Постанова
від 19.10.2007 по справі а8/460-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

А8/460-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

  

17.10.07р.

Справа № А8/460-07

За позовом  Прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ)  

до  Відкритого акціонерного товариства "Фабрика технічної кераміки" (м. Дніпропетровськ)

Треті особи: 1) Державна податкова адміністрація у Дніпропетровській області (м.Дніпропетровськ)

2) Дніпропетровське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (м. Дніпропетровськ)  

про визнання недійсними установчих документів

Суддя  Дубінін І.Ю.

Представники сторін:

  прокурор: Попов А.М.

від позивача: Довга К.В. - спец. 1-ї кат. (дов. № 4/17-70 від 31.01.07р.)

від відповідача:          не з'явився

від третьої особи-1:   Петерс В.І. - гол.держ.подат.інсп. (дов. № 5051/10/10-029 від 27.02.07р.)

від третьої особи-2:   не з'явився 

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради (далі-позивач) звернувся до Відкритого акціонерного товариства "Фабрика технічної кераміки" (далі-відповідач); за участю третіх осіб:  Державна податкова адміністрація у Дніпропетровській області (далі-третя особа-1) та Дніпропетровське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі-третя особа-2) з позовом про:

-  визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації підприємства-відповідача у формі товариства з обмеженою відповідальністю;

- визнання недійсними установчих документів підприємства-відповідача у формі товариства з обмеженою відповідальністю з моменту його реєстрації та свідоцтва про державну реєстрацію з моменту його видачі;

- визнання недійсним запису про державну перереєстрацію підприємства-відповідача  з моменту їх реєстрації та свідоцтва про державну перереєстрацію з моменту його видачі;

- визнання недійсними установчих документів підприємства-відповідача  з моменту його реєстрації та свідоцтва про державну реєстрацію з моменту його видачі;

- визнання недійсною реєстрацію випуску акцій підприємства-відповідача з моменту внесення інформації про  неї до Загального реєстру випуску цінних паперів;

- визнання недійсним свідоцтва про реєстрацію випуску  акцій підприємства-відповідача з моменту його видачі;

- припинення державної реєстрації підприємства-відповідача.

Позивач та треті особи-1,2 відзивів на позов не надали, але в судовому засіданні представники позивача т третьої особи-1 повністю підтримали позовні вимоги.

Відповідач відзив на позов не надав, в судове засідання 17.10.07 р. не з'явився. Надіслана відповідачу ухвала про призначення справи до розгляду повернута поштою з відміткою про відсутність адресата за вказаною адресою.

Господарський суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відзиву на позов та відповідача, оскільки останній був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, що підтверджується направленням ухвали суду на юридичну адресу відповідача, вказану в установчих документах відповідача та у листі - відповіді № 18/12-5485 від 16.10.07р. Головного управління статистики у Дніпропетровській області

Дослідивши матеріали справи та заслухавши наявних представників, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В :

Пунктом 2 ст. 121 Конституції України та ст. 60 Кодексу Адміністративного судочинства України передбачено, що прокурор може звернутись до адміністративного суду із адміністративним позовом та здійснювати представництво інтересів держави в порядку, встановленим чинним законодавством. При цьому прокурор самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява відповідно до ст. 104 Кодексу Адміністративного судочинства України є підставою для порушення справи в суді.

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.

Відповідно до ст. 140 Конституції України, ст. 11 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, які створюються відповідними радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування.

Згідно ст. 58 п. 2 Господарського кодексу України, ст. 5 п. 1 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться включно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у місті Києві та Севастополі державній адміністрації за місцем знаходження юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

Рішенням Дніпропетровської міської ради № 34/17 від 02.06.2004 року затверджено Положення про управління з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яке набрало чинності 01.07.2004 року, відповідно до якого Управління з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців міської ради має статус виконавчого органу міської ради.

Статтею ч.ч. 1,2 ст. 110  Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створені порушення, які не можна усунути, а також у інших випадках, встановлених законом. Вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію. Рішенням суду про ліквідацію юридичної особи на його учасників або орган, уповноважений установчими документами приймати рішення про ліквідацію юридичної особи, можуть бути покладені обов'язки щодо проведення ліквідації юридичної особи.

Таким чином, Дніпропетровська міська рада є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у даних спірних відносинах, захист його інтересів є безпосередньо інтересами держави.

Виконавчим комітетом Ленінської районної ради м. Дніпропетровська 24.03.2004 року зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю „Фабрика технічної кераміки", про що видано свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи та зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за №04052577100020938.

Ст. 6 Статуту вищевказаного товариства передбачено, що учасниками товариства є Ковальчук Андрій Іванович, Філоненко Наталія Іванівна та Філоненко Сергій Віталійович, які зобов'язані внести до статутного фонду певні частки у вигляді простих іменних акцій ВАТ „Побутприлад". Дані внески передаються на баланс товариства з обмеженою відповідальністю „Фабрика технічної кераміки" не пізніше ніж один рік від дня реєстрації, при цьому до моменту державної реєстрації кожен з засновників вносить до власності товариства 100 % вказаних вище акцій.

Статтею 140, 144 Цивільного кодексу України передбачено, що товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, засноване одним або кількома особами, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом. До моменту реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю його учасники повинні сплатити не менш ніж п'ятдесят відсотків суми своїх вкладів

Випуск простих іменних акцій ВАТ „Побутприлад", які вносились у статутний фонд товариства, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України зареєстровано у документарній формі.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України „Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні", іменні цінні папери, випущені в документарній формі (якщо умовами емісії спеціально не зазначено, що вони не підлягають передачі), передаються новому власнику шляхом повного індосаменту. Права на участь в управлінні, одержання доходу тощо, які випливають з іменних цінних паперів, можуть бути реалізовані з моменту внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів.

Відповідно до роз'яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України №16 від 04.08.1999 року, вчинення індосаменту при переході права на іменні цінні папери у документарній формі здійснюється через заповнення передавального розпорядження.

Таким чином, перехід права власності на іменні цінні папери до нового власника відбувається в момент відображення реєстроутримувачем операції з цінними паперами в реєстрі, шляхом заповнення передавального розпорядження, що надається реєстроотримувачу цінних паперів.

15.05.06р. Дніпропетровським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України у зв'язку із зверненням Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області від 07.04.2006 року № 7109/10/35-311 проведена позапланова перевірка ТОВ „Інкомсток" з питання дотримання реєстратором Положення „Про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів", затвердженого рішенням Комісії від 26.05.1998 р. № 60, під час реєстрації переходу права власності на акції ВАТ „Побутприлад".

Згідно з витягу з Журналу записів в реєстрі власників простих іменних акцій ВАТ „Побутприлад", який є додатком до акту перевірки від 15.05.2006р. ТОВ „Інкомсток", зміни в реєстрі власників акцій ВАТ „Побутприлад", у зв'язку із передачею акцій громадянам до статутних фондів підприємств, проведені реєстроутримувачем (ТОВ „Інкомсток") 30.03.2004 року.

Таким чином, перехід права власності на цінні папери, який є внеском до статутного фонду підприємства відбувся вже після проведення державної реєстрації підприємств на підставі передавальних розпоряджень від 25.03.2004 року, наданих реєстроутримувачу власниками цінних паперів - фізичними особами.

Державна реєстрація товариства з обмеженою відповідальністю „Фабрика технічної кераміки" здійснена з порушенням п. 4 ст. 24 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Даною нормою Закону передбачено, що у разі державної реєстрації юридичної особи, для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного фонду (статутного або складеного капіталу), крім документів, які передбачені частиною першою цією статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) юридичної особи в розмірі, який встановлено законом.

Так, ст. 144 Цивільного кодексу України передбачено, що до моменту реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю його учасники повинні сплатити не менш ніж п'ятдесят відсотків суми своїх вкладів.

Відповідно до ст. 33 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа припиняється за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилась, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Ч. 2 ст. 38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставами для постанови судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створені юридичної особи, які не можна усунути.

30.03.04р. виконавчим комітетом Ленінської районної ради м. Дніпропетровська зареєстровано статут відкритого акціонерного товариства "Фабрика технічної кераміки", затвердженого установчими зборами відкритого акціонерного товариства "Фабрика технічної кераміки" від 25.03.04р.

Відкрите акціонерне товариство "Фабрика технічної кераміки" створене у відповідності до Протоколу № 2 зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика технічної кераміки" від 25.03.04р. року шляхом перетворення Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика технічної кераміки" у відкрите акціонерне товариство.

Згідно п. 1.1 вищезгаданого статуту, Відкрите акціонерне товариство "Фабрика технічної кераміки" є правонаступником всіх майнових та немайнових прав та обов'язків товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика технічної кераміки".

21.04.04р. управлінням корпоративних фінансів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснено реєстрацію випуску відкритим акціонерним товариством "Фабрика технічної кераміки" простих іменних акцій у документарній формі на загальну суму 711 817 00,00 грн. про що видане Свідоцтво про реєстрацію випуску акцій за реєстраційним номером 214/1/04.

На теперішній час можливість усунути допущені порушення при створенні вищезазначеного підприємства відсутня, оскільки п.  З  ст.   144 Цивільного Кодексу України від 16.01.2003р. № 435-ІУ, передбачено, що його учасники повинні були сплатити не менш ніж 50 відсотків суми своїх вкладів саме до моменту державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю.

Керуючись п. 17, ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", ст.38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", ст.ст. 17, 60, 87, 89, 94, 98, 104, 158, 160-163, 186, 264 КАС України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним запис про проведення державної реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика технічної кераміки" (49052, м. Дніпропетровськ, вул. Орловська, 21; код 32926602).

Визнати недійсними установчі (статутні) документи Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика технічної кераміки" (49052, м. Дніпропетровськ, вул. Орловська, 21; код 32926602) з моменту їх реєстрації та свідоцтво про державну реєстрацію з моменту його видачі.

Визнати недійсним запис про державну перереєстрацію Відкритого акціонерного товариства "Фабрика технічної кераміки" (49052, м. Дніпропетровськ, вул. Орловська, 21; код 32926602).

Визнати недійсними установчі (статутні) документи Відкритого акціонерного товариства "Фабрика технічної кераміки" (49052, м. Дніпропетровськ, вул. Орловська, 21; код 32926602) з моменту їх реєстрації та свідоцтво про державну перереєстрацію з моменту його видачі.

Визнати недійсною реєстрацію випуску акцій Відкритого акціонерного товариства "Фабрика технічної кераміки" (49052, м. Дніпропетровськ, вул. Орловська, 21; код 32926602) з моменту внесення інформації про неї до Загального реєстру випуску цінних паперів.

Визнати недійсним свідоцтво про реєстрацію випуску акцій Відкритого акціонерного товариства "Фабрика технічної кераміки" (49052, м. Дніпропетровськ, вул. Орловська, 21; код 32926602) з моменту його видачі.

Припинити  юридичну особу  Відкритого акціонерного товариства "Фабрика технічної кераміки" (49052, м. Дніпропетровськ, вул. Орловська, 21; код 32926602).

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

І.Ю. Дубінін

 

   

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення19.10.2007
Оприлюднено26.10.2007
Номер документу1049633
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —а8/460-07

Ухвала від 10.04.2009

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Коршун А.О.

Постанова від 12.12.2007

Господарське

Господарський суд Київської області

Чорна Л.В.

Постанова від 19.10.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін І.Ю.

Ухвала від 03.10.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін І.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні