Ухвала
від 03.07.2022 по справі 681/624/21
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

04 липня 2022 року

м. Хмельницький

Справа № 681/624/21

Провадження № 22-ц/4820/1303/22

Хмельницький апеляційний суд у складі судді Гринчука Р.С., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полонського районного суду Хмельницької області від 04 травня 2022 року, суддя Горщар А.Г., у справі за позовом Полонського фермерського господарства «Колос» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Сервіс К.», державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Понінківської селищної ради Ніколішиної Антоніни Вікторівни про визнання договору оренди землі недійсним і скасування рішення державного реєстратора,

встановив:

На вказане рішення ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу з пропуском строку на апеляційне оскарження та одночасно звернулось з заявою про поновлення цього строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Частиною другою вказаної статті передбачено, що учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду .

З матеріалів справи вбачається, що повний текст оскаржуваного судового рішення складено 16 травня 2022 року. Копію вказаного рішення апелянт отримала 25 травня 2022 року, апеляційну скаргу подала 24 червня 2022 року, тобто протягом тридцяти днів з дня вручення їй повного рішення суду.

За таких обставин причини пропуску строку на апеляційне оскарження рішення Полонського районного суду Хмельницької області від 04 травня 2022 року слід визнати поважними, строк поновити.

Однак, ОСОБА_1 при подачі апеляційної скарги не сплатила судовий збір та звернулась з клопотанням про відстрочення від його сплати, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі, у зв`язку із значним погіршенням майнового стану внаслідок введення воєнного стану на території України та відсутності заробітку.

Частинами 1, 3 ст.136ЦПК України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Відповідно ч.ч. 1, 2 ст.8ЗУ «Просудовий збір» зазначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

ОСОБА_1 звертаючись до суду з відповідним клопотання про відстрочення сплати судового збору послалась лише на введений в країні воєнний стан та відсутністю у неї коштів, натомість доказів які б підтверджували її матеріальний стан суду апеляційної інстанції не надала.

У статті 129Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Пунктом 29 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 від 17.10.2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» визначено, що єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків, довідка про доходи членів її сім`ї, довідка про відсутність у її власності рухомого, нерухомого майна, земельної ділянки, паю тощо).

Особа має довести той факт, що її майновий стан дійсно є таким, що змушує її звернутись до суду з проханням про відстрочку, розстрочку, зменшення розміру судового збору або звільнення від нього.

Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції на даний час позбавлений можливості вирішити питання щодо відстрочення сплати судового збору, через відсутність будь яких доказів щодо майнового стану апелянта.

Тому, для вирішення питання щодо відстрочення сплати судового збору, ОСОБА_1 потрібно надати відповідні докази у вигляді довідок про: розмір доходу або його відсутність, відсутність на рахунку у банківських установах коштів, про склад сім`ї та про доходи членів його сім`ї, про відсутність у власності апелянта рухомого, нерухомого майна, земельної ділянки, паю тощо, які б свідчили про важке матеріальне становище і які б дійсно підтвердили, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Отже, за таких обставин ОСОБА_1 має сплатити судовий збір за подачу апеляційної скарги або надати суду докази на підтвердження свого матеріального становища для вирішення питання щодо відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Відповідно до ч. 1 ст.4Закону України«Про судовийзбір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2021 року 2270грн.

Відповідно до п.п. 2.1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (чинного на момент подання позовної заяви), за подання юридичною особою позовної заяви немайнового характеру судовий збір сплачується у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з ч. 3 ст.6Закону України«Про судовийзбір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Як зазначено в абзаці 1 п. 13 роз`яснень, викладених у Постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» № 10 від 17.10.2014 року, якщо в позовній заяві об`єднано дві або більше самостійних вимог немайнового характеру, пов`язані між собою, судовий збір сплачується окремо з кожної із таких вимог (або загальною сумою), наприклад, за вимогами про усунення перешкод у користуванні власністю та відшкодування моральної шкоди.

За подання апеляційної скарги на рішення суду сплачується 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні заяви, іншої заяви і скарги (згідно п.п. 1.6 ч. 2 ст. 4 цього Закону в чинній редакції).

Оскільки позовна заява містить дві вимоги немайнового характеру, з апелянта підлягає до сплати судовий збір в розмірі (2270 грн.*2*150%)=6810 грн., який необхідно сплатити на такий рахунок: отримувач ГУК у м. Хмельниц. обл./Хмельниц. МТГ/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку (МФО) 899998, номер рахунку UA608999980313181206080022775, Код класифікації доходів 22030101, призначення платежу: *;101;


(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), за позовом
(ПІБ чи назва установи, організації позивача), на рішення від
(Дата оскарження справи) по справі
(Номер справи), Хмельницький апеляційний суд (назва суду, де розглядається справа).

Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються копії скарги та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості учасників справи.

Однак всупереч вимог вищезазначеної статті, апелянтом не додано копій апеляційної скарги з додатками учасникам справи.

Згідно з ч. 2 ст.357ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, а також у разі несплати суми судового збору застосовуються положення статті 185ЦПК (залишення без руху).

Таким чином, подальший рух апеляційної скарги неможливий.

Керуючись ст.ст. 356, 357 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження рішення Полонського районного суду Хмельницької області від 04 травня 2022 року.

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення від сплати судового збору відмовити.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Полонського районного суду Хмельницької області від 04 травня 2022 року залишити без руху та надати строк 10 днів з дня вручення копії даної ухвали для усунення вищевказаних недоліків, подання копій апеляційної скарги та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості учасників справи, сплати судового збору в розмірі 6810 грн. та представлення оригіналу квитанції про його сплату або надати докази майнового стану для вирішення питання щодо відстрочення від сплати судового збору до Хмельницького апеляційного суду.

У разі невиконання цих вимог до вказаного строку апеляційна скарга буде повернута апелянту.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Р.С. Гринчук

СудХмельницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення03.07.2022
Оприлюднено06.07.2022
Номер документу105065399
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —681/624/21

Ухвала від 22.07.2022

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Ухвала від 03.07.2022

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Рішення від 29.05.2022

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горщар А. Г.

Рішення від 03.05.2022

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горщар А. Г.

Рішення від 03.05.2022

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горщар А. Г.

Рішення від 03.05.2022

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горщар А. Г.

Ухвала від 03.05.2022

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горщар А. Г.

Рішення від 03.05.2022

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горщар А. Г.

Ухвала від 03.05.2022

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горщар А. Г.

Ухвала від 28.03.2022

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горщар А. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні