Рішення
від 30.06.2022 по справі 608/894/22
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"01" липня 2022 р. Справа № 608/894/22

Номер провадження2/608/471/2022

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Квятковської Л. Й.

з участю секретаря Маришевої Г.М.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Чорткові справу цивільного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

В червні 2022 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно. В позовній заяві він вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно, успадкувати яке він не може, так як спадкодавець зробила заповітне розпорядження, в якому з невідомих причин не зазначила прізвище, ім`я та по-батькові особи, якій заповідає належне їй майно. Тлумаченню заповіт не підлягає, так як з його змісту неможливо встановити дійсну волю заповідача щодо особи, якій вона мала намір заповісти своє майно. Відповідно спадкування майна ОСОБА_2 повинно здійснюватись за законом. Спадкоємцями І черги спадкування є: син - ОСОБА_1 та доньки - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Чоловік спадкодавця ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Сестри позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 спадщину не прийняли, із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звертались і не бажають оформлювати спадкові права на належні їм за законом частки. Він прийняв спадщину в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України, так як на час смерті спадкодавця був зареєстрований та проживав разом із нею. Позивач звернувся до нотаріуса, однак останній не зміг видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом, оскільки у змісті заповіту не зазначено особу, якій заповідається майно. Такий заповіт не відповідає вимогам законодавства і йому рекомендовано звернутись до суду для визнання права власності на спадкове майно.

Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явився, в позовній заяві просив справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідачаБілобожницької сільськоїради Чортківськогорайону Тернопільськоїобластів судове засідання не з`явився, в суд надійшла заява про розгляд справи без участі відповідача, в якій Білобожницька сільська рада Чортківського району Тернопільської області заявлені позовні вимоги визнає, не заперечує проти ухвалення судом рішення про задоволення позову. Розгляд справи просить провести без участі представника Білобожницької сільської ради.

Вивчивши та дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Базар Чортківського району Тернопільської області. Його батьки: батько ОСОБА_5 , мати ОСОБА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Базар Чортківського району Тернопільської області ОСОБА_2 на випадок смерті зробила заповітне розпорядження щодо сертифікату на право на земельну частку (пай), проте кому заповідається майно не вказано.

ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Базар Чортківського району Тернопільської області померла ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Чортківським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), актовий запис №394.

Після смерті матерізалишилось спадковемайно,до якогозгідно довідки№175від 01.11.2021року входитьмайно:Ѕ частина житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 ; земельна ділянка площею 0,0625 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, місце розташування: АДРЕСА_1 (кад. № 6125580400:02:001:1460); земельна ділянка площею 2,13 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування - Базарська сільська рада Чортківського району, Тернопільської області (кад. № 6125580400:01:001:0037).

З довідки Білобожницької сільської ради № 158 від 15.10.2021 року вбачається, що разом із ОСОБА_2 на день її смерті проживали та були зареєстровані: ОСОБА_1 син; ОСОБА_5 онук; ОСОБА_2 - онука. Позивач прийняв спадщину в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України, так як на час смерті спадкодавця був зареєстрований та проживав разом із ОСОБА_2 .

Чоловік спадкодавця ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується відповіддю Чортківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 25.04.2022 року. Факт укладення шлюбу між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтверджується відповіддю Чортківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 19.05.2022 року. Сестри позивача, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , спадщину не прийняли, із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звертались і не бажають оформлювати спадкові права на належні їм за законом частки.

Позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України, так як на час смерті спадкодавця був зареєстрований та проживав разом із нею.

Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_7 звернувсядо приватногонотаріуса Чортківськогорайонного нотаріальногоокругу Тернопільськоїобласті ІванівЛ.І.за видачеюна ім`я ОСОБА_1 свідоцтвапро правона спадщинуна: 1/2 (однудругу)частку житловогобудинку звідповідною частиноюнадвірних будівельта споруд,що розташованіза адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку площею 0,0625 га, місце розташування: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6125580400:02:001:1460, цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку надвірних будівель та споруд; земельну ділянку площею 2,13 га, місце розташування: Базарська сільська рада, Чортківського району. Тернопільської області, кадастровий номер 6125580400:01:001:0037, цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, після

смерті гр. ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 . Однак розглянувши та вивчивши подані спадкоємцем документи, нотаріус позбавлений можливості видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вищевказане нерухоме майно, оскільки у змісті заповіту, посвідченому Базарською сільською радою Чортківського району Тернопільськоїобласті,14квітня 2000року,зареєстровано вреєстрі за№96,та записаногозі слівзаповідача ОСОБА_2 міститься її розпорядження на випадок смерті, в котрому заповідається сертифікат на право на земельну частку/пай/ серії ТР №007309,проте відомостіщодо особи, котрій заповідається майно - не зазначені, тому у видачі свідоцтва про право на спадщину відмовлено, про що нотаріусом видано довідку №105/01-24 від 20 червня 2022 року. В довідці також повідомляється, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 , не заводилась.

Відповідно до ст. 182 ЦК України, право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації. Виходячи зі ст. ст. 25, 30 ЦК України, мати та набути цивільне право (право власності на нерухоме майно) може лише жива та дієздатна особа.

Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації. Виходячи з ст. ст. 25, 30 ЦК України мати та набути цивільне право (право власності на нерухоме майно) може лише жива та дієздатна особа. Із змісту ст. ст. 391, 392 ЦК України вбачається, що у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватись у судовому порядку.

Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

За положеннями статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно із частиною 1 статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з ч. 4 ст. 206 Цивільного процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Визнання відповідачем позову в даній справі не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

З огляду на викладене, суд має підстави дійти до висновку про законність і обґрунтованість вимоги щодо спадкування майна спадкодавця, та задовольнити позовні вимоги, визнавши право власності на вказане майно.

Керуючись ст. ст. 15, 16, 25, 30, 182, 328, 346, 391, 392, 1220, 1218, 1235, 1261, 1268 ЦК України, ст. ст. 5, 13, 76, 82, 200, 206, 258, 259, 263, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 правовласності наЅ частину житлового будинку загальною площею 72 кв. м з відповідною частиною надвірних будівель за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,0625 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 (кадастровий номер 6125580400:02:001:1460) в порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,13 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Базарської сільської ради, Чортківського району, Тернопільської області (кадастровий номер 6125580400:01:001:0037) в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.

Суддя:/підпис/ Л.Й. Квятковська

Копія вірна

Рішення набрало законної сили "___"


2022р.

Оригінал рішення знаходиться в Чортківському районному суді Тернопільської області в матеріалах справи №608/894/22.

Суддя: Л. Й. Квятковська

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення30.06.2022
Оприлюднено04.07.2022
Номер документу105041370
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —608/894/22

Рішення від 30.06.2022

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

Ухвала від 22.06.2022

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

Ухвала від 13.06.2022

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні