Постанова
від 11.07.2022 по справі 948/85/22
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 948/85/22 Номер провадження 22-ц/814/1594/22Головуючий у 1-й інстанції Кравець С.В. Доповідач ап. інст. Хіль Л. М.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2022 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючий суддя Хіль Л.М.,

судді Карпушина Г.Л., Кузнєцової О.Ю.,

розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2

на ухвалу Машівського районного суду Полтавської області від 10 травня 2022 року

по справі за позовом ОСОБА_2 до Приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Уразовської - Будігай Валерії Вікторівни про визнання незаконною та скасування постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача,-

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2022 року ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом в якому просив визнати незаконною та скасувати постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 17 серпня 2021 року № 426/02-31.

Ухвалою Машівського районного суду Полтавської області провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Уразовської-Будігай Валерії Вікторівни про визнання незаконною та скасування постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії зупинено до вирішення справи № 948/791/21 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , за участі третьої особи - приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Уразовської - Будігай В.В., про скасування державної реєстрації заповіту та визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом.

Не погодившись з вказаною ухвалою її в апеляційному порядку оскаржила ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 посилаючись на порушення судом норм процесуального права просила ухвалу місцевого суду скасувати, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

В обгрунтування доводів апеляційної скарги вказано, що при постановленні ухвали судом не зазначено строку на який зупинено провадження у справі чим грубо порушено норми процесуального законодавства.

Окрім того, в ухвалі не зазначено та не обгрунтовано в чому полягає неможливість вирішення цієї справи до розгляду та прийняття остаточного рішення по справі № 948/791/21, на думку позивача вказані справи є непов`язаними та не впливають на можливість реалізації свого права на його захист.

Зазначає, що у даній справі постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії вже винесена та саме суд має надати їй оцінку.

Пунктом 6 частини 1ст. 374 ЦПК Українипередбачено, що суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Згідно з п.1 ч.1ст.274 ЦПК Україниу порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.

Відповідно до ч.1 ст.368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного провадження, з особливостями встановленими цією главою.

Згідно ч.2ст.369 ЦПК України, апеляційні скарги на ухвали суду, зазначені в пунктах 1,5,6,9,10,14,19,37-40 частини першоїстатті 353 цього Кодексу, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи та без їх виклику.

Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться (частина 13статті 7 ЦПК України).

Отже, враховуючи викладене, апеляційна скарга ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на ухвалу Машівського районного суду Полтавської області від 10 травня 2022 року підлягає розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи та без їх виклику у відповідності до вимог ч.2ст.369 ЦПК України.

Апеляційний суд, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги дійшов до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як убачається з рішення Машівського районного суду від 13.01.2022р., яке не набрало законної сили, справа № 948/791/21, на розгляді суду перебуває справа за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Уразовська-Будігай В.В. про скасування державної реєстрації заповіту та визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом. Предметом вказаного позову є, зокрема, визнання за позивачем права власності на майно в порядку спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_4 , з огляду на наявність перешкод оформлення спадкових справ в нотаріальній конторі, оскільки за постановою приватного нотаріуса Уразовської-Будігай В.В. від 17.08.2021р. позивачу відмовлено в оформленні спадкових справ, оскільки існує заповіт, зміст якого невідомий.

Зупиняючи провадження у справі до вирішення справи № 948/791/21, яка перебуває на розгляді в суді апеляційної інстанції, місцевий суд виходив з того, що суд при вирішенні вищезазначеної справи може надати оцінку постанові приватного нотаріуса від 17.08.2021 року, а тому можуть відпасти підстави для задоволення позову у вказаній справі.

Проте, апеляційний суд не може погодитись з таким висновком місцевого суду з огляду на наступне.

Відповідно до п.1 ст.6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи,поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмета позову для заявника у справі (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Фрідлендер проти Франції»).

Відповідно до положень п.6 ч.1ст.251 ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справіу разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі;суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Отже, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи.

Провадження у справі зупиняється до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

Межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи.

Відповідно до висновків, зазначених у постанові Верховного Суду України №6-1957цс16 від 01 лютого 2017 року, вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, суд повинен враховувати, що зупинення провадження у цивільній справі з мотивів наявності іншої справи, може мати місце тільки в тому разі, коли лише в тій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав вимог у даній справі чи умов, від яких залежить можливість її розгляду, і з`ясувати, чи дійсно від наслідків розгляду зазначеної цивільної справи залежить прийняття рішення у цій цивільній справі.

Правові висновки щодо необхідності зазначення обґрунтування зупинення провадження у справі та необхідності дотримання розумних строків розгляду справи зазначені у постанові Верховного Суду у справі №308/5006/16-ц від 27 лютого 2019 року та у постанові Верховного Суду у справі №1522/27468/12 від 07 листопада 2018 року.

Згідно роз`ясненням Пленуму Верховного Суду України в п.33постанови "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" від 12 червня 2009 року №2, визначаючи наявність передбаченихстаттею 201 ЦПКпідстав, за яких провадження у справі підлягає обов`язковому зупиненню, суд повинен, зокрема, враховувати, що така підстава для зупинення провадження у справі, як зазначено у пункті 4 частини першої цієї статті - неможливість розгляду цивільної справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства, застосовується у тому разі, коли в цій іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.

Підстава позову - це частина позову, яка відображає обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги і докази, що підтверджують кожну обставину, а також наявність підстав для звільнення від доказування.

У даній справі предметом розгляду є постанова нотаріуса.

А висновки апеляційного суду у іншій справі щодо можливого визнання права власності за позивачем в порядку спадкування за законом, не впливають на необхідність надання правової оцінки постанові приватного нотаріуса, яка є предметом розгляду у іншій справі.

Колегія суддів вважає, що наявні в справі докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду, посилання суду на об`єктивну неможливість розгляду справи до розгляду справи №948/791/21 змісту п.6 ч.1ст.251 ЦПК України, згідно якого суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Отже, обов`язкових підстав, як то визначеност.251 ЦПК України, для зупинення провадження у справі у суду першої інстанції не було.

З урахуванням викладеного, оскаржувана ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню за ч. 1 п. 3, 4ст. 379 ЦПК Україниіз направленням справи для продовження розгляду до того ж суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст.367,374, п.п. 3,4ч. 1 ст.379, ст.ст.381,382 ЦПК України,суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 яка діє в інтересах ОСОБА_2 - задовольнити.

Ухвалу Машівського районного суду Полтавської області від 10 травня 2022 року - скасувати.

Цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Уразовської - Будігай Валерії Вікторівни про визнання незаконною та скасування постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії направити доМашівського районного суду Полтавської облаті для продовження розгляду.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий суддя Л.М. Хіль

Судді Г.Л. Карпушин

О.Ю. Кузнєцова

СудПолтавський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення11.07.2022
Оприлюднено18.07.2022
Номер документу105252404
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —948/85/22

Постанова від 25.05.2023

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Чумак О. В.

Ухвала від 27.02.2023

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Чумак О. В.

Ухвала від 24.02.2023

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Чумак О. В.

Рішення від 27.09.2022

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

Рішення від 27.09.2022

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

Ухвала від 28.08.2022

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

Ухвала від 21.08.2022

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

Постанова від 11.07.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Хіль Л. М.

Ухвала від 28.06.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Хіль Л. М.

Ухвала від 12.06.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Хіль Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні