Постанова
від 17.07.2022 по справі 902/709/21
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2022 року Справа № 902/709/21

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Маціщук А.В., суддя Петухов М.Г. , суддя Мельник О.В.

секретар судового засідання Шилан О.С.

за участю представників сторін:

позивача - не з`явився

відповідача Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації - не з`явився

відповідача Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)" - адв. Чубенко С.В.

розглянувши клопотання Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)" про розподіл витрат на професійну правничу допомогу

у справі № 902/709/21

за позовом ОСОБА_1

до відповідачів:

1) Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації

2) Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)"

про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним статуту, визнання незаконним та скасування реєстраційних дій щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу

В С Т А Н О В И В :

Відповідно до постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 10 травня 2022 року у справі № 902/709/21 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Змінено мотивувальну частину рішення Господарського суду Вінницької області у справі № 902/709/21, викладено її в редакції постанови апеляційного суду. Резолютивну частину рішення Господарського суду Вінницької області від 15.11.2021 р. у справі № 902/709/21 та додаткове рішення Господарського суду Вінницької області від 29.11.2021 р. у справі № 902/709/21 залишено без змін.

Ухваливши постанову у справі № 902/709/21, апеляційний суд не вирішив питання про розподіл судових витрат, а саме разом з іншими витратами не було ухвалено рішення щодо витрат відповідача на правничу допомогу .

Так, відповідач Релігійна організація "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної церкви (Православної Церкви України)" у відзиві на апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Вінницької області у відповідності до ст.124, ч.8 ст.129 ГПК України заявив до відшкодування витрати на професійну правничу допомогу у попередньому (орієнтовному) розрахунку у сумі 25000 грн. /а.с.180-186 у т.2/.

Відповідно до ст. 244 ГПК України суд, який ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Враховуючи, що судом не було вирішено питання про розподіл судових витрат (витрат на правову допомогу) ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 30.06.2022 р. заяву Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної церкви (Православної Церкви України)" про відшкодування судових витрат у справі призначено до розгляду в судовому засіданні 18.07.2022 р.

Позивачем клопотання про зменшення витрат на професійну правничу допомогу на час судового засідання не подано.

Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації письмових пояснень з правовою позицією щодо питання про розподіл судових витрат не подало.

В судовому засіданні 18.07.2022 р. представник Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної церкви (Православної Церкви України)" підтримала клопотання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, зазначила, що роботи виконані в повному обсязі, прийняті клієнтом без зауважень, і постанова суду апеляційної інстанції ухвалена на користь відповідача.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника відповідача, колегія суддів встановила таке.

Відповідач Релігійна організація "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної церкви (Православної Церкви України)" у відзиві на апеляційну скаргу (вих. № 35 від 24.01.2022 р.) на рішення Господарського суду Вінницької області у відповідності до ст.124, ч.8 ст.129 ГПК України заявив попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат на професійну правничу допомогу, які сторона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи в суді апеляційної інстанції, у сумі 25000 грн. /а.с.180-186 у т.2/. На підтвердження заявленої суми суду апеляційної інстанції надані договір про надання правової допомоги № 10 від 21.01.2022 р. /а.с.187 у т.2/, ордер на надання правової допомоги адвокатом Губенко С.В. серія АВ № 1027997 від 24.01.2022 р. /а.с.188 у т.2/, акт виконаних робіт від 24.01.2022 р. на загальну суму 18200 грн. /а.с. 189 у т.2/.

Нормами ст.123 ГПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу. Відповідно до норм ч.1 ст.126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Згідно зі статтею 30 Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Відповідно до ч.2 ст.126 ГПК України для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

У відповідності до ч.8 ст.129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Таким чином, відшкодування судових витрат здійснюється у разі наявності відповідної заяви сторони, яку вона зробила до закінчення судових дебатів, якщо справа розглядається з повідомленням учасників справи з проведенням дебатів, а відповідні докази надані цією стороною або до закінчення судових дебатів або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

Як зазначено вище, на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу відповідач Релігійна організація "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної церкви (Православної Церкви України)" надав суду у строк, визначений ст. 129 ГПК України, разом з відзивом на апеляційну скаргу договір про надання правової допомоги № 10 від 21.01.2022 р. /а.с.187 у т.2/, укладений Релігійною організацією "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)" як клієнтом та Адвокатським Бюро "Чубенко Сніжана Василівна", за умовами якого Адвокатське Бюро через адвоката Чубенко Сніжану Василівну надає правничу допомогу та представляє інтереси клієнта в Північно-західному апеляційному господарському суді у справі № 902/709/21 з усіма правами наданими законом відповідачу (відповідно до п. 2.1.договору).

Згідно з п.3.1 договору за надання юридичних послуг клієнт зобов`язаний виплатити Адвокатському бюро гонорар у розмірі із розрахунку: 1 години роботи адвокатського бюро вартує 40 % мінімальної заробітної плати встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 р.». Об`єм виконаних робіт адвокатського бюро підтверджується сторонами у акті виконаних робіт.

Договір підписаний і скріплений печатками сторін.

Згідно з актом виконаних робіт від 24.01.2022 р. адвокатським бюро було надано правову допомогу, передбачену договором про надання правової допомоги: укладення договору про надання правової допомоги, консультація з клієнтом щодо тактики та стратегії ведення справи в апеляційній інстанції - 1 година; вивчення апеляційної скарги, підготовка відзиву на апеляційну скаргу, формування пакету документів для подання відзиву до суду та іншим учасникам справи, надсилання відзиву до суду та іншим учасникам справи 5 годин; підготовка та підписання акту виконаних робіт 1 год. Загальна кількість затраченого часу - 7 год.

У акті зазначено також, що 1 година роботи адвоката вартує згідно з п.3.1 договору 40% мінімальної заробітної плати 6500 грн. * 40%* 7 годин, що дорівнює 18200 грн.

Акт підписаний сторонами без зауважень та претензій з боку клієнта.

Матеріалами справи підтверджено, що у даній справі правова допомога відповідачеві Релігійній організації "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної церкви (Православної Церкви України)" у суді апеляційної інстанції надавалася адвокатом Чубенко С.В., на підставі ордеру серії АВ № 1027997 від 21.01.2022 р. /а.с.188 у т.3/, що підтверджується відзивом на апеляційну скаргу, який підписаний адвокатом Чубенко С.В. та протоколами судового засідання від 15.02.2022 р. /а.с.16 у т.3/ та від 28.04.2022 р. /а.с.52-54 у т.3/.

Загальне правило розподілу судових витрат визначене в частині 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, де визначено, що судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 10 травня 2022 року у справі № 902/709/21 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Змінено мотивувальну частину рішення Господарського суду Вінницької області у справі № 902/709/21, викладено її в редакції цієї постанови. Резолютивну частину рішення Господарського суду Вінницької області від 15.11.2021 р. у справі № 902/709/21 та додаткове рішення Господарського суду Вінницької області від 29.11.2021 р. у справі № 902/709/21 залишено без змін.

Відповідно до ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», ч.4 ст. 236 ГПК України висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 р. у справі №755/9215/15-ц зазначила, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити із критерію реальності понесення адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Відповідно до висновку Об`єднаної палати Касаційного господарського суду Верховного Суду викладеного у постанові від 03 жовтня 2019 року у справі № 922/445/19, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено. Процесуальними нормами встановлено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів.

Колегією суддів враховується, що відповідно до ч. 6 ст. 126 ГПК України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами, що не позбавляє суд обов`язку перевірити достовірність доказів наданих позивачем.

Колегія суддів враховує, що позивач не подавав заперечень на заяву відповідача, викладену у відзиві на апеляційну скаргу, про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, а також не звертався до суду апеляційної інстанції із клопотанням про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу, не спростовував надані відповідачем докази чи розрахунки.

Керуючись нормами ст.126 ГПК України, колегія суддів на підставі наданих відповідачем доказів та інших матеріалів справи дослідила зміст робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом відповідно до договору № 10 від 21.01.2022 р., і встановила, що послуги (роботи) з професійної правничої допомоги /а.с.289 у т.2/, а саме: укладення договору про надання правової допомоги, консультація з клієнтом щодо тактики та стратегії ведення справи в апеляційній інстанції - 1 година; вивчення апеляційної скарги, підготовка відзиву на апеляційну скаргу, формування пакету документів для подання відзиву до суду та іншим учасникам справи, надсилання відзиву до суду та іншим учасникам справи 5 годин; є необхідним, враховуючи предмет спору, обсяг матеріалів та вчинені адвокатом процесуальні дії, зокрема подані процесуальні заяви та участь в судових засіданнях.

В решті заявлена попередньо сума (25000 18200 = 6800) не підтверджена жодним доказом в установленому порядку та в установлені процесуальним законодавством строки.

Разом з тим, колегія суддів встановила, що адвокатським бюро надано відповідачу послуги з підготовки та підписання акту виконаних робіт на які витрачено 1 годину часу. Колегія суддів враховує, що підготовка та підписання акту виконаних робіт не пов`язана з розглядом справи в суді, натомість спрямована на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу, а тому вартість таких робіт як судові витрати не можуть бути покладені на позивача.

Підсумовуючи викладене, з урахуванням конкретних обставин справи, враховуючи, що рішення ухвалено на користь відповідача та керуючись ст. 126, 129 ГПК України, колегія суддів вважає, що необхідним та розумним є розмір витрат на правову допомогу в сумі 15600 грн., яка підлягає стягненню з позивача на користь відповідача. Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 126 ГПК України).

Крім того, 14.06.2022 р. Релігійна організація "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної церкви (Православної Церкви України)" подала до апеляційного господарського суду ще одну заяву (вих. б/н від 13.06.2022 р.) про відшкодування судових витрат у справі № 902/709/21 в розмірі 28600 грн. До заяви додано акт виконаних робіт від 13.06.2022 р. на загальну вартість 28600 грн. /а.с.100-102 у т.3/.

У відповідності до ч.8 ст.129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Як убачається із змісту заяви та долучених до неї доказів, останні подані до суду з порушенням строку, визначеного частиною восьмою статті 129 ГПК України, позаяк Північно-західний апеляційний господарський суд прийняв постанову - 10.05.2022 р., заява про відшкодування судових витрат з відповідними доказами надіслана до апеляційного суду 14.06.2022 р., тоді як заявити про подання відповідних доказів слід було до закінчення судових дебатів у справі або подати відповідні докази у п`ятиденний строк. Заява про поновлення пропущеного процесуального строку в письмовій формі не подана і в судовому засіданні не заявлена. Тобто відповідачем порушено встановлений у ч.8 ст.129 ГПК Украіни строк, і наслідком цього є залишення без розгляду заяви Релігійна організація "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної церкви (Православної Церкви України)" (вих. б/н від 13.06.2022 р.) про відшкодування судових витрат у справі в розмірі 28600 грн. відповідно до ч.9 ст.129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 123, 124, 126, 129, 244, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

П О С Т А Н О В И В :

1. Клопотання Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)" про розподіл витрат на професійну правничу допомогу задоволити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)" (вул. Набережна, буд. 48Б, село Новоживотів, Оратівський район, Вінницька область, 22620, код ЄДРПОУ 42787914) 15600 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

2. Господарському суду Вінницької області видати наказ на виконання цієї додаткової постанови.

3. Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Додаткову постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.

4. Матеріали справи № 902/709/21 повернути Господарському суду Вінницької області.

Повний текст постанови складений "18" липня 2022 р.

Головуючий суддя Маціщук А.В.

Суддя Петухов М.Г.

Суддя Мельник О.В.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення17.07.2022
Оприлюднено19.07.2022
Номер документу105277116
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про визнання недійсними установчих документів, внесення змін до них

Судовий реєстр по справі —902/709/21

Судовий наказ від 03.08.2022

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тварковський А.А.

Постанова від 17.07.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

Ухвала від 17.07.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

Ухвала від 29.06.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

Судовий наказ від 20.06.2022

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тварковський А.А.

Постанова від 09.05.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

Ухвала від 05.05.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

Ухвала від 05.05.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

Ухвала від 01.05.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

Ухвала від 27.04.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні