Провадження №2-о/359/39/2022
Справа №359/13227/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2022 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Яковлєвої Л.В.,
при секретарі Русан А.М.,
розглянувши y відкритому судовому засіданні в м. Борисполі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа : Департамент охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації про встановлення факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я,-
встановив :
29 грудня 2021 року представник заявника адвокат Решнюк А.В. звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області із заявою, якою просить : встановити факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянкою України, дитини жіночої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; записати в актовому записі про народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 «відомості про мати» - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, «відомості про батька» - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заявлені вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підтримують фактичні шлюбні відносини, проживають разом, однак у зареєстрованому шлюбі не перебувають. Від даного шлюбу у сторін народилась донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дитина народилась поза закладом охорони здоров`я, на дому. На замовлення заявника проведено дослідження з метою встановлення спорідненості методом ДНК. За результатами аналізу ДНК ймовірність материнства в цьому випадку становить 99,9 %. Проте, заявникам відмовлено у отриманні свідоцтва про народження дитини, оскільки батьки дитини не звернулись своєчасно до Департаменту охорони здоров`я на протязі місяця. Причиною пропуску такого строку заявник вказує на тривалий час виготовлення генотипоскопічного дослідження. Встановлення факту необхідне для отримання свідоцтва про народження дитини. У зв`язку з цим, ОСОБА_1 змушена звернутися до суду із вказаною заявою.
Учасники справи в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Натомість представник заявника подав до суду заяву, в якій заявлені вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі, розгляд заяви проводити без його участі. Інші учасники справи про причини неявки суд не повідомили. Заяв чи клопотань до суду не направили.
Дослідивши подану представником заявника заяву та письмові докази наявні в матеріалах справи, суд прийшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 1ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.7 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Приписами ч.ч. 1, 3ст.13ЦПК України встановлено, щосуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст.81ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживають разом без реєстрації шлюбу. Від спільного проживання у них народилась донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З результату аналізу ДНК № 32674 від 23 вересня 2021 року вбачається, що ймовірність материнства в цьому випадку становить 99, 999 %. Біологічне материнство передбачу-ваної матері ОСОБА_1 відносно дитини ОСОБА_4 не виключається.
Заявник звернулась із заявою до Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації щодо підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоровя.
Згідно висновку за № 432 від 15 листопада 2021 року про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я, наданого Департамент охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації, ОСОБА_1 відмовлено у підтвердженні факту народження нею доньки, з підстав порушення нею терміну подання документів для підтвердження факту народження доньки.
Як зазначає заявник, встановлення факту народження доньки необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка,підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Пунктом 4 Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я, впровадження якого затверджено Наказом Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації від 24 жовтня 2013 року за № 636-Ад, передбачено, що заявник не пізніше одного тижня з імовірної дати народження дитини поза закладом охорони здоров`я, факт народження якої потребує підтвердження, подає документи.
Пунктом 2 (пп.а) глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженихнаказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року за №52/5, визначені підстави для проведення державної реєстрації народження дитини, до яких відноситься, у разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я, державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затвердженанаказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року за № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами), далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я, затвердже-ногопостановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року за № 9.
Відповідно ч. 4ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»у разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно ст.125Сімейного КодексуУкраїни якщомати табатько дитинине перебуваютьу шлюбіміж собою,походження дитинивід матерівизначається напідставі документазакладу охорониздоров`япро народженнянею дитини. Якщомати табатько дитинине перебуваютьу шлюбіміж собою,походження дитинивід батькавизначається: зазаявою матеріта батькадитини; за рішенням суду.
Враховуючи вище викладене, суд вважає, що з метою усунення такої перешкоди заяву слід задовольнити частково, а саме - встановити факт народження ОСОБА_1 дитини жіночої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та, у зв`язку з цим, записати в актовому записі про народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відомості про матір - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України.
Разом з тим, суд не вбачає підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 в частині зобов`язання записати в актовому записі про народження дитини батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки відносно нього не проведено аналізу ДНК та не встановлено ймовірність батьківства. Крім того, ОСОБА_3 не подав до суду заяву, якою б визнав факт батьківства відносно даної дитини та не заперечує щодо внесення у актовий запис про народження ОСОБА_2 відомостей про нього, як про її батька.
Частиною 7ст. 294 ЦПК Українивстановлено, що при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.2,12,13,81,82,89,141,258,259,263-265, 266,273,394,315,319 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в :
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особа:Департамент охорониздоров`я Київськоїобласної державноїадміністрації провстановлення фактународження дитинипоза закладомохорони здоров`я задовольнити частково.
Встановити факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянкою України, дитини жіночої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Записати в актовому записі про народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 «відомості про матір» - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України.
В задоволенні іншої частини вимог ОСОБА_1 відмовити.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги через Бориспільський міськрайонний суд Київської області до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.В. Яковлєва
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2022 |
Оприлюднено | 18.07.2022 |
Номер документу | 105236260 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Яковлєва Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні