справа № 393/589/21
провадження № 2/388/195/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.07.2022м. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - Степанов С.В.
при секретарі - Гриненко М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Долинська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до фермерського господарства «Пластун» про визнання недійсним договору оренди землі, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання недійсним договору оренди землі мотивуючи свої вимоги наступним.
Позивач є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номер 3523481300:02:000:9034, площею 8,27 га на території Новгородківської територіальної громади (далі-Ділянка), на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія та номер ЯЗ № 426332, виданого Новгородківською районною державною адміністрацією.
14.02.2013 року на підставі усної домовленості з
ОСОБА_2 щодо ефективного управління Ділянкою, мною було видано довіреність за
реєстровим номером 62, посвідченого приватним нотаріусом Новгородківського
районного нотаріального округу Саяпіною І.Г. на ім`я ОСОБА_2 та або ОСОБА_3 , (далі - Довіреність), відповідно до якої позивач уповноважила
ОСОБА_2 , вчиняти дії відносно належної їй земельної ОСОБА_4 .
Довіреність було видано з метою безперешкодного нагляду
ОСОБА_2 за належною позивачці земельною ділянкою.
13.03.2017 року позивач припинила дію вказаної довіреності, що підтверджується Витягом про державну реєстрацію в Єдиному реєстрі довіреностей № 34485925 від 13.03.2012 року, сформованим нотаріусом Новгородківської районної державної нотаріальної контори Голобородько О.В.
12.04.2019 року позивач замовила та отримала Відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків № 157 від 12.04.2019 року, у якій було зазначено, що позивач - ОСОБА_1 ,
реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру
НОМЕР_1 , в період з 1 кварталу 2015 року по 4 квартал 2018 року отримувала доходи
від ФГ «Пластун» (далі - Відповідач), ознака доходу - 106 (надання майна в лізинг).
Оскільки фактично таких доходів вона не отримувала, в усній формі звернулася до
Відповідача за роз`ясненнями. Їй було повідомлено про існування договору оренди
землі відносно належної їй ОСОБА_4 , укладеного між нею та Відповідачем строком на
49 років та було надано ксерокопію цього договору.
Таким чином, позивач дізналася про існування Договору оренди землі б/н від 07.11.2014 року (далі - Договір), у якому значиться, що ОСОБА_2 , діючи на підставі Довіреності від імені позивача уклав цей Договір з Відповідачем, в особі ОСОБА_2 . Згідно положень Договору, договір укладено на строк 49 років, орендна плата складає 3 % від нормативно - грошової оцінки земельної ділянки в рік, а об`єктом оренди виступає земельна ділянка з кадастровим номером 3523481300:02:000:9034.
При цьому, згідно відомостей з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців
та громадських формувань, ОСОБА_2 , який проживає за адресою:
АДРЕСА_1 , значиться засновником та керівником у
ФГ «Пластун», а також має 100% частки у статутному капіталі Відповідача, тобто є
представником Відповідача.
Відповідач ОСОБА_2 є керівником ФГ «Пластун»,
то відповідно, укладаючи з ФГ «Пластун», від імені позивача Договір оренди землі він діяв у власних інтересах, а не в інтересах позивача. В зв`язку з цим, позивач змушена звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.
Сторона позивача в судове засідання не з`явилась, до суду надала заяву про розгляд справи без її участі, просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Сторона відповідача в судове засідання не з`явилась, до суду надала заяву про розгляд справи без її участі, просила відмовити в задоволенні позовних вимог посилаючись на раніше наданий відзив на позовну заяву.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов наступного висновку .
Із копіїдержавного актуна правоприватної власностіна землюсерії ЯЗ№ 426332 виданогона ім`я ОСОБА_1 вбачаєтьсяправо власностіза останньоюна земельнуділянку, кадастровий номер 3523481300:02:000:9034, площею (га): 8,27, розташована на території Інгуло-Кам`янської сільської ради Новгородківського району Кіровоградської області (а.с.4).
Копія договору оренди землі від 07.11.2014 року підтверджує його укладання між орендодавцем ОСОБА_1 в особі представника за довіреністю ОСОБА_2 та орендарем фермерським господарством «Пластун» в особі ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 8,27 гектарів, кадастровий номер 3523481300:02:000:9034, строком на 49 років (а.с. 19-21).
Із копії довіреності від 14.02.2013 року посвідченої приватним нотаріусом Новгородківського районного нотаріального округу Саяпіною І.Г., зареєстрована в реєстрі за № 62 позивач ОСОБА_1 уповноважила ОСОБА_2 та (або) ОСОБА_3 , вчиняти дії відносно належної їй земельної ділянки площею 8,27 гектарів, кадастровий номер 3523481300:02:000:9034, яка розташована на території Інгуло-Кам`янської сільської ради Новгородківського району Кіровоградської області (а.с.11-12).
Із копії витягу про реєстрацію в Єдиному реєстрі довіреностей № 33411819, реєстраційний номер довіреності 39079141 вбачається припинення дії довіреності від 14.02.2013 року за № 62 на підставі заяви про скасування від 13.03.2017 року (а.с.13).
З копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що керівником фермерського господарства «Пластун» (ФГ «ПЛАСТУН», ідентифікаційний код юридичної особи 22221144) є відповідач ОСОБА_2 (а.с.18).
Відповідно доч.1.ст.4ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч.1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Приписами ч.ч.1, 2 статті 16 ЦК України закріплено, що кожна особамає правозвернутися досуду зазахистом свогоособистого немайновогоабо майновогоправа таінтересу. Способамизахисту цивільнихправ таінтересів можутьбути зокрема примусове виконання обов`язку в натурі та припинення правовідношення.
Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, Цивільним кодексом України (далі ЦК України), цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами
договору оренди землі є об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір
земельної ділянки); строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру,
індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її
несплату, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається
в оренду , умови збереження стану об`єкта оренди, умови і строки передачі земельної
ділянки орендарю, умови повернення земельної ділянки орендодавцеві, існуючі
обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, визначення сторони, яка
несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини,
відповідальність сторін, умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права
оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 6 ЦК України та ч. 1 ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною першою статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 203 ЦКУ, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу,
іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його
моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг
цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати
його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин
має бути спрямований на реальне настання наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ч. З ст. 238 ЦКУ, представник не може вчиняти правочин від імені
особи, яку він представляє у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником
якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також інших осіб,
встановлених законом.
Аналогічна позиція викладена у Постанові Верховного суду у складі колегії суддів
Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 19 серпня 2020 року у справі №
393/98/18.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_2 , діючи на підставі довіреності, будучи представником позивача ОСОБА_1 за довіреністю, 07.11.2014 року, діючи від імені довірителя, а також одночасно будучи представником (керівником та засновником) за установчими документами ФГ «Пластун», діючи у своїх інтересах уклав Договір оренди землі, який має бути визнаний недійсним, оскільки його укладення суперечить положенням ст. 238 ЦКУ.
Суд не вбачає підстав для застосування позовної давності, на якій наполягав відповідач, оскільки її строк не сплив, адже договір оренди діє на час розгляду справи, а отже, порушення прав та законних інтересів існує у теперішньому часі, а тому перебіг позовної давності за вимогами про визнання недійсним правочину не розпочався.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача, визнавши недійсним договір оренди землі від 07.11.2014 року.
Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 141, 258, 259, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) до фермерського господарства «Пластун» (код ЄДРПОУ 22221144, юридична адреса: 28215, Кіровограджська область, Новгородківський район, с.Інгуло-Кам`янка) про визнання недійсним договору оренди землі задовольнити.
Визнати недійсним Договір оренди землі б/н від 07.11.2014 року, укладений між ОСОБА_1 та Фермерським господарством «Пластун», який зареєстровано 07.11.2014 року за номером 20118892 орган, що здійснив державну реєстрацію Центр надання адміністративних послуг Новгородківської районної державної адміністрації.
Стягнути з фермерського господарства «Пластун» на користь ОСОБА_1 понесений судовий збір в розмірі 908 гривень.
Апеляційна скарга подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя С.В. Степанов
Суд | Долинський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2022 |
Оприлюднено | 11.07.2022 |
Номер документу | 105136719 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Долинський районний суд Кіровоградської області
Степанов С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні