ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"13" липня 2022 р.м. Одеса № 916/1491/22
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О., розглянувши матеріали позовної заяви вх. № 1551/22 від 08.07.2022 Державного підприємства спеціального зв`язку в особі Одеського обласного вузла спеціального зв`язку (пл. Старосінна, буд. 1, м. Одеса, 65012) до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (Люстдорфська дорога, буд. 9 м. Одеса, 65017) про стягнення 123681,47 грн,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство спеціального зв`язку в особі Одеського обласного вузла спеціального зв`язку звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість у загальному розмірі 123681,47грн, з яких: основний борг в сумі 87161,40грн, інфляційні втрати в сумі 17866,54 грн, 3% річних в сумі 2773,00грн, пеня в сумі 15880,53 грн.
В обґрунтування підстав позову позивач посилається на обставину порушення відповідачем умов укладеного між сторонами договору на послуги спеціального зв`язку від 29.01.2020 №990 в частині повної та своєчасної оплати за надані послуги поштового зв`язку спеціального призначення.
Згідно з ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна, зокрема, містити: обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.
За змістом п.1 ч.1 ст.164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів. Відповідно до ч.1 ст.172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Відповідно до ч.2 ст. 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно з ч.9 ст.80 ГПК України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Такі норми мають на меті забезпечення конституційних засад змагальності сторін та рівності усіх учасників процесу перед законом і судом, передбачених ст. 129 Конституції України та ст.ст.7, 13 ГПК України.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони. (п. 87 Рішення у справі Салов проти України від 06.09.2005 року). У Рішенні у справі Надточий проти України від 15.05.2008 року зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.129 ГПК України якщо сума судових витрат, заявлена до відшкодування, істотно перевищує суму, заявлену в попередньому (орієнтовному) розрахунку, суд може відмовити стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні судових витрат в частині такого перевищення, крім випадків, якщо сторона доведе, що не могла передбачити такі витрати на час подання попереднього (орієнтовного) розрахунку. Якщо сума судових витрат, заявлених до відшкодування та підтверджених відповідними доказами, є неспівмірно нижчою від суми, заявленої в попередньому (орієнтовному) розрахунку, суд може відмовити стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні судових витрат (крім судового збору) повністю або частково, крім випадків, якщо така сторона доведе поважні причини зменшення цієї суми.
Отже, положення ст.162 ГПК України покладають на позивача обов`язок при поданні позовної заяви надати суду не тільки розрахунок витрат, які останній вже поніс у зв`язку з поданням позову, а ще надати розрахунок витрат, які позивач очікує понести у зв`язку з розглядом справи. При цьому, з урахуванням положень ст.129 ГПК України, визначення позивачем попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які він поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи, має значення при вирішенні судом питання розподілу судових витрат між сторонами за результатами вирішення спору по суті.
У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Дослідивши зміст та матеріали позовної заяви Державного підприємства спеціального зв`язку в особі Одеського обласного вузла спеціального зв`язку, суд встановив її невідповідність вимогам ст.ст.162, 164, 172 ГПК України, оскільки:
- до матеріалів позовної заяви позивачем на виконання вимог ст.ст.164, 172 ГПК України надано фіскальний чек, квитанцію за №6501229295129, де одержувачем зазначено Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, разом з цим в матеріалах позовної заяви відсутній опис вкладення щодо цього поштового відправлення, натомість позивачем доданий опис вкладення про направлення матеріалів Господарському суду Одеської області за іншим відправдленням за № 6501229295137. Вказане свідчить про відсутність належних доказів надіслання копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу відповідно до ст. 172 ГПК України;
- до матеріалів позовної заяви позивачем не надано розрахунок суми основного боргу;
- позивачем у позовній заяві зазначено, що ним понесені судові витрати у вигляді судового збору в сумі 2481,00грн, разом з цим позивачем не зазначено, які витрати він очікує понести, а отже останнім не наведено попереднього (орієнтовного) розрахунку цих витрат, при цьому позивачем у позові не повідомлено суду, що інших витрат, окрім судового збору, ним не буде понесено у зв`язку з розглядом справи;
- у позовній заяві позивачем не вказано обставин та не зазначено доказів щодо обставин та дат передання відповідачу рахунків на оплату послуг та актів виконання послуг, підписання останніх сторонами, на підставі п. 3.2. договору від 29.01.2020 №990.
З урахуванням наявності вищевикладених недоліків, позовна заява Державного підприємства спеціального зв`язку в особі Одеського обласного вузла спеціального зв`язку підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених судом недоліків.
Керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1.Позовну заяву Державного підприємства спеціального зв`язку в особі Одеського обласного вузла спеціального зв`язку за вх. № 1551/22 від 08.07.2022 залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання до суду:
- опису вкладення до наявного поштового відправлення № 6501229295129 або, за відсутності, належні докази направлення на адресу відповідача (Люстдорфська дорога, буд. 9 м. Одеса, 65017) копії позовної заяви з доданими до неї доказами листом з описом вкладення;
- розрахунку суми основного боргу;
- попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач очікує понести в зв`язку із розглядом справи;
- письмові пояснення з вказанням (доданням) обставин та доказів щодо обставин та дат передання відповідачу рахунків на оплату послуг та актів виконання послуг, підписання останніх сторонами, на підставі п. 3.2. договору від 29.01.2020 №990.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили 13.07.2022 та оскарженню не підлягає.
Суддя Д.О. Бездоля
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2022 |
Оприлюднено | 14.07.2022 |
Номер документу | 105208395 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Бездоля Д.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні