Рішення
від 28.06.2022 по справі 686/4327/22
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/4327/22

Провадження № 2/686/3119/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

заочне

24 червня 2022 року

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

в складі: головуючого судді Чевилюк З.А.

за участі секретаря Перун А.М.,

представника позивача Галган Л.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Селянського фермерського господарства «Татьяна» про розірвання договору,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про розірвання договору оренди земельної ділянки від 04 січня 2007 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6825087300:03:002:0088, площею 2,2491 га, що знаходиться на території Ружичнянської сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області.

Між позивачем як власником земельної ділянки з кадастровим номером 6825087300:03:002:0088, площею 2,2491 га, що підтверджується Державним актом на правіо приватної власності на землю Р1№761149 від 11.20.2002 року, та Селянським фермерським господарством «Татьяна» в особі голови господарства Буняк Володимира Івановича укладено договір оренди земельної ділянки від 04 січня 2007 року. В той же день сторони оформили Акт прийомки-передачі, за яким вказана земельна ділянка передана в користування орендарю, відповідачу по справі, та почала ним використовуватись для вирощування сільськогосподарських культур.

Позивач зверталась в 2017 році до відповідача в усній формі з проханням розірвати вказаний договір оренди, однак відповідач вказав, що строк дії договору має припинитись 04 січня 2022 року.

В листопаді 2021 року позивач звернулась із заявою до відповідача про відмову в продовженні строку дії договору. Однак в грудні 2021 року отримала оформлений неналежним чином, тобто без підпису лист у відповідь, яким відмовлено у задоволенні вимог щодо припинення договору з мотивів що строк дії договору припиняється лише 15.12.2025 року, оскільки договір зареєстровано 15.12.2010 року. Умисні дії відповідача, які пов`язані з ухиленням від належної та своєчасної реєстрації договору оренди землі не можуть обмежувати права орендодавця як власника землі, що спонукало позивача до звернення в суд з даним позовом.

Посилаючись нач.2.ст.651 ЦК, вказуючи на істотне порушення договору оренди відповідачем, що полягає у зволіканні з державною реєстрацією договору оренди землі, позивач ставить вимогу про розірвання договору оренди від 4.01.2007 року.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та наполягав на його задоволені. Відповідач повідомлений про час та дату судового засідання не направив представника. Клопотання про відкладення розгляду справи, розгляд справи за відсутності від відповідача не надходили. При відсутності заперечень з боку представника позивача, суд вважає за можливе заочно розглянути справу та винести заочне рішення.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи,суд знаходить позов таким, що не підлягає задоволенню.

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

При цьому кредитор вправі обрати спосіб захисту, що наданий йому законом, на власний розсуд.

За змістом ст. 5 ЦПК України застосовуваний судом спосіб захисту цивільного права має відповідати критерію ефективності, тобто цей спосіб має бути дієвим, а його реалізація повинна мати наслідком відновлення порушених майнових або немайнових прав та інтересів особи.

Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності є непорушним.

Статтею 792 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

На час підписання вказаного договору оренди частина четверта статті 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачала, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. При цьому, у статті 125 ЗК України було визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Крім того, частиною п`ятою статті 126 ЗК України було передбачено, що право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон № 161-XIV «Про оренду землі».

Відповідно до статті 13 Закону № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї зі сторін може бути посвідчений нотаріально (стаття 14 Закону № 161-XIV).

Згідно зі статтею 18 названого Закону № 161-XIV у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Сторони в договорі оренди землі мали право зазначати про момент початку перебігу та припинення дії вказаного договору, оскільки такі права прямо передбачені принципами та закріплені загальними нормами цивільного законодавства.

Разом з тим якщо сторони не вказали про час (термін, календарну дату, подію) початку перебігу та закінчення строку договору, діють загальні правила, передбачені спеціальним Законом № 161-XIV, який прямо встановлював, що договір оренди земельної ділянки набирає чинності після його державної реєстрації.

Такі висновки щодо набрання чинності договором оренди земельної ділянки зроблено у постанові Верховного Суду України від 13 червня 2016 року у справі № 570/3056/15-ц (провадження № 6-643цс16), у мотивувальній частині якої міститься роз`яснення аналогічного розуміння правового висновку, викладеного Верховним Судом України у постанові від 19 лютого 2014 року у справі № 0426/14068/2012 (провадження № 6-162цс13).

Між позивачем як власником земельної ділянки з кадастровим номером 6825087300:03:002:0088, площею 2,2491 га, що підтверджується Державним актом на правіо приватної власності на землю Р1№761149 від 11.20.2002 року, та Селянським фермерським господарством «Татьяна» в особі голови господарства Буняк Володимира Івановича укладено договір оренди земельної ділянки від 04 січня 2007 року. В той же день сторони оформили Акт прийомки-передачі, за яким вказана земельна ділянка передана в користування орендарю, відповідачу по справі, та почала ним використовуватись для вирощування сільськогосподарських культур.

Строк дії договору на 15 років(п.7 Договору). Передача земельної ділянки здійснюється не пізніше 30-ти денного терміну після державної реєстрації договору за актом приймання передачі(п.20 Договору). Дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою, рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав передбачених законом(п.36 Договору).Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.(п.41 Договору)

В матеріалах справи наявне не датоване повідомлення ОСОБА_1 адресоване голові СФГ «Татьяна» про намір припинити договір оренди земельної ділянки. В даному повідомлені не зазначено дату укладення договору оренди землі.

Листом від 08.12.2021 року не підписаним та оформленим від ОСОБА_2 повідомлено про відсутність наміру припинення договору оренди щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6825087300:03:002:0088, оскільки внаслідок реєстрації договору оренди землі 15.12.2010 року, датою припинення оренди є грудень 2025 року.

Зважаючи на викладене, враховуючи висновки Верховного Суду, положення договору оренди землі від 4.01.2007 року, приходжу до заключення, що початок строку дії договору визначається від моменту реєстрації договору, що письмово обумовлено сторонами(п.41 Договору), відповідає чинному законодавству на момент укладення договору. Таким чином, позивачем не доведені суду підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки від 04 січня 2007 року.

Але якщо навіть брати до уваги те, що орендодавець є більш вразливою стороною у договорі, ніж орендар, та не має правового захисту своїх прав власності у разі неналежного виконання орендарем свого обов`язку з державної реєстрації договору оренди та, як наслідок, протиправного збільшення строку оренди, суд приходить до висновку, що пред`явленням даного позову позивач в будь-якому випадку не досягне поставленої цілі щодо відновлення порушеного права власності на землю та усунення перешкод у користуванні землею. Заявлений спосіб захисту, як от розірвання договору оренди землі, є не ефективним та не буде мати наслідком абсолютне відновлення порушеного права та повернення належної земельної ділянки. Правосуддя є ефективним, якщо ефективно відновлюється порушене право.

Беручи до уваги викладене, заявлений позов є таким, що не підлягає задоволенню. Позивач не позбавлена можливості звернутись до суду з позовом в установленому законодавством порядку, заявивши ефективний спосіб захисту права на землю.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 263 - 265, ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволені позову ОСОБА_1 до Селянського фермерського господарства «Татьяна» про розірвання договору оренди земельної ділянки від 04 січня 2007 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6825087300:03:002:0088, площею 2,2491 га, що знаходиться на території Ружичнянської сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня проголошення рішення до Хмельницького апеляційного суду.Заочне рішення може бути переглянуте за заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дати проголошення до Хмельницького міськрайонного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , с.Ружичанка, Хммельницький район, НОМЕР_1 .

Відповідач:Селянське фермерське господарство «Татьяна`с.Ружичанка, вул.Нова, буд.2.

Повний текст виготовлено 29 червня 2022 року.

Суддя З.А.Чевилюк

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення28.06.2022
Оприлюднено04.07.2022
Номер документу105041682
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —686/4327/22

Постанова від 29.08.2022

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Постанова від 29.08.2022

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Ухвала від 03.08.2022

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Ухвала від 02.08.2022

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Рішення від 28.06.2022

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Чевилюк З. А.

Рішення від 23.06.2022

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Чевилюк З. А.

Ухвала від 18.02.2022

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Чевилюк З. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні