ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" червня 2022 р. Cправа № 902/53/22
Суддя Господарського суду Вінницької області Нешик О.С., при секретарі судового засідання Шаравській Н.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Порше Мобіліті", м.Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембудмонтаж-ВВС", м.Вінниця
про стягнення 1605573,78 грн заборгованості згідно кредитного договору
За участю:
представника позивача: Ізвєкова В.В., діє на підставі ордеру;
представника відповідача: Пригоцького В.А., діє на підставі ордеру.
ВСТАНОВИВ :
20.01.2022 до суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Порше Мобіліті" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембудмонтаж-ВВС" про стягнення 1605573,78 грн заборгованості за Кредитним договором №50018672 від 03.11.2020 та звернення стягнення на предмет застави - автомобіль марки VW, модель VW Touareg R-Line 3.0 V6 TDI, кузов № НОМЕР_1 , об`єм двигуна 2 967 куб.см, рік випуску 2020, державний номер НОМЕР_2 , що належить на праві власності ТОВ "Рембудмонтаж-ВВС" шляхом продажу вказаного автомобіля з публічних торгів відповідно до положень Закону України "Про виконавче провадження".
Ухвалою суду від 25.01.2022 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/53/22, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 24.02.2022.
21.02.2022 до суду надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач заперечує щодо вимоги позивача про стягнення грошових коштів для погашення заборгованості за кредитом, вважає таку вимогу необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. В підтвердження вказаної обставини посилається на порядок задоволення вимог позивача, передбачений умовами кредитного договору. Зокрема, на думку відповідача, задоволення вимог позивача підлягає задоволенню за рахунок предмету застави.
23.02.2022 до суду надійшла заява за підписом Нижника О.В. про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
За результатами судового засідання (24.02.2022) судом постановлено ухвалу про продовження строку здійснення підготовчого провадження у справі на тридцять днів та про оголошення перерви у в підготовчому судовому засіданні до 29.03.2022.
18.03.2022 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач, з посиланням на Загальні умови надання та обслуговування кредитів, що надаються ТОВ "Порше Мобіліті" та правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 19.05.2020 у справі №361/7543/17, заперечує доводи відповідача, наведені у відзиві. Зазначає, що одночасне стягнення заборгованості за кредитним договором і зверненням стягнення на предмет застави в рахунок погашення заборгованості не зумовлює подвійного стягнення за основним зобов`язанням та не перевищує повноваження позивача, які передбачені кредитним договором.
28.03.2022 на адресу суду надійшли заперечення на відповідь на відзив.
Відповідач вважає помилковим посилання позивача на позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 19.05.2020 у справі №361/7543/17, оскільки, на думку відповідача, вказана постанова стосується інших правових відносин та юридичних фактів, а саме визначених Законом "Про іпотеку", а не Законом "Про заставу".
29.03.2022 на адресу суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембудмонтаж-ВВС" №10 від 23.02.2022 про призначення у справі судової автотоварознавчої експертизи.
Ухвалою суду від 29.03.2022 (а.с.144-148) відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 від 23.02.2022 про вступ у справу як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, та відмовлено в задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембудмонтаж-ВВС" №10 від 23.02.2022 про призначення у справі судової автотоварознавчої експертизи.
За результатами судового засідання, 29.03.2022, судом оголошено перерву в підготовчому судовому засіданні до 21.04.2022.
21.04.2022 судом постановлено ухвалу (із занесенням її до протоколу судового засідання) про відкладення підготовчого судового засідання до 17.05.2022.
За результати слухання справи, 17.05.2022, постановлена ухвала (із занесенням її до протоколу судового засідання) про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 09.06.2022.
На визначену судом дату з`явилися представники обох сторін.
Під час судового засідання, 09.06.2022, представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити. Натомість представник відповідача проти позову заперечив та просив суд у позові відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
03.11.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Порше Мобіліті" (Кредитодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рембудмонтаж-ВВС" (Позичальник, відповідач), був укладений кредитний договір №50018672.
Договір між сторонами складають цей кредитний договір, Загальні умови кредитування, графік погашення кредиту, а також додаткові угоди та інші документи, що можуть бути укладені або підписані сторонами у відношенні кредиту.
Згідно п.1.1 Загальних умов кредитування компанія зобов`язується надати позичальнику кредит у сумі/розмірі, визначеній/-ому у кредитному договорі, в українських гривнях. Компанія також може надати позичальнику додатковий кредит на страхування майна, придбання якого є цільовим призначенням кредиту, а також на інші види страхування, у сумі, визначеній у кредитному договорі. Такими видами страхування можуть бути наступні (перелік не є вичерпним): добровільне страхування наземного транспортного засобу, програма КАСКО, обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, страхування фінансових ризиків при викраденні або знищенні транспортного засобу, добровільне страхування (додаткової) цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, добровільне страхування від нещасних випадків (водія та пасажирів), добровільне страхування тимчасової втрати працездатності, добровільне страхування на випадок втрати роботи.
Надання компанією додаткового кредиту позичальнику погоджується сторонами в кредитному договорі. Якщо сторони не погодили надання додаткового кредиту в кредитному договорі, положення Загальних умов кредитування щодо додаткового кредиту до сторін не застосовуються.
Умови надання Додаткового кредиту передбачено статтею 12 та іншими положеннями цих Загальних умов кредитування.
Відповідно до п.1.3.1 Загальних умов, розмір платежів, що підлягають сплаті позичальником у повернення кредиту та додаткового кредиту, визначаються в українських гривнях на день укладення кредитного договору та зазначаються у графіку погашення кредиту, який є невід`ємною частиною кредитного договору. В подальшому позичальник сплачує платежі у повернення кредиту та додаткового кредиту відповідно до виставлених компанією рахунків у гривні.
Пунктом 1.4.2. Загальних умов передбачено, що до 10 числа кожного місяця компанія надсилає позичальнику відповідні рахунки для сплати чергового платежу відповідно до графіку погашення кредиту. Черговий платіж підлягає сплаті у строк відповідно до графіку погашення кредиту.
Згідно п.1.6. Загальних умов виконання зобов`язання позичальника за цим кредитним договором забезпечується заставою майна відповідно до положень кредитного договору (та/або з третьою особою, яка надає заставу), а також усім майном позичальника, на яке може бути звернено стягнення за законодавством України. Сторони можуть домовитись про надання позичальником додаткових засобів забезпечення виконання зобов`язань за Кредитним договором, в тому числі застави іншого майна та поруки третіх осіб.
Відповідно до п.2.4. Загальних умов нарахування процентів щомісячно, відповідно до Графіка погашення кредиту. Період нарахування процентів починається з першого календарного дня місяця і закінчується останнім календарним днем поточного місяця. Процента нараховуються за методом ("30/360" (для цілей розрахунку один календарний місяць складається із 30 днів, при цьому умовно в році 360 днів) відповідно до Графіка погашення кредиту. Проценти нараховуються на Суму кредиту, яка залишається неповернутою, відповідно до Графіка погашення кредиту. При цьому проценти не нараховуються за період з дати отримання Кредиту і до і першого календарного дня наступного місяця.
За умовами п.3.2. Загальних умов, cторони погоджуються, що компанія має право визнати термін повернення кредиту та додаткового кредиту таким, що настав та/або вимагати дострокового розірвання кредитного договору у випадках: п.3.2.1 - порушення позичальником терміну сплати будь-якого чергового платежу (його частини) з повернення кредиту та/або додаткового кредиту відповідно до Графіка погашення кредиту та/або сплати плати за користування кредитом на строк щонайменше 1 (один) календарний місяць.
Позичальник зобов`язаний повернути компанії у повному обсязі суму кредиту та суму додаткового кредиту, плату за кредит та штрафні санкції, якщо такі підлягають застосуванню (сума до повернення Позичальником розраховується Компанією і вказується у повідомленні Компанії) протягом 30 календарних днів з дати одержання повідомлення про таку вимогу позичальником (для фізичних осіб) та протягом 5 календарних днів з дати одержання повідомлення про таку вимогу позичальником (для фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб). Якщо з будь-яких причин повідомлення не буде отримано, перебіг вказаного строку починається з дати відправлення такого повідомлення (3.3. Загальних умов).
Згідно з п.5.5. Загальних умов кредитування позичальник зобов`язується забезпечити страхування майна, яким забезпечено виконання зобов`язання позичальника за кредитним договором, протягом усього строку дії кредитного договору та до повного виконання зобов`язань позичальником за кредитним договором у страховій компанії, яка авторизована компанією.
Відповідно до пункту 5.6. Загальних умов кредитування якщо позичальник в порушення пункту 5.5 цих Загальних умов кредитування не укладе договір страхування або якщо укладений договір страхування не буде чинним з будь-яких причин, Компанія на власний вибір 1) укладе такий договір страхування від власного імені або від імені Позичальника та здійснить сплату страхових платежів, передбачених таким договором (договорами) страхування, на користь страхової компанії відповідно до умов, передбачених цими Загальними умовами кредитування, або 2) здійснить від імені Позичальника сплату страхових платежів на користь страхової компанії відповідно до діючого договору страхування, що було укладено між Позичальником та страховою компанією. У випадку укладення Позичальником, на виконання умов пунктів 5.5 та 5.6 Загальних умов кредитування, договору страхування, у якому будуть встановлені будь-які інші страхові випадки на додаток до страхових випадків щодо визначеного в пункті 5.5 майна, та наступної несплати Позичальником страхових платежів за таким договором страхування, Компанія має право продовжити від імені Позичальника сплату страхових платежів за раніше укладеним Позичальником договором страхування. Позичальник дає згоду і доручає Компанії укласти від імені і за рахунок Позичальника договір страхування та/або здійснювати від імені і за рахунок Позичальника сплату страхових платежів, передбачених таким(-и) договором (договорами) страхування (укладеним(-и) Компанією відповідно до цього пункту Кредитного договору або укпаденим(-и) Позичальником) на користь страхової компанії. Позичальник, не пізніше 5 календарних після направлення Компанією відповідного повідомлення (якщо інший порядок сплати не буде визначено Компанією у відповідному повідомленні), компенсує Компанії витрати, понесені нею у зв`язку із виконанням цього доручення/укладанням договору страхування від власного імені та сплатою страхових платежів, у порядку, передбаченому пунктом 1.8 цих Загальних умов кредитування, або в порядку, передбаченому пунктом 1.8.18 цих Загальних умов кредитування (у випадку неотримання Позичальником Додаткового кредиту від Компанії), якщо Позичальником є фізична особа або у порядку, передбаченому пунктом 1.9 цих Загальних умов кредитування або в порядку, передбаченому пунктом 1.9.2 цих Загальних умов кредитування (у випадку неотримання Позичальником Додаткового кредиту від Компанії), якщо Позичальником є юридична особа або фізична особа-підприємець. На вимогу Компанії Позичальник зобов`язується надати належним чином оформлену довіреність на вчинення юридичних дій, передбачених умовами цього пункту.
Згідно п.10.7 Загальних умов у випадку невиконання позичальником вимога про дострокове повернення кредиту та додаткового кредиту (в строки та порядку, визначених у такій вимозі), що було направлено позичальнику відповідно до пп. 3.2 і 3.3 цих Загальних умов, позичальник зобов`язаний також сплатити на користь компанії проценти від загальної простроченої суми кредиту за весь час прострочення до дати повного виконання зобов`язань позичальника за кредитним договором. Розмір таких процентів виповідає розміру річних процентів передбачених кредитним договором, чинних на дату направлення вимога про дострокове повернення кредиту та додаткового кредиту та розраховується щомісячно.
Також сторонами підписано графік погашення кредиту до кредитного договору (а.с.38).
02.11.2020 на підставі Договору №3839 купівлі-продажу автомобіля відповідач придбав у ТОВ "АВТОМОБІЛЬНИЙ ДІМ" Автомобіль, за умовами п.3.2.2 якого частина ціни Автомобіля сплачується за рахунок наданих відповідачу кредитних коштів фінансовою установою.
05.11.2020 ТОВ "ПОРШЕ МОБІЛІТІ" перерахувало на банківський рахунок ТОВ "АВТОМОБІЛЬНИЙ ДІМ" 1624000,00 грн, виконавши свої зобов`язання із надання суми кредиту за Кредитним договором у повному обсязі, що підтверджується Дебетовим повідомленням №211 (а.с.42).
На виконання обов`язку, передбаченого п.5.5. Загальних умов кредитування, відповідач 05.11.2020 уклав зі страховою компанією СК "ARX" Договір добровільного комплексного страхування наземного транспорту, цивільної відповідальності власників наземного транспорту та від нещасного випадку на транспорті №гк138323ак0ф (а.с.43).
З дати отримання Кредиту до липня 2021 року відповідач вчасно здійснював оплату платежів за Кредитним договором. Проте починаючи з серпня 2021 відповідач не здійснював платежі відповідно до погодженого Графіку погашення кредиту, чим порушив свої зобов`язання як позичальника за цим Кредитним договором.
Так, відповідач допустив прострочення щодо оплати чергових платежів згідно Графіку погашення кредиту за серпень-жовтень 2021 року.
Пунктом 9.4. Загальних умов кредитування встановлено, що будь-які повідомлення та вимоги, передбачені Загальними умовами кредитування, повинні бути надіслані у письмовій формі рекомендованим поштовим відправленням на адресу сторони, вказану у кредитному договорі (або іншу адресу, про яку сторона повідомить у письмовій формі) відправлене таким чином повідомлення вважатиметься отриманим стороною на 3-й (третій) робочий день з дня відправлення.
У зв`язку із несплатою відповідачем чергових платежів за Кредитним договором на підставі рахунків №00479674 від 02.08.2021 (а.с.55), №00481399 від 01.09.2021 (а.с.56), №00483204 від 01.10.2021 (а.с.57) 21.10.2021 позивач надіслав відповідачу Вимогу №50018672 від 19.10.2021 про дострокове повернення несплаченої суми кредиту в розмірі 1414100,45 грн та несплачених чергових платежів за Кредитним договором в розмірі 118639,80 грн (а.с.52, 53).
Відповідач отримав вимогу 28.10.2021, що підтверджується інформацією про стан поштового відправлення №0503119587354 з офіційного вебсайту АТ "Укрпошта" (а.с.54).
З урахуванням умов укладеного сторонами договору строк дострокового повернення суми кредиту, Додаткового кредиту та інших платежів за кредитним договором настав 02.11.2021.
У визначений строк, відповідач умови вимоги №50018672 від 19.10.2021 не виконав.
У п.3.5. Загальних умов зазначено, що у випадку повного дострокового повернення Кредиту, Позичальник зобов`язаний повернути у повному обсязі фактично отриманий та несплачений Додатковий кредит разом з несплаченою сумою процентів та штрафних санкцій.
З урахуванням вищевикладеного станом на 10.01.2022 за відповідачем утворилась заборгованість зі сплати чергових платежів за Кредитним договором згідно Графіка погашення кредиту, а саме: 60308,72 грн - частина Кредиту згідно з Графіком погашення кредиту за період з 16.08.2021 по 02.11.2021; 18144,67 грн - нараховані проценти на частину Кредиту за період з 16.08.2021 по 02.11.2021; 40020,00 грн - частина Додаткового кредиту згідно з Графіком погашення кредиту за період з 16.08.2021 по 02.11.2021; 166,41 грн - нараховані проценти на частину Додаткового кредиту за період з 16.08.2021 по 02.11.2021.
Як слідує з матеріалів справи страхова компанія виставила ТОВ "ПОРШЕ МОБІЛІТІ" рахунок на оплату від 04.11.2021 на суму 13334,66 грн у складі зведеного рахунку на загальну суму 29743,56грн та рахунок на оплату від 07.12.2021 на суму 13334,66 грн у складі зведеного рахунку на загальну суму 25424,36 грн.
ТОВ "ПОРШЕ МОБІЛІТІ" сплатило по рахунку від 04.11.2021, що підтверджується платіжним дорученням №51003875 від 08.11.2021 та по рахунку від 07.12.2021 на загальну суму, що підтверджується дебетовим повідомленням №234 від 08.12.2021.
Для відшкодування понесених витрат, позивач надіслав відповідачу рахунок №00485549 від 10.11.2021 на суму 16001,59 грн та рахунок №00487196 від 07.12.2021 на суму 16001,59 грн з призначенням платежу: "Відшкодування страхових платежів зг.п.5.6 загальних умов кредитування". Відповідач рахунки не оплатив, витрати позивача на сплату страхових платежів в загальній сумі 32003,18 грн не компенсував.
У зв`язку з порушенням відповідачем зобов`язань за Кредитним договором, позивачем нараховано інфляційні втрати та 4,99% річних, а саме: 1417,40 грн - інфляційні втрати у зв`язку із простроченням сплати частини Кредиту та нарахованих процентів за черговими платежами згідно з Графіком погашення кредиту за період з 16.08.2021 по 10.01.2022; 1256,93 грн - 4,99% річних у зв`язку із простроченням сплати частини Кредиту та нарахованих процентів за черговими платежами згідно з Графіком погашення кредиту за період з 16.08.2021 по 10.01.2022, 728,03 грн - інфляційні втрати у зв`язку із простроченням сплати частини Додаткового кредиту та нарахованих процентів за черговими платежами згідно з Графіком погашення кредиту за період з 16.08.2021 по 10.01.2022; 644,64 грн - 4,99% річних у зв`язку із простроченням сплати частини Додаткового кредиту та нарахованих процентів за черговими платежами згідно з Графіком погашення кредиту за період з 16.08.2021 по 10.01.2022; 11312,80 грн - інфляційні втрати у зв`язку із простроченням дострокового повернення суми кредиту в розмірі 1414100,45 грн за період з 02.11.2021 по 10.01.2022; 13532,75 грн - 4,99% річних у зв`язку із простроченням дострокового повернення суми кредиту в розмірі 1414100,45грн за період з 02.11.2021 по 10.01.2022; 177,20 грн - 4,99% річних у зв`язку із простроченням сплати відшкодування страхових платежів згідно п.5.6. Загальних умов за період з 18.11.2021 по 10.01.2022.
За умовами Кредитного договору відповідач передав автомобіль марки VW, модель VW Touareg R-Line 3.0 V6 TDI, кузов № НОМЕР_1 , об`єм двигуна 2 967 куб.см, рік випуску 2020, державний номер НОМЕР_2 у заставу позивачу для забезпечення виконання своїх зобов`язань за Кредитним договором.
Позивач зареєстрував відповідне обтяження в ДРОРМ (а.с.67) (номер запису - 28259056).
У зв`язку з невиконання відповідачем вимог про дострокове повернення кредиту та сплати заборгованості за кредитним договором, а також виставлених для оплати рахунків, ТОВ "Порше Мобіліті" звернулось з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕМБУДМОНТАЖ-ВВС" заборгованості за Кредитним договором, яка станом на 10.01.2022 становить 1605573,78 грн та складається з: 60308,72 грн - сума кредиту, 18144,67 грн - нараховані проценти згідно з Графіком погашення кредиту; 1417,40 грн - інфляційні втрати у зв`язку із простроченням сплати частини кредиту та нарахованих процентів за черговими платежами згідно з Графіком погашення кредиту; 1256,93 грн - 4,99% річних у зв`язку із простроченням сплати частини кредиту та нарахованих процентів за черговими платежами згідно з Графіком погашення кредиту; 40020,00 грн - частина Додаткового кредиту; 166,41 грн - нараховані проценти за Додатковим кредитом; 728,03 грн - інфляційні втрати нараховані у зв`язку із простроченням сплати частини Додаткового кредиту та нарахованих процентів за черговими платежами згідно з Графіком погашення кредиту; 644,64 грн - 4,99% річних нараховані у зв`язку із простроченням сплати частини Додаткового кредиту та нарахованих процентів за черговими платежами згідно з Графіком погашення кредиту; 1414100,45 грн - достроково неповернена сума кредиту; 11312,80 грн - інфляційні втрати у зв`язку із простроченням дострокового повернення суми кредиту; 13532,75 грн - 4,99% річних нараховані у зв`язку із простроченням дострокового повернення суми кредиту; 11760,60 грн - проценти, нараховані на непогашену суму кредиту згідно п.10.7 Загальних умов; 32003,18 грн - відшкодування страхових платежів; 177,20 грн - 4,99% річних нараховані у зв`язку із простроченням сплати відшкодування страхових платежів.
Також позивачем заявлено вимогу про звернення стягнення на предмет застави - автомобіль, що належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "РЕМБУДМОНТАЖ-ВВС" в рахунок погашення заборгованості перед ТОВ "ПОРШЕ МОБІЛІТІ" за Кредитним договором №50018672 від 03.11.2020, шляхом продажу автомобіля з публічних торгів відповідно до положень Закону України "Про виконавче провадження".
Крім того, на підстав положень п.10 ст.238 позивач просить суд зазначити у рішенні суду про нарахування на суму заборгованості 4,99% річних за кожен день прострочення перерахування грошових коштів до моменту виконання судового рішення.
Розглядаючи спір по суті, суд виходить з такого.
Відповідно до вимог ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, платити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу.
Пунктом 1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір.
Відповідно до приписів ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ч.1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Як визначено ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання сторонами.
Проаналізувавши укладений між сторонами договір, суд дійшов висновку, що останній за своєю правовою природою є кредитним договором. Отже, до правовідносин сторін застосовуються положення Глав 71 Цивільного кодексу України.
Згідно з ст.1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до ч. 2 ст.345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.
Відповідно до ст.1048 Цивільного кодексу України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Частиною першою ст.1049 Цивільного кодексу України встановлено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій ковкості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст.1048 цього Кодексу (ч.1,2 ст.1050 Цивільного кодексу України).
Якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України.
Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до вимог ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускаються, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ч.1, 7 ст.193 Цивільного кодексу України.
Згідно з п.1.2. кредитного договору позичальник зобов`язується прийняти, належним чином використовувати і повернути компанії кредит та додатковий кредит у повному обсязі, а також сплатити проценти за використання кредиту та додаткового кредиту, а також інші платежі відповідно до умов Кредитного договору.
Згідно зведеної облікової виписки по кредитному договору (а.с.66), відповідач свої зобов`язання щодо повернення кредитних коштів та сплати відсотків за їх користування виконував неналежним чином, у зв`язку з чим, утворилась заборгованість.
Так, відповідач допустив заборгованості зі сплати чергових платежів за кредитним договором за період з серпня 2021 по жовтень 2021 року.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог про стягнення 60308,72 грн - простроченої заборгованості зі сплати чергових платежів за кредитом, 18144,67 грн - простроченої заборгованості зі сплати нарахованих процентів за черговими платежами, а отже і про їх задоволення в повному обсязі.
Разом з тим, суд зазначає, що невиконання відповідачем своїх зобов`язань зі своєчасної сплати чергових платежів за кредитним договором є порушенням зобов`язання (неналежним виконанням) в розумінні ст.610 Цивільного кодексу України. З огляду на невиконання відповідачем прийнятих на себе зобов`язань за кредитним договором в частині повної та своєчасної оплати кредиту у строки, визначені графіком погашення кредиту, суд дійшов висновку, що відповідач згідно з ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України є боржником, який прострочив виконання зобов`язання.
Судом розглянуто вимоги про стягнення з відповідача 4,99% річних за час прострочення платежів за кредитом та процентами за користування кредитом у сумі 1256,93 грн за період з 16.08.2021 по 10.01.2022 та інфляційних втрат за час прострочення платежів за кредитом та процентами за користування кредитом у сумі 1471,40 грн - за період з вересня по листопад 2021.
Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Пунктом 10.7. Загальних умов сторони передбачили, що у випадку невиконання Позичальником вимоги про дострокове повернення Кредиту та Додаткового кредиту (в строки та порядку, визначених у такій вимозі), що було направлено Позичальнику відповідно до пп. 3.2 і 3.3 цих Загальних умов, Позичальник зобов`язаний також сплатити на користь Компанії проценти від загальної простроченої суми Кредиту за весь час прострочення до дати повного виконання зобов`язань Позичальника за Кредитним договором. Розмір таких процентів відповідає розміру річних процентів, передбачених Кредитним договором, чинних на дату направлення вимоги про дострокове повернення Кредиту та Додаткового кредиту та розраховується щомісячно.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог про стягнення з відповідача 4,99% річних за час прострочення платежів за кредитом та процентами за користування кредитом у сумі 1256,93 грн за період з 16.08.2021 по 10.01.2022 та інфляційних втрат у сумі 1471,40 грн - за період з вересня по листопад 2021, в зв`язку з чим вказані вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розглядаючи вимоги про стягнення заборгованості за додатковим кредитом у сумі 40186,41 грн суд зазначає таке.
Пунктом 5.5. Загальних умов кредитного договору передбачено, що позичальник зобов`язується забезпечити страхування майна, яким забезпечено виконання зобов`язань позичальника за кредитним договором, протягом усього строку дії кредитного договору в страховій компанії, яка авторизована компанією. Передбачене вище зобов`язання позичальника щодо страхування вважатимуться виконаним належним чином за умови, що страховиком за відповідними договорами страхування є компанія, обрана позичальником самостійно з переліку страхових компаній, що відповідають вимогам компанії. До укладення договорів страхування (подовження строку їх дії) позичальник зобов`язаний звернутися до компанії для отримання інформації про перелік таких страхових кампаній або ознайомитись з зазначеним переліком на сайті компанії.
Відповідно до пункту 5.6. кредитного договору, якщо позичальник в порушення пункту 5.5 цих Загальних умов кредитування не укладе договір страхування або якщо укладений договір страхування не буде чинним з будь-яких причин, компанія на власний вибір: 1) укладе такий договір страхування від власного імені або від імені позичальника та здійснить сплату страхових платежів, передбачених таким договором (договорами) страхування, на користь страхової компанії відповідно до умов, передбачених цими Загальними умовами кредитування, або 2) здійснить від імені позичальника сплату страхових платежів, передбачених таким договором (договорами) страхування, на користь страхової компанії.
На виконання умов п.5.5 Загальних умов кредитування між Акціонерним товариством "Страхова компанія "АХА Страхування" (страховик) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рембудмонтаж - ВВС" (страхувальник) укладено договір добровільного комплексного страхування наземного транспорту, цивільної відповідальності власників наземного транспорту та від нещасного випадку на транспорті №гк138323ак0ф від 05.11.2020. Вигодонабувачем за договором страхування виступає Товариством з обмеженою відповідальністю "Порше Мобіліті".
Відповідно до Кредитного договору ТОВ "ПОРШЕ МОБІЛІТІ" зобов`язалось надати Позичальнику додатковий кредит у сумі 800400,00 грн, з цільовим призначенням: на добровільне страхування наземних транспортних засобів. Позичальник доручив позивачу перераховувати страхові премії на користь AT СК ARX.
У п.3.5. Загальних умов зазначено, що у випадку повного дострокового повернення Кредиту, Позичальник зобов`язаний повернути у повному обсязі фактично отриманий та несплачений Додатковий кредит разом з несплаченою сумою процентів та штрафних санкцій.
Судом встановлено, що нарахування передбачених кредитним договором процентів за користування Додатковим кредитом здійснено позивачем за період до дати настання строку повернення суми кредиту у повному обсязі (період правомірного користування кредитом), тобто до 02.11.2021.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог про стягнення з відповідача 40020,00 грн заборгованості за додатковим кредитом та 166,41 грн - заборгованості по процентам за Додатковим кредитом, а отже і про їх задоволення в повному обсязі.
Перевіривши за допомогою програми "ЛІГА 360" здійснений позивачем розрахунок 4,99% річних та інфляційних втрат, зважаючи на прострочення відповідачем грошового зобов`язання з оплати додаткового кредиту та процентів за додатковим кредитом, судом встановлена арифметична та методологічна правильність розрахунку, з огляду на що суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність вимог в частині стягнення з відповідача 644,64 грн - 4,99% річних за період з 16.08.2021 по 10.01.2022 та 728,03 грн - інфляційних втрат за період з вересня 2021 по листопад 2021, а отже, позов в цій частині підлягає задоволенню.
Що стосується позовної вимоги щодо стягнення заборгованості у сумі 1414100,45грн з дострокового повернення кредиту, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, за умовами п.3.2 Загальних умов, сторони погоджуються, що Компанія має право визнати термін повернення кредиту та додаткового кредиту таким, що настав та/або вимагати дострокового розірвання Кредитного договору у випадках, зокрема, порушення позичальником терміну сплати будь-якого чергового платежу (його частини) з повернення кредиту та/або додаткового кредиту відповідно до Графіка погашення кредиту та/або сплати плати за користування кредитом на строк щонайменше 1 (один) календарний місяць.
Позичальник зобов`язаний повернути Компанії у повному обсязі суму кредиту та суму додаткового кредиту, плату за кредит та штрафні санкції, якщо такі підлягають застосуванню (сума до повернення позичальником розраховується Компанією і вказується у повідомленні Компанії) протягом 30 календарних днів з дати одержання повідомлення про таку вимогу позичальником (для фізичних осіб) та протягом 5 (п`яти) календарних днів з дати одержання повідомлення про таку вимогу позичальником (для фізичних осіб підприємців та юридичних осіб). Якщо з будь-яких причин повідомлення не буде отримано, перебіг вказаного строку починається з дати відправлення цього повідомлення (п.3.3 Загальних умов).
Матеріалами справи підтверджується, що позивач цінним листом з описом вкладення (а.с.52, 53) 21.10.2021 направив на адресу відповідача вимогу (повідомлення) про дострокове повернення кредиту та сплати заборгованості за договором №50018672 від 03.11.2020. Вказана вимога згідно даних з сайту АТ "Укрпошта" отримана відповідачем 28.10.2021 (а.с.54).
Відтак, з огляду на вищевикладене та враховуючи приписи п. 3.3 Загальних умов кредитування у відповідача виникло зобов`язання щодо дострокового повернення кредиту строк якого настав 02.11.2020.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог про стягнення 1414100,45грн заборгованості з дострокового повернення кредиту, а отже і про їх задоволення в повному обсязі.
Також позивач заявив вимогу про стягнення 4,99% річних у сумі 13523,75грн за період з 02.11.2021 до 10.01.2022 грн та інфляційних втрат у сумі 11312,80 грн за час прострочення з дострокового повернення кредиту за листопад 2021 року.
Перевіривши здійснений позивачем розрахунок 4,99% річних та інфляційних нарахувань за час прострочення з дострокового повернення кредиту та зважаючи на прострочення відповідачем грошового зобов`язання з дострокового повернення кредиту, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність вимог в частині стягнення з відповідача 4,99% річних у сумі 13532,75 грн, та інфляційних втрат в сумі 11312,80грн, а отже, позов в цій частині підлягає задоволенню.
Також судом розглянуто вимогу про стягнення з відповідача 32003,18 грн відшкодування страхових платежів.
Відповідно до п.29.1.3. Договору страхування не сплата Страхувальником страхових платежів у встановлені строки є підставою для припинення Договору страхування.
Страхова компанія виставила ТОВ "ПОРШЕ МОБІЛІТІ" рахунок на оплату від 04.11.2021 на суму 13334,66 грн (а.с.59) у складі зведеного рахунку на загальну суму 29743,56 грн та рахунок на оплату від 07.12.2021 на суму 13334,66 грн (а.с.63) у складі зведеного рахунку на загальну суму 25424,36 грн.
З метою недопущення припинення дії Договору страхування заставленого Автомобіля, позивач на підставі п.5.6 Загальних умов здійснював виплати на користь Страхової компанії страхових платежів.
Так, позивач сплатив страхові внески по рахунку від 04.11.2021 згідно платіжного доручення №51003875 від 08.11.2021 (а.с.60) та по рахунку від 07.12.2021, що підтверджується дебетовим повідомленням №234 від 08.12.2021 (а.с.64).
Для відшкодування понесених витрат, позивач надіслав відповідачу рахунок №00485549 від 10.11.2021 на суму 16001,59 грн (а.с.61) та рахунок №00487196 від 07.12.2021 на суму 16001,59 грн (а.с.61).
Проте відповідач ці рахунки не оплатив, витрати позивача на сплату страхових платежів не компенсував.
Збитки, заподіяні у зв`язку з неналежним виконанням Кредитного договору, повинні бути відшкодовані винною Стороною у повному обсязі, понад передбачені штрафні санкції. Збитками вважаються також витрати, понесені Компанією, внаслідок неналежного виконання Позичальником умов Кредитного договору (п.10.6. Загальних умов).
У відповідності до статті 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв`язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право.
На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо), якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до статті 224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до статті 623 Цивільного кодексу України, боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
Розмір збитків, завданих порушенням зобов`язання, доказується кредитором.
Збитки визначаються з урахуванням ринкових цін, що існували на день добровільного задоволення боржником вимоги кредитора у місці, де зобов`язання має бути виконане, а якщо вимога не була задоволена добровільно, - у день пред`явлення позову, якщо інше не встановлено договором або законом. Суд може задовольнити вимогу про відшкодування збитків, беручи до уваги ринкові ціни, що існували на день ухвалення рішення.
З огляду на положення статті 224 ГК України, статей 22, 611, 614, 623 ЦК України, для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника та збитками, вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
При цьому, на позивача покладається обов`язок довести наявність збитків, протиправність поведінки заподіювача збитків та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяними збитками. В свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях відсутня вина у заподіянні збитків.
Відповідно до статті 76 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з твердженнями позивача, що відшкодування страхових виплат в загальному розмірі 32003,18 грн є збитками, які мали місце внаслідок неналежного виконання зобов`язань відповідачем за кредитним договором, а тому вказана вимога підлягає задоволенню в повному обсязі.
Також судом розглянуто вимогу про стягнення з відповідача 177,22 грн - 4,99% річних нарахованих, у зв`язку з простроченням сплати відшкодування страхових платежів за період з 18.11.2021 по 10.01.2022.
Здійснивши за допомогою програми "ЛІГА 360" обрахунок 4,99% річних, суд дійшов висновку, що здійснені позивачем нарахування не перевищують розрахунок суду, відтак позов у зазначеній частині підлягає задоволенню в сумі, заявленій позивачем, а саме 177,20 грн.
Крім того, позивач у позовній заяві просить суд в рахунок стягнення заборгованості в сумі 1605688,35 грн за кредитним договором від 03.11.2021 №50018672 звернути стягнення на предмет застави - автомобіль марки VW, модель VW Touareg R-Line 3.0 V6 TDI, кузов № НОМЕР_1 , об`єм двигуна 2 967 куб.см, рік випуску 2020, державний номер НОМЕР_2 , що належить на праві власності ТОВ "Рембудмонтаж - ВВС".
За приписами статті 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, заставою.
Відповідно до статті 572 ЦК України та статті 1 Закону України "Про заставу" в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов`язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).
Статтею 589 ЦК України передбачено, що у разі невиконання зобов`язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави. За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов`язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв`язку із пред`явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
За приписами статті 590 ЦК України звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом. Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов`язання не буде виконано у встановлений строк (термін), якщо інше не встановлено договором або законом.
Як вже зазначалося, згідно витягу Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 22.10.2021 на автомобіль, що належить на праві власності ТОВ "Рембудмонтаж - ВВС", зареєстрована застава на підставі кредитного договору №50018672 від 03.11.2020 (а.с.67).
Під час розгляду справи судом встановлено факт прострочення відповідачем свого зобов`язання щодо сплати чергових платежів та відсотків по кредиту та додатковому кредиту, а також неповернення залишку суми кредиту за вимогою кредитодавця.
Слід вказати, що звернення стягнення на предмет застави не призводить до заміни основного зобов`язання на забезпечувальне. Тому задоволення вимог за дійсним основним зобов`язанням одночасно зі зверненням стягнення на предмет застави не зумовлює подвійного стягнення за основним зобов`язанням, оскільки домовленість сторін про його заміну забезпечувальним зобов`язанням відсутня.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020 у справі №361/7543/17.
Оскільки судом встановлено, що позовні вимоги є обґрунтованими вимога позивача про звернення стягнення на заставне майно підлягають задоволенню, із зазначенням про звернення стягнення на предмет застави в рахунок погашення боргу в сумі 1605573,78 грн.
Згідно з ч.1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
При цьому ч.1 ст.14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності (ч.2 вказаної статті).
Натомість відповідачем не надано суду належних доказів на спростовування заявлених позовних вимог, в тому числі щодо проведення розрахунків, не надано власного розрахунку заборгованості, доказів повної сплати боргу тощо.
Як визначає ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно із ч.1, 3 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст.76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи обставини справи та наявні матеріали, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Порше Мобіліті" підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч. 10 ст. 238 ГПК України суд, приймаючи рішення про стягнення боргу, на який нараховуються відсотки або пеня, може зазначити в рішенні про нарахування відповідних відсотків або пені до моменту виконання рішення з урахуванням приписів законодавства України, що регулюють таке нарахування.
Оскільки, позивачем нараховано 4,99% річних, то суд вважає за можливе визначити у резолютивній частині судового рішення про нарахування 4,99% річних, починаючи з періоду, не охопленому предметом позовних вимог (з 11.01.2022 року), з визначенням граничного строку їх нарахування до моменту виконання судового рішення в частині сплати грошових коштів в сумі 1576504,03 грн.
Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Разом з тим, при розподілі судових витрат, судом встановлено, що позивачем при зверненні з даним позовом до суду було надмірно сплачено 1,74 грн судового збору.
Виходячи з ціни позову (1605573,78 грн заборгованості) судовий збір, який підлягав до сплати позивачем становить 24083,61 грн, при цьому, в матеріалах справи міститься платіжне доручення №0051004077 від 14.01.2022 про сплату 24085,34 грн судового збору (а.с.21).
Так, відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
При цьому позивачем не подано клопотання про повернення з Державного бюджету України вказаної суми судового збору, тому при прийнятті рішення у справі питання повернення надмірно сплаченої суми судового збору судом не вирішується, що не позбавляє права останнього заявити дане клопотання після прийняття судового рішення у порядку визначеному ст.7 Законом України "Про судовий збір".
Таким чином, на відповідача покладаються витрати на сплату судового збору в сумі 24083,61 грн.
Крім того, представник позивача в судовому засіданні (09.06.2022) до закінчення судових дебатів зробив звернувся до суду з усним клопотанням про призначення судового засідання для вирішення питання щодо судових витрат на професійну правничу допомогу після ухвалення рішення.
Так, відповідно до статті 221 Господарського процесуального кодексу України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Відповідно до частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Згідно з пунктом 5 частини 6 статті 238 Господарського процесуального кодексу України, у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про призначення судового засідання для вирішення питання про судові витрати, дата, час і місце його проведення; строк для подання стороною, за клопотанням якої таке судове засідання проводиться, доказів щодо розміру, понесених нею судових витрат.
Таким чином, суд вважає за доцільне задовольнити усне клопотання представника позивача та призначити окреме судове засідання для вирішення питання стосовно розподілу судових витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката.
Керуючись ст. 7, 8, 13, 14, 18, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕМБУДМОНТАЖ-ВВС" (вул.Стеценка, буд.5, Вінниця, 21001, код юридичної особи 13312971) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОРШЕ МОБІЛІТІ" (пр.Павла Тичини, буд.1-В, м.Київ, 02152, код юридичної особи 36422974) 1605573,78 грн заборгованість за Кредитним договором №50018672 від 03.11.2020, 24083,61 грн - відшкодування витрат зі сплати судового збору.
3. Звернути стягнення на предмет застави - автомобіль марки VW, модель VW Touareg R-Line 3.0 V6 TDI, кузов № НОМЕР_1 , об`єм двигуна 2967 куб.см, рік випуску 2020, державний номер НОМЕР_2 , що належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "РЕМБУДМОНТАЖ-ВВС" (код юридичної особи 13312971), в рахунок погашення заборгованості ТОВ "РЕМБУДМОНТАЖ-ВВС" (код юридичної особи 13312971) перед ТОВ "ПОРШЕ МОБІЛІТІ" (код юридичної особи 36422974) за Кредитним договором №50018672 від 03.11.2020, яка станом на 10.01.2022 становить 1605573,78 грн шляхом продажу вказаного автомобіля з публічних торгів відповідно до положень Закону України "Про виконавче провадження".
4. Нараховувати на суму заборгованості 1576504,03 грн (або її непогашену частину) та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕМБУДМОНТАЖ-ВВС" (вул.Стеценка, буд.5, Вінниця, 21001, код юридичної особи 13312971) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОРШЕ МОБІЛІТІ" (пр.Павла Тичини, буд.1-В, м.Київ, 02152, код юридичної особи 36422974) - 4,99% річних за кожен день прострочення перерахування грошових коштів протягом періоду з 11.01.2022 до моменту виконання судового рішення в частині повної сплати грошових коштів у сумі 1576504,03 грн.
5. Призначити судове засідання для вирішення питання стосовно розподілу судових витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката, на 29 червня 2022 року на 10 год. 00 хв. в приміщенні Господарського суду Вінницької області (вул.Пирогова, 29, м.Вінниця, 21018, 3-й поверх, зала №2), про що повідомити сторони (зокрема телефоном).
6. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
7. Копію рішення направити на наступні адреси електронної пошти: позивача (info@porschefinance.ua), офіційну електронну адресу представника позивача (3116021856@mail.gov.ua), відповідача (ІНФОРМАЦІЯ_1).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1, 2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256, 257 ГПК України).
Повне рішення складено 20 червня 2022 р.
Суддя Нешик О.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104847646 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Нешик О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні