ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2022 року м. Житомир справа № 240/39390/21
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенської міської ради Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 488 від 19.082021 про відмову позивачу у продажі земельної ділянки;
- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача щодо викупу земельної ділянки.
В обґрунтування позову зазначає, що відмова у продажі земельної ділянки прийнята з підстав не передбачених законом, так як у жодному пункті ч. 5 ст. 128 Земельного кодексу України не визначено підстав, якими начебто керувався відповідач при прийняті рішення.
Ухвалою від 01.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що фактичне землекористування земельної ділянки не відповідає її цільовому призначенню, а саме ведення фермерського господарства.
Позивач відповіді на відзив не подав.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, та не заперечується учасниками справи у громадянина України ОСОБА_1 , згідно акту на право постійного користування землею, виданого 14.03.2002 року серії ЖТ-15-000006, перебуває в постійному користуванні земельна ділянка сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 18223838000:01:000:007, площею 30,7199 га, яка розташована за межами Коростенської міської територіальної громади, урочище "Плотина" (далі - Земельна Ділянка).
Відпоіфдно до акту Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 16.11.2021 № 899 ДК/800/АП/09/01/-21, перевіркою встановлено використання вказаної Земельної Ділянки для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 (під водою 26,7826 га, інших земель 4.9818 га).
З метою викупу Земельної Ділянки, позивач звернувся з заявою до Коростенської міської ради, за результатами розгляду якої відповідач прийняв рішення від 19.08.2021 № 488, яким відмовив ОСОБА_1 у продажі Земельної Ділянки, у зв`язку із наявністю на земельній ділянці водного об`єкту площею 25,7826 га.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 20 Земельного кодексу України, зміна землекористувачем цільового призначення земельної ділянки державної, комунальної власності, наданої йому в користування (крім постійного користування) без проведення земельних торгів для провадження певної діяльності, не повинна призводити до провадження ним на такій земельній ділянці іншої діяльності (крім випадків розташування на земельній ділянці будівель, споруд, що перебувають у власності землекористувача).
Згідно з ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
В п. 6-1 Розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України зазначено:
"Громадяни України, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства, а також орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до 2010 року, мають право на викуп таких земельних ділянок у власність з розстрочкою платежу до десяти років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок, без проведення земельних торгів. У разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу. Вимоги частини сьомої статті 130 цього Кодексу не поширюються на земельні ділянки, які придбаваються відповідно до цього пункту.
Право викупу також належить громадянам України - спадкоємцям громадян, яким належало право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства (крім випадків, коли такі земельні ділянки були передані у власність чи користування фізичним або юридичним особам). Якщо таких спадкоємців декілька, земельна ділянка придбавається ними у спільну часткову власність, де частки кожного із спадкоємців у праві власності є рівними.
Права постійного користування та довічного успадковуваного володіння земельними ділянками державної та комунальної власності зберігаються за суб`єктами відповідного права, які не здійснили викуп таких ділянок відповідно до абзацу першого цього пункту."
Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (ч. 2 ст. 128 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч. 5 ст. 128 Земельного кодексу України, підставою для відмови в продажу земельної ділянки є:
а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;
б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
в) якщо щодо суб`єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;
г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;
ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Як вбачається зі спірного рішення, відзиву на позов, підставою для відмови у продажі позивачу Земельної Ділянки слугувала наявність на земельній ділянці водного об`єкту площею 25,7826 га., тобто відповідач вважає, що фактичне землекористування земельної ділянки не відповідає її цільовому призначенню, а саме ведення фермерського господарства.
Згідно ст. 53 КУпАП, використання земель не за цільовим призначенням, невиконання природоохоронного режиму використання земель, розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об`єктів, які негативно впливають на стан земель, неправильна експлуатація, знищення або пошкодження протиерозійних гідротехнічних споруд, захисних лісонасаджень тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п`яти до двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п`ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд звертає увагу, що вч. 5 ст. 128 Земельного кодексу України, не зазначена така підставадля відмови в продажу земельної ділянки, як невідповідність фактичного землекористування земельної ділянки її цільовому призначенню.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що спірне рішення є протиправним і позов підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Враховуючи задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним документально підтверджені судові витрати, сплачений судовий збір за подачу позову в сумі 908 грн., за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладене, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Коростенської міської ради Житомирської області (вул. Грушевського, 22, м. Коростень, Житомирська область, 11500, код 13576977) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Коростенської міської ради Житомирської області № 488 від 19.082021 про відмову ОСОБА_1 у продажі земельної ділянки з кадастровим номером 1822383800:01:000:0007.
Зобов`язати Коростенську міську раду Житомирської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо викупу земельної ділянки з кадастровим номером 1822383800:01:000:0007.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Коростенської міської ради Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк
22 червня 2022 р.
Суд | Житомирський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104873972 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них з питань здійснення публічно-владних управлінських функцій з розпорядження земельними ділянками |
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Семенюк Микола Миколайович
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Семенюк Микола Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні