Справа №295/16337/21
6/295/79/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.06.2022 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира
в складі головуючого судді Лєдньова Д.М.
при секретарі - Заріцькому О.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 про відстрочення виконання судового рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-
встановив:
Представник Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 звернувся до суду із заявою, в якій просить відстрочити виконання судового рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
У заяві зазначив, що в провадженні Богунського районного суду м. Житомира знаходиться цивільна справа № 295/16337/21 за позовом ОСОБА_1 до Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 25 січня 2021 року у :адоволенні позову відмовлено.
Постановою Житомирського апеляційного суду від 13 квітня 2022 року апеляційну .каргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Богунського районного суду м. Житомира від 25 січня 2022 року скасовано, ухвалено нове рішення про часткове задоволення позову. Визнано незаконним та скасовано наказ № 286-к від 22.11.2021р. про відсторонення позивача від роботи без збереження заробітної плати з 22.11.2021р., позивача допущено до виконання посадових обов`язків на посаді вчителя історії Житомирської ЗОШ І-ІІІ ступенів \2 14, стягнуто середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 51 358,18 грн. та стягнуто судові витрати в сумі 908,00 грн.
13.05.2022р. Богунським районним судом м. Житомира видано виконавчі листи.
Постановою Корольовського ВДВС м. Житомира відкрито виконавче провадження >269023983 про стягнення з Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 середнього заробітку за час вимушеного прогулу в розмірі 51 358,18 грн. та судових витрат в сумі 908,00 грн.
Представник посилається на положення ст. 435 ЦПК України та наводить обставини, які, на думку сторони, суттєво ускладнюють виконання рішення суду.
Так, в умовах воєнного стану надзвичайно важливо забезпечити оперативне, належне та безперервне виконання місцевих бюджетів. Для забезпечення ефективного функціонування бюджетної сфери та житгєвонеобхідних потреб жителів територіальних громад у період дії воєнного стану Офіс Президента України, Уряд, Верховна Рада України, РНБО та інші центральні органи виконавчої влади приймають низку швидких, ефективних, оперативних рішень.
Оплата праці педагогічних працівників у 2022 році здійснюється за рахунок державного бюджету, який затверджено Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік».
Визначена Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» субвенція на заробітну плату педагогічних працівників міста Житомира є меншою від необхідного заявленого рівня (потреб).
Потреба Житомирської міської територіальної громади на оплату заробітної плати з нарахуванням на 2022 рік складає 630 336,7 тис. грн., надійшло освітній субвенції - 602 "05,2 тис. грн.
Недостатність фінансування галузі «Освіта» на початок 2022 року складала 27 631,5 тис. грн.
Відповідно внесених змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» управлінням Державної Казначейської служби у м. Житомирі Житомирської області надано виписку щодо зняття освітньої субвенції в сумі 60 271,4 тис. грн.
Враховуючи відповідні зміни, недостатність освітньої субвенції до кінця року становить 87 902,9 тис. грн.
У зв`язку з важким станом економіки України, в якому вона опинилася внаслідок військової агресії російської федерації видатки державного бюджету були суттєво зменшені.
Враховуючи вище зазначене, Житомирська міська рада, як засновник закладів загальної середньої освіти, в тому числі й Відповідача, змушена розподіляти державну субвенцію з огляду на наявне (фактичне) фінансування відповідних асигнувань, а керівники закладів освіти забезпечують утримання чисельності працівників та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату, включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах бюджетних асигнувань на заробітну плату, затверджених для бюджетних установ у кошторисах, що передбачено вимогами п. 1 ст. 51 Бюджетного кодексу України.
Як зазначається в листі МОН від 25.04.2022р. № 1/4444-22, у зв`язку із запровадженням воєнного стану в Україні фінансовий ресурс у 2022 році для виплати заробітної плати педагогічним працівникам є надто обмеженим, а освітні субвенції, у зз`язку із запровадженням воєнного стану в Україні, є зменшеними. А також у зазначеному листі Міністерство освіти і науки України підтверджує право керівників закладів освіти на зменшення розмірів доплат і надбавок, які встановлені нормативними актами у граничних І розмірах або мають необов`язковий характер (за складність, напруженість, за виконання особливо важливої роботи, за престижність праці тощо) і розмір яких залежить від наявного (фактичного) фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі.
На виплату заробітної плати педагогічних працівників Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 за рахунок освітньої субвенції з урахуванням змін до кошторису передбачено 12 466 586,89 грн. на 2022 рік.
Кошторисні призначення на січень-травень 2022 року згідно плану асигнувань складають 4 758 968,89 грн. Фактично протягом січня-травня педагогічним працівникам школи сплачено 4 758 968,89 грн., тому залишок не використаних асигнувань станом на 20.06.2022 року становить 0,00 грн. Планом асигнувань на червень передбачено 2 440 566,00 грн., а очікувана потреба на виплату заробітної плати педагогічним працівника на червень складе 3 044 556,52 грн. (з них 2 388 705,52 грн. заробітна плата та відпусткові лрацівників та 655 851,00 грн. матеріальна допомога на оздоровлення). У зв`язку з цим для виплати заробітної плати педагогічним працівникам за червень 2022 року не вистачає 603 990,52 грн.
З метою недопущення порушення прав інших працівників Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 на оплату праці Відповідач планує передбачити суму коштів, яка визначена постановою Житомирського апеляційного суду від 13 квітня 2022 року, у кошторисі закладу освіти на 2023 рік.
Розподіл річного бюджету та затвердження кошторисів закладів освіти головним упорядником коштів (Департаментом освіти житомирської міської ради) здійснюється на початку року. Такий розподіл та затвердження кошторисів здійснюється до проведення -урахування заробітної плати. Перша виплата заробітної плати у 2023 році (аванс) здійснюється до 18 числа місяця, тобто до 18 січня 2023 року.
З огляду на викладене, представник Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 просить Відстрочити до 18.01.2023 року виконання Постанови Житомирського апеляційного у-ту від 13 квітня 2022 року в частині стягнення з Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 середнього заробітку за час вимушеного прогулу в розмірі 51 358,18 грн. та судових витрат в сумі 908,00 грн.
В судовому засіданні представник заявника підтримав подане клопотання, підкреслив, що існуюче фінансування за умов невідкладного виконання судового рішення поставить у надскрутне матеріальне становище боржника за виконавчим провадженням, та, як наслідок, призведе до неможливості виконання зобов`язань з оплати заробітної плати на користь педагогічних працівників.
На уточнююче запитання суду представник зазначив, що при зверненні із касаційної скаргою на рішення апеляційної інстанції до вирішення ставилось питання про відстрочення виконання судового рішення. Суд касаційної інстанції відмовив у задоволені даної заяви у зв`язку з відсутністю належних доказів на доведення скрутного матеріального становища.
Позивач в судове засідання не з`явилась, про час розгляду справи повідомлялась належним чином.
Згідно з ч.ч. 1-5 ст. 435 ЦПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; щодо фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Розстрочка та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
З огляду на вищевикладені нормативні вимоги в оцінці обставин при розгляді заяви про розстрочку виконання рішення, суд звертає увагу, що, хоча посилання на збройну агресію рф, а також подані заявником докази дійсно можуть указувати на скрутне матеріальне становище боржника в межах виконавчого провадження, та, певним чином, ускладнювати виконання судового рішення, слід зазначити, що підстави таких матеріальних ускладнень безумовно зазнали впливу на всіх учасників провадження, є однорідними за джерелом виникнення, а за ступенем впливу на рівень матеріального забезпечення не лише схожими, але й більш відчутними для фізичної особи, яка позбавлялась можливості отримувати заробітну плату протягом певного періоду та змушена була звернутись до суду за захистом порушеного права.
Відстрочення виконання судового рішення, що пов`язане із стягненням середнього заробітку за час вимушеного прогулу не відповідатиме принципу пропорційного судового реагування.
Конституція України, проголосивши Україну соціальною і правовою державою,визначила обов`язок держави щодо утвердження, забезпечення і гарантування прав і свобод людини.
Складовою цього обов`язку є забезпечення державою соціальної спрямованості економіки, створення умов та гарантування можливостей для громадян заробляти собі на життя працею і своєчасно одержувати винагороду за працю (статті 13, 43 Конституції України).
Конституційний Суд України в Рішенні від 29 січня 2008 року № 2-рп/2008 зазначив,що право заробляти собі на життя є невід`ємним від права на саме життя, оскільки останнє є реальним лише тоді, коли матеріально забезпечене.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для відстрочення виконання судового рішення.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 435 ЦПК України, суд,
постановив:
Відмовити у задоволенні заяви Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 про відстрочення виконання судового рішення.
На ухвалу суду до Житомирського апеляційного суду може бути подано апеляційну скаргу протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Ухвала суду в повному обсязі буде виготовлена 01.07.2022 року.
Суддя: Д.М.Лєдньов
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 28.06.2022 |
Оприлюднено | 04.07.2022 |
Номер документу | 105031827 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Лідовець Руслан Анатолійович
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Лєдньов Д. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні