ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/20584/17
провадження № 6/753/267/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" липня 2022 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі: головуючого судді Трусової Т. О., присяжних Широкова С. Р.. та Шевченко Ю. Є.,
секретар судового засідання Кирик К. С.,
учасники справи:
заявники - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
заінтересовані особи - 1. ОСОБА_3 2. орган опіки та піклування Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації,
представник заінтересованої особи 2.- Власовчук Ю. О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про продовження строку дії рішення суду у цивільній справі № 753/20584/17 про визнання особи недієздатною,
В С Т А Н О В И В:
13.05.2022 ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , заявник-1) та ОСОБА_2 (далі по тексту - ОСОБА_2 , заявник-2) звернулися до суду з клопотанням про продовження строку дії рішення суду у цивільній справі № 753/20584/17 за їх заявою про визнання недієздатним ОСОБА_3 , встановлення над ним опіки та призначення їх опікунами останнього.
Послались на те, що рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 14.05.2018 та від 13.08.2020 ОСОБА_3 , який для ОСОБА_1 являється сином, а для ОСОБА_2 - братом, визнано недієздатним. На даний час він продовжує страждати на стійкий психічний розлад та потребувати постійного стороннього догляду, а тому просить суд продовжити строк дії рішення суду.
Дане клопотання подано після закінчення встановленого ч. 7 ст. 300 ЦПК України п`ятнадцятиденного строку, у зв`язку з чим, заявники просять його поновити з підстав введення воєнного стану в країні через військову агресію Російської Федерації проти України.
Ураховуючи, що закінчення строку дії рішення суду припало на період запровадженого воєнного стану, суд визнає обґрунтованими доводи заявників щодо поважності причин пропущення встановленого процесуальним законом строку, що є підставою для його поновлення.
Згідно з приписом частини 6 цієї норми строк дії рішення про визнання особи недієздатною становить два роки.
Частина 2 статті 127 ЦПК України визначає, що встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Отже ураховуючи, що в даному випадку мова іде про продовження процесуального строку, встановленого не судом, а законом, і до того ж заява про його продовження надійшла після його закінчення, заява не ґрунтується на законі, у зв`язку з чим підстави для її задоволення відсутні.
Водночас суд, керуючись завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі (частина 2 статті 2 ЦПК України), вбачає підстави для поновлення пропущеного строку звернення до суду з клопотанням про продовження строку дії рішення суду про визнання особи недієздатною визнаючи переконливими доводи заявників про поважність причин їх не звернення до суду у встановлений законом строк.
Від ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та представника органу опіки та піклування Власовчук Ю. О. надійшли заяви про підтримання клопотання та розгляд справи за їх відсутності.
З урахуванням психічного стану ОСОБА_3 суд вважав за можливе розглянути справу без його виклику в судове засідання.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 14.05.2018 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було визнано недієздатним та опікунами було призначено його батька ОСОБА_1 та рідну сестру ОСОБА_2 .
Відповідно до припису частини 6 статті 300 ЦПК України суд визначив, що строк дії рішення про визнання ОСОБА_3 недієздатним становить два роки.
Рішенням суду від 13.08.2020 строк дії рішення про визнання ОСОБА_3 недієздатним продовжено на два роки.
Згідно з положеннями статті 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Визначення поняття тяжкого психічного розладу дає Закон України «Про психіатричну допомогу», відповідно до якого тяжким психічним розладом є порушення психічної діяльності функціонального характеру, розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати оточуючу дійсність, свій психічний стан і поведінку.
Отже суд може визнати фізичну особу недієздатною при наявності даних про те, що певний стан її психіки, який проявляється у хронічному, стійкому тяжкому психічному розладі, позбавляє таку особу здатності усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Визнаючи ОСОБА_3 недієздатним суд урахував, що йому встановлено ІІ групу інвалідності безстроково та відповідно до висновку судово-психіатричного експерта від 22.02.2018 № 119 він страждає на стійкий хронічний психічний розлад у вигляді параноїдної шизофренії, безперервний перебіг, виражений апато-дисоціативний дефект і за своїм психічним станом не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Зважаючи на встановлені обставини, які свідчать про продовження стійкого хронічного психічного розладу ОСОБА_3 , внаслідок чого останній продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд вбачає підстави для продовження строку дії рішення про визнання його недієздатним ще на два роки.
На підставі викладеного, керуючись статтями 5, 7, 13, 259, 263, 264, 265, 268, 293, 299, 300 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Поновити заявникам строк на подання клопотання про продовження строку дії рішення суду у цивільній справи № 753/20584/17.
Клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнити.
Продовжити на два роки строк дії рішення Дарницького районного суду м. Києва від 13 серпня 2020 року у цивільній справі № 753/20584/17 про визнання недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Строк дії даного рішення визначити з 14 травня 2022 року по 06 липня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий:
Присяжні:
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2022 |
Оприлюднено | 19.07.2022 |
Номер документу | 105237868 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Дарницький районний суд міста Києва
Трусова Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні