаження фахівців експертної установи, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.76,103,104,116,252,258-260 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Призначити по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах недієздатного ОСОБА_3 , до ОСОБА_4 та Кредитної спілки «Взаємний кредит», треті особи Орган опіки та піклування адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської Дніпрі ради, приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Тарасюк О.О. та приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Красота Т.О., про визнання недійсними договору кредитної лінії, договору іпотеки та договору купівлі-продажу, судово-психіатричну експертизу відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , проведення якої доручити експертам експертам Дніпровської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків» МОЗ України.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
-Чи страждав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічним розладом станом на 14.02.2014 року, внаслідок якого він не міг 14.02.2014 року усвідомлювати свої дії та керувати ними?
-Чи перебував ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 14.02.2014 року у такому стані, коли він не міг розуміти значення своїх дії або керувати ними (тимчасовий психічний розлад, нервове зворушення, хронічне психічне захворювання, тимчасовий розлад психічної діяльності, недоумство, інший хворобливий стан психіки) ?
У розпорядження експертів направити копію цієї ухвали, копію медичної карти амбулаторного хворого.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.261 ЦПК України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська або безпосередньо до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя
Суд | Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104803988 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
ЯКИМЕНКО Л. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні