ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2022 року м. Львів
справа №380/1838/20
провадження № П/380/1877/20
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Коморного О.І.,
секретар судового засідання Марець В.В.,
з участю:
представника позивача Дашинич О.Б.,
представника відповідача Заяць Б.Р.,
представників третіх осіб не прибули
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Арденіум» про визнання протиправними та скасування припису і постанов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача: ТзОВ «Сапфір Парфум Косметик», на стороні відповідача: Львівська міська рада.
Обставини справи:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Арденіум», в якій містяться вимоги, з урахуванням об`єднаних позовних вимог:
1) визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові від 31.01.2020, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» зобов`язано в 60-ти денний термін з дня отримання припису усунути виявлені порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, шляхом повернення об`єкта будівництва до попереднього стану та звільнення земельної ділянки з кадастровим № 4610137200:08:007:00348 від самочинно здійснених добудов;
2) визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 8-ш від 13.02.2020, якою Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.8 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та на підставі якої було накладено штраф у розмірі 94590,00 грн.;
3) визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 9-ш від 13.02.2020, якою Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.5 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та на підставі якої було накладено штраф у розмірі 84080,00 грн.;
4) визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 10-ш від 13.02.2020, якою Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.6 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та на підставі якої було накладено штраф у розмірі 105100,00 грн.;
5) визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 11-ш від 13.02.2020, якою Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та на підставі якої було накладено штраф у розмірі 777740,00 грн.;
6) визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 12-ш від 13.02.2020, якою Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.1 ч.4 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та на підставі якої було накладено штраф у розмірі 189180,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог в позовних заявах які об`єднані в одне провадження позивач зазначає, що на підставі наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львів № 30-п від 17.01.2020 «Про проведення позапланової перевірки» проведено позапланову перевірку на об`єкті будівництва: Будівельні роботи за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1.
За результатами проведення позапланової перевірки Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львів прийнято:
1) припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 31.01.2020, яким встановлено порушення п. 5 постанови КМУ № 466 від 13.04.2011, п. 3 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пунктів 4.1., 4.6.2., 7.1., 7.3. ДБН А.2 2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», п. 2 «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури» затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007 за № 1396, п. 2 «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07 2007 за № 903, п. 2 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 за № 903, п. 4.8 ДБН А.З.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва» та з метою усунення виявлених порушень зобов`язано в 60-ти денний термін з дня отримання припису усунути виявлені порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, шляхом повернення об`єкта будівництва до попереднього стану та звільнення земельної ділянки з кадастровим номером № 4610137200:08:007:00348 від самочинно здійснених добудов;
2) протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.01.2020, якими виявлено наступні порушення:
- «Замовником будівництва ТзОВ «Арденіум» не забезпечено ведення виконавчої документації на об`єкті «Реконструкція нежитлових приміщень на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. Земельна, 1, чим порушено п. 4.8. ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва»;
- «Замовником будівництва ТзОВ «Арденіум» при реконструкції нежитлових приміщень на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. Земельна, 1, не забезпечено здійснення технічного нагляду відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903, чим порушено п. 2 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903»;
- «Замовником будівництва ТзОВ «Арденіум» при реконструкції нежитлових приміщень на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. Земельна, 1, не забезпечено здійснення авторського нагляду відповідно до Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903, чим порушено п. 2 «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903»;
- «За адресою м. Львів вул. Земельна 1, на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, ТзОВ «Арденіум» ведуться будівельні роботи щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами висотою 10,2 м., шириною 36 м., та довжиною 273 м. за класом наслідків СС2, без отримання відповідного дозволу на виконання будівельних робіт та без належним чином затвердженої проектної документації. В єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів не вдалось виявити інформацію про документ, що дає право на виконання будівельних робіт на земельній ділянці, що розташована на вул. Земельній, 1 у м. Львові. Земельна ділянка з кадастровим №4610137200:08:007:00348 на якій ведуться будівельні роботи перебуває у власності Територіальної громади міста Львова та не належить на праві власності або користуванні замовнику будівництва ТзОВ «Арденіум», чим порушено п. 5 постанови КМУ № 466 від 13.04.2011, п. 3 ч. 1 ст. 34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 4.1., 4.6.2., 7.1., 7.3. ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;
- «За адресою м. Львів вул. Земельна 1, на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, ТзОВ «Арденіум» ведуться будівельні роботи щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, за класом наслідків СС2, без отримання в установленому порядку ліцензії для здійснення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, чим порушено п. 2 «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури», затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007 № 1396».
За результатами розгляду протоколів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.01.2020, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львів 13.02.2020 прийнято постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності:
- № 8-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 8 ч. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 94590,00 грн.;
- № 9-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 84080,00 грн.;
- № 10-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 105100,00 грн.;
- № 11-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 3 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 777740,00 грн.;
- № 12-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 1 ч. 4 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 189180,00 грн.
Позивач зазначає, що 18.07.2018 придбав в ТзОВ «Сапфір Парфум Косметик» вісім об`єктів нерухомості, що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1. Майнові права набув на підставі договорів купівлі-продажу нерухомого майна укладених 18.07.2018, а саме на об`єкти: 1) цех розливу літ. «З-2 - З'-2», загальною площею 5592,4 кв.м.; 2) склад літ. «С-1», загальною площею 68,4 кв.м; 3) склад-гараж літ. «Н-1», загальною площею 1099,5 кв.м.; 4) компресорна літ. «П-1», загальною площею 68,2 кв.м. Після придбання даних об`єктів нерухомості, позивач вирішив здійснити технічне об`єднання вищезгаданих об`єктів нерухомості.
01.10.2019 року позивачу було надано спеціалістом-архітектором, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 позитивний висновок від 01.10.2019 №3 про технічну можливість об`єднання вищезгаданих об`єктів нерухомості в самостійний об`єкт: будівля літ. « 3-2 - 3'-2» в цілому, загальною площею 6828,5 кв м.
Внаслідок проведення технічної інвентаризації в зв`язку з внутрішнім переплануванням без втручання в несучі конструкції, загальна площа вищезгаданих об`єктів змінилась та становить 10517,7 кв.м.
16.10.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно проведено реєстрацію права власності об`єднаного нежитлового приміщення - господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, загальною площею 10517,7 кв.м., чим фактично завершено процедуру технічного об`єднання нежитлових приміщень.
Позивач наголошує, що ні під час проведення процедури технічного об`єднання приміщень, ні після ним не здійснювалось жодних будівельних робіт, що потребують оформлення документів на право їх виконання, а після їх закінчення - проходження процедури прийняття в експлуатацію.
Наголошує, що ні в акті перевірки, ні в приписі не вказано, яка загальна площа господарських будівель станом на дату винесення припису та не зазначено, що загальна площа будівель збільшилася.
Позивач зазначає, що в період з жовтня 2019 по час перевірки, ним здійснювалися будівельні роботи щодо заміни старої покрівлі будівель і споруд згідно з будівельними нормами, виконання яких не передбачає втручання в несучі конструкції, технічного переоснащення водопостачання, водовідведення, обладнання (переобладнання) будівель і споруд приладами для ведення відокремленого обліку енергоносіїв, гарячої і холодної води; заміни існуючих заповнень віконних, балконних та дверних блоків; заміна одиниць та вузлів технологічного устаткування та їх інженерних мереж, систем управління та автоматизації, які застаріли та технічний ресурс яких вичерпано, в існуючих цехах, приміщеннях.
Наголошує, що дані роботи виконувалися у відповідності до постанови КМУ «Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію» від 07.06.2017 № 406, де визначено перелік будівельних роби, які не потребують документів, що давало позивачу право на їх виконання.
Позивач зазначає, що здійснював будівельні роботи, що входять до переліку будівельних робіт, визначених постановою КМУ «Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію» від 07.06.2017 № 406.
Наголошує, що ні в акті перевірки, ні в приписі, не зазначено види будівельних робіт, які безпосередньо велися позивачем на об`єкті на початку чи в ході перевірки, які свідчать про порушення містобудівного законодавства.
Позивач зазначає, що відповідач в акті перевірки та в приписі вказав, що на час перевірки, позивачем здійснюється реконструкція нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, висотою 10,2 м., шириною 36 м. та довжиною 273 м. Тобто, ним встановлено, що площа добудови становить 9828,0 кв.м. (36 м. х 273 м), що не відповідає дійсності, оскільки загальна площа будівель становить 10517,7 кв.м., про що свідчать відомості зазначені в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, які сформовані станом на 16.10.2019, тобто до початку проведення перевірки. Загальна площа нежитлових приміщень, які знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1 становить 10517,7 кв.м., тобто стільки, скільки позивач має на праві власності, що спростовує факт їх добудови. Крім того, факт реєстрації права власності на збудований об`єкт нерухомості, який в часі передує проведенню перевірки виключає можливість віднесення об`єкту до такого, на якому проводиться реконструкція в силу його узаконення.
Позивач вважає, що прийнятий припис та постанови про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки встановленні правопорушення не вчинялися.
В судовому засіданні представником позивача підтримані позовні вимоги, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 05 березня 2020 року прийнято позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 12 серпня 2020 року об`єднано справу № 380/1840/20 зі справою №380/1838/20 та присвоєно № 380/1838/20.
Ухвалою суду від 13 серпня 2020 року об`єднано справу № 380/1842/20 зі справою №380/1838/20 та присвоєно № 380/1838/20.
Ухвалою суду від 15 вересня 2020 року об`єднано справу № 380/1841/20 зі справою №380/1838/20 та присвоєно № 380/1838/20.
Ухвалою суду від 16 вересня 2020 року об`єднано справу № 380/1839/20 зі справою №380/1838/20 та присвоєно № 380/1838/20.
Ухвалою суду від 24 вересня 2020 року об`єднано справу № 380/3261/20 зі справою №380/1838/20 та присвоєно № 380/1838/20.
Ухвалою суду від 07 жовтня 2020 року розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження в підготовчому судовому засіданні.
Ухвалою суду від 11 листопада 2020 року призначено у справі судову будівельно-технічну експертизу та провадження у справі зупинено до одержання результатів експертизи.
Ухвалою суду від 29 грудня 2021 року поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 04 травня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою суду від 08 червня 2022 року клопотання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про долучення доказів залишено без розгляду.
Ухвалою суду від 22 червня 2022 відмовлено в призначенні судової будівельної експертизи.
Ухвалою суду від 22 червня 2022 відмовлено в постановленні окремої ухвали.
Ухвалою суду від 06 липня 2022 відмовлено в призначенні судової будівельної експертизи.
Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що за результатами проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Арденіум» на підставі наказу від 17.01.2020 № 30-П про проведення позапланової перевірки на об`єкті будівництва - будівельні роботи за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1 та направлення № 30-пп від 17.01.2020, складено акт № 30-пп від 31.01.2020, яким встановлені порушення вимог містобудівного законодавства, а саме:
- ведуться будівельні роботи щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами висотою 10,2 м., шириною 36 м., та довжиною 273 м. за класом наслідків СС2 (середні наслідки), без отримання відповідного дозволу на виконання будівельних робіт та без належним чином затвердженої проектної документації;
- ведуться будівельні роботи без отримання в установленому порядку ліцензії для здійснення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню;
- замовником будівництва не забезпечено здійснення авторського нагляду;
- замовником будівництва при реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1, не забезпечено здійснення технічного нагляду відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903;
- замовником будівництва не забезпечено ведення виконавчої документації на об`єкті «Реконструкція нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1.
У зв`язку з виявленими під час позапланової перевірки порушень, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові винено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил та постанови про накладення штрафів за порушення у сфері містобудівної діяльності.
Зазначає, що посилання позивача на те, що усі роботи, які ним проводяться після реєстрації права власності з жовтня 2019 по час проведення перевірки входять до переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатації, затверджених постановою КМУ від 07.06.2017 року № 406, не можуть бути взяті до уваги, оскільки, на відеофіксації, яка здійснювалась під час перевірки видно, як ведуться будівельні роботи для яких передбачено отримання дозвільних документів на будівництво.
Наголошує, що суб`єкти містобудування, які виконують будівельні роботи несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил або затверджених проектних рішень та повинні усувати виявлені порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, шляхом повернення об`єкта будівництва до попереднього стану, тому приймаючі припис та постанови відповідач наголошує, що інспекція діяла в межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та просив суд відмовити в задоволенні позову.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Арденіум» надано відповідь на відзив, в якій зазначає, що відповідачем не спростовано твердження та аргументи, які зазначені в позовній заяві, тому наполягає на задоволенні позовних вимог.
Крім того, зазначає, що додані до відзиву фотографії та відео не можуть бути належними, допустимими та достовірними доказами порушення містобудівних правил, оскільки, відповідачем не зазначено про наявність оригіналу фотографій чи відео доданих до відзиву та зазначені докази не засвідчені електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис».
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львів подано заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначає, що міркування та аргументи позивача щодо наведених у відзиві заперечень є надуманими та такими, що підлягають відхиленню судом, тому, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.
Треті особи у встановлений судом строк письмові пояснення щодо заявленого позову не подали, про розгляд справи повідомлені належним чином.
Суд всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та,-
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» (далі - ТОВ «Арденіум») є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 39176519, про що свідчить інформація з безкоштовного запиту з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
18.07.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Арденіум» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сапфір Парфум Косметик» укладено чотири договори купівлі-продажу нерухомого майна, які зареєстровані в реєстрі за №№ 416, 419, 422, 425 та відповідно до яких ТзОВ «Сапфір Парфум Косметик» зобов`язується передати у власність ТОВ «Арденіум», а ТОВ «Арденіум» прийняти:
- цех розливу літ. «З-2 - З'-2», загальною площею 5592,4 кв.м.;
- склад літ. «С-1», загальною площею 68,4 кв.м;
- склад-гараж літ. «Н-1», загальною площею 1099,5 кв.м.;
- компресорна літ. «П-1», загальною площею 68,2 кв.м.
Зазначені об`єкти знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1 та розташовані на земельній ділянці площею 5,5524 га з кадастровим номером земельної ділянки: 4610137200:08:007:0034.
Цех розливу літ. «З-2 - З'-2», загальною площею 5592,4 кв.м., склад літ. «С-1», загальною площею 68,4 кв.м., склад-гараж літ. «Н-1», загальною площею 1099,5 кв.м., компресорна літ. «П-1», загальною площею 68,2 кв.м. належать ТОВ «Арденіум» на праві приватної власності, про що свідчить інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна.
Відповідно до інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку сформованої 26.03.2020 о 15:22, земельна ділянка з кадастровим номером: 4610137200:08:007:0034 призначена для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості та є комунальною власністю. З розділу «Відомості про суб`єкта речового права на земельну ділянку» вбачається, що ТОВ «Сапфір Парфум Косметик» орендує земельну ділянку.
ТОВ «Арденіум» звернулося до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , який є архітектором з проханням об`єднати придбані на підставі договорів купівлі-продажу нерухомого майна будівлі в самостійний об`єкт за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 надано висновок № 3 від 01.10.2019 відповідно до якого, вважає, що за технічними показниками можливо об`єднати цех розливу літ. «З-2 - З'-2», загальною площею 5592,4 кв.м., склад літ. «С-1», загальною площею 68,4 кв.м., склад-гараж літ. «Н-1», загальною площею 1099,5 кв.м., компресорна літ. «П-1», загальною площею 68,2 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1 в самостійний об`єкт а саме: Будівля літ. «З-2-З'-2'» в цілому, яка належить ТОВ «Арденіум» загальною площею - 6828,5 кв.м.
Відповідно до довідки наданої ФОП ОСОБА_1 після проведення технічної інвентаризації в зв`язку з внутрішнім переплануванням без втручання в несучі конструкції, загальна площа змінилась з 6828,5 кв.м. на 10517,7 кв.м.
На підставі висновка № 3 від 01.10.2019 та довідки виданої ФОП ОСОБА_1 , ТОВ «Арденіум» була здійснена державна реєстрація об`єкта нерухомого майна: господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, загальною площею: 10517,7 кв.м., який розташований за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1 , про що свідчить інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна.
17.01.2020 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 №553 та листа юридичного департаменту Львівської міської ради від 10.01.2020 № 2901/вих-7(земельна ділянка кадастровий №4610137200:08:007:0034), видано наказ № 30-п від 17.01.2020 «Про проведення позапланової перевірки» на об`єкті будівництва: Будівельні роботи за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1 .
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на підставі наказу № 30-п від 17.01.2020 видано направлення для проведення позапланового заходу № 30-пп від 17.01.2020 начальнику відділу інспекційної роботи інспекції ДАБК у м. Львові Павлишину Т.І. для здійснення позапланової перевірки на будівельні роботи за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1 (земельна ділянка кадастровий №4610137200:08:007:0034) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Строк дії направлення з 20 січня по 31 січня 2020.
У період з 20.01.2020 по 31.01.2020 на підставі наказу №30-п від 17.01.2020 та направлення від 17.01.2020 №30-пп начальником відділу інспекційної роботи Інспекції ДАБК у м. Львові Павлишиним Т.І. проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті: «Реконструкція ТзОВ «Арденіум» нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. Земельна, буд. 1 », за результатами якої було складено акт № 30-пп від 31.01.2020.
В акті № 30-пп від 31.01.2020 зазначено, що за результатами перевірки встановлено наявність порушення вимог законодавства, а саме:
- «За адресою м. Львів вул. Земельна 1, на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, ТзОВ «Арденіум» ведуться будівельні роботи щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами висотою 10,2 м., шириною 36 м., та довжиною 273 м. за класом наслідків СС2, без отримання відповідного дозволу на виконання будівельних робіт та без належним чином затвердженої проектної документації. В єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів не вдалось виявити інформацію про документ, що дає право на виконання будівельних робіт на земельній ділянці, що розташована на вул. Земельній, 1 у м. Львові. Земельна ділянка з кадастровим №4610137200:08:007:00348 на якій ведуться будівельні роботи перебуває у власності Територіальної громади міста Львова та не належить на праві власності або користуванні замовнику будівництва ТзОВ «Арденіум», що є порушенням п. 5 постанови КМУ № 466 від 13.04.2011, п. 3 ч. 1 ст. 34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 4.1., 4.6.2., 7.1., 7.3. ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;
- «За адресою м. Львів вул. Земельна 1, на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, ТзОВ «Арденіум» ведуться будівельні роботи щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, за класом наслідків СС2, без отримання в установленому порядку ліцензії для здійснення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, що є порушенням п. 2 «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури», затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007 № 1396»;
- «Замовником будівництва ТзОВ «Арденіум» при реконструкції нежитлових приміщень на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. Земельна, 1, не забезпечено здійснення авторського нагляду відповідно до Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903, що є порушенням п. 2 «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903»;
- «Замовником будівництва ТзОВ «Арденіум» при реконструкції нежитлових приміщень на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. Земельна, 1, не забезпечено здійснення технічного нагляду відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903, що є порушенням п. 2 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903»;
- «Замовником будівництва ТзОВ «Арденіум» не забезпечено ведення виконавчої документації на об`єкті «Реконструкція нежитлових приміщень на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. Земельна, 1, що є порушенням п. 4.8. ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва».
В акті № 30-пп від 31.01.2020 зазначено, що перевірку здійснено за участі начальника відділу інспекційної роботи Інспекції ДАБК у м. Львові Павлишина Т.І. та директора ТзОВ «Арденіум» Пецуха Ростислава Івановича. Примірник акта на 21 сторінках директор ТзОВ «Арденіум» - ОСОБА_2 отримав 31.01.2020, про що свідчить його підпис в акті № 30-пп від 31.01.2020.
За результатом вказаної позапланової перевірки відповідачем прийнято протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.01.2020 та обов`язковий до виконання припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 31.01.2020.
Приписом від 31.01.2020 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львів встановлено порушення п. 5 постанови КМУ № 466 від 13.04.2011, п. 3 ч. 1 ст. 34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пунктів 4.1., 4.6.2., 7.1., 7.3. ДБН А.2 2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», п. 2 «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури» затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007 за № 1396, п. 2 «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07 2007 за № 903, п. 2 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 за № 903, п. 4.8 ДБН А.З.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва» та з метою усунення виявлених порушень зобов`язано ТОВ «Арденіум» в 60-ти денний термін з дня отримання припису усунути виявлені порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, шляхом повернення об`єкта будівництва до попереднього стану та звільнення земельної ділянки з кадастровим номером № 4610137200:08:007:00348 від самочинно здійснених добудов.
Примірник припису директор ТОВ «Арденіум» - ОСОБА_2 отримав 31.01.2020, про що свідчить його підпис в приписі від 31.01.2020.
За результатами розгляду протоколів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.01.2020 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львів 13.02.2020 прийнято постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності:
- № 8-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 8 ч. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 94590,00 грн;
- № 9-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 84080,00 грн;
- № 10-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 105100,00 грн;
- № 11-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 3 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 777740,00 грн;
- № 12-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 1 ч. 4 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 189180,00 грн.
Примірники постанов від 13.02.2020 №№ 8-ш, 9-ш, 10-ш, 11-ш, 12-ш отримані директором ТзОВ «Арденіум» - Пецухом Р.І. 13.02.2020, про що свідчать його підписи в постановах №№ 8-ш, 9-ш, 10-ш, 11-ш, 12-ш.
Позивач вважаючи протиправними припис від 31.01.2020 та постанови про накладення штрафів за порушення у сфері містобудівної діяльності від 13.02.2020 №№ 8-ш, 9-ш, 10-ш, 11-ш, 12-ш звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Положеннями ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційна, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про основи містобудування» містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об`єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об`єктів містобудування, спорудження інших об`єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об`єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.
Статтею 6 Закону України «Про основи містобудування» визначено, що законодавство України про містобудування складається з Конституції України, цього Закону, законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів, що видаються на їх виконання.
Статтею 7 Закону України «Про основи містобудування» передбачено, що державне регулювання у сфері містобудування здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.
Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності, спрямованої на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів визначаються Законом України «Про архітектурну діяльність».
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, у порядку, визначеному Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Статтею 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснюється для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об`єктів архітектури додержання суб`єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Відносини, які виникають у сфері містобудівної діяльності регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553.
Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів (далі - Закон № 3038-VI).
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 41 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону №3038-VI суб`єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Частиною 3 ст. 6 цього Закону до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать: 1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; 2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад. Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до абз. 3, 5 ч. 1 ст. 41 цього Закону державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Абзацом 6 ч. 1 ст. 41 №3038-VI визначено, що підставами для проведення позапланової перевірки є:
1) подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;
2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;
3) виявлення факту самочинного будівництва об`єкта;
4) перевірка виконання суб`єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;
5) вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом;
6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Частиною 3 ст. 41 Закону №3038-VI визначено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право:
1) безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів та до об`єктів, що підлягають обов`язковому обстеженню;
2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону;
3) у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт;
4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;
5) проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об`єктів, вимогам стандартів, норм і правил згідно із законодавством;
6) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій;
7) одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Забороняється витребовувати у суб`єктів містобудування інформацію та документи податкової, фінансової звітності, щодо оплати праці, руху коштів та інші, не пов`язані із здійсненням державного архітектурно-будівельного контролю;
8) вимагати у випадках, визначених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій;
9) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, не прийнятих в експлуатацію;
10) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото-, аудіо- та відеотехніки;
11) здійснювати контроль за дотриманням порядку обстеження та паспортизації об`єктів, а також за реалізацією заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону та видавати обов`язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (ч. 4 ст. 41 Закону № 3038- VI).
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 41 Закону державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками, сертифікованими відповідальними виконавцями робіт, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об`єкта будівництва, та експертними організаціями (далі - суб`єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, визначена Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі - Порядок №553).
Згідно з п.п. 1 п.2 Порядку №553 здійснення державного архітектурно-будівельного контролю державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції.
Пунктом 5 Порядку №553 здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Так, відповідно до п. 7 Порядку №553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об`єкта; перевірка виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; вимога головного інспектора будівельного нагляду Держархбудінспекції щодо проведення перевірки за наявності підстав, встановлених законом; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.
Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язана пред`явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб`єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об`єкт будівництва (пункт 9 Порядку №553).
Пунктами 11 та 12 Порядку №553 визначено повноваження посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Так, відповідно до п. 11 Порядку №553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право, зокрема, безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів та до об`єктів, що підлягають обов`язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото, аудіо- та відеотехніки.
Згідно із п. 12 Порядку №553 посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язані: у повному обсязі, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством; дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб`єктами господарювання та фізичними особами; ознайомлювати суб`єкта містобудування чи уповноважену ним особу з результатами державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема за допомогою електронного кабінету, у строки, передбачені законодавством; за письмовим зверненням суб`єкта містобудування надавати консультативну допомогу у здійсненні державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема за допомогою електронного кабінету; надсилати повідомлення про проведення планової перевірки суб`єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв`язку, зокрема електронного кабінету, або вручати особисто під розписку керівнику суб`єкта містобудування чи його уповноваженій особі із зазначенням дати початку та дати закінчення перевірки не пізніше ніж за десять днів до її початку; розміщувати на офіційному веб-сайті органу державного архітектурно-будівельного контролю інформацію про проведення позапланової перевірки в день її початку.
У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки, відмови суб`єкта містобудування в наданні документів, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, відсутності суб`єкта містобудування, якому у визначений цим Порядком строк було надіслано повідомлення про проведення перевірки, або його уповноваженої особи (за довіреністю) на об`єкті під час перевірки складається відповідний акт.
Поряд з цим, пунктами 13, 14 Порядку №553 визначено повноваження суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.
Так, відповідно до п. 13 Порядку №553 суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право: вимагати від посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю дотримання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю службових посвідчень; бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним органом державного архітектурно-будівельного контролю; подавати в письмовій формі, зокрема через електронний кабінет, свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного органом державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.
Згідно із правилами, визначеними п. 14 цього Порядку, суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання ними порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; одержувати примірник припису органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу; виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали, зокрема через електронний кабінет, з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до п. 16, п. 17 Порядку №553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис).
У приписі обов`язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.
Пунктами 18, 19 Порядку визначено, що керівникові кожного суб`єкта містобудування, щодо якого складений акт перевірки, або його уповноваженій особі надається по одному примірнику такого акта. Один примірник акта перевірки залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю.
Акт перевірки підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку, та керівником суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, або його уповноваженою особою, в останній день перевірки.
Припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб`єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.
Таким чином, з вище окреслених законодавчих приписів вбачається, що державний архітектурно-будівельний контроль повинен здійснюватися як шляхом відвідування об`єкта перевірки, так і шляхом витребування документів, необхідних для проведення перевірки, в присутності суб`єкта містобудування, який повинен ознайомитись з його результатами, зокрема, з актом перевірки, приписом, протоколом, а також має право на надання пояснень, документів, які спростовують порушення, заперечень тощо.
Пунктом 21 Порядку №553 здійснення державного архітектурно-будівельного контролю визначено, якщо суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід`ємною частиною такого акта. У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припис, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис. У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.
Відповідно до пункту 22 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб`єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб`єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.
Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів слідує, що суб`єкт містобудування щодо якого здійснюється перевірка, має право бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, та за його наслідками отримувати акт перевірки, припис та протокол, надавати письмові пояснення, зауваження або заперечення до акту перевірки, щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу, приймати участь у розгляді справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
В той же час, посадова особа контролюючого органу зобов`язана у разі встановлення під час перевірки порушень містобудівного законодавства скласти акт перевірки та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, який надати для підпису суб`єкту містобудування, стосовно якого проведено перевірку, а в разі відмови від його підписання - направити протокол рекомендованим листом з повідомленням, повідомити суб`єкта містобудування, який притягається до відповідальності, про час і місце розгляду справи, а при розгляді справи - з`ясувати чи сповіщено суб`єкта містобудування, щодо якого складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, про час і місце розгляду справи.
Органи державного архітектурно-будівельного контролю ведуть облік справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та контролюють виконання приписів і постанов про накладення штрафів (п. 23 Порядку №553).
Частиною 9 ст. 41 Закону №3038-VI визначено, що суб`єкт господарювання має право звернутися до суду щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Отже, законодавець чітко визначив, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, і здійснюється у формі планових і позапланових перевірок. Підставою для позапланової перевірки є перевірка виконання суб`єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю. За результатами перевірки посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки, а у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом із обов`язковим до виконання приписом (щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; або зупинення підготовчих та будівельних робіт). При цьому, органи державного архітектурно-будівельного контролю контролюють виконання приписів, а суб`єкт містобудування зобов`язаний виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Судом встановлено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові проведено позапланову перевірку в рамках діючого законодавства та в присутності директора ТОВ «Арденіум», у зв`язку з чим, предметом спору є саме наявність вчинення порушень, які були виявлені під час позапланової перевірки та зафіксовані в приписі від 31.01.2020 і за які постановами про накладення штрафів за порушення у сфері містобудівної діяльності від 13.02.2020 №№ 8-ш, 9-ш, 10-ш, 11-ш, 12-ш застосовано штрафи.
Стосовно порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, які були виявлені під час позапланової перевірки, суд зазначає наступне.
Однією з функцій управління у сфері містобудівної діяльності є контроль за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, проектної документації (п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону № 3038-VI).
Приписами ч. 1 ст. 29 Закону № 3038-VI визначено, що основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.
Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.
Перелік об`єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.
Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
До містобудівних умов та обмежень можуть включатися вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень.
Склад, зміст, порядок надання містобудівних умов та обмежень визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об`єкта незалежно від зміни замовника.
Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника.
Завдання на проектування об`єктів будівництва складається і затверджується замовником за погодженням із проектувальником.
Завдання на проектування визначає обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень об`єкта будівництва, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складається з урахуванням технічних умов, містобудівних умов та обмежень.
Згідно ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» об`єкти архітектурної діяльності (об`єкти архітектури) - будинки і споруди житлово-цивільного, комунального, промислового та іншого призначення, їх комплекси, об`єкти благоустрою, садово-паркової та ландшафтної архітектури, монументального і монументально-декоративного мистецтва, території (частини територій) адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів.
За приписами ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» під час будівництва об`єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.
Так, відповідно до ст. 22 Закону України «Про архітектурну діяльність» архітектор під час проектування і будівництва об`єктів архітектури має право без попереднього дозволу розробляти проектні пропозиції щодо забудови будь-якої земельної ділянки для визначення можливості і умов здійснення на ній будівництва об`єкта архітектури; вільно обирати засоби і способи реалізації архітектурного рішення.
Відповідно до абз. 7 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про архітектурну діяльність» замовники та підрядники під час створення об`єкта архітектури зобов`язані: не включати до завдання на проектування вимог, що суперечать вимогам законодавства України, затвердженій містобудівній документації, державним нормам, стандартам і правилам.
Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» завдання на проектування - документ, у якому містяться обґрунтовані в межах законодавства вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень та властивостей об`єкта архітектури, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і який складається відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, технічних умов.
Абзацом 3 ч. 1 ст. 4 Закону № 3038-VІ передбачено, що об`єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об`єкти інженерно-транспортні інфраструктури.
Відповідно до п. 3.2 ДБН А.2.2-3:2014 будівництво - нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва.
За приписами п. 1 Порядку виконання будівельних робіт затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.
Відповідно до п. 5 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 №466 будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та:
- подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта;
- видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Відповідно до «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури» затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007 за №1396, Порядок розроблений відповідно до Законів України «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про архітектурну діяльність», «Про основи містобудування» та «Про регулювання містобудівної діяльності», встановлює загальні вимоги до ліцензування господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками (далі - будівельна діяльність).
Юридична особа та фізична особа (підприємець) - суб`єкти господарської діяльності (далі - суб`єкти будівельної діяльності), що мають намір провадити будівельну діяльність, повинні отримати ліцензію згідно з цим Порядком.
Відповідно п. 1 «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 за №903, порядок визначає механізм здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств).
Відповідно п. 2 «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 за №903, авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об`єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими особами (далі - генеральний проектувальник) відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає контроль за відповідністю будівельно- монтажних робіт проекту.
Відповідно до п. 1 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого Постановою КМУ від 11.07.2007 року №903, порядок визначає механізм здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств (далі - будівництво об`єкта).
Відповідно до п. 2 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого Постановою КМУ від 11.07.2007 року №903, технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об`єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об`єкта.
Відповідно до ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва», п. 1 встановлюються загальні вимоги до організації будівельного виробництва під час нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення (далі - будівництво) будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або частин, лінійних об`єктів інженерно- транспортної інфраструктури (далі - об`єкти будівництва). Додаткові вимоги до організації виробництва при будівництві об`єктів, що мають галузеву специфіку, можуть встановлюватися галузевими будівельними нормами та нормативними документами.
Пунктом 4.8 ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва» встановлено, що за результатами виконаних будівельних робіт має бути оформлена виконавча документація. Перелік необхідної виконавчої документації, визначений відповідно до вимог нормативних документів щодо виконання відповідного виду робіт на конкретному об`єкті будівництва, має бути наведений у ПВР.
До виконавчої документації належать: а) загальний журнал робіт (додаток А); б) спеціальні журнали з окремих видів робіт, перелік яких встановлюється в проекті організації будівництва в залежності від видів робіт (додаток Б); в) журнал авторського нагляду та звітна документація щодо виконання робіт з науково-технічного супроводу (за наявності на об`єкті будівництва науково-технічного супроводу) відповідно до ДБН В. 1.2-5; г) акти на закриття прихованих робіт (додаток В); д) акти проміжного прийняття відповідальних конструкцій (додаток Г); е) виконавчі схеми відповідно до ДБН В. 1.3-2; ж) документи щодо випробувань та лабораторного контролю матеріалів та конструкцій; і) акти випробування устаткування, інженерних систем, мереж та обладнання; к) інша документація, передбачена нормативними документами на виконання конкретного виду будівельних робіт.
01.10.2019 ФОП ОСОБА_1 видано технічний паспорт на громадський будинок, що розташований за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1 .
ФОП ОСОБА_1 виготовлено технічний паспорт, відповідно до якого технічна характеристика будівлі наступна: будівля - офісно-складська; основні конструктивні елементи: фундамент - залізобетон, стіни - цегла, покрівля - металопрофіль, перекриття - залізобетон, сходи - залізобетон, інженерне обладнання: електрика, водопровід, каналізація. Загальна площа приміщень згідно технічного паспорту становить 10517,7 кв.м.
Відповідно до п. 2 «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна», затвердженої Наказом від 24.05.2001 № 127 Про затвердження «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна», встановлено, що:
- технічна інвентаризація - комплекс робіт з обмірювання об`єкта нерухомого майна з визначенням його складу, фактичної площі та об`єму, технічного стану та/або з визначенням змін зазначених характеристик за певний період часу (у разі наявності попередньої інвентаризаційної справи) із виготовленням необхідних документів (матеріалів технічної інвентаризації, технічного паспорта) та обов`язковим внесенням відомостей про об`єкт нерухомого майна до Реєстру об`єктів нерухомого майна (після створення цього Реєстру);
- технічний паспорт - документ, що складається на основі матеріалів технічної інвентаризації об`єкта нерухомого майна, містить основні відомості про нього (місцезнаходження (адреса), склад, технічні характеристики, план та опис об`єкта, ім`я/найменування власника/замовника, відомості щодо права власності на об`єкт нерухомого майна, відомості щодо суб`єкта господарювання, який виготовив технічний паспорт тощо) та видається замовнику. Технічний паспорт має бути прошнурований, пронумерований та скріплений підписом керівника суб`єкта господарювання, який проводив інвентаризацію, а також підписом виконавця робіт і контролера із зазначенням серії та номера кваліфікаційного сертифіката на право виконання робіт з технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна;
- технічні показники - кількісна характеристика об`єкта, в тому числі поверховість, площа, об`єм, площа забудови, висота.
Пункт 5 «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна» визначає механізм проведення технічної інвентаризації збудованих (реконструйованих) будинків, господарських будівель та споруд з метою: 1) встановлення їх наявності; 2) визначення їх фактичної площі та об`єму; 3) огляду та опису наявних конструктивних елементів об`єктів; 4) встановлення наявності змін у їх плануванні та складі; 5) визначення фізичного зносу конструктивних елементів об`єктів.
Технічну інвентаризацію проводять у таких випадках: 1) перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об`єктів, у тому числі після проведення реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення, реставрації, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт; 2) перед проведенням державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт; 3) перед проведенням державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, об`єднання об`єкта нерухомого майна або виділення частки з об`єкта нерухомого майна, крім випадків, коли в результаті такого поділу, об`єднання або виділення частки шляхом реконструкції завершений будівництвом об`єкт приймався в експлуатацію; 4) перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об`єктів, зазначених у пункті 9 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
В інших випадках технічна інвентаризація проводиться за бажанням замовника.
Пунктом 10 «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна» передбачено, що за результатами проведення технічної інвентаризації складається інвентаризаційна справа, у тому числі матеріали технічної інвентаризації, технічні паспорти та обов`язково вносяться відомості про об`єкт нерухомого майна до Реєстру об`єктів нерухомого майна (після створення цього Реєстру).
ФОП ОСОБА_1 складено технічний паспорт 01.10.2019, в якому відповідно до «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна», зафіксовані фактичні основні відомості про об`єкт станом на дату інвентаризації, а саме: місцезнаходження (адреса), склад, технічні характеристики (кількісна характеристика об`єкта, в тому числі поверховість, площа, об`єм, площа забудови, висота), план та опис об`єкта, ім`я/найменування власника/замовника, відомості щодо суб`єкта господарювання, який виготовив технічний паспорт.
ТОВ «Арденіум» на об`єкті нерухомого майна за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1, проводились роботи із заміни покрівлі, виконання яких не передбачає втручання в несучі конструкції; технічне переоснащення водопостачання, водовідведення, обладнання (переобладнання) будівель приладами для ведення відокремленого обліку енергоносіїв, гарячої і холодної води; заміна існуючих заповнень віконних, балконних та дверних блоків; заміна одиниць та вузлів технологічного устаткування та їх інженерних мереж, систем управління та автоматизації, які застаріли та технічний ресурс яких вичерпано, в існуючих цехах, які не передбачали отримання відповідних документів, що дають право на їх виконання.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406 затверджено Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, до яких зокрема належать:
1. Роботи з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними (СС1), з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.
2. Заміна покрівлі будівель і споруд згідно з будівельними нормами без втручання в несучі конструкції.
3. Реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення внутрішніх систем:
опалення, у тому числі що передбачає встановлення або заміну обладнання індивідуальних теплових пунктів, заміна трубопроводів систем опалення, балансування систем опалення, встановлення балансувальних клапанів та/або витратомірів, зміна типу систем опалення з однотрубної на двотрубну та/або з вертикальної на горизонтальну, встановлення та/або заміна опалювальних приладів, обладнання опалювальних приладів автоматичними регуляторами температури в приміщеннях, встановлення та заміна приладів-розподілювачів та іншого обладнання регулювання і обліку теплової енергії;
вентиляції;
водопостачання та водовідведення, у тому числі трубопроводів;
силових та слабкострумових систем, які забезпечують функціонування будівель і споруд.
4. Заміна існуючих заповнень віконних, балконних та дверних прорізів.
5. Приєднання та підключення до інженерних мереж відповідно до технічних умов індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських будівель і споруд, гаражів, розташованих на присадибних, дачних і садових земельних ділянках та земельних ділянках для будівництва індивідуальних гаражів.
6. Зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, гаражів, а також свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, воріт, хвірток, приямків, терас, ґанків - щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків.
7 . Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності відповідно до статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
8. Знесення і демонтаж будівель та споруд без подальшого будівництва, які не є підготовчими роботами, та без порушення експлуатаційної придатності інших будівель і споруд.
8-1. Демонтаж об`єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
9. Оснащення будівель і споруд приладами для ведення відокремленого обліку теплової енергії, гарячої і холодної води.
10. Роботи з відновлення елементів благоустрою, визначених Законом України «Про благоустрій населених пунктів», існуючих дитячих та спортивних майданчиків, майданчиків для вигулу домашніх тварин, прибудинкових територій багатоквартирних житлових будинків.
11. Влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури.
12. Монтаж технічних засобів телекомунікацій та антенних споруд зв`язку для кріплення антенно-фідерних пристроїв на будівлях, спорудах, у вбудовано-прибудованих приміщеннях, у/на приміщеннях контейнерного типу, а також на існуючих наземних щоглах з відтяжками та на баштах.
Можливість монтажу зазначених технічних засобів телекомунікацій та антенних споруд зв`язку для кріплення антенно-фідерних пристроїв визначається за результатами оцінки технічного стану та відповідно до вимог законодавства з питань охорони культурної спадщини за погодженням з власником будівлі, споруди, іншого об`єкта нерухомості.
13. Відновлення окремих конструкцій будівель та споруд з метою ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (аварій) та відновлення функціонування об`єктів, призначених для забезпечення життєдіяльності населення, без зміни їх геометричних розмірів.
14. Улаштування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення, систем протипожежного захисту та їх складових, систем внутрішнього та зовнішнього протипожежного водопроводу, систем блискавкозахисту будівель та споруд, автоматичних установок контролю за вибухонебезпечними концентраціями газу в повітрі.
15. Розміщення на автомобільних дорогах елементів санітарного облаштування та технічних засобів, визначених Законом України «Про автомобільні дороги», відповідно до будівельних норм, стандартів та схем організації дорожнього руху.
16. Заміна одиниць та вузлів технологічного устаткування та їх інженерних мереж, систем управління та автоматизації, які застаріли та технічний ресурс яких вичерпано, в існуючих цехах, приміщеннях.
19. Знесення самочинно збудованих об`єктів за рішенням суду.
21. Нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об`єктів казармено-житлового фонду військових містечок (крім житлових будинків), військових аеродромів, арсеналів, баз та складів, комунальних споруд, інженерних мереж, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними (СС1) та середніми (СС2) наслідками і які виконуються безпосередньо на території військових частин (підрозділів), установ та організацій Збройних Сил, Національної гвардії та Служби зовнішньої розвідки під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
22. Реконструкція або технічне переоснащення електричних мереж напругою не вище 10 кВ (лінії електричних мереж, трансформаторні підстанції, об`єкти інженерно-транспортної інфраструктури).
23. Роботи з теплової ізоляції введених в експлуатацію житлових будинків (стін, даху, горища, технічного, цокольного, підвального поверхів), що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними (СС1) та середніми (СС2) наслідками.
Суд зазначає, що в будівлі № 1 по вул. Земельній у м. Львові, після 01.10.2019, проводились роботи по влаштуванні ненесучих перегородок (без втручання в несучі конструкції), закладанні дверного проходу, влаштуванні дверного проходу, демонтажі ненесучих перегородок, влаштуванні ненесучих стін, влаштуванні дверних проходів та воріт в ненесучих перегородках з сендвіч-панелей, заміні віконних та дверних блоків та проведено внутрішньо-ремонтні роботи (оздоблювальні, штукатурні та малярні) по підтриманні експлуатаційних якостей приміщень (без втручання в несучі конструкції) та роботи по благоустрою. Дані ремонтні роботи є дрібними, вони не змінили геометричних розмірів будівлі та її функціонального призначення, направлені лише на підтримання експлуатаційний якостей приміщень, без зміни конструктивних елементів будівлі.
Дані роботи, виконані після 01.10.2019 в будівлі № 1 по вул. Земельній у м. Львові не відносяться до реконструкції чи капітального ремонту, а відносяться до комплексу ремонтно-будівельних робіт, що належать до поточного ремонту.
Відповідно п. 3.2 ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» до будівництва належать: нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва.
Пунктом 3.7. ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» встановлено, що капітальний ремонт це сукупність робіт на об`єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи, при заміні або відновленні конструкцій чи інженерних систем та обладнання, у зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також благоустрій території.
Відповідно до п. 3.21. ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» реконструкція це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко- економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об`єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності).
Відповідно Листа від 30.04.2003 р. N 7/7-401 Державного комітету України з будівництва та архітектури «Щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального та поточного ремонтів»:
Капітальний ремонт будівлі - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель в зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращання планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об`єкта. Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин (за умови їх автономності).
Поточний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання.
Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Поточний ремонт повинен проводитись з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об`єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).
Роботи по заміні покрівлі входять до «Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406.
Відповідно до п. 3.2 ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» ремонтно-будівельні роботи з поточного ремонту не належить до видів будівництва. До видів будівництва належать: нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва.
Відповідно до «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 р. №466 даний порядок ставить вимоги до будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту та не ставить вимоги до ремонтно-будівельних робіт з поточного ремонту.
Відповідно до «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури» затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007 р. за №1396 даний порядок ставить вимоги щодо отримання ліцензії для здійснення господарської діяльності з будівництва об`єктів та для проведення будівельної діяльності (для нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту) та не ставить вимоги до ремонтно- будівельних робіт з поточного ремонту.
Відповідно до «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 за №903 даний порядок визначає механізм здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єктів архітектури (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств) та не ставить вимоги до ремонтно-будівельних робіт з поточного ремонту.
Відповідно до «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого Постановою КМУ від 11.07.2007 року №903 даний порядок визначає механізм здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств (далі - будівництво об`єкта) та не ставить вимоги до ремонтно-будівельних робіт з поточного ремонту.
Вимоги п. 4.8 ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва» щодо ведення виконавчої документації стосуються нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення (далі - будівництво) будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або частин, лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури (далі - об`єкти будівництва) та не стосуються ремонтно-будівельних робіт з поточного ремонту.
Згідно положень ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» під час будівництва об`єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.
Пункт 2 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007р. №903 визначає, що авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об`єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими особами (далі - генеральний проектувальник) відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає і контроль за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту.
Пункт 2 Порядку здійснення авторського нагляду під (час будівництва об`єкта архітектури, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007р. №903 визначає, що технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об`єкта з метою здійснення (контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних| стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об`єкта.
Тобто, як видно з вищенаведеного, обов`язок у Замовника на забезпечення авторського і технічного нагляду виникає саме у період будівництва та з метою контролю за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту та з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об`єкта.
Суд зазначає, що ТОВ «Арденіум» не здійснював будь-яких дій щодо нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або частин, лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1, а здійснював ремонтно-будівельних робіт з поточного ремонту.
Більш того, в акті перевірки № 30-пп від 31.01.2020 не міститься відомостей, що ТОВ «Арденіум» здійснювались будівельні роботи, що потребують документів, які дають право на їх виконання.
Тому, судом для встановлення всіх обставин, що мають значення для справи та з`ясування наявності порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 11.11.2021 призначено проведення судової будівельно-технічної експертизи, яка була доручена Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
На розгляд та вирішення експерта були винесені наступні питання:
Чи після 01.10.2019 (дата технічної інвентаризації) на об`єкті нерухомого майна за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1, проводились будівельні роботи, які потребували:
1. Отримання дозволу на виконання будівельних робіт та затвердження проектної документації відповідно до п. 5 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011р. № 466 (із змінами та доповненнями);
2. Отримання ліцензії для здійснення господарської діяльності відповідно до «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури», затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007р. № 1396 (із змінами та доповненнями);
3. Здійснення авторського нагляду відповідно до «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007р. № 903 (із змінами та доповненнями);
4. Здійснення технічного нагляду відповідно до «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007р. № 903 (із змінами та доповненнями);
5. Ведення виконавчої документації відповідно до п. 4.8. ДБН А.3.1.-5:2016 «Організація будівельного виробництва».
15.12.2021 судовим експертом Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Хмілем Володимиром Руслановичем складено висновок експерта № 7529 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи.
Висновками судової будівельно-технічної експертизи № 7529 від 15.12.2021 встановлено, що після 01.10.2019 (дата технічної інвентаризації) на об`єкті нерухомого майна за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1, не проводились будівельні роботи, які потребували:
- отримання дозволу на виконання будівельних робіт та затвердження проектної документації відповідно до п. 5 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011р. № 466 (із змінами та доповненнями);
- отримання ліцензії для здійснення господарської діяльності відповідно до «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури», затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007р. № 1396 (із змінами та доповненнями);
- здійснення авторського нагляду відповідно до «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007р. № 903 (із змінами та доповненнями);
- здійснення технічного нагляду відповідно до «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007р. № 903 (із змінами та доповненнями);
- ведення виконавчої документації відповідно до п. 4.8. ДБН А.3.1.-5:2016 «Організація будівельного виробництва».
Відповідно до ч. 1-2 ст, 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються, зокрема, на підставі висновків експерта.
Суд вважає, висновок експерта від 15.12.2021 № 7529 належним, допустимим та достатнім доказом у даній справі, яким підтверджено виконання будівельних робіт ТОВ «Арденіум», які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.
Таким чином, судом встановлено під час розгляду справи та підтверджено висновком експерта за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи, що порушення виявлені Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові під час позапланової перевірки щодо виконання ТОВ «Арденіум» робіт на об`єкті за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1 після 01.10.2019, не потребували:
1) отримання дозволу на виконання будівельних робіт та затвердження проектної документації відповідно до п. 5 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011р. №466 (із змінами та доповненнями);
2) отримання ліцензії для здійснення господарської діяльності відповідно до «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури», затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007р. №1396 (із змінами та доповненнями);
3) здійснення авторського нагляду відповідно до «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007р. №903 (із змінами та доповненнями);
4) здійснення технічного нагляду відповідно до «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 року №903 (із змінами та доповненнями);
5) ведення виконавчої документації відповідно до п. 4.8 ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва».
На підставі вищевикладеного, висновки Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про вчинення ТОВ «Арденіум» правопорушення щодо:
- не забезпечення ведення виконавчої документації на об`єкті «Реконструкція нежитлових приміщень на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. Земельна, 1, чим порушено п. 4.8. ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва»;
- не забезпечення здійснення технічного нагляду відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903, чим порушено п. 2 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903»;
- не забезпечення здійснення авторського нагляду відповідно до Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903, чим порушено п. 2 «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 № 903»;
- ведення будівельних робіт щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами висотою 10,2 м., шириною 36 м., та довжиною 273 м. за класом наслідків СС2, без отримання відповідного дозволу на виконання будівельних робіт та без належним чином затвердженої проектної документації, чим порушено п. 5 постанови КМУ № 466 від 13.04.2011, п. 3 ч. 1 ст. 34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 4.1., 4.6.2., 7.1., 7.3. ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;
- ведення будівельних робіт щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, за класом наслідків СС2, без отримання в установленому порядку ліцензії для здійснення господарської діяльності, чим порушено п. 2 «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури», затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007 № 1396», не відповідають фактичним обставинам справи та здійснені без з`ясування всіх обставин.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги, є такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його висновки про порушення позивачем вимог закону, і не довів правомірності оскаржуваного припису та постанов про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності, а тому є такими, що підлягають скасуванню.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Арденіум» про визнання протиправними та скасування припису і постанов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовий збір відповідно до ст. 139 КАС України слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові в сумі 13347,70 грн.
Разом з тим, позивачем понесено витрати на проведення судової будівельно-технічної експертизи в сумі 24025,40 грн. згідно акту №2, які також в силу вимог ст. 139 КАС України слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові в сумі 24025,40 грн.
Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
ухвалив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 31.01.2020.
3. Визнати протиправними та скасувати постанови Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 8-ш, № 10-ш, № 12-ш, № 9-ш, № 11-ш від 13.02.2020
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Арденіум» (79056, м. Львів, вул. Ковельська, буд. 109-Б, код ЄДРПОУ 39176519) з Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (79034, м. Львів, вул. Угорська, буд. 7-А, код ЄДРПОУ 40181003) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 13347,70 грн (тринадцять тисяч триста сорок сім гривень, 70 копійок).
5. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Арденіум» (79056, м. Львів, вул. Ковельська, буд. 109-Б, код ЄДРПОУ 39176519) з Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (79034, м. Львів, вул. Угорська, буд. 7-А, код ЄДРПОУ 40181003) за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати пов`язані з проведенням судової будівельно-технічної експертизи в сумі 24025,40 грн (двадцять чотири тисячі двадцять п`ять гривень, 40 копійок).
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 22.07.2022.
Суддя Коморний О.І.
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.07.2022 |
Оприлюднено | 28.07.2022 |
Номер документу | 105397083 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Заверуха Олег Богданович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Заверуха Олег Богданович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Заверуха Олег Богданович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Заверуха Олег Богданович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Коморний Олександр Ігорович