Ухвала
від 21.06.2022 по справі 600/5806/21-а
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відстрочення виконання судового рішення

22 червня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/5806/21

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К., розглянув у порядку письмового провадження заяву Чернівецької міської ради про відстрочку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

У С Т А Н О В И В:

У провадженні суду перебувала справа №600/5806/21-а за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 07.02.2022 у справі №600/5806/21 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано пункт 8 рішення 10 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання від 07.10.2021 № 513. Зобов`язано Чернівецьку міську раду затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для індивідуального садівництва (код 01.05) за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,1200 га (кадастровий номер 7310136600:35:004:0034). Стягнуто з Чернівецької міської ради на користь ОСОБА_1 10000,00 грн у відшкодування завданої моральної шкоди. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Представником Чернівецької міської ради до суду подано заяву про відстрочку виконання судового рішення від 07.02.2022 у справі №600/5806/21-а за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, строком на один місяць, після завершення воєнного стану в Україні.

В обґрунтування заяви зазначено, що виконання вказаного рішення суду потребує внесення на розгляд проекту землеустрою ОСОБА_1 , шляхом прийняття відповідного рішення міською радою на її пленарному засіданні у відповідності до ст. 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні. Однак, враховуючи введення на території України воєнного стану, внесення змін до Земельного кодексу України, а також зважаючи на рішення Погоджувальної ради Чернівецької міської ради не проводити чергові сесії міської ради під час воєнного стану на території України, відповідач зазначає про неможливість за вказаних обставин виконати рішення суду у даній справі.

Ухвалою суду від 13.06.2022 заяву Чернівецької міської ради про відстрочку виконання судового рішення у справі №600/5806/21-а за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 16.06.2022.

Учасники справи в судове засідання, яке призначене на 16.06.2022 не з`явилася, проте подали заяви про розгляд заяви про відстрочку виконання судового рішення від 07.02.2022 по справі №600/5806/21-а без їх участі в порядку письмового провадження.

Заперечень, доводів чи міркувань щодо поданої заяви про відстрочку виконання рішення від стягувача до суду не надходило.

Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

З огляду на викладене, суд визнає за можливим розглянути вказану заяву в порядку письмового провадження.

Розглянувши заяву про відстрочку виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Частинами 1 та 2 ст. 129-1 Конституції України встановлено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIII від 02.06.2016, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд констатує, що рішення у справі набрало законної сили та є обов`язковим до виконання.

За правилами ч. 1 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

За приписами ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відповідно до ч. 4 ст. 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи- тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Надаючи оцінку доводам заявника про наявність правових підстав для відстрочення виконання судового рішення, суд враховує наступне.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

В подальшому, Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 № 133/2022 продовжено строку дії воєнного стану з 05 години 30 хв. 26.03.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб, тобто до 25.05.2022.

Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб, тобто до 23.08.2022.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону № 389-VIII воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.

Відповідно до ч. 1 - 2 ст. 20 Закону № 389-VIII правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону.

В умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені ч. 2 ст. 64 Конституції України.

Згідно ст. 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Законом України від 24.03.2022 № 2145-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану внесено зміни до розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України.

Згідно вказаних змін, які набрали чинності 07.04.2022, підпунктом 5 пункту 27 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України визначено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Крім цього, судом встановлено, що згідно Протоколу засідання Погоджувальної ради Чернівецької міської ради від 13.04.2022 вирішено не проводити чергові сесії під час воєнного стану та відновити проведення пленарних засідань в разі виникнення нагальних питань, які необхідно прийняти на засіданні міської ради.

З огляду на викладене, враховуючи факт введення воєнного стану в Україні та його наслідки, а також внесення у законодавство України, яке регулює земельні відносини, змін щодо заборони безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, беручи до уваги рішення щодо не проведення чергових сесій Чернівецькою міською радою під час воєнного стану, суд приходить до висновку про наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду від 07.02.2022 у справі №600/5806/21, в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Крім того, зважаючи на відсутність заперечень стягувача щодо поданої заявником заяви, суд вважає за можливе частково задовольнити заяву та відстрочити виконання рішення суду у справі № 600/5806/21, в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, строком на один місяць після завершення воєнного стану в Україні.

Водночас, суд звертає увагу, що заявником не обґрунтовано наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду від 07.02.2022 у справі №600/5806/21 в частині стягнення на користь стягувача коштів у відшкодування завданої моральної шкоди. Тому в цій частині заяви суд відмовляє в задоволенні.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 241, 248, 378 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

1. Заяву Чернівецької міської ради про відстрочку виконання судового рішення у справі №600/5806/21-а за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

2. Відстрочити виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 07.02.2022 у справі №600/5806/21-а за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, строком на один місяць, після завершення воєнного стану в Україні.

3. В іншій частині заяви про відстрочку виконання судового рішення, - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.

Суддя В.К. Левицький

СудЧернівецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.06.2022
Оприлюднено27.06.2022
Номер документу104899997
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них з питань здійснення публічно-владних управлінських функцій з розпорядження земельними ділянками