Справа № 464/90/21 Провадження № 2/450/1177/22
УХВАЛА
про скерування цивільної справи по підсудності
30 червня 2022 року Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Кукси Д.А.
при секретарі Оленич О.І.
за участю відповідача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , третя особа ОСОБА_4 про визнання права на обов`язкову частку у спадщині, -
встановив:
12.04.2022 року до Пустомитівського районного суду Львівської області надійшла цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , третя особа ОСОБА_4 про визнання права на обов`язкову частку у спадщині, скерована ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 14.02.2022 року для розгляду по підсудності.
Як встановлено з матеріалів позовної заяви, позивач звернулася до суду з позовом про визнання за нею права на обов`язкову частку у спадщині спадкодавця ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі ј частки всього спадкового майна. Зазначає, що до спадкового майна, яке залишилось після смерті ОСОБА_5 відноситься:
-об`єкт нерухомого майна - житловий будинок загальною площею 58,8 кв.м. розташований за адресою АДРЕСА_1 орієнтовною ринковою вартістю 149 423 грн.;
-колісний транспортний засіб ВАЗ 21063, 1989 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 (технічний паспорт НОМЕР_2 від 03.11.1989 р.), орієнтовною ринковою вартістю 12 000 грн.;
-100 % частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальність «Приозернянський експериментальний механічний завод» (код ЄДРПОУ 37684616, адреса Івано-Франківська обл., Рогатинський р-н, село Приозерне), загальний розмір якого складає 20 000 грн.;
-1/6 об`єкту нерухомого майна - земельної ділянки площею 0,0694 га, переданої для ведення садівництва, кадастровий номер 4623688200:11:000:0117, яка розташована за адресою: с.Чишки Львівського району Львівської області, орієнтовною ринковою вартістю 168 840 грн., 1/6 від якої складає 28 140 грн.
В судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання підсудності даної цивільної справи Пустомитівському районному суду Львівської області та передачі її за підсудністю до Рогатинського районного суду Івано Франківської області.
Присутні в судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 та його представник, адвокат Жаровський К.К. про передачу цивільної справи за підсудністю до іншого суду заперечили.
Проаналізувавши матеріали справи, з`ясувавши думку сторони відповідача, суд приходить до переконання, що справа не підсудна Пустомитівському районному суду Львівської області та підлягає передачі для розгляду за підсудністю до Рогатинського районного суду Івано Франківської області, виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 30 ЦПК України передбачено, що позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Згідно пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Статтею 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» визначено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Відповідно до частини четвертої статті 263 Цивільного процесуального кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у постанові від 17 жовтня 2019 року у справі №461/6956/17 вказав, що перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Згідно з положеннями статті 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Виходячи з аналізу зазначених правових норм, правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу нерухомого майна, стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема, щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майно, тощо.
Так,предметом спорує визнанняправа наобов`язкову часткуу спадщиніспадкодавця ОСОБА_5 ,померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ,у розміріј частинивсього спадковогомайна,до складуякої входятьдва об`єктинерухомого майна, а саме, житловий будинок загальною площею 58,8 кв.м. розташований за адресою АДРЕСА_1 орієнтовною ринковою вартістю 149 423 грн., та 1/6 об`єкту нерухомого майна - земельної ділянки прощею 0,0694 га, переданої для ведення садівництва, кадастровий номер 4623688200:11:000:0117, розташованої за адресою: с.Чишки Львівського району Львівської області, орієнтовною ринковою вартістю 168 840 грн., 1/6 від якої складає 28 140 грн.
Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 14.02.2022 року суд постановив цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , третя особа ОСОБА_4 про визнання права на обов`язкову частку у спадщині передати до Пустомитівського районного суду Львівської області для розгляду за підсудністю з огляду на те, що вартість земельної ділянки, яка входить до складу спадщини, щодо якої виник спір є найвищою, та вона знаходиться на території, яка відноситься до підсудності Пустомитівському районному суду Львівської області.
Однак, приймаючи рішення про передачу цивільної справи до іншого суду для розгляду за підсудністю, суд не врахував, що до складу спадкового майна входить лише 1/6 земельної ділянки прощею 0,0694 га, кадастровий номер 4623688200:11:000:0117, право на обов`язкову частку у якій в розмірі ј її частини просить визнати за нею позивач. Відтак, Сихівський районний суд м. Львова дійшов помилкового висновку щодо об`єкту нерухомого майна, вартість якого є найвищою.
Враховуючи викладене, суд приходить до переконання, що найвищою у складі нерухомого спадкового майна є саме вартість житлового будинку, який розташований за адресою АДРЕСА_1 .
Як передбачено п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ст. 32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Враховуючи те, що даний спір повинен розглядатися за правилами виключної підсудності, вартість житлового будинку, який входить до складу спадщини, щодо якого виник спір є найвищою, такий розташований за адресою АДРЕСА_1 , яка не відноситься до територіальної юрисдикції Пустомитівського районного суду Львівської області, за правилами виключної підсудності цивільну справу необхідно передати на розгляд до Рогатинського районного суду Львівської області Івано Франківської області, за підсудністю.
Керуючись ст.ст. 30, 31, 32, 260, 353-356 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
Цивільну справуза позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 ,третя особа ОСОБА_4 провизнання правана обов`язковучастку успадщині скерувати до Рогатинського районного суду Івано Франківської області для розгляду по підсудності.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15 - денний строк з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повної ухвали суду.
Учасник справи, якому повний текст ухвали суду не було вручено у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складений 04.07.2022 року.
СуддяД. А. Кукса
Суд | Пустомитівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.06.2022 |
Оприлюднено | 05.07.2022 |
Номер документу | 105051940 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Пустомитівський районний суд Львівської області
Кукса Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні