Справа №333/2455/22
Провадження №1-кс/333/660/22
УХВАЛА
Іменем України
30 червня 2022 року слідчий суддя Комунарського районного суду м.Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
Старшого слідчого СВ ВП №4 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 ,
Володільців майна ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , їх представника адвоката ОСОБА_6 ,
представника АТ «Райффайзен Банк Аваль» - ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі Комунарського районного суду м.Запоріжжя, клопотання старшого слідчого СВ відділу поліції №4 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Шевченківської окружної прокуратури м.Запоріжжя ОСОБА_8 , про арештмайна у кримінальному провадженні №12022082040000902 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 320 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий СВ відділу поліції №4 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 звернулась до суду із клопотанням про арешт майна у кримінальному провадженні№12022082040000902 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 320 КК України.
Вимоги клопотання обґрунтовані тим, що у 24.06.2022 р. о 09:41 год. через лінію «102» до ВП №4 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області надійшло повідомлення про те, що працівниками поліції під час проведення фільтраційних заходів стосовно громадян, які мають бажання виїзду на непідконтрольну територію, на території авторинку, за адресою: вул. Оріхівське шосе, 36, м. Запоріжжя зупинено автомобіль Volkswagen Crafter, реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузові білого кольору під керуванням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який здійснював перевезення лікарського наркомісткого препарату без відповідних документів «Tramadol».
24.06.2022 р. в ході відпрацювання виклику на місце події здійснено виїзд слідчо-оперативної групи. На місці виявлено автомобіль Volkswagen Crafter, реєстраційний номер. НОМЕР_1 , в кузові білого кольору (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , який зареєстрований на ОСОБА_9 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ), з написом ритуальні послуги під керуванням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Херсон, який зареєстрований та прожйвЖ: АДРЕСА_2 , к.т.: НОМЕР_3 , який працює водієм ритуальної служби Скорбота з лікарським нарковмістним препаратом «Tramadol ».
24.06.2022 в період часу з 14:10 по 14:27 проведено огляд автомобіля Volkswagen Crafter, з реєстраційним номером НОМЕР_1 , в якому виявлено картону коробку з наступним:
- 1 картонна коробка з лікарським препаратом «Tramadol retard 100 mg» у кількості 14 упаковок;
- 1 картонна коробка з лікарським препаратом «Tramadol retard 50 mg» у кількості 120 упаковок;
- 1 картонна коробка з лікарським препаратом «Tramadol retard 50 mg» у кількості 120 упаковок;
- 1 картонна коробка з лікарським препаратом «Tramadol retard 100 mg» у кількості 180 упаковок;
- 1 картонна коробка в якій 11 пар військових берц, світлого кольору, 7 пар тактичних рукавиць, зеленого кольору.
Відповідних дозвільних, супровідних документів на перевезення зазначеного нарковмісного препарату відсутні.
Крім цього, на місці події виявлено автомобіль Volkswagen Crafter, реєстраційний номер НОМЕР_4 , з позначенням «103» (автомобіль зареєстрований ПАТ «Райффайзен банк Аваль», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 ) під керуванням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Херсон, який зареєстрований та проживає: АДРЕСА_3 , який працює волонтером від благодійного фонду «Українська єдина родина». В ході огляду автомобіля заборонених речовин, предметів, лікарських засобів обмежених у вільному обігу не виявлено.
В ході опитування, ОСОБА_4 , пояснив, що працює водієм ритуальної служби Скорбота приватного підприємця ОСОБА_9 та 16.06.2022 р. він зустрівся в м. Одеса із ОСОБА_10 , за керуванням автомобіля Volkswagen Crafter НОМЕР_4 , з позначенням « НОМЕР_6 », який займається волонтерською діяльністю, і попросив його поїхати до м. Миколаїв для загрузки гуманітарної допомоги, лікарських засобів. Приїхавши до м Миколаїв за адресою: м. Миколаїв, вул. Фоллеєвська буд. 39. Після чого, в автомобіль ОСОБА_4 загрузили товари в картонних коробках, що в них ОСОБА_4 , не знав, та не перевіряв, так як всі документи знаходяться у ОСОБА_11 . Після чого, разом поїхали до м. Дніпро, де 19.06.2022 загрузили товар для здійснення ритуальних послуг.
20.06.2022 прибули до м. Запоріжжя до «фільтраційного центру» по вул. Оріхівське шосе, 36 , де чекали черги для перевірки.
Опитаний ОСОБА_5 пояснив, що працює волонтером в Благодійній організації Благодійний фонд «Українська єдина родина» код ЄДРПОУ 44887200 волонтером. З початком повномасштабного вторгнення РФ на територію України, активно допомагає людям окупованого м. Херсон та Херсонської області у зв`язку з гуманітарною кризою. У м. Миколаїв розташований пункт гуманітарної допомоги Херсонської обласної військової адміністрації по вул. Фалевській, 39, куди він приїхав, де загрузив гуманітарну допомогу, в тому числі лікарські засоби. Загрузив до автомобіля знайомого ОСОБА_4 , працює за підтримки Херсонської обласної військової адміністрації.
При перевірці ОСОБА_5 надав такі документи:
- акт приймання - передачі основних засобів транспортного засобу «Volkswagen Crafter» НОМЕР_4 ;
- копії аркушів паперу іноземною мовою з переліком лікарських засобів;
- оригінали листів Благодійній організації Благодійний фонд «Українська єдина родина».
Під час перевірки було встановлено, що Благодійній організації Благодійний фонд «Українська єдина родина» код ЄДРПОУ 44887200 дійсно є, основний вид діяльності 88.99 «Надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання н.в.і.у.»
Крім цього, 24.06.2022 р. в період часу з 21:55 по 22:20 год. слідчим СВ відділу поліції №4 Запорізького РУТІ НУГП в Запорізькій області, проведено огляд місця події за адресою: м. Запоріжжя, вул. Космічна, 40, під час якого було вилучено наступне: - транспортний засіб Volkswagen Crafter, реєстраційний номер НОМЕР_4 , з позначенням «103», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 та ключі від транспортного засобу;
-транспортний засіб Volkswagen Crafter, реєстраційний номер НОМЕР_1 , в кузові білого кольору, з написом ритуальні послуги, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , та ключі від транспортного засобу.
З урахуванням викладеного, є підстави вважати, що згідно з ч. 1 ст. 98 КПК України, вище зазначені об`єкти, які було оглянуто, є речовим доказом, тобто матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом.
Вважаючи, що вилучені під час обшуку, предмети, мають значення для встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з чим необхідно накласти арешт з метою попередження їх можливого зникнення, втрати або пошкодження.
У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 підтримала клопотання з підстав викладених в ньому, просила суд задовольнити вимоги.
ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що він та ОСОБА_12 є волонтерами Благодійного фонду «Українська єдина родина». Представником Херсонської обласної військової адміністрації йому в користування був наданий автомобіль НОМЕР_4 , з позначенням «103» на якому він вивозив людей з м. Херсон під час окупації, а на зворотньому шляху він в різних містах отримував гуманітарну допомогу та розвозив в м. Херсон. В цей раз він також в різних містах загрузив свій автомобіль та ще треба було забрати лікарські засоби, тому він попросив, щоб їх забрав ОСОБА_4 , який загрузив їх в автомобіль Volkswagen Crafter, з реєстраційним номером НОМЕР_1 . Там було багато лікарських засобів. Про те, що серед них був трамадол вони дізнались вже під час огляду. Їх автомобілі стояли в колоні на виїзд в напрямку Херсоан, підійшли поліцейські, які вказали саме на їх дві машини та запропонували пройти на огляд. Вони надали документи, але поліцейських вони не влаштували.
ОСОБА_4 підтвердив пояснення ОСОБА_5 .
Адвокат ОСОБА_6 заперечував про клопотання про арешт майна, зазначив, що 24.06.2022 року за адресою: м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 36 у ОСОБА_4 з автомобіля Volkswagen Crafter, з реєстраційним номером НОМЕР_1 було вилучено 11 пар берців, 7 пар рукавиць, 240 пачок лікарського засобу «Tramadol retard 50 mg» та 194 пачки лікарського засобу «Tramadol retard 100 mg». При цьому одночасно з вилученням зазначених речей , без зазначення в протоколі вилучення, було вилучено також вказаний автомобіль, який було поміщено до ВП №4 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області. Без вилучення також було доставлено до ВП №4 автомобіль Volkswagen Crafter, реєстраційний номер НОМЕР_4 , під керуванням ОСОБА_5 . Через деякий час слідчим ВП №4 проведено огляд ділянки місцевості та салони вказаних автомобілів не в порядку ст.. 34 ЗУ «Про Національну поліцію», а в порядку проведення обшуку/огляду приватного володіння особи (до внесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР), що суперечить вимогам ст.. 214 КПК України. В ході огляду вилучено вказані автомобілі, ключі від замків запалювання до них та свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів. Зазначає, що слідчий не може проводити будь-які слідчі дії до внесення відомостей до ЄРДР. Слідчим повторно без будь-яких підстав було проведено огляд транспортних засобів. Підставою для такого проведення було повідомлення за спеціальною лінією «102». ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є волонтерами благодійного фонду «Українська єдина Родина». Вилучені лікарські засоби були отримані БФ «Українська єдина родина» відповідно до вантажної прикордонної накладної FPLV1318 та в подальшому на запит КНП «Херсонський обласний онкологічний диспансер» були скеровані на потреби установи, в відповідно до супровідного листа. Вказані лікарські засоби не були придбані та не підлягали подальшому продажу та є виключно благодійною (гуманітарною) допомогою особам, які потребують їх в медичних цілях.
Представник ПАТ «РайффайзенБанк Аваль» ОСОБА_7 щодо вирішенняпитання проарешт майнапокладався нарозсуд суду,але просивпередати автомобіль VolkswagenCrafter,реєстраційний номер НОМЕР_4 на зберігання ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», оскільки вказаний автомобіль належить банку, він тимчасово передався для медичних потреб Центру екстреної медичної допомоги ХОР, про що є розписка. До інших установ він не передавався.
Дослідивши клопотання і додані до нього матеріали у їх сукупності, слідчий суддя дійшла висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню, виходячи з такого.
Судом встановлено,що 25.06.2022року доЄРДР буливнесені відомостіпро скоєннякримінального правопорушення,передбаченого ч.1ст.320КК України(кримінальнепровадження №12022082040000902).
24.06.2022 р. о 09:41 год. через лінію «102» до ВП №4 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області надійшло повідомлення про те, що працівниками поліції під час проведення фільтраційних заходів стосовно громадян, які мають бажання виїзду на непідконтрольну територію, на території авторинку, за адресою: вул. Оріхівське шосе, 36, м. Запоріжжя зупинено автомобіль Volkswagen Crafter, реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузові білого кольору під керуванням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який здійснював перевезення лікарського наркомісткого препарату без відповідних документів «Tramadol».
24.06.2022 в період часу з 14:10 по 14:27 проведено огляд автомобіля Volkswagen Crafter, з реєстраційним номером НОМЕР_1 , в якому виявлено картону коробку з наступним:
- 1 картонна коробка з лікарським препаратом «Tramadol retard 100 mg» у кількості 14 упаковок;
- 1 картонна коробка з лікарським препаратом «Tramadol retard 50 mg» у кількості 120 упаковок;
- 1 картонна коробка з лікарським препаратом «Tramadol retard 50 mg» у кількості 120 упаковок;
- 1 картонна коробка з лікарським препаратом «Tramadol retard 100 mg» у кількості 180 упаковок;
- 1 картонна коробка в якій 11 пар військових берців, світлого кольору, 7 пар тактичних рукавиць, зеленого кольору.
Також на місці події виявлено автомобіль Volkswagen Crafter, реєстраційний номер НОМЕР_4 , з позначенням «103» під керуванням ОСОБА_5 . В ході огляду автомобіля заборонених речовин, предметів, лікарських засобів обмежених у вільному обігу не виявлено.
Крім цього, 24.06.2022 в період часу з 21:55 по 22:20 слідчим за адресою: м. Запоріжжя, вул. Космічна, 40, проведено огляд місця події, під час якого було вилучено наступне: транспортний засіб Volkswagen Crafter, реєстраційний номер НОМЕР_4 , з позначенням «103», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 та ключі від транспортного засобу; транспортний засіб Volkswagen Crafter, реєстраційний номер НОМЕР_1 , в кузові білого кольору, з написом ритуальні послуги, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , та ключі від транспортного засобу.
Транспортний засіб Volkswagen Crafter», реєстраційний номер НОМЕР_4 , з позначенням «103», свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 на праві власності належить Публічному АТ «Райффайзен Банк Аваль»;
Транспортний засіб Volkswagen Crafter», реєстраційний номер НОМЕР_1 , в кузові білого кольору, з написом ритуальні послуги, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , на праві власності належить ОСОБА_9 .
У клопотанні про арешт майна слідчим зазначено підстави, у зв`язку з якими необхідно здійснити арешт майна: вказані об`єкти є речовими доказами, тобто матеріальними об`єктами, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом.
Відповідно до п.п.1, 2ст.131 КПК Українизаходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є, зокрема, арешт майна. Згідно з ч.1ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи.
Відповідно до ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
За ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Враховуючи, що лікарський засіб «Tramadol retard», згідно "Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. №770 (із змінами і доповненнями), віднесений до наркотичних засобів (Таблиця ІІ Список №1), отже є предметом злочину, передбаченому ч.1 ст. 320 КК України.
Вказує, що дане майно відповідає критеріям, визначеним ст.98 КПК України, є матеріальним обєктом, що може бути використано як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а отже потребує вжиття заходів щодо його збереження.
Тому з метою запобігання можливості приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, перетворення, передачі, відчуження вилучених лікарських засобів необхідно накласти на нього арешт.
Стосовно іншого вилученого майна: військових берців, тактичних рукавиць, автомобілей Volkswagen Crafter», реєстраційний номер НОМЕР_4 та Volkswagen Crafter», реєстраційний номер НОМЕР_1 , слідчий суддя приходить до висновку клопотання про арешт цього майна не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з нормами Глав 10 та 17 КПК України, правові підстави, з яких стороною обвинувачення вноситься клопотання про накладення арешту та, відповідно, накладається арешт слідчим суддею, мають співвідноситися з обставинами кримінального провадження.
При вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та обґрунтованого рішення слідчий суддя, згідно ст.94, ст.132, ст.173 КПК України, повинен врахувати: існування обґрунтованої підозри щодо вчинення злочину та достатність доказів, що вказують на вчинення злочину; правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні; наслідки арешту майна для третіх осіб; розумність і співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Жодних доказів того, що військові берці, тактичні рукавиці є предметом та доказом у даному кримінальному провадженні в клопотанні слідчого не міститься, що свідчить про безпідставність вказаних тверджень органу досудового розслідування.
В транспортному засобі Volkswagen Crafter», реєстраційний номер НОМЕР_4 заборонених речовин, предметів, лікарських засобів обмежених у вільному обігу під час досудового розслідування не виявлено.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що стороною обвинувачення не доведено зазначена у клопотанні правова підстава та мета для накладення арешту на майно, передбачена п.1 ч.2ст. 170 КПК України, не доведено, що вилучене майно є доказом у кримінальному провадженні, що в свою чергу свідчать про відсутність ризиків, передбачених приписамист.170 КПК України, зокрема, щодо можливості зникнення, втрати або пошкодження вилученого майна.
Стосовно транспортного засобу Volkswagen Crafter», реєстраційний номер НОМЕР_1 , слідчий суддя зазначає таке.
Сторона обвинувачення повинна була зібрати вагомі докази, які дають право на втручання у права мирно володіти своїм майном. Однак, подане слідчим клопотання в контексті мотивації необхідності накладення арешту цей автомобіль є безпідставним, оскільки за своїм змістом містить лише формальне посилання на норми закону без підтвердження такої необхідності відповідними доказами.
У відповідності до п. 1 ч. 3ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, який може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Керуючись ст.ст.98, 170-175, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання старшого слідчого СВ відділу поліції №4 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Шевченківської окружної прокуратури м.Запоріжжя ОСОБА_8 , про арешт майна у кримінальному провадженні №12022082040000902 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 320 КК України, задовольнити частково.
Накласти арешт до прийняття рішення по кримінальному провадженню №12022082040000902 на наступне майно:
- 1 картонна коробка з лікарським препаратом «Tramadol retard 100 mg» у кількості 14 упаковок;
- 1 картонна коробка з лікарським препаратом «Tramadol retard 50 mg» у кількості 120 упаковок;
- 1 картонна коробка з лікарським препаратом «Tramadol retard 50 mg» у кількості 120 упаковок;
- 1 картонна коробка з лікарським препаратом «Tramadol retard 100 mg» у кількості 180 упаковок;
В іншій частині клопотання відмовити.
Арешт майна може бути скасований у порядку встановленому статтею 174 КПК України.
Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала слідчого судді, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана протягом п`яти днів з дня її проголошення безпосередньо до Запорізького апеляційного суду. У разі якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту проголошення. Подання апеляційної скарги не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя Комунарського районного суду
м.Запоріжжя ОСОБА_1
Суд | Комунарський районний суд м.Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2022 |
Оприлюднено | 16.05.2024 |
Номер документу | 105028771 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні