Справа № 188/525/22
Провадження № 1-кп/188/134/2022
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2022 року Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт Петропавлівка клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку зі зміною обстановки у кримінальному провадженні №12022041530000038 від 21.02.2022 стосовно :
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився с. Осадче, Петропавлівського району, Дніпропетровської області, громадянина України, працюючого ПП « ОСОБА_4 », приватний підприємець, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого
за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України,
за участю прокурора ОСОБА_5 ,
обвинуваченого ОСОБА_3 ,
ВСТАНОВИВ:
У ході досудового розслідування встановлено, що на підставі договору оренди реєстраційний №33571986 від 03.10.2019 ОСОБА_3 займається обробітком земельної ділянки з кадастровим номером №1223884000:01:001:0036 площею 3,7637 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Брагинівської сільської ради Синельниківського (Петропавлівського) району Дніпропетровської області та на праві приватної власності згідно витягу з реєстру речових прав належить ОСОБА_6 .
Згідно технічної документації по визначенню меж територій пам`яток археології на землях Осадченської сільської ради Петропавліського району Дніпропетровської області на земельній ділянці з кадастровим номером №1223884000:01:001:0036, обробітком якої займається ОСОБА_3 , являється об`єктом культурної спадщини нерухома пам`ятка археології - курган №5772-1 з охоронною зоною в межах земельної частки (паю) площею 0,3158 га, курган №5772-2 з охоронною зоною в межах земельної частки (паю) площею 0,0290 га.
Відповідно до Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 959-ДК/976/АП/09/01/-21 від 30.08.2021 на земельній ділянці з кадастровим номером №1223884000:01:001:0036, обробітком якої займається ОСОБА_3 , земельна ділянка, на якій розташований курган № 5772-1 з охоронною зоною в межах земельної частки (паю) площею 0,3158 га (крім земельної ділянки площею 0,04 га, яка не оброблена сільськогосподарською технікою та поросла травою) та земельна ділянка, на якій розташований курган №5772-2 з охоронною зоною в межах земельної частки (паю) площею 0,0290 га., оброблені сільськогосподарською технікою та засіяні кукурудзою одним масивом із земельною ділянкою №1223884000:01:001:0036.
Таким чином, у порушення вищевказаних вимог законодавства, ОСОБА_3 у травні 2021 року в денний час доби (точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено), достовірно знаючи про наявність на території земельної ділянки з кадастровим номером №1223884000:01:001:0036, об`єктів культурної спадщини нерухомих пам`яток археології, а саме кургана №5772-1 з охоронною зоною в межах земельної частки (паю) площею 0,3158 га. та кургана №5772-2 з охоронною зоною в межах земельної частки (паю) площею 0,0290 га., а також про заборону ведення земельних робіт на території земельної ділянки в межах охоронних зон та насипів кургану об`єктів культурної спадщини, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків і бажаючи їх настання, особисто, використовуючи сільськогосподарську техніку невстановленої моделі та оснащення, порушивши в процесі підготовки ґрунту до польових робіт, шляхом розорювання ґрунтового покриву земельних ділянок в межах охоронних зон курганів, самовільно зайняв землі історико-культурного значення з охоронними зонами загальною площею 0,3048 га.
Таким чином, ОСОБА_7 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України - самовільне зайняття земельної ділянки вчиненому щодо земель в охоронних зонах.
У підготовчому засіданні обвинувачений надав суду клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності в порядку ст.. 48 КК України.
Прокурор проти задоволення клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_3 у зв`язку зі зміною обстановки, не заперечує.
Свою згоду прокурор обґрунтовує тим, що що кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 197-1 КК України, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_3 відповідно до ч. 2 ст. 12 КК України віднесено до категорії нетяжкого злочину, а також те, що він вчинив кримінальне правопорушення вперше, повністю визнав свою вину, активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення, відшкодував спричиненні збитки, добровільно повністю усунув виявлені порушення шляхом звільнення зазначеної земельної ділянки та встановлення межових знаків у охоронній зоні, прокурор вважає, що у цьому випадку наявні підстави, передбачені ст. 48 КК України, для звільнення обвинуваченого ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності у зв`язку зі зміною обстановки, оскільки діяння, вчинене ним, втратило суспільну небезпечність.
Представник потерпілого ОСОБА_8 в судове засідання надав письмову заяву в якій підтвердив, що спричинена шкода повністю відшкодована обвинуваченим, прохає провести розгляд справи без його участі.
Вислухавши думки прокурора, яка не заперечували проти звільнення обвинуваченого ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності у зв`язку зі зміною обстановки, вивчивши письмові докази та заяву представника потерпілого суд вважає, що клопотання обвинуваченого підлягає задоволенню з оглядом на наступні обставини.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно з ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Згідно з ч.3 ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 44 КК України особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених Кримінальним кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Статтею 48 КК України передбачено, що особу, яка вперше вчинила проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних злочинів, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
У пункті 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 23.12.2005 року «Про застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» міститься роз`яснення, що звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 48 КК України можливе у разі, коли особа вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості.
В зазначеній статті передбачено дві самостійні підстави звільнення особи від кримінальної відповідальності - втрата суспільної небезпечності внаслідок зміни обстановки на час розслідування чи розгляду справи в суді або діянням, або особою, яка його вчинила.
При цьому треба розрізняти зміну обстановки в широкому
розумінні, тобто соціальних, економічних, політичних, духовних,
міжнаціональних, воєнних, міжнародних, природних, організаційних,
виробничих та інших процесів у масштабах країни, регіону, області,
міста, району, підприємства, установи, організації, та у вузькому,
- тобто об`єктивних (зовнішніх) умов життя, в яких перебувала
особа на час вчинення злочину та які значною мірою позначались на
її суспільній небезпечності.
Для застосування ст.48 КК України необхідно встановити,
що після вчинення певного злочину обстановка змінилася таким
чином, що вчинене діяння вже не є суспільно небезпечним.
Особу можна визнати такою, що перестала бути суспільно
небезпечною, у разі, коли вона сама або обстановка навколо неї
зазнала таких змін, що унеможливлюють вчинення нею нового злочину.
Звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст.
48 КК України - право, а не обов`язок суду, який вирішує це
питання в порядку, передбаченому КПК України.
Обвинувачений ОСОБА_7 вперше вчинив злочин, який згідно зі ст.12 КК України є нетяжким злочином і судом визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене ним діяння втратило суспільну небезпечність, оскільки з протоколу додаткового огляду земельної ділянки з кадастровим номером № 1223884000:01:001:0036 від 14 червня 2022 року судом встановлено, що об`єкт археології - курган №5772-1 в межах земельної частки (паю) площею 0,3158 га та курган № 5772-2 з охоронною зоною в межах земельної частки (паю) площею 0,0290 га день огляду не використовуються, сільськогосподарськими культурами не засіяні та мають визначену охоронну зону у вигляді встановлених межових знаків.
Також суд враховує, що спричинена шкода злочинними діями повністю відшкодована обвинуваченим і представник потерпілого зазначив у письмовій заяві, що вони не мають претензій до обвинуваченого.
Суд переконався, що обвинувачений цілком розуміє свої права, визначені ч. 3 ст. 285 КПК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 48 КК України , а також наслідки закриття провадження з підстави, передбаченої ст. 48 КК України, тому у суду відсутні сумніви у добровільності та істинності клопотання.
Враховуючи викладене, суд вважає правильним закрити кримінальну справу за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України, звільнивши його від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України в зв`язку зі зміною обстановки.
Цивільний позов не заявлено.
Шкода, спричинена злочином, відшкодована повністю.
Речові докази не вилучалися.
Процесуальних витрат немає.
Запобіжний захід обвинуваченому не обирався.
На підставі викладеного та ст.48 КК України, керуючись ст.ст.284, 285, 286, 288, 372, 392, 395, 532 КПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_7 про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв`язку зі зміною обстановки на підставі ст.. 48 КК України, задовольнити.
Звільнити обвинуваченого ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності у зв`язку зі зміною обстановки.
Кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.197-1 КК України, стосовно ОСОБА_7 закрити.
Ухвала набирає законної сили через сім днів з моменту її оголошення, якщо не буде оскаржена.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 22.06.2022 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 104867571 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво |
Кримінальне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Ніколаєва І. К.
Кримінальне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Ніколаєва І. К.
Кримінальне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Ніколаєва І. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні