Рішення
від 30.06.2022 по справі 703/2495/21
СМІЛЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 703/2495/21

2/703/204/22

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2022 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого-судді Прилуцького В.О.

секретаря судового засідання Кочеткової І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаської області, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Деметра-ЛК» про розірвання договору оренди,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Диметра ЛК» про стягнення заборгованості по орендній платі, та розірвання договору оренди.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 03 лютого 2014 року між позивачем та СТОВ «Диметра ЛК» був укладений договір оренди землі відповідно до умов якого ОСОБА_1 передав в строкове платне користування земельну ділянку площею 7,3872 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 7123787200:02:001:0476, яка розташована в адміністративних межах Ротмистрівської сільської ради Черкаського району Черкаської області. Договір був укладений на 10 років з 03 лютого 2014 року по 03 лютого 2024 року. 03 лютого 2014 року була здійснена державна реєстрація права оренди земельної ділянки. Відповідно до п. 9 договору оренди землі відповідач повинен сплачувати не менше 3% від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки з урахуванням індексів інфляції.

Відповідно до умов договору оренди землі відповідач вз`яв на себе зобов`язання до 31 грудня кожного року сплачувати позивачу орендну плату в розмірі 2976 грн. 38 коп. Відповідач щорічно сплачував орендну плату лише до 2018 року, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 8929 грн. 14 коп. (за 2018, 2019, 2020 роки), що є порушенням умов договору, які є підставою для розірвання договору.

Враховуючи викладене вище, позивач просить стягнути з ТОВ «Деметра ЛК» на його користь заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою за 2018, 2019 та 2020 роки у розмірі 8929 грн. 14 коп. та розірвати договір оренди земельної ділянки площею 7,3872 га, кадастровий номер 7123787200:02:001:0476, що розташована на території Ротмістрівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, який був укладений 03 лютого 2014 року між позивачем та ТОВ «Деметра - ЛК».

Ухвалою судді від 12 серпня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження.

В судове засідання позивач не зявився, надав до суду заяву в якій просив суд провести розгляд справи у його відсутність, задовільнити позовні вимоги та не заперечував проти винесення заочного рішення.

Представник відповідача ТОВ «Деметра ЛК» в судове засідання не з`явився, з невідомих суду причин, хоча про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами поштвої кореспонденції.

Відтак, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності відповідача в заочному порядку, на підставі документів та доказів, що є в матеріалах справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, судом встановлено таке.

03 лютого 2014 року між позивачем та СТОВ «Диметра ЛК» був укладений договір оренди землі відповідно до умов якого ОСОБА_1 передав в строкове платне користування земельну ділянку площею 7,3872 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 7123787200:02:001:0476, яка розташована в адміністративних межах Ротмистрівської сільської ради Черкаського району Черкаської області. Договір був укладений на 10 років з 03 лютого 2014 року по 03 лютого 2024 року. 03 лютого 2014 року була здійснена державна реєстрація права оренди земельної ділянки.

Відповідно до п.п. 11, 13 договору оренди землі орендна плата сплачується до 31 грудня кожного року, розмір орендної плати переглядається щорічно.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєсру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 157697160 від 27 лютого 2019 року земельна ділянка площею 7,39 га, кадастровий номер 7123787200:02:001:0476, що розташована на території Ротмистрівської сільської ради Черкаського району Черкаської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва належить ОСОБА_1 . Орендар: ТОВ «Деметра ЛК», код ЄДРПОУ 33327302.

З п. 9 договору оренди землі від 03 лютого 2014 року орендна плата 3 % від проіндексованої грошової оцінки земельної ділянки становить 2976 грн. 38 коп., вноситься орендарем у формі та розмірі 100% грошовій до 31 грудня за кожен рік користування ділянкою.

Відповідно до ст. 148-1 Земельного кодексу України, особа, яка набула право власності на земельну ділянку, протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов`язана повідомити про це її користувачів із зазначенням: кадастрового номера (за наявності), місця розташування та площі земельної ділянки; найменування (для юридичних осіб), прізвища, ім`я, по батькові (для фізичних осіб) нового власника; місця проживання (знаходження) нового власника, його поштової адреси; платіжних реквізитів (у разі, якщо законом або договором передбачена плата за користування земельною ділянкою у грошовій формі). Повідомлення надсилається користувачу земельної ділянки рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому особисто під розписку.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

За положеннями статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Частиною 1 статті 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Отже, згідно зі статтями 13, 15, 21 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.

Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що її земельну ділянку використовує інша особа.

Таким чином, при вирішенні питання щодо розірвання договору оренди з підстави, передбаченої пунктом д) частини першої статті 141 ЗК України, застосуванню також підлягають положення ч. 2 ст. 651 ЦК України, згідно якої необхідна наявність істотного порушення стороною договору.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов, відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Тлумачення статті 629 ЦК України свідчить, що в ній закріплено один із фундаментів на якому базується цивільне право - правообов`язковість договору. Тобто з укладенням договору та виникненням зобов`язання його сторони набувають обов`язки (а не лише суб`єктивні права), які вони мають виконувати. Не виконання обов`язків, встановлених договором, може відбуватися при: розірванні договору за взаємною домовленістю сторін; розірванні договору в судовому порядку; відмові від договору в односторонньому порядку у випадках, передбачених договором та законом; припинення зобов`язання на підставах, що містяться в главі 50 ЦК України; недійсності договору (нікчемності договору або визнання його недійсним на підставі рішення суду).

Аналогічний висновок зроблений у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 23 січня 2019 року у справі № 355/385/17.

Відповідно до пункту «д» частини 1 статті 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17(провадження № 61-41932сво18) зроблено висновок, що частинами першою і другою статті 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 293/1011/16-ц (провадження № 61-29970сво18) зроблено висновок, що «тлумачення пункту д) частини першої статті 141 ЗК України, частини другої статті 651 ЦК України свідчить, що «несплата орендної плати» охоплює випадки як невиплати орендної плати у цілому, так і її виплата у розмірі меншому, ніж визначеному договором (без урахування індексації, індексу інфляції тощо)».

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 грудня 2019 року у справі № 318/433/18 міститься висновок, що неналежне виконання умов договорів також є порушенням умов договорів оренди, яке дає право орендодавцям вимагати розірвання таких договорів, незважаючи на те чи виплачена у подальшому заборгованість по договору.

Як вбачається з матеріалів справи, не спростовано відповідачем, договором оренди землі передбачено, що за кожен рік використання землі орендар виплачує орендну плату до 31 грудня кожного року.

Судом встановлено, що до звернення позивача до суду з цим позовом відповідач протягом 2018-2020 років не виплачував орендну плату, визначену договором.

Вирішуючи питання в частині наявності заборгованості з орендної плати, визначеної у грошовій формі та підстав для її стягнення, суд виходить з наступного.

Згідно п.п. 9 та 11 договору оренди земельної ділянки від 03 лютого 2014 року відповідач повинен сплачувати позивачу орендну плату до 31 грудня кожного року у розмірі 2976 грн. 38 коп.

Позивач, звертаючись до суду з позовом, наполягав на тому, що відповідач не в виплачував орендну плату у грошовій формі за період з 2018 по 2020 роки включно та повинен сплатити йому суму невиплаченої орендної плати у розмірі 8929 грн. 14 коп.

Відповідачем не доведено належним чином виконання умов договору оренди землі в частині виплати орендної плати у грошовій формі, розмір орендної плати за користування земельною ділянкою, що належить ОСОБА_1 , відповідачем не спростовано.

Відповідно до ч. 1 ст. 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

За змістом статей 525, 526 ЦК України зобов`язання мають виконуватися належним чином згідно з умовами договору та у встановлений строк. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Враховуючи викладене вище, суд прийшов до висновку про наявність підстав для розірвання договору оренди землі у зв`язку із порушенням орендарем свого обов`язку щодо систематичної виплати орендної плати протягом 2018, 2019, 2020 років, оскільки неналежне виконання умов договору зі сплати орендної плати є порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору.

За таких обставин, суд приходить до переконання про задоволення позову в частині стягнення основної суми заборгованості з виплати орендної плати позивачеві за 2018, 2019, 2020 роки включно у розмірі 8929 грн. 14 коп. та розірвання договору оренди земельної ділянки площею 7,3872 га, кадастровий номер 7123787200:02:001:0476, що розташована на території Ротмістрівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, який був укладений 03 лютого 2014 року між позивачем та відповідачем.

Окрім того позивач просив суд стягнути з відповідача пеню у розмірі 0,03% несплаченої суми за кожен день прострочення в розмірі 2517 грн. 28 коп.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.

Окрім того п. 14 договору оренди землі від 03 лютого 2014 року передбачено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,03% несплаченої суми за кожен день прострочення.

Відповідач має прострочення сплати заборгованості за оренду плачу перед позивачем за 2018, 2019 та 2020 роки, відповідно суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення пені в сумі 2517 грн. 38 коп. та погоджується із наданим в позовній заяві розрахунком.

Суд зазначає, що Європейський суд з прав людини зауважує на тому, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З квитанції № 0.0.2226155657.1 від 11 серпня 2021 року вбачається, що позивачем при подачі позову було сплачено судовий збір в сумі 1816 грн.

Враховуючи те, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі, із відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір, сплачений позивачем при подачі позову, у сумі 1816 грн.

Керуючись ст. 259,263-265, 354, 355 ЦПК України, суд,-

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Деметра-ЛК» про розірвання договору оренди,- задовільнити у повному обсязі.

Розірвати договір оренди земельної ділянки площею 7,3872 га, кадастровий номер 7123787200:02:001:0476 б/н від 03 лютого 2014 року укладений між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Деметра ЛК» та зареєстрований Смілянським міськрайонним управлінням юстиції Черкаської області, номер запису 4556532.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Деметра ЛК», юридична адреса вул. Шевченка, 34-а в с. Холоднянське Черкаського району Черкаської області, код ЄДРПОУ 33327303 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 заборгованість по орендній платі в розмірі 8929 грн. 14 коп. та пеню за несвоєчасне внесення орендної плати в розмірі 2517 грн. 38 коп. та 1816 грн. судового збору, а всього 13262 грн. 52 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто Смілянським міськрайонним судом Черкаської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим

Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлено 08 липня 2022 року.

Головуючий: В. О. Прилуцький

СудСмілянський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення30.06.2022
Оприлюднено11.07.2022
Номер документу105151784
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —703/2495/21

Постанова від 22.02.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Воробйова Ірина Анатоліївна

Ухвала від 12.12.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Воробйова Ірина Анатоліївна

Постанова від 09.11.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Бородійчук В. Г.

Ухвала від 18.10.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Бородійчук В. Г.

Ухвала від 11.10.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Бородійчук В. Г.

Ухвала від 29.09.2022

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Крива Ю. В.

Ухвала від 23.08.2022

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Крива Ю. В.

Рішення від 30.06.2022

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Прилуцький В. О.

Рішення від 30.06.2022

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Прилуцький В. О.

Ухвала від 18.04.2022

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Прилуцький В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні