Ухвала
28 червня 2022 року
м. Київ
справа № 143/491/21
провадження № 61-5201ск22
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Литвиненко І. В., вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 , поданої представником ОСОБА_2 , на рішення Погребищенського районного суду Вінницької області від 15 лютого 2022 року та постанову Вінницького апеляційного суду від 04 травня 2022 року в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Погребищенської міської ради, Левківської сільської ради про встановлення факту проживання однією сім`єю, родинних відносин, визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
Представник ОСОБА_2 , діючий в інтересах ОСОБА_1 , 08 червня 2022 року засобами поштового зв`язку звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою на рішення Погребищенського районного суду Вінницької області від 15 лютого 2022 року та постанову Вінницького апеляційного суду від 04 травня 2022 року у вказаній вище справі.
Відповідно до частини першої статті 390 ЦПК України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст оскаржуваної постанови складено 09 травня 2022 року. Останній день строку на касаційне оскарження, визначеного статтею 390 ЦПК України, припав на 08 червня 2022 року. Касаційну скаргу подано 08 червня 2022 року, тобто, в межах строку на касаційне оскарження.
Подана касаційна скарга не може бути прийнята касаційним судом до розгляду, а отже, питання про відкриття касаційного провадження не може бути вирішене, оскільки в порушення вимог пункту 3 частини четвертої статті 392 ЦПК України заявником не додано документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених законом порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону за подання та розгляд касаційної скарги.
ОСОБА_1 в скарзі порушує питання про звільнення від сплати судового збору, в обґрунтування якого заявниця посилається на те, що є пенсіонеркою похилого віку та ряд її близьких родичів на час подання касаційної скарги перебувають на службі в лавах Збройних Сил України. На підставі вищенаведеного просить звільнити від сплати судового збору за подання касаційної скарги.
Вивчивши подане клопотання, суд дійшов висновку про те, що у його задоволенні слід відмовити, виходячи з таких підстав.
Частиною першою статті 136 ЦПК України та частиною першою статті 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено право суду, враховуючи майновий стан сторони, своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1. розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2. позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3. предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Вищевказані норми вказує, що національним законодавством надано судам право звільнити від сплати судового збору лише у разі звернення з відповідним клопотанням фізичної особи-позивача.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається, як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Всупереч вищевказаній нормі процесуального закону заявницею не додано доказів на підтвердження скрутного майнового стану, водночас суд позбавлений процесуальної можливості задовольняти такого роду клопотання, ґрунтуючись на припущеннях.
За таких обставин у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
Водночас, заявниця не позбавлена можливості звернутися з такого роду клопотанням, належним чином обґрунтованим доказами.
За таких обставин сума судового збору, який підлягає сплаті за подання касаційної скарги, підлягає обчисленню на загальних підставах.
Порядок сплати та розмір судового збору визначено Законом України від 08 липня 2011 року «Про судовий збір», який набрав чинності 01 листопада 2011 року, з подальшими змінами.
Згідно з статтею 4 Закону України «Про судовий збір» за подання касаційної скарги справляється судовий збір, який відповідно до підпункту 7 пункту 1 частини другої цієї статті становить 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви в розмірі оспорюваної суми.
Судовий збір за подання касаційної скарги до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду має бути перераховано або внесено до ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22030102, ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку отримувача (стандарт IBAN) UA288999980313151207000026007, ККДБ - 22030102, найменування податку, збору, платежу - «Судовий збір (Верховний Суд, 055)».
Порядок сплати судового збору визначено статтею 6 Закону України «Про судовий збір».
Зважаючи на те, що позовну заяву пред`явлено у травні 2021 року, то судовий збір підлягає сплаті за ставками, встановленими законом станом на 01 січня 2021 року.
Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2021 року становив 2 270,00 грн.
Ставка судового збору за подання позовної заяви немайнового характеру фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (редакція закону на момент подачі позовної заяви). Водночас за подання позовної заяви майнового характеру - 1% від ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ураховуючи наведене, розмір судового збору за подання касаційної скарги складає 3 632,00 грн (2 270,00 грн х 0,4 х 2 х 200%).
На підтвердження сплати судового збору необхідно суду надати документ, що підтверджує його сплату, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до вимог частини другої статті 393 ЦПК України у разі, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 392 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.
Ураховуючи наведене, касаційну скаргу слід залишити без руху та встановити заявникові строк для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 185, 389, 392 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору.
Касаційну скаргу ОСОБА_1 , подану представником ОСОБА_2 , на рішення Погребищенського районного суду Вінницької області від 15 лютого 2022 року та постанову Вінницького апеляційного суду від 04 травня 2022 року залишити без руху.
Надати для усунення зазначеного вище недоліку строк до 28 липня 2022 року, але який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
У разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали настають наслідки, передбачені процесуальним законом.
Суддя І. В. Литвиненко
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2022 |
Оприлюднено | 05.07.2022 |
Номер документу | 105036829 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Литвиненко Ірина Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні